• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Berači kukuruza

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
@markotk
Pa svaki berač odnosno mašina traži održavanje i nemožemo porediti recimo jednoredni održavani berač i dvoredni neodržavani ili obratno , nebitno

Bolje je podmazivati posle rada , uveče ;)

@power
ako ti je berač već ubrzan nećeš moći kardanom 1000 , biće mu previše , recimo ti ako bi zakačio moj berač i zavrtio ga sa 1000 čak i na malom gasu bilo bi prebrzo , znači trebao bi biti normalni prenos na beraču za ovu opciju


@levak
za samohodnog burgona nebi znao , malo ih se prodaje a i cijene su poprilične jer svi oni koji se prodaju su ovdje uvezeni prije duže vremena i dosta su odradili u nehumanim uslovima , oni koji dođu iz inostranstva su već zagovoreni i kupuju se po naruđbi po sistemu :dobiješ slike-daš avans-dotjeraju ti berač-platiš ostatak i tjeraš , slabo ko ima na lageru
ako ga zanima znam za jedan ZMAJ samohodni 4 reda koji nije puno para , nisam ga gledao uživo ali znam za njega , nekih 100km je od mene
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Pa zar tvornicki nije podstiman da radi na nekih 500 okretaja, a ja toliko ima na nekih 1100 okr. motora
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Jeste ali ako je ubrzan onda više nije predviđen za 500 nego za manje a ti ispod 1100 nema smisla da radiš bez obzira što imaš snage viška , odmah mučiš motor i slabije je podmazivanje i hlađenje ;)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,077
PS, dopusti i meni par riječi...
Imal sam T35 i T80.
T35 (ili T40) definitivno nije za tak veliki traktor kakav ti imaš, iz najmanje 2 razloga.
Prvo, kad je loša godina, taj traktor ne staje, pa ga buš posavijal ili polomil,
Drugo, traktor je dovoljno neokretan tak da s jednorednim nebuš nikaj lakše niti brže delal nego s dvorednim.
Ono kaj neznam je kakve terene imaš. Ak je ravnica, slobodno potraži i kupi T80. T70 izbjegavaj jer je pretežak i prekompliciran (baš kak Bobo reče).
Ak imaš nagibe, zaboravi T80, jer radi premalih kotača, bježi u stranu i bere jedan red. To se zna dogoditi i kad je veliko blato na ravnici.
Dakle, ostaje ti dvoredni Zmaj. Nisam ga nikad imal, no uspoređujuči Z222 na susjednoj parceli (pogonjen s 560) s mojim T80, nije tak brz kao T80. Možda i zbog premalog broja brzina na 560, no gazda mi je rekel da mu je usko grlo kod ulaza na valjke.
223 je vjerojatno bolji od 222, zbog podizanja hedera (na isti način kao i T80).
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Ovo što si rekao za T80 stoji ali problem je što se kod nas jako jako rijetko može naći 80ka u prodaji
A iako je nadješ nije ispod 8-9000e što za površinu od njegovih 10ha nema nikakvog smisla
Jeste traktor traljaviji ali može da radi i u ekstremno teškim njivama gdje mnogi nemogu ni pogledati
Što bi se kod mene reklo ''na mostu dobiješ na ćupriji izgubiš'' :rolfer:

Njemu (a i meni) bi najbolje legla neka kombinacija jednoredni SIP-duplak oko 45 ks i onda samo gas
ali šta je tu je , nemože se imati traktor za svaku priliku
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,077
Pa vidiš da nisam baš previše hvalil T80 ;)
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Pa nisi ga ni kudio , znači od tebe smatram da ima prolaznu ocjenu :scratch

Ja sam neki dan detaljno zagledao jedan DKO dvoredni , berač ima nekoliko ogromnih propusta a to su komplikovani pogon (reduktora i lanaca kao u priči) , preduge ''rakete'' i još nekih manjih sitnica ali ako izuzmemo to osnova na kojoj je zamišljen mi se jako svidjela :prayer:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,077
T80 je izvrstan za ravnicu, velika i suha polja. Tu je i dosta brz. Čisti kao i svaki SIP (OK, ali...)
Za ostale uvjete nije baš...

