• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Berači kukuruza

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
Bhorv. Neznam kak da objasnim. Nije to samo zarada. Bilo je više ali dok se pokrpaju kojekakve rupe kojih uvijek ima malo ostane. Znam samo da te godine nema šta me nije zaj.... i to uvijek kad sam išao brati svoju kuruzu.
Ako pemo u detalje nebu kraja ovoj raspravi. Volio bih da sam slagao površine, možda i jesam ali ne puno. Ove godine biču sretan ako i svoju poberem bez lomova i na vrijeme prije svinja. Malo preko 40 je na kičmi.
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Pa ja sam uvijek brao preko 60 jutara godišnje sa jednorednim beračem,u kombinaciji sa mojim tatom,dok je bio mlađi i do 120 jutara smo znali pobrat,al se bralo cijeli dan i komad noči,kasnije sam kupio dvorednog tornada 70,e to je bio napredak,i kada sam povečao površine sa zemljom,kupio kombaj,više nemam vremena za berač,i zato sam ga prodao,sada znam toliko pobrati sa kombajnom,koliko sam nekada brao beračem,ali za tih par jutara koliko ljudi beru godišnje,neznam jel se isplati imati berač.Ja sebi osobno ne berem u klipu kukuruz,naberem u zrnu,i tako več jako dugo,tako da mi berač u opče ne treba.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ja imam dvorednog Zmaja 2K od 1995. godine i sad trenutno oberem do 20 kj godišnje, nekad ni toliko. Cjena 450-500 kn/kj ,kak za koga :)
Svojega imam 10 kj za brati u klipu.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Teško da možeš skinuti 3 rali u danu. Ja prvo skidam el. pastira pa dok proberem okolo i onda se dosta kasno krene... Pa otac je brao na 1000 ok i ide. mislim da bi to lijepo išlo na 900-1000 o/min gasa, e sad kojom brzinom to baš i ne znam... Koja bi bila ista kao i 4 spora na 1800-1900 o/min?? Prva, druga direkt?


mislim da se može, ako imaš volje i kreneš ujutro u 5 sati pa do 22 sata i tako svaki dan, ako netko krene u 10 ujutro i završi do mraka, najkasnije oko 19-20 sati, onda nema učinka......al sa jednorednim u dobrim kukuruzima treba oko 3,5 sata za jutro.....pa je računica jednostavna, a sa zmajem K2 i rusom sam skidao jutro za 1,5 sati, al su bili dobri uvjeti za branje i okretanje, jer susjedne njive su imale suncokret, pa sam mogao lagano okretati....to je bilo 2012 kada kukuruz nije bio baš dobar i nije ga bilo puno, kao prošle godine....a prošle godine sam jedno jutro brao i 5 sati, jer je kukuruz bio dobar, oko 10t klipa......

sa rusom sam probao i na 1000 obrtaja kardana, al ako malo jače dodaš gas, dobiješ klip u zadnje staklo kabine......i nije mi se to sviđalo.......
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Ja sam sa beračem brao 500 kn jutro,a kombajnom idem 400 kn jutro,ali nemam siječke na adapteru,pa tko hoče,hoče,a meni osobno to ne smeta zato ju ni neču ugrađivati ili kupovati drugi adapter,jel kombajn imam radi sebe a usluge šta stignem.Promjenilo se vrijeme,nekada sam samo usluge radio,sada se više baziram na ratarstvo,a usluge koliko stignem,jel imam dosta svoga za brati,a i u firmi radim u smijenama,zato sam usluge skratio.Nekada se moglo lijepo zaraditi na uslugama,danas se to teško naplačuje,zato i ono što radim,radim samo provijerenima,od koga mogu naplatiti,jel bolje badava doma ležati nago badava raditi.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
malo posla pred branje, za ove kišne dane.....probat ću zamjeniti gume na valjcima......nadam se da će biti dobre, na oko neizgledaju loše......








 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
trebam oko 105 komada po osovini, svaki je 10mm......imam 2 gumene osovine, druge 2 su metalne.....ukupno 210kom+ako zatreba dobio još 10 komada
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
cijena po osovini se kreće od 16 do 30€......znači 105 komada, ja sam za ova dva dao 55€, ovi od 16€ mi izgledaju loše, i mislim da nebi dugo trajali, izgleda kao da ga prstom možeš okruniti.....
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,703
a kak se kreću inače cijene klasičnih valjaka? mislim da sam u sekri vidio, da je 70-ak kn komad...čini mi se da ih ide 12 komada, al nisam siguran.. to je fest para...
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
po osovini mislim da ide 4 ili 5 valjaka, a cijena je ista, valjci su oko 20-30€ po osovini, samo se nesječam koliko su dugački......

to je dosta novca, jer onaj dvoredni K2 što sam imao, kod njega ima 8 valjaka i svi su gumeni, znači da bi trebao 8 ovakvih setova što sam ja kupio......a to je 220€......treba to on i zaraditi
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
nisu, ima fino odlivenih, ima sa armaturom, koji nevrijede ništa, ima rupičastih, mislim na rupice koje su se pojavila u toku lijevanja, gdje je zrak ostao zarobljen u kalupu, ima otpresaka od auto gume, od transportnih traka itd itd......uglavnom ima svega, pa treba dobro pregledati i odvagati, što kupiti da bude dobro
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,703
ma ne to, neg valjak kao valjak na osovini, čini mi se kad sam na svom gledao da ima s različitim utorima i kanalima po sebi.....da nisu isti svi na osovini...
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
e to neznam, ja sam uzeo sve iste......

uglavnom, ovako ti izgledaju valjci na industrijskom komušaču, komušač je u colovnim mjerama, svi valjci su gumeni.....i obrati pažnju na izgled valjaka, čak ni tvrdoća gume nije ista, a ne oblik......imam ove slike, budem još neke potražio na kompu, pa postavim......a o cijeni reparacije neću ni pričati.....


sa lijeve i desne strane do kraja idu ovi navojni, a u sredini idu ovi sa blagom spiralom....

 

Najnoviji postovi

Na vrh