• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Berači kukuruza - vučeni

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,703
Daniels, kad t-40 može vući Imt 533, jači traktor se igra s njime. prve godine sam vukao s njim, poslje sam počeo sa krampom 4320. freki ga osjeti jedino kad je već koš pri kraju, onda počne secati kao kad voziš natovarenu jednoosovinku, i malo je problem za okretanje zbog volana, inače ide. ako bereš do par rali godišnje, ide bez brige.
 
B

Bobo

Guest
daniels kaže:
ne kužim štelanje raketa.
kaj se daju suzit i raširit?
pa kaj nebi od špice do špice trebale bit 70cm? :scratch
ili se oni lanci kaj vuku stabljiku štelaju.

Mjesas pojmove "rakete" i "kljunovi"

Kljunovi su to sto pricas i na Tornado 40 se vrhovi kljunova isto daju siriti, ali to je vise-manje nebitno. Rakete su ti valjci, koji "rade radnju" vrte se jedan prema drugom i kroz sebe provlace stabljiku kukuruza. Jedan se s drugim preklapa a na pocetcima se mogu siriti ili skupljati, ovisno o debljini stabljike koja se u danom trenutku bere, te visini na kojoj se klipovi nalaze. Cilj je da se klip otkine od stabljike u najgornjoj trecini raketa, i tako ih i stelas. Ako je kukuruz uspravan, mozes to kompenzirati na taj nacin da kljunove podignes, pa rakete provlace manje stabljike kroz sebe i na taj nacin prije otkinu klip.

rakete se daju siriti na svakom beracu, kao i otkidacke ploce koje se nalaze iznad raketa (sprijecavaju klip da propadne do kaketa, a stabljiku propustaju).

Lanci sluze da stabljiku uvedu izmedju raketa te otkinute klipove nose na komusacki stol.

Kad kupis berac i obidjes jedan krug oko njive, bit ce ti jasan sistem rada i stelanja samo tako. Jedino se "koplja lome" oko stelanja razmaka otkidackih ploca, a to ces sam vec s vremenom nauciti. neki kazu za duljinu kutije sibica, neki ovako, neki onako, ali je glavno da su razmaknute toliko da klip ne prolazi u rakete i da je razmak na pocetku manji a pri kraju veci i to je to. otkidacke ploce se u praksi prestelavaju jedino kad beres jako sitak kukuruz ili cak kokice...

Izvinite na poduzem postu, al dobio inspiraciju, pe da ne propadne ;)
 

snupy

Član
Tu od
7 Pro 2008
Poruka
423
neka Bobo samo ti objasni . imam tornado 40 i zadovoljan sam zmaja i đure kod mene nema pa ih nemogu ni ocjenit .a što se tiče t-40 bolji je za strane i brda zbog dizanja kljuna. a ako misliš delat usluge uzmi burgoina to ti kažem nakon 10 god. branja po brdima i malim parcelama.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,079
Tornado 35 je kraći i okretniji. Lakši je, pa je prikladniji za slabiji traktor. Nije toliko brz kao T40, no meni se neke stvari na njemu više sviđaju nego na T40. Bolji je na manjim parcelama, jer se lakšu manevrira.
Najveća mu prednost (u odnosu na starije modele) veličina bunkera, dakle niže težište, kao i to da netreba federe za spuštanje istog.
Dizanje hedera na T40 je dobra stvar, i nije baš nužna. Prednost su jedino dulje rakete.
 

snupy

Član
Tu od
7 Pro 2008
Poruka
423
dizanje hedera u ravnici nije velika prednost ali zato u strani vredi puno .na t-40 je šasija dosta slaba ali su to na novima pojačali.
 
B

Bobo

Guest
Cuj, ja nisam u ravnici i dizanje kljunova je ZAKON. Jos pogotovo kad moram gaziti redove, lakse ih pokupim kad spustim kljunove da idu po zemlji. brao sam dvije godine s tornadom 35. Sto je to okretno, ljudi moji. Cudo jedno. Ne treba mu pola uvratine kao za Tornado 40, al zato 40 bere u 3, sporoj i najgusci kukuruz, dok 35 nije mogao... 40 potjeram nekad i 4. sporom, ako je kukuruz rijedak i los.

Usluzno branje u mom kraju samohodnim beracem ne zeli nitko ziv. Razlog tome je sto "vise ugazi". ovo vjerovanje potjece iz cinjenice da troredni samohodni stroj samo jednom progazi dva reda i vise se u njih ne vraca, pa se oni u oranju "poznaju" dok je iza vucenog beraca oranje jednoliko, iako kroz svaki red tockovi gaze najmanje tri puta...