DKO je prethodnik T70. On za svaki red ima zasebnu perušaljku, a transportira očišćene klipove (koliko se sjećam). Duljina raketa je približna kao i na T40/T80.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
izgleda da cu odustati, ionako sam bio u dilemi, sad ovo da mi je trakotor prevelik za jednoredni, sto sam i sam sumnjao je definitvivno da odustajem, kad sracunam da imam 5 do 6 ha svoga i da jos moram nekog angazirati da mi to izvozi dok ja berem, nije neka isplativost, uzimajuci cinjenicu da mi j e trakotr prevelika za ovaj jednoredni, a dvoredni je prevelika investicija, jos kad samo pomislim te silne njiev na trokut, povrec u sredini njive i sve ostale gluposti koji ljudi rade, a ocekukuju da im uradis perfektno. ipak posao prepustam pofesionalcima sa samohodnim beracima, samo njima skidam kapu, urade posao za kratko vrijeme, minimalno gazenje i rasipanje.
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,703
izgleda da cu odustati, ionako sam bio u dilemi, sad ovo da mi je trakotor prevelik za jednoredni, sto sam i sam sumnjao je definitvivno da odustajem, kad sracunam da imam 5 do 6 ha svoga i da jos moram nekog angazirati da mi to izvozi dok ja berem, nije neka isplativost, uzimajuci cinjenicu da mi j e trakotr prevelika za ovaj jednoredni, a dvoredni je prevelika investicija, jos kad samo pomislim te silne njiev na trokut, povrec u sredini njive i sve ostale gluposti koji ljudi rade, a ocekukuju da im uradis perfektno. ipak posao prepustam pofesionalcima sa samohodnim beracima, samo njima skidam kapu, urade posao za kratko vrijeme, minimalno gazenje i rasipanje.

šta bi bio prevelik, ja svog t-40 vučem sa 6340 na 540 okretaja, potošnjom sam više nego zadovoljan, ne muči se, ne pati, ideš po mokrom i kako hočeš. Jedina mu je mana šta je širok pa ak idem sredinom prvi puta,gazim 3 reda, i malo je zeznuto na okretanju zbog malog ajnšlaga. NIš nije veliko i teško samo ako nemoraš platiti i imaš svoje, a btw, do predlani sam sve radio sa 533, i brao i vozio prikolice na polje i s apolja, i još pogonio elevator s njim, pa se sve stiglo napraviti :D
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
sta si kacio prikolicu za berac ili obrnuto, pa tako vozio do njive, pa onda otkacao i brao dok ne napunis prikolicu, pa kacanje prikolice i transport itd..
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,703
sta si kacio prikolicu za berac ili obrnuto, pa tako vozio do njive, pa onda otkacao i brao dok ne napunis prikolicu, pa kacanje prikolice i transport itd..

nemam na beraču vuču, on je išao sam. A da, još automatska kuka na traktoru pa za vuču moram pol kuke raskopat da dovezem prikolicu, pa onda opet to slaži nazad, pa poludiš tak više kad moraš po par puta na dan :D Samo, šta ja imam 2 gumenjaka, i kipericu od 4 tone, tak da imam za 7 koševa voziti, to se sve doveze na polje, pa doma po berač, pa kad završim, onda opet nazad vozi sve. Izgubiš vrijeme, ali nikome se nemoliš i nisi dužan, a i uvjek se desi takav peh da se nešta potrga ili pokvari...
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
pa sto nisi nabacio pufer kuku na prikolicu i za prikolicu zakacis berac i tako vozis do njive
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,703
pa sto nisi nabacio pufer kuku na prikolicu i za prikolicu zakacis berac i tako vozis do njive

bio je zejo u planu nakon šta se uzeo berač, pa mi se nije dalo baš zaebavat puno s time dalje.
 

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
984
izgleda da cu odustati, ionako sam bio u dilemi, sad ovo da mi je trakotor prevelik za jednoredni, sto sam i sam sumnjao je definitvivno da odustajem, kad sracunam da imam 5 do 6 ha svoga i da jos moram nekog angazirati da mi to izvozi dok ja berem, nije neka isplativost, uzimajuci cinjenicu da mi j e trakotr prevelika za ovaj jednoredni, a dvoredni je prevelika investicija, jos kad samo pomislim te silne njiev na trokut, povrec u sredini njive i sve ostale gluposti koji ljudi rade, a ocekukuju da im uradis perfektno. ipak posao prepustam pofesionalcima sa samohodnim beracima, samo njima skidam kapu, urade posao za kratko vrijeme, minimalno gazenje i rasipanje.

