• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Berači kukuruza

I

IMT560

Guest
zz svima

u planu sam da kupujem berac kukuruza, interesuje me kakvi su SIP-ovi beraci, i na koje djelove treba najvise obratiti paznju kada se kupuje, to jest koji se najvise habaju, i po vasem misljenju koji je berac najbolji..

namjeravam ga vuci za traktorom imt560..

hvala unaprijed
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

bole

Član
Tu od
7 Sij 2009
Poruka
642
Re: berac kukuruza

kakvoga berača trebaš jednorednog ili dvorednog
 
I

IMT560

Guest
Re: berac kukuruza

bole kaže:
kakvoga berača trebaš jednorednog ili dvorednog


sad za sad jednoredni :|
 

Orsic

Član
Tu od
30 Kol 2009
Poruka
415
Re: berac kukuruza

A uzmi sip tornado 40,ja ga imam i zadovoljan sam...
 
B

Bobo

Guest
Re: berac kukuruza

Ako imas novca, svakako preporucam tornado 40. Od potrosnih djelova imas standardno gumene valjka, nozevi na tarupu, svi lanci i remenje od tarupa, lancanici... Gumene lopatice u elevatoru, stanje hidraulicnih crijeva, i gume...

Neka te blijeda boja ne brine ako naidjes na izblijedjeli berac, posto puno beraca stoji u supi bez vrata i tokom cijele godine ga pece sunce i boja mora biti blijeda.

Ja sam prije tjedan dana kupio 40-ku u vrlo dobrom i ocuvanom stanju za 3700€ 1995.g. a sad je cjena jos i veca, jer je berba pocela.
 
I

ivanm

Guest
Re: berac kukuruza

u mom kraju ima dosta 40-setki ali nisu lljudi nekaj prezadovoljni, dosta slabo čisti klip a ima dosta cjele stabljike u bunkeru. istina da je noviji i ima štelajući heder i rudo ali ekipa sa 35-icom je puno zadovoljnija mada je stariji. po meni ima T-35 i eko3500 puno bolje rješene lopatice u lupalici nego one zvijezde kod 40, a 40 ima i samo 2 valjka iza za izbacivaje stabljike dok ovi stariji imaju 4. jedan gazda je imal onaj stari model koji ima obadva kotača uska neznam kak se taj model zove (sip je uglavnom) i kupil je novi 40 (mislim da je bil oko 11000 E) i veli da mu je sad krivo kaj je prodal onaj stari.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: berac kukuruza

Nemoj ti našeg bobu , on uvjek kalkulira , istražuje ..uvjek kupi povoljno a nepoderano , nabolji omjer uloženo/dobiveno itd. a poslje jao , ciju i pomagaj .
Ništa osobno bobo ja sam samo stekao takav dojam ćitajući ove redove
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
Re: berac kukuruza

ivanm kaže:
u mom kraju ima dosta 40-setki ali nisu lljudi nekaj prezadovoljni, dosta slabo čisti klip a ima dosta cjele stabljike u bunkeru. istina da je noviji i ima štelajući heder i rudo ali ekipa sa 35-icom je puno zadovoljnija mada je stariji. po meni ima T-35 i eko3500 puno bolje rješene lopatice u lupalici nego one zvijezde kod 40, a 40 ima i samo 2 valjka iza za izbacivaje stabljike dok ovi stariji imaju 4. jedan gazda je imal onaj stari model koji ima obadva kotača uska neznam kak se taj model zove (sip je uglavnom) i kupil je novi 40 (mislim da je bil oko 11000 E) i veli da mu je sad krivo kaj je prodal onaj stari.
ne bih se sa tobom složio da su bolje riješeni eko3500 i 35-ica od tornada 40.sve berače što smo imali kupili smo nove tako da smo mogli ocijeniti koji je najbolji.prvi mi je bio eko 3500 da nekažem užas,u travi je goli k....,drugi nam je bio 35-ica i on nije bio bog zna šta.sada imam tornado 40 eol i sa njim sam mogu reći dosta zadovoljan,a prije njega sam imao običnu 40-ku koja ništa nije bila lošija od ovoga koji sada imam.imt 539 je bio sa svima u duetu i najbolje ide sa 40-kom jer sa njim sada berem trećom sporom,a sa prva dva je samo druga spora bila u igri.
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
Re: berac kukuruza

tako je...slažem se s Josipom u potpunosti :!: :!: :!:
ja sam kupil novu 40-ku 1994 g. i danas ide ko munja nakon stotina i stotina pobranih hektara :!: :!: :!:
samo ak kaniš terati sa IMT 560 onda ti ga ne preporučam jer ferko puno troši za sam jedan red, :scratch za 560 si zemi dvorednog,ak imaš para naravno :roll:
a kaj se tiče ovog sa stabljikama,to najviše ovisi o samom hibridu koji se bere i vremenu kad se bere...tu mislim da nije isto brati ujutro po rosi ili popodne kad je sve suvo i normalno da ide smeće u "bunker" a pogotovo ak je bilo prije tog par dobrih mrazeva,eee onda je to katastrofa :lol: :lol: :lol:
 
