• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Berači kukuruza

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Široke i uske gume ??Kad smo davnih godina vozili velike trupce imali smo željezne kotače koji su bili na šarafu (tirifon) koji se ušarafil u trupac i služil kao osovina kotača . Po velikom blatu je gural blao ispred sebe pa se postavil viši i daleko uži kotač odličan za blato . Također i jedan Hanomag kad je bilo veliko blato je mijenjal šire kotače užima i daleko bolje riješaval blatne probleme .
 

pcmarec

Član
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
100
Nije to dovoljno. Moraš najprije napraviti kanal iznad pogona valjaka, da lopušinje ima kud izlaziti van.
Na žutom poklopcu izreži rupu i napravi kanal, pa na njega pod koso ugradi ventilator.
Nego, od kud ti 24V na traktoru?

Sorry, Krivo 12v,

Nego gdje da napravim rupu, kojeg pogonskog valjka?
Mislio sam da bi stavio samo da puse u komusac i on bi lovi i bacao dolje, ali vjeruj da znas bolje
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Sve je to krpačina , ovo je prava stvar , hrabar poduhvat.

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=KSUbwYSL470[/YT]
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Da, na takav sam otvor mislil.
Nebi ni električni aksijalni ventilatori bili slabi, no ovaj radijalni manje vrtloži zrak.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Mislim da je ovaj lik ugradio još dva komušačka valjka ako se dobro sjećam.
 

pcmarec

Član
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
100
U svakom slucaju, bilo kakav ventilator je bolje nek kak je sad

Originalni neznam dal se da opce di nabavit, a ak se i da sigurno je skup, tak da mislim da je aksijalni najbolji izbor
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Nema potrebe za 8 valjaka, jer ni heder nema toliki kapacitet.

Teško da je ugradil, jer bi onda trebalo prerađivati i šasiju i stol s valjcima, te sve limove okolo. Onda bi trebal cijeli stroj biti duži, a to mi se ne čini.
Ima još jedan video s prerađenim T35:
https://www.youtube.com/watch?v=u8E5bASHAd8
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
a zašto je potreban ventilator????

kada sam na svom zmaju stavio nove komušače, odlično je čistio, bez ikakvog ventilatora, nije to kombajn da mu treba ventilator

i naravno, da je heder ispravan, jer najveći posao bi se trebao tamo napraviti, a ako nešto i ostane, onda komušači odrade svoje

imam 4 valjka, malo je, treba biti barem 6 komada kod jednorednog, 8 već mislim da nije potrebno, jer heder nemože toliko progutati, a ako se i ubrza heder u tolikoj mjeri, onda zrna lete na sve strane i veliki su gubici


savo, nevrijedi njemu ni da stavi neznam kakav ventilator, kada hrpu smeća baca u bunker, i to se dobro vidi na filmiću što si postavio, a ventilator je uredno napravljen, što se tiče bravarije
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Po rosi i dok je vlažno svi rade odlično i čisto ali kad prigrije i list je suh lebdi iznad valjaka i ode u bunker,ovo s ventilatorom je odlična inovacija.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Ja na svom t-40 imam 6 valjaka, a ne bi mu škodila još 2 valjka, lako ga zagušim.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,224
Ja na svom t-40 imam 6 valjaka, a ne bi mu škodila još 2 valjka, lako ga zagušim.

Kako ga zagušiš? Hoće ti spasti lanac? Meni nikad nije, a berem većinom 4 spora sa Z6245, negdje 5 spora, a sa 3511 ili prva direkt ili četvrta spora. Samo mi je jednom spao lanac kad sam bacio rudnjak klipa na heder..
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Ma napuni se klipova na valjcima pa moram usporavati. Ne znam na koji lanac misliš. Svaki dan se podmazuje i pregleda pa se i vidi ako je gdje šta labavo. Ja sa 539 berem 3 spora ili 1 brza, prošle godine sam brao 2 spora što je ostalo silažnog jer je bio gusto posijan, a i bio je jako visok pa da freza može da samelje.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,224
Uh prva brza je dosta brza.. napuni ti se skroz puno ono kod valjaka? a hoće spasti onaj lanac ispod onog poklopca ispod koša.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Ventilator zbilja vrijedi. Pogotovo kad je lišće suho i trgaju se metlice.
Na T80 postoji ventilator i čisti relativno dobro.
Isti mi se razletil usred sezone, pa sam radil bez njega.
Velika je razlika u količini lišća u bunkeru.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Protiv smeća u bunkeru sam vidio jedno interesantno rješenje ali sam zaboravio gdje sam to vidio.
Čovjek je prosjekao elevator i stavio ventilator ispod njega , tako da vazduh ide kroz elevator u preduvava nazad preko zadnjeg lijevog žmigavca otprilike , umjesto srednje limene pregrade u elevatoru na tom je mjestu stavio rešetku.

A ovi ventilatori dosta znače , omanje oni dosta smeća.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Pa ne puno, kad vidim da ima dosta klipa unutra usporim. Prošle godine sam i po mekanom išao prvom brzom, mali vuče kao veliki, ali rijetko gdje kukuruz dozvoli prvom brzom. Gdje su jako kratke parcele pa stalno okreći tu teram prvom kaki god kukuruz bio.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Naj se srditi, ali to nije posel.
Imal sam T80 (dvoredni T40), traktor ima 3 brzine kardana i puno gušće brzine id IMT-a, pa nisam nikad bral tak brzo, jer je previše mase na hederu, pa ne očisti nikak. 12 valjaka mu je dovoljno, no heder jednostavno nema kapaciteta za tak veliku brzinu vožnje.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,224
Mom tetku se isto razletio taj ventilator. Ima T80 i vuče ga sa Torpedom 65 bez prednje vuče. Kad natrpa pun koš Torpeda dobrano suče, a veselo ga je i vidjeti u brdu. Ali skida nekih 10-15kj. godišnje i polako radi pa to ide. Čisti jako loše, ali ništa nije ulagano u njega otkad je kupljen 2003. Ali mislim da je i tad moj T40 čistio dosta bolje od njegovog T80. Moje mišljenje je da je tu jednostavno prevelika količina klipa da bi ga stigao operušati. I taj berač nije baš za brdski kraj, kod mene je T40 zakon :).
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Nemam se šta srditi, pročitaj da sam napisao da rijetko kad kukuruz dozvoli prvom. Kad je kratko po 50-tak metara red ne može ga tako brzo zapuniti, e sad jedino da je prinos neki rekordan, ali na takav na tim kratkim parcelama još nisam naletio. Ja berem samo ujutro jer preko dana imam druge obaveze, a bere kako koja sorta, tj. kako su klipovi otvoreni, al recimo bc 572 njega bere da sa lopatom ga istrpavaš koliko ide čist. Teram uvjek onoliko koliko berač može, a dosta ovisi i o sorti kukuruza.
 

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,354
Ljudi , jel to krenula berba, i ja imam Zmaja 214, dogradjen ventilator, na remenicu na kardanu, golem je efekat čišćenja, al košto neko reče poslije podne
samo vitla komušinu i pera, i sam sam konto da napravim neku rupu da to izlazi, ali gdje? Sad početkom 8 mjeseca krećemo u pretres, jel šest godina kako sam ga kupiuo, samo sam oštrio noževe na tarupu.
 

Najnoviji postovi

Na vrh