To su priče za malu djecu da ti je traktor prevelik za jednoredni berač, naročitu ako su ti parcele neravne. Ja imam stari SIP KK30 (ne bi ga mijenjao ni za koji drugi noviji) i vukao ga je universal 550DTC 4x4 i kad bude blatnjavo, malu u brijeg, više od pola bunkera i više nigdje, sad gazi red, sad izađe iz reda. Zatim sam kupio landinia 7550 72kn isto 4x4, e to je već druga priča, kam okreneš on ide. Ima kardan 540 i 1000 okretaja, tako kad radi u brijegu na 540 okretaja i 3 spora, gas 1800-2000, a na ravnom 1000 okretaja i prva ili druga radna na 1100-1200 gasa i bereš cijeli dan sa 20 litara nafte, pa te ja pitam koji ferko će to odradit i uživaš bez buke, udobno....samo vidiš u hederu kak stabljike padaju ko da ih kosiš.:gitarist::weedman:. A ove godine sam prodao ovog landinia i kupio blizzarda 95 90ks i isto ću sa njim brati. Jest da mu za prvi krug treba tri reda, ali gdje dva tu i treći. Najbitnije ti je da imaš kardan sa duplim zglobom kao na rolo balirci tako da na izlazu iz reda možeš skrenuti pod velikim kutem do ruda i samo gas da se vrti:partyman:
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
baš gledam, vukao bi jednoredni sa traktorom od 90ks???? i potrošnja manja od fergusonove......jest da je udobnije od ferca, a da je ekonomičnije, hmmmm......

kod mene samo oni koji nemaju fergusona ili tako manji traktor, oni jednoredni vuku s čim imaju, al večinom su to traktori od 35-45ks......dvoredni vuku i sa 60-65ks.......ferguson i jednoredni su mi odlična kombinacija, jer jako je važno da je traktor okretan......dok imam i mtz82 sa prednjom vučom, po okretnosti sa fercem se nemože uspoređivati......a puno se gubi na okretanju, na jedno jutro razlika bude i po sat vremena.....

ja ako budem uspio uzeti nešto do jeseni, ciljam na dvoredni......a ni sa jednorednim se nebi bunio.....svejedno mi je......
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
baš gledam, vukao bi jednoredni sa traktorom od 90ks???? i potrošnja manja od fergusonove......jest da je udobnije od ferca, a da je ekonomičnije, hmmmm......

kod mene samo oni koji nemaju fergusona ili tako manji traktor, oni jednoredni vuku s čim imaju, al večinom su to traktori od 35-45ks......dvoredni vuku i sa 60-65ks.......ferguson i jednoredni su mi odlična kombinacija, jer jako je važno da je traktor okretan......dok imam i mtz82 sa prednjom vučom, po okretnosti sa fercem se nemože uspoređivati......a puno se gubi na okretanju, na jedno jutro razlika bude i po sat vremena.....

ja ako budem uspio uzeti nešto do jeseni, ciljam na dvoredni......a ni sa jednorednim se nebi bunio.....svejedno mi je......

Ja berem sa 85ks i jednoredni SIP 35..

Ako večina vas cilja na IMT 533/539/540 kad govore o manjim fergusonima za mene je to najlošiji izbor za berač.Premalo brzina ima,nekad znam brat kukuruz i sa IMT 540,al poludim,2reduktor mu prespora a 3 prebrza,i onda se vozi u 2 reduktor a berač bi mogao brzinu brže a nema te brzine kod fergusona..
 

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
984
Imam i universala 550U bez prednje vuče, koji je malo okretniji od landinia, ali mi ne pada na pamet kačit ga za njega. Kod nas su dosta neravni tereni i kad trebaš malo unatrag, možeš se slikat bez prednje vuče. Znam da je to prejak i prevelik traktor za jednoredni, ali za dvoredni su kod nas relativno male parcele, nepravilnog oblika i pod nagibom. Kad je loša jesen npr. feran nekad ni sam sebe ne vuče, a kamoli još berač. A što se tiče rentabilnosti i efikasnosti, mislim da je rentablinije, jer se kardan vrti na 1000 okretaja pod jako malim gasom i potrošnja je zanemariva. Na izlazu iz reda nema isključivanja kardana, smanjivanja gasa, samo promjeniš u veću brzinu (jednu-dvije) i već si u drugom redu. Ako je parcela donekle što se tiče oblika recimo cca 15 min i bunker je pun.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
nekada ima malo problema između 2 i 3 kod ferca, al to se može rješiti, barem kod zmaja, sa zamjenom lančanika, i tako se postigne najbolji omjer.......jer sve ovisi o godini......sip nema te mogučnosti ubrzanja berača......

npr, na tim beračima sipovim, su trebali napraviti da se može mjenjati brzina na kardanu, kao npr kod kombajna za krumpir......moj kombajn za krumpir ima 3 brzine.......a kod berača bi i 2 bile dovoljne......


kod mene je ravnica, sve table su pravilne i kada je najkišovitija jesen, ferac vuče bez problema......
 

Najnoviji postovi

Na vrh