Ja sam s 40 zadovoljan i svakome ga mogu preporuciti, pogotovo zato jer sam pred samu sezonu dotjerao berac i samo ga podmazao i brao je sutradan skoro cjeli dan kukuruze. Eto, na zadnjoj njivi je tarup otkazao poslusnost, ali "steta" je bila 250Kn, sto je on tog dana vec bio i zaradio.

Ove godine cu ga isplatiti skroz i dalje radim samo u plusu...
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
jbg nemam baš nekaj vremena,
Bobo meni svako iskusto znanje dobrodošlo,i zahvalan sam svima koji žele podjelit znanje,jbg meni nije imal tko pokazat tak da učim sve,pa mi vaša iskustva su xxy puta bila od pomoči.

eto počel sam razmišljat o beraču čisto iz razloga kaj sam počel sve više sijat a da samo sebi berem isplatil mi se bude kroz 3-4g.
i baš ovaj tjedan sam malo išel gledat berače par njih i kak god da nisam stručnjak T-40 mi izgleda nekak močnji čvršči od 35-etice,okretnost,moje parcele su od pol do 1,5rali brda nema,a sad ak kom berem i parcela kratka da treba puno se vrtit lako se cjena poveča pa ak oče dobro ak neče nemora,meni je prioritet da ja imam čim brat.
lani mi ispalo kak ti bu mi sused pobral,krenul pobral pola nekaj puklo i više ga dočekat da ide dalje brat nikak,pa zetor mu neče,kojim je to išlo fino 4711 star al delal dobro,
popizdel odem tu do jednog suseda reko jel mi očeš pobrat platim ti kolko veliš i svi sretni,čovjek ne dela inače ništa zemlje,veli tam ti je beri al sam sebi možeš brat ja sav sretan.kak sam več rekel krenul sa svojim fercem išlo je to al ni to to,kak sve radim sam nisam pobral sve u jednom danu,drugi dan mi dal i zekana4340 pa to je bilo milina za delat.
tak kad konačno više dobim novce zekan obavezno sad koji gledam 6911,7211,7245 taj mi nekak najviše zapel.
i T40 berač i mislim da bi to trebalo ič bez problema.
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
dobro ćeš napraviti ako uzmeš T-40,ja sam do sada promijeno 4 komada od EKO-3500,T-35,T40,a sada imam T-40EOL.T40 i T-40EOL su isti berači samo EOL ima ventilator,T 40je puno napredniji od EKO-3500 i T35 pa bi ti savjetovao da ipak ostaneš pri svojoj odluci i da se ne predomisliš zbog nešto veće cijene.
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
cjene su im 25-30000kn, i tri sam videl i svi su max očuvani nema da su vareni pigani ili onak izlizani godina od2001-2004.
ak sused sa starim sipom 3500 svake godine bere oko 50 rali bez problema nekih a star je ko vrag,1974 ga kupil,pa mislim da ja ovog neum poderal tak skoro :D
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
i ja mislim da ga nećeš poderati samo tako,ali svaki dan kada završiš posao moraš ga podmazivati pa će ti dobro služiti.
 
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
465
josip123 kaže:
i ja mislim da ga nećeš poderati samo tako,ali svaki dan kada završiš posao moraš ga podmazivati pa će ti dobro služiti.

bez mazalice ne bi ni trebalo ići u polje po mom mišljenju
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
teško da može jutro pobrati za sat i pol,to bi morao biti jako slab kukuruz i dugačka njiva.
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
2 sata bi mi bilo realno ipak novi i dobar stroj,pa sa starim 35 treba oko 3h i to da je sve 5.
 

breza

Član
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
755
jednoredni ne može ni za 2 sata jutro ako je kuruza dobra i to odgovorno tvrdim jer ja sam svog tjeral na 650 ok kardana što mu naravno nije zdravo ali jednostavno ne može progutat masu koja dolazi
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
breza kaže:
jednoredni ne može ni za 2 sata jutro ako je kuruza dobra i to odgovorno tvrdim jer ja sam svog tjeral na 650 ok kardana što mu naravno nije zdravo ali jednostavno ne može progutat masu koja dolazi
kakav berač imaš?
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
breza kaže:
jednoredni ne može ni za 2 sata jutro ako je kuruza dobra i to odgovorno tvrdim jer ja sam svog tjeral na 650 ok kardana što mu naravno nije zdravo ali jednostavno ne može progutat masu koja dolazi

ma nije ni bitno al gledam kaj piše koliko može pa sam računal,najbitnje je da imam čim pobrat i da je moj,
a ak se stigne nekaj i uslužno..
lani najbrže i to je parcela u kojoj sa 4 reda imaš pun bunker trebalo mi 3h,kukuruz na nekih 22cm je sijan.
 

breza

Član
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
755
josipe ja sam prodal svoj berač(nisi zapamtil iz prijašnih postova ;) )
da daniele to je već realno
 

Najnoviji postovi

Na vrh