• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Berači kukuruza

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,078
nekada ima malo problema između 2 i 3 kod ferca, al to se može rješiti, barem kod zmaja, sa zamjenom lančanika, i tako se postigne najbolji omjer.......jer sve ovisi o godini......sip nema te mogučnosti ubrzanja berača......

npr, na tim beračima sipovim, su trebali napraviti da se može mjenjati brzina na kardanu, kao npr kod kombajna za krumpir......moj kombajn za krumpir ima 3 brzine.......a kod berača bi i 2 bile dovoljne......


kod mene je ravnica, sve table su pravilne i kada je najkišovitija jesen, ferac vuče bez problema......
Ja sam to napravil na T35. Dva izvoda kardana, ubrzanje 23%. Sa Štoreom je išlo (u ubrzanom kardanu, gas 1500...1600) bez brige u drugoj, samo ponekad u 3.
Ak je bil brijeg ili blato, 2. brzina i gas 1900...2000. Pri ekstremnim stabljikama u 1.
Sa T80 nije bilo takvih problema, jer Same ima 3 brzine kardana, pa je išlo uglavnom na 540E i gasu oko 1600rpm motora.

Marko, tvoj Hürli s 85ks je kompakt, a ne veliki traktor, poput Fendta (kakvoga PS ima). ;)
 
B

Bobo

Guest
Drasko: Zar ti zbilja mislis da traktor ima optimalno podmazivanje motora kad ga cjeli dan tjeras na 1200 okretaja motora pod beracem?? Bilo brdo ili ravnica, pre niski su to okretaji za normalno opskrbljivanje motora uljem...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,078
To su priče za malu djecu da ti je traktor prevelik za jednoredni berač, naročitu ako su ti parcele neravne. Ja imam stari SIP KK30 (ne bi ga mijenjao ni za koji drugi noviji) i vukao ga je universal 550DTC 4x4 i kad bude blatnjavo, malu u brijeg, više od pola bunkera i više nigdje, sad gazi red, sad izađe iz reda. Zatim sam kupio landinia 7550 72kn isto 4x4, e to je već druga priča, kam okreneš on ide. Ima kardan 540 i 1000 okretaja, tako kad radi u brijegu na 540 okretaja i 3 spora, gas 1800-2000, a na ravnom 1000 okretaja i prva ili druga radna na 1100-1200 gasa i bereš cijeli dan sa 20 litara nafte, pa te ja pitam koji ferko će to odradit i uživaš bez buke, udobno....samo vidiš u hederu kak stabljike padaju ko da ih kosiš.:gitarist::weedman:. A ove godine sam prodao ovog landinia i kupio blizzarda 95 90ks i isto ću sa njim brati. Jest da mu za prvi krug treba tri reda, ali gdje dva tu i treći. Najbitnije ti je da imaš kardan sa duplim zglobom kao na rolo balirci tako da na izlazu iz reda možeš skrenuti pod velikim kutem do ruda i samo gas da se vrti:partyman:
Pripovedaš bedastoće z 20 litri. Može biti, ak si na dan bral 3...4 vure.
Štore, s T35, na gasu 1600 trošil je 19...25 litri na dan (zavisno o obliku, nagibu i veličini polja.
Same (3 cil., 70ks) je z dvorednim T80, trošil je 30...35 litri na dan, na istim parcelama.
Naravno, na oba je bil CV zglob i uglavnom nije bilo isključivanja kardana na okretanjima.
 

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
984
Drasko: Zar ti zbilja mislis da traktor ima optimalno podmazivanje motora kad ga cjeli dan tjeras na 1200 okretaja motora pod beracem?? Bilo brdo ili ravnica, pre niski su to okretaji za normalno opskrbljivanje motora uljem...

I ja sam se to zapitao, ali sam provjerio kod više majstora i kažu ako se motor ne muči i ako se ne diže temperatura samo vozi, jer imaš dosta snage. Bilo je usporedbe radi recimo isto kao kad sa okretačem sijena sakupljaš sijeno u grede i radiš na malom gasu da ti ne baca preko. Ako je motor uredu i ne troši ulje, ne dimi, ne "puši", mislim da ima dosta veliki pritisak na tom gasu za podmazivanje, jedino ako je već na izdisaju pa ležajevi na radilici na drže ulje. Kad radim na brdu, onda stavim kardan na 540 i gas na 1800-2000, jer tad mu treba snaga da ga vuče.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
nekada ima malo problema između 2 i 3 kod ferca, al to se može rješiti, barem kod zmaja, sa zamjenom lančanika, i tako se postigne najbolji omjer.......jer sve ovisi o godini......sip nema te mogučnosti ubrzanja berača......

npr, na tim beračima sipovim, su trebali napraviti da se može mjenjati brzina na kardanu, kao npr kod kombajna za krumpir......moj kombajn za krumpir ima 3 brzine.......a kod berača bi i 2 bile dovoljne......


kod mene je ravnica, sve table su pravilne i kada je najkišovitija jesen, ferac vuče bez problema......

