• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Berači kukuruza

pcmarec

Član
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
100
Evo da se i ja malo pohvalim, kupio sam ovaj stroj

q9dw.jpg


a6n9.jpg


ir3m.jpg


u subotu sam prvi puta s njime brao i jako sam zadovoljan i nije mi žao ni jedne kune, berač radi ko vurica :(happy):
E sad me zanima da li mogu s njime brat na većim okretajima kardana?
Znači imam 540, 540E 1000
Brao sam na 540 na oko 1800 okretaja, da li mogu staviti na 540E pa na 1200/1300 ili sl.???

Lijep pozdrav
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,657
za 540e možeš probati ali na 1000 nikako ti nepreoručam. berač je napravljn za 540 okretaja vratila.
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Možeš brat kako hočeš na kojemu kardanu samo da ti brzina kadrana nebude veča od 540ok
Znači možeš brat na 1000ok ali ti mora biti negdje gas na traktoru 1000-1300 ovisno gdje ti bude 540 okretaja.
Čestitke na kupnji,samo el ti to isplativo tjerat berač sa tako velkim traktorom,pa taj berač vuće traktor od 40-50ks
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,657
Dado121..ispravak netočnog navoda..taj berač vuče traktor od 15 KS. a s njim može raditi traktor od 30 KS. :(handshake):
 

pcmarec

Član
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
100
Meni za moje potrebe je dovoljan, i imam taj traktor i s njim ću ga vuć, pa neču sad kupovat drugi traktor radi berača, meni zadovoljava
i nisam primjetio da je nešto puno potrošio, sve u granicama normale, a sa traktorom od 30 ks Vi nebi kod mene brali kukuruz, vjerujte mi, ja živim u zagorju a ne na slavonskim ravnicama :(happy): misim da sam sve reko :D:
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Takvu kombinaciju još nikad nisam vidio da traktor od 30ks vuće taj berač. Možda bi mogo po ravnome terenu i po suhome,ali ove godine kak je krenulo izgleda da će bit ko i 2010 godine,mokro i teško za branje.Imat će posla traktori sa prednjom vučom.

@pcmarec-nemoj mi reći da nemaš manji traktor od 100ks
 

pcmarec

Član
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
100
Imam od punca imt-a 549 i netreba mi drugo, 99% radim s većim traktorom
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
E vidš dado, moj nikad nigdje nije varen, ako kažeš 3-5 rali, za 3 vjerujem ali 5 ???? s jednorednim malo teško..jedino ak je parcela u komadu, a ne kod mene..komadići od 100 do 800 čhv, rijetka je parcela od 1600 čhv(1 ral)

Pa rjetko i kod mene ali ako su parcele blizu i ako ne stajem svako malo zbog :drink: onda ide. Vecinom u prosjeku je to 4 rali. Mozda ti imas srece ali ako dobro zaviris na spojeve ( varove ) sigurno ces negdje naci puknuce ili ga bas toliko pazis i mazis.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Takvu kombinaciju još nikad nisam vidio da traktor od 30ks vuće taj berač. Možda bi mogo po ravnome terenu i po suhome,ali ove godine kak je krenulo izgleda da će bit ko i 2010 godine,mokro i teško za branje.Imat će posla traktori sa prednjom vučom.

@pcmarec-nemoj mi reći da nemaš manji traktor od 100ks

Vučem ja EKOa sa 31ks i ne fali mi snage nigdje , ni u brdu
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,703
moj je 13 god kod mene a promjenio lani prvi put uvlacne lance trece gume na valjcima i lani pogonski lanac ( onaj pokraj remenice za frezu ) i svake god ga varim barem malo. sad sam ga malo pojacao ba bumo vidjeli na kraju sezone. kad pocne berba svaki dan je u pogonu oko mjesec dana i svaki dan od 3-5 rali skinem. lani mi je tako reci otpao heder. sa nutarnje strane pukao nosac

moje je 2000g, i nigdje još nije varen, savijen niti popucao, kad se ide cestom, laganini, i uvjek gledam da stanem di je tjesno kad se krajcam s nekim, po poljskim putevima i makadamu čista lera... i nikad još nije vožena kuruza u njemu... mjenjao nisam niš, osim ležajeva na frezi, a istina i bog nije puno ni radio još da idem u remont
 

