• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Berači kukuruza

levak

Član
Tu od
3 Velj 2011
Poruka
121
Elevator moras prosiriti ako mislis ozbiljnije da radis sa njim ne pomaze tu nista ubrzanje.Lance mozes naci u svakoj ozbiljnijoj prodavnici delova za berace Zmaj.Ovo je 221 i objasnio sam razliku izmedju 221 i 2k
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
a mene zanima zašto proizvodjač nemože da shvati šta valja i recimo pokrene proizvodnju doradjenog K2

ja sam našao nekoga samohodnog burgona DP6 , stariji je od mene bar duplo , u krš-haotičnom stanju pa sam nešto razmišljao dal' bi se isplatilo tu kršinu oživljavati :scratch
ne svidja mi se širina redova i točkova , vjerujem da bi mnogo gazio
 
B

Bobo

Guest
Ah, cuj... nije to ono sto se trazi... ocito mu nesto fali, kad su pravili noviji sistem otkidackih valjaka s plocama...

Burgoin, ako se ne da suziti (a ti ga suziti mozes GARANT) u strani bi se mogao ponasati bolje nego s uskim redovima a u ravnici moras "nisaniti" i kazu da ide...

Najbolje za grbave terene i male njive ipak po mojem misljenju je traktor malo ozbiljniji i jednoredni berac zakon.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
pa i burgoni (osim najstarijih) imaju sistem tih valjaka na beračkom stolu kao na K2 , a znamo da je burgon jedan od ozbiljnijih berača u klipu
znači ako je jedan od vodećih proizvodjača dokazao da su valjci bolji od kidajućih ploča zašto to ne razviti na malo veći nivo

rekao sam već K2 usavršiti i dobiti (polu)domaći proizvod koji bi parirao svim konkurencijama


ma nema šta ja nemogu prekrojiti ali onda dolazi u pitanje isplativost :mrgreen: nije malo posao suziti redove i cijeli kombajn
a da ne govorim o KOMPLETNOM remontu cijele skalamerije , sve je zapeklo i rasklipano , blok motora pukao , ostala voda , svi reduktori u beračkom stolu zapekli
ma rekao sam već , krš-haotično stanje a čovjek raži 4000e :rolfer:
mada ako bi bilo riječi o pazaru ja bih mu ponudio 100e više nego što vrijedi na kilo da se baci
ali opet je to previše posla pa da mi ga i džaba pokloni :(


ja sam zadovoljan mojim jednorednim , dnevno stižem oko 2.5 hektara ovih malih i brdovitih parcela
nevjerovatno koliko širokougani kardan doprinese brzini branja
 
B

Bobo

Guest
Kardan sa CV zglobom je SPAS u branju kukuruza... brao sam jednim ljudima ciji je zmaj "podlegao ozlijedama" jer ga nisu nikako odrzavali i samo terali i kad meni ostanu dva reda na kraju, ja s 549 ne stajem, samo iz reda u red s ukljucenim kardanom idem a ovi se krizaju i gledaju kako to cudo radi...

Preporodio sam se s duplim zglobom, ali ima to i svojih mana... evo, vec dvije godine s tim kardanom samo kukuruze berem i svako ga jutro mazem i opet se on rasklimao dosta brzo. ono, daleko od toga da je za baciti, radit ce jos bar 5 godina ako ne i vise, ali cudi me kako tako brzo dobio lufta...

Po pitanju samohodnih beraca: Mislim da je najbolje rjesenje naci kakav stari razmrdani kombajn i od njega poceti slagati berac. Je malo neokretno, oce i zadnji tockovi propadati u mekano, al makar znas s cim radis i da nije steta na kraju ezone sve izrezati i ponovno preko zime presloziti, kad vidis u cemu si prvi puta pogrijesio.
 

levak

Član
Tu od
3 Velj 2011
Poruka
121
Savo sedi miran imas cime da radis sve sto bi vise uradio i zaradio sa njim trebale bi ti godine da izvuces pare idi bolje i igraj folkor ako i to neces uhvati se za usi pa igraj
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
:rolfer: levak , pametno kažeš :partyman:

bobo ja sam kupio polomljen taj zglob i popravljao ga
prvi put nisam uspio , slomljen nakon jedan dan rada
i drugi put nisam uspio , slomljen nakon pola dana rada
e treći put sam uspio i završio je sezonu ispravan

podmazujem ga svako jutro kao i cijeli berač

fazon kod tih kardana je što oni imaju odredjenu tačku savijanja i do te tačke rade uredno
e dalje preko tog ugla nemože se saviti bez havarije nebitno dali je uključen ili isključen , OBAVEZBNO obrati pažnju na to
znači smotaj traktor u odnosu na berač makimalno ,dodirni rudu točkom i onda skini i stavi kardan , ne smije biti nategnut , ako je nategnut to može biti zlo
a hoće se to desiti ako ti je tačka kopčanja (kuka) mnogo udaljena od traktora a kod tebe koliko se sjećam jeste

dok ovi ''obični'' karadani mogu da se isključeni smotaju i za više od 90 stepeni , širokougani nemogu više od 70 (čini mi se 70) ali i rade bez trzanja i na 70 stepeni odnosno makimalnim uglom
 
