• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Bio dizel iz Uljane repice

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Re: Uljana repica za biodizel

Iz navedenih primjera vidi se da cijena rada radnika opada s povećanjem površina.Upotrijebi malo matematiku pa izračunaj koeficijent pada cijene radnika s povećanjem površina.imaš podatke za 2000,5000 ha pa je lako izračunati za 10000.Pošto su to podaci za 2003.god.iznos će trebati korigirati rastom plaća od 2003 do danas.Za rast plaća postoji vjerojatno podatak u zavodu za statistiku. Ovako otprilike cijena rada po hektaru uljane repice kreće se između 150 i 175kn/ha.
 
M

matija

Guest
Re: Uljana repica za biodizel

to mi se cine prevelike cifre s obzirom koliko se placaju radnici u poljoprivredi.koliko bi to zapravo trebalo biti radnih sati po ha godišnje?recimo da je kako je jd4755 rekao 150 kn/ha a cijena radnika po satu u poljoprivredi je npr 15 kn/h(jos sam puno napiso) to bi znacilo da se u repici ima 10h rada po ha godišnje sto mi se cini malo previse s obzirom na navedene površine(strojevi veceg ucinka).
 
B

Bobo

Guest
Re: Uljana repica za biodizel

Ja sam se interesirao (i jos skupljam podatke) za pravljenje pogonskog goriva za traktor od iskoristenog friteznog ulja s dodatkom razrjedjivaca...

Nisam nigdje mogao dobiti fritezno ulje, a da u njemu nije bilo 90% necistoca, pa je taj moj eksperiment neslavno propao...

Pravljenje bio dizela od repice (repicinog kolaca) postoji dosta dugo kod nas, i bravari kod nas prave strojeve za pravljenje bio-dizela od repicinog kolaca s dodatkom nekih kemikalija za razrjedjivanje i kazu ljudi da je cijena pravljenja takvog goriva oko 4Kn/l...

Nadam se da sam imalo pomogao, ali to si vec nasla na google-u...

Usput, dobrodosla na forum!
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Re: Uljana repica za biodizel

oranje 1,5h
priprema s sjetvom(1 prohod) 1,5 h
prskanje 3 puta 1h
prihrane 2 puta 1h
žetva 1h
transport 1h
--------------------------
ukupno cca 7h/ha
cijena 15kn/h je neto cijena dodaj mirovinsko,zdravstveno jer ne može sve poslove obavljati sez. radna snaga.realno je da cijena rada po hektaru bude 150kn i više.
 
P

paor

Guest
Re: Uljana repica za biodizel

kad se rade kalkulacije radnih sati radnika, nikad se ne računa neto, nego bruto, a to bi bilo oko 25 kn /h
d
jd4755 kaže:
oranje 1,5h
priprema s sjetvom(1 prohod) 1,5 h
prskanje 3 puta 1h
prihrane 2 puta 1h
žetva 1h
transport 1h
--------------------------
ukupno cca 7h/ha
cijena 15kn/h je neto cijena dodaj mirovinsko,zdravstveno jer ne može sve poslove obavljati sez. radna snaga.realno je da cijena rada po hektaru bude 150kn i više.

i u ovom slučaju kalkulacija je izvedena na neto bazi, i sami znate4 koliko ima praznih hodova, više sile i koječeg u poljoprivredi, tako da se i ovdje u ozbiljnim kalkulacijama mora dodati koji sat
 
M

matija

Guest
Re: Uljana repica za biodizel

sad ovisi jel radi kalkulaciju za radnika na minimalnoj placi(u poljoprivrednim poduzecima vecina) ili na prosjecnoj placi.s obzirom da u sezoni ti radnici odrade i vise od 250h/mj neto satnica je daleko manja od 15 kn.
 
P

paor

Guest
Re: Uljana repica za biodizel

dakako da je školska teorija i hrvatska praksa vrlo različita, ali to nije predmet ove teme, curica se mora držati teorije

PS

prošle godine sam bio u jednom auto ovlaštenom servisu i na zidu je fino istaknuta (i na koncu naplaćena) cijena sata rada od 195 kn
ovdašnji obrtnik tokar ima na zidu iznad stroja sat i uvijek ti naglasi da je cijena njegovog rada 60 kn/sat

možda i nije dobro za relevantnu usporedbu, ali nekakav pokazatelj jest
 
M

matija

Guest
Re: Uljana repica za biodizel

e bilo bi dobro kad bi se umjesto min place racunala min satnica bilo bi manje mogucnosti za neke malverzacije tipa ne placanja prekovremenih itd. al to je vec neka druga tema
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Re: Uljana repica za biodizel

Ovako kod nas je posao podjeljen u nekoliko grupa poslova tako da isto nije plačeno oranje,tanjuranje odnosno priprema zemljišta ,sjetva zaštita i kombajniranje
 
M

matija

Guest
Re: Uljana repica za biodizel

zvona kaže:
Ovako kod nas je posao podjeljen u nekoliko grupa poslova tako da isto nije plačeno oranje,tanjuranje odnosno priprema zemljišta ,sjetva zaštita i kombajniranje

zvona ajde mi utazi znatizelju pa napisi koliko je koji posao placen.naravno ako nije problem :mrgreen:
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Re: Uljana repica za biodizel

Drage volje radi se o određeno broju bodova za svaki taj posao a još sam tamo kao pripravnik tako da ne znam koliko je to u kn,pokušati ču se raspitati kod traktorista pa ako uspijem onda ču ti napisati
 
