• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Berači kukuruza

davor22

Član
Tu od
24 Lis 2009
Poruka
700
trebam savjet
-jel tko od Vas ima sip T 70-icu,da s njime radi traktorom 70ks bez prednje vuće,znaći zanima me jel za 70-icu potrebna prednja vuća,kod nas imaju 3 takva berača ali svi imaju prednju vuću
-trbao bi kupiti neki berač 40 ili 70,pa me zanima vaše mišljenje
-40 -ica mi se čini premala,a 70 opet prevelik za zetora 70ks bez prednje
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
trebam savjet
-jel tko od Vas ima sip T 70-icu,da s njime radi traktorom 70ks bez prednje vuće,znaći zanima me jel za 70-icu potrebna prednja vuća,kod nas imaju 3 takva berača ali svi imaju prednju vuću
-trbao bi kupiti neki berač 40 ili 70,pa me zanima vaše mišljenje
-40 -ica mi se čini premala,a 70 opet prevelik za zetora 70ks bez prednje

imal kod mene jedan striček 70-ku i posle 80-ku, vlekel je to sa zetorom 7211 i posle sa 7711(obadva bez prve vuče) bez ikakvih problema...jedino zavisi kakav je kod tebe teren,ako je brdovito onda neznam kak bude išlo ako bude kišovita jesen...:scratch:roll:
 

davor22

Član
Tu od
24 Lis 2009
Poruka
700
brda ima malo,većinom nizina - zato se i bojim kišne jeseni,nebudu valjda sve suhe kao ova:D ,a ako je kišna jesen neznam jel se budem mogao vrtit ber prednje vuče,
-onda možda ipak bolje 40 ili......
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
brda ima malo,većinom nizina - zato se i bojim kišne jeseni,nebudu valjda sve suhe kao ova:D ,a ako je kišna jesen neznam jel se budem mogao vrtit ber prednje vuče,
-onda možda ipak bolje 40 ili......

po meni čak i bolje jer 40-ka ima veći kapacitet,noviji je tip,lakše ga prodati ak ti se nebude sviđal,a i moreš ga vleči sa manjim traktorom(manja potrošnja):supz:

ja sam svojeg prije vlekel sa štoretom 402 bez problema čak i na uzbrdicama iako ih kod mene baš nema,al najde se gde koja uz samu Dravu...a potrošnja 30 litri za 4 jutra...:prayer::prayer::prayer:
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
www.njuskalo.hr/sjetva-zetva-berba/sip-tornado-40-eol-oglas-817580
-to je negdje kod tebe,sta misliš jel to povoljno ili nije
hehe to je od mog kuma...:lol::lol::lol:

a sad čuj berač je skoro novi,sam bi trebalo napraviti redovni servis (par ležaja na valjcima,gumice i možda još koja sitnica...) mislim da to još nikad niko nije ni mjenjal,,,

...kaj se tiče cijene, kak za koga, nije puno ak pogledaš da je novi oko 80 000...
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
dosta sam čitao o traktoru od 60ks i 2 reda beraču.......kaže da ide nekako ako je suho, da nema blata i u ravnici......al da ubije traktor, pa tko nema alternativu tako radi.......u pitanju je bila rakovica 60 i imt 560......ovaj tvoj je nešto ipak jači.....

npr kod mene 539 vuče T40.....
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
hehe...joj ljudi ja od 1995.g. vučem dvorednog Zmaja, koji je malo veča i jača aždaja od sipovih igrački s traktorom od 65 ks, i to još IMT, 565 je u pitanju....dok je suho ide samo tako, malo ga osjeti na kardanu kad je pravi kukuruz (visok i gust) 2. spora, a u nekom normalnom kukuruzom ide i 3. sporom, al ako je mokro ili nedaj bože blato, nema šanse brati kukuruz bez 90-100 ks s prednjom vučom.
Ja mislim da dvoredni sip ide idealno uz nekih 60-70 ks traktor. Ak je malo bolji traktor i višlji s dobrim izborom brzina provukao bi se možda čak i kroz blato bez prednje vuče.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
trebam savjet
-jel tko od Vas ima sip T 70-icu,da s njime radi traktorom 70ks bez prednje vuće,znaći zanima me jel za 70-icu potrebna prednja vuća,kod nas imaju 3 takva berača ali svi imaju prednju vuću
-trbao bi kupiti neki berač 40 ili 70,pa me zanima vaše mišljenje
-40 -ica mi se čini premala,a 70 opet prevelik za zetora 70ks bez prednje