B

Bobo

Guest
Na pocetku videa se vidi da guma dira kardan i da on savrseno mirno radi. Pokusavao sam skidati i stavljati kardan i rucno ga vrtiti cim sam ga kupio i islo je bez ikakvih trzanja. kardan je marke CERJAK i nov je placen oko 2100Kn nesto manje od 300€

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=2x-6M2OVx3A[/YT]


Imam prednji pogon, pa se ovaj kut kardana kao sto je na videu ne desava skoro pa nikada, osim kad radim te zadnje redove, nekad traktoru znam pomoci s kocnicom da brze okrene, ali prednji most to otezava, tako da opet NIKAD tocak ne dira po kardanu. Jednostavno se rasklimao, ali opet kazem, nista strasno. pod rukom se osjeti.

Ja bih rekao da je jedan od glavnih krivaca za to sto sam kardan svojom gluposcu bio smotao (duga prica za objasnjavati, ali je izasao iz centra) i tesko se onda rukom skidao i stavljao dok se za 2-3 dana nije razradio. Moram kupiti nove cjevi svakako za njega, a zastite mi je zao ko nicega na svijetu. (Prilikom motanja kardana sam i nju zdrobio kompletnu) i sad nemam zastitu preko kardana. morat cu i to negdje naruciti.

Vise bez njega ni dana ne bih bio u berbi kukuruza.

Sjecam se kad si u Rumi kupio taj zglob, bili smo skupa na tom vasaru ;) Bio je jos jedan kod tog tipa ali ga je pola falilo, tvoj je bio "kompletan" vise-manje...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
sad mi žao što nisam kupio i onaj drugi , koji sam ja kreten :mad:

ovome su bile pokidane kuglice koje ulaze u ploču koja šeta , malo je zeznuto to sve spakovati i ucentrirati ali nakon onoga prvog dana koji sam radio sa ovim kardanom sam sebi rekao da se taj krst MORA napraviti
 

bornakutina

Aktivni član
Tu od
5 Tra 2010
Poruka
1,194
ja imam onaj makedonski dao sam za njega 200 eura, i pre zadovoljan sam samo sibas, a prilikom jakog motanja primjetio sam da se cuje kardan kako stekce pa kada to cujem smanjim gas ali inace super stvar.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
kod mene sam vidio da ljudi večinom isključuju kardan prilikom okretanja......

MTZ ima dobro rješenje, samo polugu koju pomičeš gore ili dolje, bez kvačila u pokretu, jer on ima posebno lamelu za PV.......dok kod 533 i ostalih imt-ova se mora isključiti........


borna, jel plastična obloga tvog kardana crna????

ja sam uzeo neki jeftini 4 kategorija za 360kn.......novi, ništa nepiše na njemu, kina ih vjerojatno radi, i ima cijevi trokut........a 6ta kategorija je bio 500kn, možda sam trebao uzeti jači......
 

bornakutina

Aktivni član
Tu od
5 Tra 2010
Poruka
1,194
kod mene sam vidio da ljudi večinom isključuju kardan prilikom okretanja......

MTZ ima dobro rješenje, samo polugu koju pomičeš gore ili dolje, bez kvačila u pokretu, jer on ima posebno lamelu za PV.......dok kod 533 i ostalih imt-ova se mora isključiti........


borna, jel plastična obloga tvog kardana crna????

ja sam uzeo neki jeftini 4 kategorija za 360kn.......novi, ništa nepiše na njemu, kina ih vjerojatno radi, i ima cijevi trokut........a 6ta kategorija je bio 500kn, možda sam trebao uzeti jači......


glave su crne plasticna obloga je zuta moj je ona 6 kategorija oblik cijevi e limun ne sjecams e vise ali mislim da je limun...



Uploaded with ImageShack.us
 
Posljednje uređivanje:
B

Bobo

Guest
Na slici se vidi da je trokut (trokutasti limun)

Borna, ti takvim radom mozes brati bez stajanja sve dok ti ne ostane 8-10 redi kukuruza, onda moras u rikverc pa nisaniti redove, ako ne gasis kardan ili ne moras ako imas te srece da su uvratine ostavljene normalno. Ja uvratine prolazim 8-10 puta, ovisi o konfiguraciji terena i samo peglam dalje.

Ma kakvo ukljucivanje-iskljucivanje kardana, ne pada mi vise na pamet. Recimo, torpedo, zetor, i razni rusi imaju kvacilo kardana na ruku, pa im to donekle i pomaze, ali dogadjaju se situacije da u trenutku iskljucenja kardana berac jos bude pun kukuruza i onda ga ukljucujes pod teretom i mora to na njemu ostaviti neki trag. Ovako s duplim zglobom samo ides i ako ima vise kukuruza unutra, u okretanju ce se to rijesiti, jer berac ne prestaje s radom.