S

seljaček

Guest
Re: Uljana repica za biodizel

Draga studentice nemižeš točno odrediti cijenu rada iz slijedečih razloga tvoja ZADRUGA organizira proizvodnju na 10000 ha ali kooperant A ima JD 200 ks sa plugom 4brazde rotobranu 3,5m u agregatu sa sijačicom vučenu prskalicu 1500 l kombajn sa hederom 4m nove generacije i table od 50 ha. Kooperant B ima IMT 5136 sa plugom 3 brazde tanjurače isjetvospremač prskalicu 600 l i plača uslugu žetve i sve to na 20 parcela od 0,5-3 ha iako imaju istu površinu cjena rada nemože biti nikako ista čak ni približna. Jedina solucija je da ZADRUGA sama sve obražuje svih 10000ha sa istom mehanizacijom onda se može dobiti približna cijena. Glavna fora je da nađeš radnika koj če raditi za minimalac u tom slučaju sve kalkulacije prolaze.
 
S

Studentica

Guest
Re: Uljana repica za biodizel

Dragi, puno vam hvala na trudu. Vjerovali ili ne, pomoglo mi je.

Jasno da je ovo sto radim teorija, ali cilj je pribliziti je sto je vise moguce tocnim podacima, kako bi to kasnije nekome mozda i posluzilo za eventualno ulaganje.

Takodjer stoji cinjenica da je to manji dio u ukupnim troskovima, ali je sastavni dio i ne mogu to ignorirati i napraviti otprilike, ni ne trudeci se doci do sto tocnijeg podatka.

Jesam vec izracunala trosak na osnovu podataka koje sam imala i koje sam i vama dala, ali ne skodi provjeriti (pa ne radi se diplomski svaki dan, zar ne?).


A sada, naravno, imam jos jedno pitanje ... pa mozda ce netko znati ...

Dakle, kako u zagrebackoj zupaniji nema dovoljno obradivih povrsina za moj kapacitet proizvodnje, trebat ce se i susjedne zupanije ukljuciti u proizvodnju. Buduci da je tako, mene sad zanima zna li tko koliko bih platila troskove prijevoza repice od npr. Siska do Dugog Sela!?

U smislu istrazivanja poslala sam mailove nekim prijevoznicima i jos cekam njihov odgovor. Naime, trebalo bi prevesti 30 000 t repice (obradiva povrsina je, dakle, 10 000 ha, od cega bih dobila oko 10 000 t biodizela). E, to je sad vec trosak koji nije za "ignoriranje" ...

Unaprijed Vam hvala!

Pozdrav!
 
M

matija

Guest
Re: Uljana repica za biodizel

Studentica kaže:
Dakle, kako u zagrebackoj zupaniji nema dovoljno obradivih povrsina za moj kapacitet proizvodnje
to nije tocno.u zagrebackoj zupaniji ima i vise nego dovoljno obradivih povrsina.pogledaj malo koliko je obradivih povrsina samo na potezu rugvica-ivanic grad, oko dugog sela,gorice,vrbovca i da ne nabrajam dalje.56 % ukupnih površina zagrebacke zupanije su poljoprivredne površine (173 tisuća ha)
 
S

Studentica

Guest
Re: Uljana repica za biodizel

Ja sam iz popisa poljoprivrede kao najnovijeg izvora podataka izvukla informacije o obradivim povrsinama po zupanijama (novijeg podatka nema) i na osnovu toga tvrdim da u Zagrebackoj zupaniji nema dovoljno obradivih povrsina za moj kapacitet proizvodnje!?! :scratch
 
M

matija

Guest
Re: Uljana repica za biodizel

jesi ti sigurna da si gledala za zagrebacku zupaniju a ne za GRAD ZAGREB
 
B

Bobo

Guest
Re: Uljana repica za biodizel

Hehe... Nije ti dovoljno 173 000 ha... I to samo u Zg zupaniji (ako je taj podatak tocan)
 
S

Studentica

Guest
Re: Uljana repica za biodizel

Studentica kaže:
Ja sam iz popisa poljoprivrede kao najnovijeg izvora podataka izvukla informacije o obradivim povrsinama po zupanijama (novijeg podatka nema) i na osnovu toga tvrdim da u Zagrebackoj zupaniji nema dovoljno obradivih povrsina za moj kapacitet proizvodnje!?! :scratch

Bez ljutnje molim! Ali nisam glupa :roll:

Necu uopce pokusavati poreci da vi koji se time zaista bavite znate puno vise od nas koji o tome ucimo sjedeci za klupama, zato i jesam tu, da jos ponesto naucim ...

Ako mi ne vjerujes, odi na dzs.hr, na popis poljoprivrede pa vidi. Ne kazem da su to apsolutno tocni podaci, ali drugih nema :)
 
K

KRESO

Guest
Re: Uljana repica za biodizel

prema mojim kalkulacjama transport bi te izašao oko 100000-120000 eura ,
ali ja nisam prjevoznik pa mislim da nisam kopetentan ;)
 
M

matija

Guest
Re: Uljana repica za biodizel

evo podatatka sa dzs-a.ukupno KORISTENO ZEMLJISTE u zagrebackoj zupaniji 74.005,65 ha.jos uvijek mislim da si pomijesala GRAD ZAGREB i ZAGREBACKU ZUPANIJU :!:
 
Na vrh