torpedo6206

Član
Tu od
23 Kol 2009
Poruka
106
Lijep berač, čestitke na kupnji :)
Osobno radim s EKO 3500 i s Torpedom 62, branje kukuruza ovisi o više faktora, visini stabljike, veličini parcele, urodu, vremenu, travi.... tak da koliko vremena treba da se obere 1 jutro,
ili 1 ha je širok pojam :)
Mogu brati jedno jutro od 4 sata pa na više, al manje teško :)
npr. jednom sam brao 1 jutro od 7 do 7, znači 12 sati.... 1 sporom i sve u jednu stranu jer je kukuruz polegao
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,657
moje je 2000g, i nigdje još nije varen, savijen niti popucao, kad se ide cestom, laganini, i uvjek gledam da stanem di je tjesno kad se krajcam s nekim, po poljskim putevima i makadamu čista lera... i nikad još nije vožena kuruza u njemu... mjenjao nisam niš, osim ležajeva na frezi, a istina i bog nije puno ni radio još da idem u remont
Izgleda da smo mi 2000 dobili pravu seriju, a to mi je rekao i sipov ovl. serviser, ja sam 10 tak puta prevozio pun bunker ljudima do kuće kad im nije stalo u prikolicu. još uvijek imam original ležaj na frezi..pazim jako ali treba imati i sreću..pre neki dan samo me onaj gore čuvao da se neprvrenem u potok..imam kardan s duplim zglobom pa se nezaustavljam na kraju parcele nego polukrug, a na tom mjestu obrasla trava tako da se nije vidio usjek ruba potoka...velim samo me bog čuvao..
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,703
Dobro si prošao, zeznuto je, pogotovo kad se po noći radi i na nepoznatom terenu: Moguće svašta da smo dobili iz dobre serije berača, možda ne bi ležajeve morao mjenjati da je na osovini bila čahura s obje strane, ovak se trava non stop motala i oni su se grijali... Bere dobro, problem je samo kad je sunce kad smeće baca u koš, ovo je slika od prošle godine, brano oko podneva, oblačan je dan bio
 
Posljednje uređivanje:

Banijac 82

Član
Tu od
1 Sij 2012
Poruka
342
Dobro si prošao, zeznuto je, pogotovo kad se po noći radi i na nepoznatom terenu: Moguće svašta da smo dobili iz dobre serije berača, možda ne bi ležajeve morao mjenjati da je na osovini bila čahura s obje strane, ovak se trava non stop motala i oni su se grijali... Bere dobro, problem je samo kad je sunce kad smeće baca u koš, ovo je slika od prošle godine, brano oko podneva, oblačan je dan bio

ja sam kupio 2001g i prve sezone gume na elevatoru i lopaticama iznad perušača popucale reklamiro sam i servis zamjenio sve gume kao tvornička greška.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Lijep berač, čestitke na kupnji :)
Osobno radim s EKO 3500 i s Torpedom 62, branje kukuruza ovisi o više faktora, visini stabljike, veličini parcele, urodu, vremenu, travi.... tak da koliko vremena treba da se obere 1 jutro,
ili 1 ha je širok pojam :)
Mogu brati jedno jutro od 4 sata pa na više, al manje teško :)
npr. jednom sam brao 1 jutro od 7 do 7, znači 12 sati.... 1 sporom i sve u jednu stranu jer je kukuruz polegao

Ja sad kad sam sebi brao kukuruz baš sam pogledao na sat kad sam počeo i kad sam završio, parcela je bila 1kj i pobrao sam ju za nepuna 3sata, kukuruz je bio čist, ali je kuruzovina bila malo višlja od berača, berač je Sip Tornado 40.
 

jugi

Član
Tu od
9 Lip 2013
Poruka
184
a kolege koliko potrosite nafte dok oberete kukuruz?? mislim jedno jutro= koliko nafte? otprilike :)
 

torpedo6206

Član
Tu od
23 Kol 2009
Poruka
106
nikad točno nisam pratio koliko litara potroši po jutru, od 10 do 15 recimo...

I da traktor je dosta važan za brzinu branja, odabir sporohodnih brzina, meni taj omjer na torpedu nije baš najbolji, jer 2 je prespora, a treća ok u normalnim uvjetima, dok u 4 je prebrz...
mislim da imt 539 ima bolji omjer, jer sam jednom brao istu dužinu a pored mene imt 539 s istim beračem, te je bio malo brži od mene a nije gušio, tak da ja oberem 3 reda on 4 :)

Oko tarupa, prvi ležajevi su bili koliko i tarup, kad je okrenuo kajlu na remenici i otišla osovina, tad su stavljeni novi ležajevi i nova osovina, redovno podmazivanje i sve šljaka dosta dobro
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
ako ti je 3 prespora,probaj u 1 direkt,ona bi trebala biti između 3 i 4 kaj se tiče brzine...bar je tak na ovim večim (75-90)

mi smo spakolavi i zamjenili kaj je bilo potrebno na kumovom EKO3500 i ovaj tjedan možda i probamo nešto brati,ako se malo posloźi vrijeme,jer pada kiša več 3. dan....
 

Najnoviji postovi

Na vrh