• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Berači kukuruza - vučeni

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Uh..jako hrabro...to bi kod mene sve poplesnivilo..naročito ako ide na beton..i sa "obješenim"je znalo biti problema
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,729
Beru da,
Zanimljivo!
A ljudi beru po zimi pa i u proljeće, kad se klip objesi
Da da, bere jedan kod mene i u 5 mjesecu, hehe. I onda preore i posije kukuruz i bude mu bolji kukuruz od ostalih ako dobije u pravo vrijeme kiše, hehe.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,219
Jel je nasel ko rješenje da se ovdje ne nakuplja kukuruzovina?
Ja sam zbrusil i one coskove ali i dalje nabija tu, to onda muku mucim dok to ocistim.
20231005_105944.jpg

20231005_105939.jpg
A ovaj heder kaj može rasipati klipova, to nema nigdje, bas mu fali hidro podizanje, a i spustanje do zemlje.
Jedva cekam da prodam toga beraca.
Ili ga bude zamjenil Bourgoin ili obican kombajn za zrno.
 

Dali75

Aktivni član
Tu od
5 Srp 2017
Poruka
193
Navario sam cijevi na kućišta ležajeva i onda osovina uđe u cijevi na obje strane, tako da se ne namata kod vrtnje
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,750
To se i meni događa ali nisam se nikada zamarao sa time. Očistim tu i tamo ako je baš jako, inače ne diram.
Nakon 10min opet je isto.
Ako su loši redovi onda zna ispasti klip van hedera u protivnom nemam sa time problema.
Jednom je mater išla za mnom i brala te koji su ispali, našla je na 1 rali jednu Jupol kantu😁,nakon toga je odustala.
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,729
Jel je nasel ko rješenje da se ovdje ne nakuplja kukuruzovina?
Ja sam zbrusil i one coskove ali i dalje nabija tu, to onda muku mucim dok to ocistim.
View attachment 65581

View attachment 65582
A ovaj heder kaj može rasipati klipova, to nema nigdje, bas mu fali hidro podizanje, a i spustanje do zemlje.
Jedva cekam da prodam toga beraca.
Ili ga bude zamjenil Bourgoin ili obican kombajn za zrno.
Ja bi taj prostor ispred lopatica zatvorio sa nekakvim limom. Samo bi sa donje strane ostavio prostor da mogu klipovi prolaziti, jedno 10 - 15 cm prostora bi tu ostavio.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,219
Budem ja njega prodal, nema smisla vise traktorski berac nikako.
Naberem se rucno kukuruza da su to drame, kad mu moramo puteve rucno pobrati.
Dok je njiva jako dugacka, pa sa svake strane dva reda, ma daj, pa ko da smo u 19 st.
Mislim da bude njega kombajn zamjenil.
A i sad mi ovaj kukuruz stvara probleme, kojeg metemo s prikolica i koji je ispod elevatora, vise nemam stoku pa to moramo sad prociscavati, susiti i sto problema.
A toga se puno nakupi dok se puno bere u klipu.
20231005_142234.jpg
20221009_144556.jpg
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
3,102
Pa to skipaš na prikolicu i prodaš u zrnju. Mi ga sad sušimo na jednoj maloj prikolici, jedno 200 kila smo skupili..
Daj mi reci imaš ti možda u elevatoru koji nosi u bunker već navaren taj flah kud vozi lanac ili to samo t40 ima?
Moreš sliknut i premjerit, ak ima?
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,423
Kod nas nisu jako duge njive pa to pregazim, ionako ptice odrade izvana svoj posao pa ni nisu klasovi nešto. A na kraju spustim heder i u kontra smjeru pokupim koliko se da.
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,658
IvanKC---( Naberem se rucno kukuruza da su to drame, kad mu moramo puteve rucno pobrati. Dok je njiva jako dugacka, pa sa svake strane dva reda, ma daj, pa ko da smo u 19 st).
Ivek to se tak ne dela..pisal sam davno o tome..Na takvim parcelama poberu se srednja dva reda,i povale u jednom smjeru.Kad uđeš s beračem u te redove,bereš prvi desni..kad ga pobereš..po nekoj najbližoj praznoj parceli vratiš se prazan,i bereš drugi desni red,od ovih povaljanih.Kad dojdeš do kraja,ideš po ovim pobranim redovima,i frezaš ovaj povaljeni red...I dalje nastaviš normalno brati.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,750
Imam jedan komad dužine 300 metara i kad sijem onda u sredini spajam. Napravim tako da jedan red ne posijem a drugi onda poberem ručno i kad ulazim beračom idem iz sredine. Tako imam najmanje ručnog posla.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Tako smo mi ostavili na sredini bez kuruze....fasovali smo 6 redi kuruze jer je na ova dva neposijana reda drač uzeo maha i zagušio dva susjedna reda..isto tak nastradaju dva vanjska reda pa ti računaj..

S druge strane ako rukom pobereš dva srednja reda treba pobrati dosta na kraju njive gdje se kompozicija okreće..ako nema dupli križ opet gazi...
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,658
Kod nas su na početku i kraju njive..putevi..pa ima mjesta za okretanje:giggle::giggle:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
3,102
I na početku njive se kardan pali, na kraju gasi..
Kakvo okretanje s uključenim kardanom... Velečasni to od vas nisam očekival 🤭😅😅
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
I na početku njive se kardan pali, na kraju gasi..
Kakvo okretanje s uključenim kardanom... Velečasni to od vas nisam očekival 🤭😅😅
ne mogu ja komandirati kad nije moje...Od kad je počeo plačati uslugu komabanja moj zemljopsjednik je odlucio da se kuruza ne isplati sijati(hvala bogu) amen
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,219
Da ne odgovaram svakomu posebno, budem napisal sve od jednom.
Kod nas ne postoji njiva da bi imala put sa obe strane, tak da moram sijati uvratine, a negdje sijem uvratine i na dvije strane, jer je jako uzak put.
Znaci, sijem po 8 redi uvratina, i od toga poberemo 2 rucno, da more traktor prejti.
Tak da nema šanse da berem po sredini dva reda i da od tuda krecem branje.
I onako mi je tesko ulaziti u redove dok bi lijevo motal berača (tu bi trebalo barem 12 redi uvratina da kompozicija uđe u red bez puno manevriranja napred nazad).
A i na sredini ostavljam uklinke, tak da ne znam koje uopce dva reda bi tu pobral.

Imam kardan sa duplim zglobom i to je preporod naspram obicnog, vecinom gasim berača samo dok idem kipat.

Jedino kaj me ponekad spasi je da netko ima strniste uz mene ili je prije pobral, a i tu se vecinom mora pobrati barem jedan red rucno, zbog jaraka uz među.
Ako je međas odoral od međe, ja mogu prvog svojeg reda pobrati, drugog vec ne mogu, jer mi lijevi kotac od berača upadne u jarak i heder vecinom samo valja drugi red.
Tak da smo osuđeni na rucno branje sastrane, al nadam se da nebu to jos dugo, bude klip polako otisel u proslost, ponajprije zbog nedostatka radne snage.
A evo, sad je 4:50 h, idem polako odpeljati prikolice na polje, vrnuti se po beraca i pegljaj.
 

Najnoviji postovi

Na vrh