Pa zamjenom samo jednog lančanika mijenjaš brzinu :scratch onda se samo ne mijenja brzina elevatora ali on stiže bez problema , a možeš i jnega zamijeniti lako
Mada ova opcija kao u ZJa je jako praktična , imaš dva vratila i biraj šta ti odgovara

I ovo poređenje koliko koji troši za dan vam nije mjerodavno , ja sam sa vladimircom potrošio 37 litra za jedan dan i opet sa zadovoljan , e sad , pitanje je koliko sam obrao i koliko vremena je beraš brao toga danu ;)

ajde da se ne mučimo , obrao sam 2,7ha prilično sitnih i nepravilnih njiva , pod nagibom to se podrazumijeva :blackeye a počeo sam ujutro oko 6-7 sati a završio uveče oko 23-24
i recite mi da je to puno,malo ili ............

a ujedno sam pobijeo i teorije kako vladimirac danas nemože potrošiti više od 10-15l kako neki navode :finga:
nije isti dan od 7-15 ili od 7-23
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
3. spora mu NIKAKO ne moze biti pre brza...
Nije istina,U više slučajeva kad sam išao 3 spora berač mi nije uspio gutat kuruzuo i znalo se zaštopat na samom ulazu.
Marko, tvoj Hürli s 85ks je kompakt, a ne veliki traktor, poput Fendta (kakvoga PS ima). ;)

Pa,al je 85ks 8)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,078
Nije istina,U više slučajeva kad sam išao 3 spora berač mi nije uspio gutat kuruzuo i znalo se zaštopat na samom ulazu.
Točno, i meni se to događalo. Na T40 se to ne događa (on samo lošije čisti kad ga potjeraš).

Pa,al je 85ks 8)
Je, motor. Na kardanu 75ks, a na kotačima 45 ks.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
Točno, i meni se to događalo. Na T40 se to ne događa (on samo lošije čisti kad ga potjeraš).
Je, motor. Na kardanu 75ks, a na kotačima 45 ks.

Sa T40 sam jako malo radio,pa nisam primjetio taj problem,al kad radim s IMT 540 i T35 poludim dok je malo jači kukuruz i moram ič 2 sporom,zato nekak izbjegavam branje s IMT..

Ovo je samo moje viđenje situacije jer sam sa istim strojem radio s dva različita traktora i vidio razlike..A na cijeli dan branja bi se vidjela velika razlika u količini obranog u radu ta dva traktora..
 
B

Bobo

Guest
Brao sam jednu godinu s posudjenim t35 i 549 i brao sam kao sto i sad berem s t40... Dakle 4. spora na 549, sto ce reci 3. spora na trobrzincu... U rijetkom kukuruzu je bila i 1. direktna, ali to nije mjerodavno...
 

belarus 105

Član
Tu od
26 Ruj 2011
Poruka
486
šta bi bio prevelik, ja svog t-40 vučem sa 6340 na 540 okretaja, potošnjom sam više nego zadovoljan, ne muči se, ne pati, ideš po mokrom i kako hočeš. Jedina mu je mana šta je širok pa ak idem sredinom prvi puta,gazim 3 reda, i malo je zeznuto na okretanju zbog malog ajnšlaga. NIš nije veliko i teško samo ako nemoraš platiti i imaš svoje, a btw, do predlani sam sve radio sa 533, i brao i vozio prikolice na polje i s apolja, i još pogonio elevator s njim, pa se sve stiglo napraviti :D

Kakav elevator ? za istovar kukuruza doma ili nekaj drugo?
Razmišljam da sastavim neki elevetor za istovar na struju ili na kardan, pa molim tebe i ostale da daju neki savjet ili sliku, još bolje , ako može.
Hvala unaprijed.
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,703
Kakav elevator ? za istovar kukuruza doma ili nekaj drugo?
Razmišljam da sastavim neki elevetor za istovar na struju ili na kardan, pa molim tebe i ostale da daju neki savjet ili sliku, još bolje , ako može.
Hvala unaprijed.

pa za kuruzu doma, 8m oni"plavi". On na sebi ima orginal izvod za kardan,a ako mu ugrađuješ motor, onda na taj izvod kardana ide remenica i nju spajaš sa motorom. Ja nemam motor, pa se mučim ovak onda.
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
3. spora mu NIKAKO ne moze biti pre brza...

beraču ne(govorim o T40),ali malom ferku je puna kapa to za vleči...još ak je mala uzbrdica ili nedaj bože mekano pa berač propada...:supris::supris::supris:
 
Posljednje uređivanje:
B

Bobo

Guest
Covjek je u mom kraju godinama brao s IMT 539 i s tornadom 40 bez vjetra... i svake godine je mogao brati, bez obzira na brdo ili ne... 3. spora u normalnoj godini je isla bez problema... uz brdo i po blatu, imas srece ako s ovom kombinacijom uopce mozes i vuci prazan berac a kamo li brati kukuruz, no u suhim uvjetima, ide to samo tako...