i meni se čini da bi to bila nesrazmjerna kombinacija
ja ne bih mogao da komentarišem učinke 40tke i 70tke , ne poznam dovoljno

jedina prednost ove neszrazmjerne kombinacije je branje u teškim uslovima , mokra jesen
ali opet mislim da bi bolja kombinacija bila 40tka u sa nekim duplakom od 45-50ks sa duplom vučom
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
dosta sam čitao o traktoru od 60ks i 2 reda beraču.......kaže da ide nekako ako je suho, da nema blata i u ravnici......al da ubije traktor, pa tko nema alternativu tako radi.......u pitanju je bila rakovica 60 i imt 560......ovaj tvoj je nešto ipak jači.....

npr kod mene 539 vuče T40.....
da vlekel sam ga i ja sa malim ferkom prije,al za 3 sporom je bil malo preslab,još ak je malo jači kukuruz i nedaj bože vlažna jesen...:supris::rolleyess:
sad ga vlečem (iako ni približno toliko i svake godine sve manje) sa zekanom 4320 koji se igra sa njime i ima puno bolji izbor i raspored brzina(ali dost više potroši) al se ljepše cijeli dan drndati v njemu 8):lol:
 
Posljednje uređivanje:

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
ako je lošiji kukuruz onda 3 spora, ako je dobar onda 2 spora, drugačije neide......i kažu da baš fali brzina između 2 i 3......jer u večini slučajeva je 3 prebrza, a 2 prespora......
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
trebam savjet
-jel tko od Vas ima sip T 70-icu,da s njime radi traktorom 70ks bez prednje vuće,znaći zanima me jel za 70-icu potrebna prednja vuća,kod nas imaju 3 takva berača ali svi imaju prednju vuću
-trbao bi kupiti neki berač 40 ili 70,pa me zanima vaše mišljenje
-40 -ica mi se čini premala,a 70 opet prevelik za zetora 70ks bez prednje


Ja bih ti preporučio T40. Neće svaka jesen biti suha, a na klizavom i na uzbrdici tog T70 ćeš teško vući, a o tome da ga negdje vratiš u rikverc da ti i ne pričam. Ova 40-ka je noviji tip, može podešavati visinu branja, što često može biti od velike koristi. Osim toga lakši je za vući pa ćeš s njim ići brže, lakši je za okrenuti, lakši je za provući gdje su putevi uski, ruda se pomjera u stranu pa te neće zezati kad na klizavom bereš preko strane... Po meni, dosta je prednosti na strani T40. Ja bi izabrao njega i nebi se mislio ako je mokro, klizavo, ako je strana, ako su kukuruzi niski ili putevi uski...
Ja imam T35 i vučem ga sa Zetorom 6945 i po ovim stranama ide bez problema. Još najbolje bere kad je vlažno, kukuruzi čisti ko da su rukom brani.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
ajd reci koliko ti tvoj zetor potroši u branju....iskustvo drugih kaže 15 litara za jutro,a možda i koju litru više......što mislim da je puno
 

davor22

Član
Tu od
24 Lis 2009
Poruka
700
hehe to je od mog kuma...:lol::lol::lol:

a sad čuj berač je skoro novi,sam bi trebalo napraviti redovni servis (par ležaja na valjcima,gumice i možda još koja sitnica...) mislim da to još nikad niko nije ni mjenjal,,,

...kaj se tiče cijene, kak za koga, nije puno ak pogledaš da je novi oko 80 000...

-koliko bi to trebalo po tvome uložiti ipak ga bolje znaš nego ja ,mislim na berač:)
-jel možda znaš jel mu pucala ruda i kakve su mu gume na kotačima
- 30 000kn sam pripremio,još samo da znam za gume i rudu pa da mi malo spusti od onih 35000 i dolazim po njega
-zaboravio te pitat kakva je freza i jel možda znaš koliko dođe jedna motika
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
ajd reci koliko ti tvoj zetor potroši u branju....iskustvo drugih kaže 15 litara za jutro,a možda i koju litru više......što mislim da je puno