Takodjer iskljucivanje beraca u travnatom kukuruzu je ravno samoubojstvu, jer dok se tarup u travi zalti, na sebe namota trave i trave, dok tarup koji se vrti brzo, tu istu travu odmah sjecka...
 

bornakutina

Aktivni član
Tu od
5 Tra 2010
Poruka
1,194
Na slici se vidi da je trokut (trokutasti limun)

Borna, ti takvim radom mozes brati bez stajanja sve dok ti ne ostane 8-10 redi kukuruza, onda moras u rikverc pa nisaniti redove, ako ne gasis kardan ili ne moras ako imas te srece da su uvratine ostavljene normalno. Ja uvratine prolazim 8-10 puta, ovisi o konfiguraciji terena i samo peglam dalje.

Ma kakvo ukljucivanje-iskljucivanje kardana, ne pada mi vise na pamet. Recimo, torpedo, zetor, i razni rusi imaju kvacilo kardana na ruku, pa im to donekle i pomaze, ali dogadjaju se situacije da u trenutku iskljucenja kardana berac jos bude pun kukuruza i onda ga ukljucujes pod teretom i mora to na njemu ostaviti neki trag. Ovako s duplim zglobom samo ides i ako ima vise kukuruza unutra, u okretanju ce se to rijesiti, jer berac ne prestaje s radom.

Takodjer iskljucivanje beraca u travnatom kukuruzu je ravno samoubojstvu, jer dok se tarup u travi zalti, na sebe namota trave i trave, dok tarup koji se vrti brzo, tu istu travu odmah sjecka...


pa dobro sve ovisi o parceli na kojoj berem ali nemam problema sa tim lako se ja sa ursusom okrecem ja jednino znam gasit kardan kada idem u rikverc a i ovo sta kazes za travu to je uzas.Namota se na frezu trava da ima sta cistit pola sata a i spali remene u sekundi da li ti svoje ostris nozeve???
 
B

Bobo

Guest
Nozeve ostrim samo na pocetku sezone i vise ne.

Moj je prva serija tornada 40 pa ima nedoradjen tarup s "golim" osovinama i onda na njih namotava. Prve godine mi je cuda radio u travi koliko je zaglavljivao. kako sam ubacio cahure preko osovina i povario ih na kuciste da budu fikse, samo se izmedju nozeva zna namotati po neka travka i vise nista.

Takodjer sam i cistace otkidackih valjaka i same valjke poravnavao da savrseno pasu jedno na drugo i sad nemam ni travke nigdje a teram ga stvarno kroz gadnu travuljinu.
 

bornakutina

Aktivni član
Tu od
5 Tra 2010
Poruka
1,194
Nozeve ostrim samo na pocetku sezone i vise ne.

Moj je prva serija tornada 40 pa ima nedoradjen tarup s "golim" osovinama i onda na njih namotava. Prve godine mi je cuda radio u travi koliko je zaglavljivao. kako sam ubacio cahure preko osovina i povario ih na kuciste da budu fikse, samo se izmedju nozeva zna namotati po neka travka i vise nista.

Takodjer sam i cistace otkidackih valjaka i same valjke poravnavao da savrseno pasu jedno na drugo i sad nemam ni travke nigdje a teram ga stvarno kroz gadnu travuljinu.

te cahure imam i ja netko ih je radio, a imam i na ulazu u perusar pikse na onoj lopatici na ulazu,takozer imam mazalice na raketama na onim doljnjim lezajevima oni znaju bit vruci kad su prikraju a i trava se oce namatat na njih...

pitam zboh nozeva zato sto ih ja nisam jos brusio nikada ali ove godine prije sezode budem...
 

davor22

Član
Tu od
24 Lis 2009
Poruka
700
ima kod mene jedan berac ali neznam jel je za prodaju ako te zanima mogu se raspitat noviji je ali nema ventilator i covjek je prvi gazda...

bok

i sta je susjed odlučio ,jel ga prodaje ili ne???
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
a što mislite, jel mtz 82 dovoljan za njega......????

šanana, jesi proširivao elevator......to je "usko grlo" ili možda da se elevator ubrza????

MTZ ti je taman :blackeye:blackeye

Kod mene je široki i ubrzan elevator, kad berem pri full gasu baca kukuruzu preko bunkera, pa zato imam onu rešetku gore na bunkeru s prednje strane.

fotografija0392001.jpg
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
hvala na savjetu ,danas obišo križevce-sav povaren,đeletovec -2001g farba dobra al otkad ga je kupio nije uložio ni kune u njega,treba sve ležaje gume lance i jedna raketa,obišo jedan u bjelovaru ,potrošio rezervar goriva i ništa od kupnje,za tjedan dana idem u sl.brod -kopanica -vidjeti još jednog i to je to sa njuškala dok ne bude koji novi oglas:D


Sunac ti garavi bio si u mom kraju,,, švercaš se po mojim kvartovima a nisi javio da platim rundu :partyman::drinkers: i da ti pokažem berače na poznato ,,, iz prve ruke.
 

Najnoviji postovi

Na vrh