I

ivanm

Guest
Re: berac kukuruza

vidim da večina bere sa 533, 539 pa me zanima koliko sezona feran more odgulit a da ne prosvira. po ravnici naravno :scratch
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Re: berac kukuruza

hm, u mom kraju kažu 539 jedna sezona branja = 3 godine rada, šta god značilo...
Ali kako je kod mene prilično brdovito, većina bere s većim traktorima, čovjek što meni bere ima 539 i 558, i bere s 558 jer malog je pregadno za slušat kad ide u brdo (em sporo, em jadan vrišti ko da ga vrag goni)...
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
Re: berac kukuruza

ivanm kaže:
vidim da večina bere sa 533, 539 pa me zanima koliko sezona feran more odgulit a da ne prosvira. po ravnici naravno :scratch
heh...sad...neznam...zavisi...al da mu je teško,to je :lol: ...pogotovo ak vleče 40-ku i ak ga gariš trećom :mrgreen:
al po meni to za njega neje :blackeye
za 40-ku bi bil optimalni nekakvi štore 402,imt 542 ili nekaj u toj razini snage :scratch :mrgreen: :mrgreen:
 
B

Bobo

Guest
Re: berac kukuruza

Kad berac slabo cisti ili slabo bere, treba ga nekad i postelati... Gumeni valjci moraju biti dobri. Treba ih pregledavati i ak se poajvi zazor izmedju gumenog i metalnog valjka treba jedan drugom pribliziti. Treba otkidacke ploce pribliziti ili odaljiti ovisno o kukuruzu koji se bere i uvjetima na njivi. Mogu se cak i lopatice spustiti nize da se poboljsa ucinak u berbi.

Brao sam proslu godinu s tornadom 35 koji je bio dosta ocuvan, al kad ima graha u kukuruzu ( u mom kraju 70% njiva) onda se stabljike graha ovijaju oko onih lopatica i same osovine na ulazu u komusac, te ti lezaji prvi stradavaju ako se ne cisti redovno. koliko mi je poznato da se na 35 ne moze podesavati pola stvari kao na 40 te mislim da se njemu u valjke ne mogu ubacivati metalne "kandze" dok na 40 mogu...


Neki su dobili dojam da ja puno pricam i hvalim svoje strojeve, al sta ces kad naletim na dobar stroj i ne propustam priliku... Evo, kombajn radi ko curica, vuceni malcer radi bez i jedne greske sve ove godine, berac cekam berbu da vam kazem dojmove. S tornado 35 sam ajmo reci na kraju krajeva bio zadovoljan, al samo zato jer sam ja cjele dane bio u traktoru, dok su drugi istovarali kukuruz kod kuce i komusali neokomusane klipove. I na 35 je znalo biti stabljika u bunkeru, al po meni zanemarivo, nisu drva da ih je tesko ukloniti s hrpe...

Kum moj ima eko 3500 i zadovoljan je, susjed i dobar kolega igrom slucaja dosao u situaciju da sam bere sa zmajem 214 i SVI koji su vidjeli taj berac su ga hvalili na sva zvona, a samo kad one zvijezde gumene vidim, dodje mi mrak na oci, niti jednu sezonu ne mogu odraditi da se ne pokidaju, a gdje su jos ostali nedostatci... SIP-a ne vole, jer onaj vanjski tocak na nagnutom terenu gazi iduci red, dok ja s 35-icom nisam niti jedan kukuruz obrao i kad su vidjeli da se moze i da bere bolje od koleginog zmaja, okrenuli su plocu.


SIP beraci su dobri, i lako ih je vuci. Planiram svoj berac vuci s 539, jer "ferdinand" nije u stanju vuci prikolicu punu kukuruza, pa ce polako tjerati berac. zasto mislite da berac razbija traktor? Polako 2. i 3. spora na 539 i to ide, bunker ne prepunjavati na brdima, radi lakseg okretanja i kipanja i nema problema. petre ako je sezona beraca=3 godine normalnog rada, koliko je onda sezona balirke s 539 godina, posto balirka puno vise razbija traktor od beraca?
 
B

Bobo

Guest
Re: berac kukuruza

puknuti kaže:
Auuu!...bacio nam je rukavicu ...


He he he... Ne bih to tako rekao...
 

daniel2356

Član
Tu od
14 Svi 2009
Poruka
551
Re: berac kukuruza

imam EKO 3500 več 20 godina, lani napravio generalku, narezao valjke sa pištoljom za nerezivati gume na kamionima, i kupio nove nožiće na željezne valjke, i samo peglaj, ni kad je bio nov nije tak dobro čistio. a teram ga sa ursusom 355.
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Re: berac kukuruza

eh, ovisi jel radiš i uslugu ili samo za sebe... Puno toga ovisi i o samom vozaču, kad vidim da na svakom okretanje ima spisak psovki jer mu mjenjač zakrči, pa mu 3-ćom teško, pa opet psovanje jer mora šaltat, pa pomješa brzine jer je živčan, nesposoban...