Morao bi ja to vidjeti sa bratom, pošto on puno više radi sa beračem.
A koliko ono jutro bi kvadratnih metara? :scratch
Inače potrošnja ti zavisi o dosta faktora: stanje traktora (pumpa i dizne), kvalitet goriva, stanje terena na kom bere, dali je obala ili ravan, dali je njiva pravilnog oblika ili su neki tukovi i ćoškovi, jeli suvo ili mokro, kakve su gume na traktoru, dali je duplak ili solac, jesu kukuruzi gusti ili rijetki, dobri ili slabi, itd. Teško je porediti potrošnju dva traktora ako ne rade u potpuno istim uslovima. Jer možda tu gdje jedan traktor potroši 15 lit. drugi nemože vući ni praznog berača...
Evo samo primjera radi: u tanjiranju na istoj njivi, komšija sa 6911 i tanjiračom 20 diskova ima za skoro 30% veću potrošnju nego moj 6945 sa tanjiračom 24 diska, ...a gorivo je potpuno isto, jer sam mu ja sipao.
 

davor22

Član
Tu od
24 Lis 2009
Poruka
700
jutro (kj) ral = 5754,64 m 2

jel nije za 6911 premala tanjurača 20 diska,pa to nepokrije ni trag
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Morao bi ja to vidjeti sa bratom, pošto on puno više radi sa beračem.
A koliko ono jutro bi kvadratnih metara? :scratch
Inače potrošnja ti zavisi o dosta faktora: stanje traktora (pumpa i dizne), kvalitet goriva, stanje terena na kom bere, dali je obala ili ravan, dali je njiva pravilnog oblika ili su neki tukovi i ćoškovi, jeli suvo ili mokro, kakve su gume na traktoru, dali je duplak ili solac, jesu kukuruzi gusti ili rijetki, dobri ili slabi, itd. Teško je porediti potrošnju dva traktora ako ne rade u potpuno istim uslovima. Jer možda tu gdje jedan traktor potroši 15 lit. drugi nemože vući ni praznog berača...
Evo samo primjera radi: u tanjiranju na istoj njivi, komšija sa 6911 i tanjiračom 20 diskova ima za skoro 30% veću potrošnju nego moj 6945 sa tanjiračom 24 diska, ...a gorivo je potpuno isto, jer sam mu ja sipao.


sve mi je to jasno......kod mene je ravnica, i ravne njive......to je potrošnja u potpuno normalnim redovima i uvjetima rada......dok isti berač može vući ferguson i potrošiti skoro duplo manje.......ja razmišljam, ak obude sreće do jeseni, da ubodem neki dvoredni zmaj za MTZ82......
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
-koliko bi to trebalo po tvome uložiti ipak ga bolje znaš nego ja ,mislim na berač:)
-jel možda znaš jel mu pucala ruda i kakve su mu gume na kotačima
- 30 000kn sam pripremio,još samo da znam za gume i rudu pa da mi malo spusti od onih 35000 i dolazim po njega
-zaboravio te pitat kakva je freza i jel možda znaš koliko dođe jedna motika
ma gume su mu orginalne,tu nemaš kaj opće gledati,jedino mislim da je imal problema sa ramom iza bunkera da mu bila pukla,al to po meni i nije neki problem(deli su pojačanja i složili to),dalo bi se to za par stotki kuna i ljepše i još bolje složiti tak da zgleda ko da je orginal tak složeno...

...i ja sam na svojem koji je stariji tip od njegvog isto na tom dijelu imal pucanje,al to malo pločevine,par elektrodi i začas je ko novo i još bolje neg orginalno...nikad mi više nije pucal nigdje,valjda su te serije loše izvedene na tom dijelu:evil: ,ovi novi sad vidim da su puno jače na tom dijelu složeni...

...sad ove lagere i gumice na valjcima nisam baš previše ogledal,al mislim da bi je trebalo promjeniti(barem gumice),lageri se uglavnom većina daju spasiti,sam ih treba poskidati dolje,otvoriti,isprati,napuniti sa svježom masti,te ponovno zatvoriti i ko novi su...;)

...na frezi su tarup noževi, komad dojde cca. 30-50 kn zavisi od proizvođača (preporučam orginalne Sip-ove,malo su skuplji,ali zato zaboraviš na njih dok ih postaviš gore)

...uglavnom,po meni,oko kojih tisuću kunića,malo šarafanja i berač je ko iz dućana...
 

davor22

Član
Tu od
24 Lis 2009
Poruka
700
ovo te nisam razumio-rama iza bunkera ili si misli ispod ili na rudu
-rama iza misliš negdje ispod elevatora ?
 

Najnoviji postovi

Na vrh