• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Berači kukuruza - vučeni

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,423
Imamo koga tu da još koristi Zmajev 212 berač? Imam par pitanja i stvari kojima još uvijek ne mogu doći na kraj, općenito sam zadovoljan s njim al me još uvijek muči štopanje na ulazu i nikako da se toga riješim pa ako ima koja dobra duša ili zna kojeg majstora za savjet.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,423
Ima i tu istine ali koliko sam uložil i preradio nema šanse da povratim ništa, a što se tiče kvarova od kad sam ga složio tih sad već 5-6 sezona ili koliko ga već imam stvarno nisam ni jednom ostao u kvaru, ne računam motike koje su pukle i koje ispadanje lanca. Sviđa mi se kako je masivno napravljen i nemam uopće straha s njim pun gas po cesti s punim bunkerom se voziti. A iskreno sviđa mi se i podizanje po visini i stvarno se da sve pobrati. Ak bi slučajno naišao na neki sip-ov u lošijem stanju polako bi ga si složio kroz godinu dvije. Da li bi bilo dobro ugraditi još jedan par eliminatorskih valjaka? Imam osjećaj da bi s njima dobio možda bolji protok a i one limove bi preradio da proširim možda ulaz. Ako nabavim još jednu limariju onda budem na njoj se igrao. A isto i sa valjcima ako ima tko za prodati neka ponudi.
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,729
Imamo koga tu da još koristi Zmajev 212 berač? Imam par pitanja i stvari kojima još uvijek ne mogu doći na kraj, općenito sam zadovoljan s njim al me još uvijek muči štopanje na ulazu i nikako da se toga riješim pa ako ima koja dobra duša ili zna kojeg majstora za savjet.

Jesi mu napravio ubrzanje?
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
@jocc, igra riječi, šala ;)

O SIP-u ti možda i mogu reći koju, no 1-r Zmaja pri nama nitko nema. Bil je pokoji 211, ali i tih više nema.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,423
Koliko vidim dosta mi to ovisi i o sorti kukuruza, kod bc nisam imao tih problema a kws i Pioneer je katastrofa išlo. Znači na istom komadu bc sam brao uzbrdo trećom na u445 a nizbrdo drugom, a kws jedva uzbrdo prvom a nizbrdo uopće nije išlo nego sam se vraćao i sve brao uzbrdo. S tim da je kod mene kws bio bolje zelena stabljika i puno veća i brao sam ga bez problema a ovog sa slike muka a nije baš bio neki ekstra. To na slici je još dobro, većinom se nabralo tu na ulazu valjda za dvoje tačke i ne ide unutra, da li bi pomoglo da se poveća ulaz ili stave još dva valjka eliminatora pa da te stabljike izbaci prije van?
 

Prilozi

  • IMG_20231001_171102.jpg
    IMG_20231001_171102.jpg
    72.6 KB · Pregleda: 31

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,729
Da, to ovisi i o sorti, i koliko je stabljika suha. Ako je stabljika jako suha onda puca ispod klipa i onda ide taj gornji dio stabljike sa klipom gore i normalno da će se onda zaštopat.
To je tako kad je ovakva godina.
Kukuruz nije prirodno sazrio.....
 

Dali75

Aktivni član
Tu od
5 Srp 2017
Poruka
193
Bolje ranije obrati dok je još list djelomično zelen, ja sam obrao prije 3 tj, bilo čisto i išlo brzo, očisti ga još na kljunovima
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,658
Koliko vidim dosta mi to ovisi i o sorti kukuruza, kod bc nisam imao tih problema a kws i Pioneer je katastrofa išlo. Znači na istom komadu bc sam brao uzbrdo trećom na u445 a nizbrdo drugom, a kws jedva uzbrdo prvom a nizbrdo uopće nije išlo nego sam se vraćao i sve brao uzbrdo. S tim da je kod mene kws bio bolje zelena stabljika i puno veća i brao sam ga bez problema a ovog sa slike muka a nije baš bio neki ekstra. To na slici je još dobro, većinom se nabralo tu na ulazu valjda za dvoje tačke i ne ide unutra, da li bi pomoglo da se poveća ulaz ili stave još dva valjka eliminatora pa da te stabljike izbaci prije van?
Neće ti pomoći eliminatorski valjci.Problem je u kukuruznom moljcu..zbog njega se stabljika lomi i zagušuje ulaz,tako da stabljike niti ne dođu do el.valjaka.Pokušaj podići heder,i približit rakete..da čim prije dohvate i povuku stabljiku..Ujedno kupi sjeme tretirano s insekticidom.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,423
Rakete sam skupio, heder sam podigao do kraja, isprobavao sam sa visinom i svašta i nisam dobio neki ekstra rezultat. Znam da je problem u moljcu ali kako da si pomognem kad kukuruz nije moj koji radi probleme, to sam tastu i susjedu uskočio, kako da ja njima uvjetujem koji kukuruz da siju, iako sam ove godine ih zamolio da to više ne siju jer ode živci s takvim radom.
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,729
Bolje ranije obrati dok je još list djelomično zelen, ja sam obrao prije 3 tj, bilo čisto i išlo brzo, očisti ga još na kljunovima
Upravo i to sam se poslje sjetio.
Kad se bere u klipu kukuruz ne smije se čekati da zrno bude skroz suho, jer ako je zrno skroz suho onda je i stabljika skroz suha i onda nastaju takvi problemi.
U klipu kukuruz može imati i 20 - 25 posto vlage (on će se u čardaku osušiti), onda je i stabljika žilavija i ne puca i onda ima sa štopanjem puno manje problema.....
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,423
Evo danas još sam pokupio svojih 6 redova kws-a, puno veće stabljike i puno deblji klip. Bez problema pokupio drugom brzinom, izgleda da je ipak do kukuruza. Hvala svima na odgovorima, najradije bi da ima netko u okolici da mogu vidjeti kako ide s takvim beračem, da je i u krugu par sto km nije bitno otišao bi vidjeti. Išao bih kroz koju godinu možda na zamjenu berača al se bojim da ovog nemam kome prodati.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,750
Upravo i to sam se poslje sjetio.
Kad se bere u klipu kukuruz ne smije se čekati da zrno bude skroz suho, jer ako je zrno skroz suho onda je i stabljika skroz suha i onda nastaju takvi problemi.
U klipu kukuruz može imati i 20 - 25 posto vlage (on će se u čardaku osušiti), onda je i stabljika žilavija i ne puca i onda ima sa štopanjem puno manje problema.....
Meni se smiju kad berem dok je stabljika još zelena a ne možeš ljudima objasniti neke stvari.
Parcelu koja mi je bila na 100 metara od kuće, vozio sam u bunkeru i kipao direkt u traku. 1.5m3 je bilo pospremljeno u roku 10 min s time da se nitko nije naradio i tako 7 bunkera. Tu i tamo ako je naletio neki klip to se odmah ručno očistilo. Da sam čekao da stabljika sazori bila bi druga priča.
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
3,102
Koje dimenzije je onaj firkant koji je zavaren u elevator koji nosi kukuruz u bunker, a da lanac ne pojede lim? Na tornadu 40 sam to videl..
Pa bi ja to del i na kk30, jer već smo 3x taj srednji lim menjali i opet ga pojelo
 

Najnoviji postovi

Na vrh