Nisam ni vjerovao da 558 vuce zmaja 222, pa eto, jednu sezonu je vukao i izgorio do kraja ;)
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
u lošijoj godini ferguson ide 3 sporom, ako je dobra godina i posijano ispod 24cm, onda već neide 3, mora s 2 sporom.......

rakovica vuče 2 reda, samo kod nje je druga stvar......ona ima na 2000 obrtaja motora 540 obrtaja kardana, dok ferguson na 1500 obrtaja ima 540 kardana, a tako mislim da je i kod 558.......pa se radi i o različitoj snazi motora, jer nemaju istu snagu na 1500 i 2000 obrtaja........dok ako bi se 558 tjerao na 2000 obrtaja, onda bi imao 720 obrtaja PV, što nebi bilo povoljno za berač......
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,078
u lošijoj godini ferguson ide 3 sporom, ako je dobra godina i posijano ispod 24cm, onda već neide 3, mora s 2 sporom.......

rakovica vuče 2 reda, samo kod nje je druga stvar......ona ima na 2000 obrtaja motora 540 obrtaja kardana, dok ferguson na 1500 obrtaja ima 540 kardana, a tako mislim da je i kod 558.......pa se radi i o različitoj snazi motora, jer nemaju istu snagu na 1500 i 2000 obrtaja........dok ako bi se 558 tjerao na 2000 obrtaja, onda bi imao 720 obrtaja PV, što nebi bilo povoljno za berač......
Ne samo to. S takvim prijenosnim omjerom kardana, 558 nemre predati punu snagu na kardanu.
 

Banijac 82

Član
Tu od
1 Sij 2012
Poruka
342
ja sam brao sa 539 i tornadom 40 3 godine oko 120 jutara godišnje ako je kukuruz sijan sa mehaničkim sijačom išlo je i prvom direktom ali samo po rosi. inače treća spora i po gasu. kad je kišna godina malo je zajebano ali puno ga je lakše vukao otkad sam stavio veće gume na berač one orginal su pre male stvaraju veliki otpor i freza vrti uvijek po blatu
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
da, na to mislim.......jer koliko se sječam 558 daje punu snagu tek na 2250 obrtaja......znači, okvirno on ima 30ks pri 1500 obrtaja
 
Posljednje uređivanje:
B

Bobo

Guest
Ovaj o kojem pricam je sijao pneumatskom na 18cm i ne morate mi vjerovat, 539 bere 3. sporom, ali na malo vecem gasu od 1500...

Ja recimo berem na 1600 a po potrebi (blato, brdo i sl.) dodajem gas da trektor "preleti" preko sumnjivog djela njive da ne zapadnem i onda dalje opet na 1600...


Ne znam, previse je toga za diskutaciju ovdje, jer nisu isti uvjeti kod svakoga, trava, sorta kukuruza uvjeti branja i samo vrijeme branje... Tatinoj tetki je prije 2 godine uspio osjecki 444 da je to bilo nesto strasno, kukuruz zrel, objesio se a stabljike debele i jos zelene. Tarup na beracu preslozen i novi nozevi stavljeni. Tu njivu sam brao u 1. direktnoj i na moje cudjenje nije nigdje nista stopalo, a cistio je za 5+ Bilo jednom i nikad vise...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Ne samo to. S takvim prijenosnim omjerom kardana, 558 nemre predati punu snagu na kardanu.

Pa i ne treba puna snaga na kardanu :scratch ako se dobro sjećam sa uputstva da je beraču potrebna snaga za normalan rad 18 kw , pričam o EKO3500 ali ne ide ta sva snaga na kardan
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,078
Pa i ne treba puna snaga na kardanu :scratch ako se dobro sjećam sa uputstva da je beraču potrebna snaga za normalan rad 18 kw , pričam o EKO3500 ali ne ide ta sva snaga na kardan
Netreba na kardanu, ali treba na kotačima. A nesmiješ ga zavrtiti preko 1600. Dakle nema snage niti na kotačima ili šaltaš brzinu niže, isključuješ kardan i dodaješ gas.
 

Najnoviji postovi

Na vrh