• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Berači kukuruza - vučeni

dakson13

Član
Tu od
26 Lip 2015
Poruka
133
Zanima me koje dijelove treba mijenjat ako loše čisti i koliko je to para, kako se podešaje i kako je najbolje brati sa njim, da li iz srede ili sa krajeva?
Berač bi trebao vući massey od 55ks ili drugi massey od 45ks 4x4, parcela ima svakakvih od 10 ari pa nadalje. U svakom slučaju hvala Vam.
 

Nai

Aktivni član
Tu od
11 Pro 2019
Poruka
172
Berac jos nije izumro, mislio sam da smo mi jedini koji ga danas koriste.
Mislim da su komusaljke, e sad kako se to strucno zove- ne znam, mada glavni faktor za cist kukuruz je vrijeme. Mi odemo ujutro rano, dok je rosa i bude cist klip.
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,915
Kod svih berača naj bitnije je da su pravilno podešene okidačke letve i rakete tj. berači valjci. Samim time izbjegavamo da ne zagušujemo kumušaljke. Neka univerzalna mjera okidačkih letvi je razmak od 36 mm. na ulazu i oko 38 mm. gore kod reduktora, rakete se lako prilagode. Po meni je najlakše brati okolo pogotovo ako je parcela trokutastog oblika pa se i samo okretanje svodi na putanju u obliku osmice.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,633
Glavno čišćenje je uvijek na otkidačkim letvama. Valjci samo dovrše.
Čistoća najviše ovisi o hibridu kukuruza.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Kod svih berača naj bitnije je da su pravilno podešene okidačke letve i rakete tj. berači valjci. Samim time izbjegavamo da ne zagušujemo kumušaljke. Neka univerzalna mjera okidačkih letvi je razmak od 36 mm. na ulazu i oko 38 mm. gore kod reduktora, rakete se lako prilagode. Po meni je najlakše brati okolo pogotovo ako je parcela trokutastog oblika pa se i samo okretanje svodi na putanju u obliku osmice.
Griješiš . Letve moraju biti šire kod reduktora a uže naprijed na ulazu.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Pročitao i ovo opet isto tumacim
Neka univerzalna mjera okidačkih letvi je razmak od 36 mm. na ulazu i oko 38 mm. gore kod reduktora, rakete se lako prilagode.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,633
Ne. Identičan je "setup" tarupa. T40 ima drugačije.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,756
Uže na ulazu odnosno na početku hedera, a šire gore gdje otkida klip i povlači stabljiku prema zemlji 🤔. Ovo nisam nikad skužio i volio bi kad bi mi netko dao valjani razlog da to mora biti baš tako. Kod mene je podešeno kontra jer inače valja stabljiku i ako je presuha stabljika onda puca i klip ne dospije do hedera a kamoli u bunker. Te letve se održavaju prema debljini stabljike a ne po nekim mjerama inače stabljika puca i ulazi u berač odnosno na komušački stol.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Tako je da ti nebi male klipove zaglavljivalo između letvi.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,133
Moje otkidacke letve su podesene na jednaki razmak, znaci i gore i dolje na nekih 38 mm i to tako radi super.

A sto se tice komusackih valjaka, ako neko bude mjenjao gume, obavezno stavljajte originalne Sipove, one iz tri komada po valjku, pa makar su i duplo skuplje.
Ove ostale kopije ili sto rade razni privatnici, to ne vrijedi nista.
Ja sam stavil pred 2 god one prstenove od cca 1 cm/kom i nisam bas nesto zadovoljan.
 

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,653
Uže na ulazu odnosno na početku hedera, a šire gore gdje otkida klip i povlači stabljiku prema zemlji 🤔. Ovo nisam nikad skužio i volio bi kad bi mi netko dao valjani razlog da to mora biti baš tako. Kod mene je podešeno kontra jer inače valja stabljiku i ako je presuha stabljika onda puca i klip ne dospije do hedera a kamoli u bunker. Te letve se održavaju prema debljini stabljike a ne po nekim mjerama inače stabljika puca i ulazi u berač odnosno na komušački stol.
Kada su ujednačeni veliki klipovi onda je dolje šire a gore uže,a ako ima puno malih nedozrelih ili pokvarenih klipova,onda gore ide šire da ih otkidački valjci povuku kako nebi dospjeli u bunker, u protivnom ti mali klipovi se zaglave. Inače Štovani kolega dado6340, već tjedan dana čekam Tvoj odgovor na privatnu poruku. Hvala.
 

dakson13

Član
Tu od
26 Lip 2015
Poruka
133
Pozdrav, kupio sam sip eko 3500 u solidnom stanju. Htjeo bih zamijeniti gume na valjcima posto su potrošene pa me zanima kada skinem valjke i zamijenim gume da li trebam prilikom vracanja nešto podešavat ili samo vratim kako je i bilo?
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,694
Imaš sa prednje i zadnje strane vijke kojima približavaš valjke. To se radi dok su otpušteni nosači(kućišta) ležajeva.
Vjerojatno kad staviš nove gume morat ćeš te vijke malo otpustit ako ih je netko prije pritegnuo da približi valjke zbog istrošenih guma.
Ništa komplicirano, kad budeš skidao valjke dolje vidjet ćeš o čemu pišem.
 

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,653
Imaš sa prednje i zadnje strane vijke kojima približavaš valjke. To se radi dok su otpušteni nosači(kućišta) ležajeva.
Vjerojatno kad staviš nove gume morat ćeš te vijke malo otpustit ako ih je netko prije pritegnuo da približi valjke zbog istrošenih guma.
Ništa komplicirano, kad budeš skidao valjke dolje vidjet ćeš o čemu pišem.
NE približavaju se svi valjci, SAMO one strane koje se okreću prema zemlji
 

Najnoviji postovi

Na vrh