Mišljenja sam da balirka manje šteti samom motoru, ograničen si brzinom kretanja zbog balirke, nisu one tako teške za vrtit, dok kod berača u većini slučajeva 539 nemože ga vrtiti na kardanu ako ideš punim kapacitetom berača, pogotovo u brdu...
Jedne godine mi je neki laf brao s ursusom u prilično dobrom stanju i tornadom 40, baja je išo nemilo par krugova, brdo do jaja, kad najednom ops, malo hot-hot... jedino ako ideš pametno i obzirno = sporo...

baliramo s starom MF balirkom, nesmiješ ići većim gasom od 1200-1300okr/min jer bi se razletila, davno je trebala u mirovinu i teža mu je za transport nego za baliranje.. Istina je da balirke cupkaju, mrdaju, ali je manje opterećenje za motor...

Daniel: kojom brzinom bereš?
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
Re: berac kukuruza

i po meni su 40 dobre dapače puno bolje od 35 35 je dobar al fiksni nos u malo močvarnijem terenu si bogac samo opikava i bolje prepada radi uskog kotača a ako staviš širokog gazi red a 3500 je priča za sebe on je još sporiji od 35 i 40 i ima ga tu jedan čovjek kod mene i s deutz-om 4006 ide skroz polako da bi radio kako mora.
iz iskustva kažem da je 40 bolja ja sam ju imao 1998 sam kupio novog i terao sam ga s zetorom 4511 najprikladniji mi je bio za branje pošto mf nije imao kuku za berač pa nam se nije dalo slagat ili kupovat novu pa je bilo jeftinije zakapčit zetora i prvu godinu je brao katastrofalno nečisto s 5 tona kukuruza možda je 1 tona bila ajmo reč čista s tim da smo dosta polako išli spora 3 e drugu godinu se tata zanimao s njim štelao zezao da bi ga poriktao kako bi morao brat i opet je brao dobro al još ne dovoljno čisto i tako smo kad nismo brali odnosno kad je padala kiša mi smo u garažu rastepli i usavršavali ga. umjesto običnih guma od sipa na trebilici samo dali napravit gume kakve ima bourgoin i dali ih naprešat gore i tata je smišljao kako da čim čišče bere i došli na ideju da stavi gore prstene koji čeju pritiskat klip na valjke i daobro če čistiti i tako je bilo čistio je 85 % al još uvjek nam nije bilo dosta onda se tata razljutio i napravio nešto što košta a nesmijem vam reči i berač je brao ma 99% čisto na 5 tona kukuruza bilo je samo za 2 kante perušine i tako smo bili super zadovoljni i čak smo brali 1 brzom bez greške a bilo je gdje je i 2 dolazila u obzir na slaboj kukuruzi al nikad nije bilo da bi puno pobacao klipova tu i tam na tabli od hektara i tako smo brali i dopiz.... nam je sječ kukuruz 2 reda sastrane ili 3 uzduž pa smo kupili bourgoina i s njim je opet bila priča s doradama da bi brao čim čišče i stvarno smo bili prezadovoljni pa je krenuo posao dalje pa sam kupio večeg 4 reda a ovog sam prodao prije 6 godina eto ja stajem na stranu 40-tki puno bolji izbor uz malo truda i dorade čuda se naprave a i pravi stroj i mislim dok ga skužite i malo poriktate po sebi ma da je neznam kako nova 40 nikad neče raditi kao vaš
 
B

Bobo

Guest
Re: berac kukuruza

Tornado 40 ima mogucnost da mu se one 4 osovine s lopaticama spuste dolje da bolje stiscu klip na valjke, al ne treba ih previse stiskati dolje, da se ne bi klipovi krunili. Imam u planu te nesterne vijke zamjeniti s nekim polugama s rupicama da ga mogu stelati od njive do njive ili od hibrida do hibrida, jer netko sije rjedje, pa ima klipove ogromne, dok netko sije gucse, pa ima male klipove... Treba stroj prilagoditi svakom tipu usjeva, a stalno sarafati mi se nece dati, nego ce biti nastelan na neki "srednju vrijednost" i gotovo.
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
Re: berac kukuruza

eh...sad bude neko mislil da sam lud ili se hvalim,ali ja svojeg ne teram nigde sporije od prve direktne sa zekom,a gdegod i drugom ;)

i da bobo ne ih dobro previše stiskati dole i iz još jednog razloga,jer se valjki vrte u paru i tak i čiste,a ak se lopatice stisnu previše dole,klipovi nemru preskakati na onaj dio gdje mogu biti očišćeni
 

Najnoviji postovi

Na vrh