• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Berači kukuruza

torpedo6206

Član
Tu od
23 Kol 2009
Poruka
106
pozdrav ekipi na forumu..imam jedno pitanje za poznavaoce berača SIP EKO 3500..pogonim ga sa IMT533 i kada kipam kukuruz, bunker se jako sporo diže i spušta. Zanima me da li se može uraditi nešto po tome pitanju pa da se to malo ubrza?

Mislim da je stvar u traktoru, protok ulja, tj. količina ulja koju pumpa izbaci u jedinici vremena jednaka je brzini kipanja :)
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,224
Ma decki kupite Zetora pa ce te moci brzo kipati :). Ja onu rucicu za kardan dignem skroz gore ubacim u petu i na rucicu za brze i spore stavim u ler i dize jako brzo. Radi se o Z3511.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,312
Nemoj to raditi radi zdravlja svoje pumpe ali i kompletnog hidraulika.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Ja sam sretan dok mi opče berač oče kipat,a ne da još razmišljam o brzini kipanja :D:
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,224
Nemoj to raditi radi zdravlja svoje pumpe ali i kompletnog hidraulika.

Pa da dizem mozda manjom brzinom? Moram tako raditi jer ako ne onda moram ukljuciti kardan i onda ispada kukuruz, a ovako rade i svi ostali u mom kraju tko ima malog zetora ili ursusa.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Pa u čemu je problem?
Na Zetoru radi hidraulika i kardan istovremeno. Pričekaš minutu da se isprazni perušaljka (i transporter donese kukuruzu u bunker), pa onda digneš bunker u zrak.
Možeš i tak kak radiš, samo nemoj vrtiti pumpu brže od 600 okretaja karadna (znači, u 4.toj do nekih 1300-1400 o/min motora).
 

newTomo

Član
Tu od
25 Ožu 2011
Poruka
122
Bok,

dali je moguće doma napraviti berač kukuruza i to vučeni. Imam neupotrebljenu lupilicu na kardan traktora, pa me sad zanima koja tehnika jos oko toga svega stoji. Kako složiti da bere kukuruz sa stabljike, dok bi ove valjke od lupilice iskoristio za daljnje čiščenje.
Nisam nikada vidio kako radi berač kukuruza, pa je zato i takvo pitanje.

Hvala.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,224
Pa u čemu je problem?
Na Zetoru radi hidraulika i kardan istovremeno. Pričekaš minutu da se isprazni perušaljka (i transporter donese kukuruzu u bunker), pa onda digneš bunker u zrak.
Možeš i tak kak radiš, samo nemoj vrtiti pumpu brže od 600 okretaja karadna (znači, u 4.toj do nekih 1300-1400 o/min motora).

hvala na informaciji. Ma imam još za brati, ali sad će brati Z6245 jer su brda pa mali ne može. Inače nekad sam normalno radio pa uključim kardan i sačekam, a nekad preko brzina kako kad.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,312
Pa da dizem mozda manjom brzinom? Moram tako raditi jer ako ne onda moram ukljuciti kardan i onda ispada kukuruz, a ovako rade i svi ostali u mom kraju tko ima malog zetora ili ursusa.
Ugradi pumpu veče litraže i riješil si sve probleme oko brzine dizanja.
 
E

expresvatra

Guest
Njega pogoni ulje iz traktora, transhidrol, možda imaš neko drugo pregusto ulje ili dugo nisi mjenjao, a slijdedeće to se dešava ako je sve u redu, u jutarnjim satima dok je još ulje hladno, poslije dok se zagrije nakon više kipanja ide znatno brže.

Bas tako!!!Ai ulja nisu sto su nekad bila!!:)
 
E

expresvatra

Guest
Možeš brat kako hočeš na kojemu kardanu samo da ti brzina kadrana nebude veča od 540ok
Znači možeš brat na 1000ok ali ti mora biti negdje gas na traktoru 1000-1300 ovisno gdje ti bude 540 okretaja.
Čestitke na kupnji,samo el ti to isplativo tjerat berač sa tako velkim traktorom,pa taj berač vuće traktor od 40-50ks

Postoje i pogonski lancanici sa 10 i 9 zuba koji ubrzavaju potreban broj obrtaja na beracu pa tako bz problema mozes brati sa 1200 do1300 obrtaja.Ja imam sip EKO 3500 sto je skoro identican berac kao Tornado 35 i berem sa njime na oko 1200 obrtaja pri normalnim uslovima 3. spora brzina bez problema na IMT 539.
Jos je bolje sa Univerzalom 445.
:)
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,703
Bok,

dali je moguće doma napraviti berač kukuruza i to vučeni. Imam neupotrebljenu lupilicu na kardan traktora, pa me sad zanima koja tehnika jos oko toga svega stoji. Kako složiti da bere kukuruz sa stabljike, dok bi ove valjke od lupilice iskoristio za daljnje čiščenje.
Nisam nikada vidio kako radi berač kukuruza, pa je zato i takvo pitanje.

Hvala.

Moj ga je kum radio sam, prije 15 godina, a dok sve pokupuješ i poplačaš, to ti je neisplativo, kad sad za 10-ak tis kn nađeš lošiji berač i uz male novce ga repariraš i imaš nov stroj, koji je kud i kamo bolji i savršeniji nego bilo kakva domaća izrada.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
Vi imate probleme što vam sporo dize a kod mene suprotno. Za bunker je u redu ali za heder ( keder ), svejedno kako god, mi oce odvaliti prebrzo ga dize a na ručicu za protok ulja ne reagira. Jednom su to muhaničar i još netko riješili ali nije išlo javno. Jeli se da šta napraviti a da nemoram raskopati pola traktora ? Možda ovom i nije mjesto u ovoj temi, ako nije molim prebacite
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Pa ako nemaš mogućnost nabavke originalne prigušnice improvizuj je , jedan holender napravi sa rupicom od 1-2mm i ići će sporije
 
E

expresvatra

Guest
Čovjek ti je u Jakuševcu doma pa ak te zanima moremo ga pitat. Uglavnom ima puno zemlje i radi se sa balirkama tak da na jesen pobere s njim i kukuruzu.
Prijatelji da li bi neko mogao uporediti berko jednoredni sa EKO 3500.Sta su prednosti a sta mane!!!Pozdrav
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,312
Vi imate probleme što vam sporo dize a kod mene suprotno. Za bunker je u redu ali za heder ( keder ), svejedno kako god, mi oce odvaliti prebrzo ga dize a na ručicu za protok ulja ne reagira. Jednom su to muhaničar i još netko riješili ali nije išlo javno. Jeli se da šta napraviti a da nemoram raskopati pola traktora ? Možda ovom i nije mjesto u ovoj temi, ako nije molim prebacite
Ček, ček malo.
Koji je traktor u pitanju?
Ja se ne sječam da sam ja kaj tajno napravil
 

Najnoviji postovi

Na vrh