• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Bla bla svaštara

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
I zašto odmah skepticizam na svaku ideju?
Naravno da je potreban oprez (opreza nikada dosta), ali isto tako ne treba odma biti "inkvizitor"!.
Pa u vrijeme "inkvizicije" spalili su ljude koji su tvrdili da se Zemlja vrti oko Sunca...

A burze će biti (ne znam da li ove; svjedno je), samo ne znam da li za godinu, dvije, deset ili pedeset?
Ali svi će u ovoj priči malo morati "pregristi vlastitog dreka" da bi stvar krenula; od proizvođača, posrednika, prodavača i potrošača (kupaca). 4P.
Da, da i ovi zadnji, i oni su karika u lancu, koja započinje od oranice/plastenika do tanjura.

Malo kritike na ove zadnje P; najbolji su mi kad bi lijepu, crvenu, sočnu i mirisnu rajčicu kupovali po 5,00 KN !?!?!?!?!
Želiš li jesti rajčicu od 5,00 KN onda je to "stiropor" rajčica (bezukusna, tvrda, nemirisna....) i ne pravi se lud da češ za 5,00 kn dobiti pravu rajčicu.

To je ista priča, kao kad ja u novčaniku imam 10.000 EUR i želim kupiti novi Pasat. Ne'jde!
I onda odem u VW salon i kukam prodavaču kako je njegov Pasat skup i kako ga želim platiti 10.000 EUR.
A prodavač gleda u mene kao tele u šarena vrata!?!?
Lud ili bolestan? Zvat vatrogasce ili Vrapče (centralna ludara, za one koji ne znaju u HRV)?
I tako ja urlam, uralm.... a Pasat nisam kupio.

Ako imam samo 10.000 EUR u džepu, onda pravac Dacia.
Prodavač me sjedne, pozdravi i ponudi čašu vode... i proda Logana.
...
i onda kada mi tip kaže da neda više od 5,00 kn za rajčicu, onda mu dam onu iz konzuma. Moja vrijedi 10,00 kn.
A ako želi rajčicu za 5,00 kn, onda će takvu i dobiti.

Nit' ću ja voziti Pasata za 10.000 eura, niti će jesti moju rajčicu za 5,00 kn.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
I još ću malo dodati na temu.

Iako će mnogi reći da tržište (potrošač) diktira ponudu/potražnju ipak nije tako. Svi smo svjedoci preseljenja proizvodnje (naročito tehničke) robe u Kinu.
I odjednom, alati po 100,00 kn.
Mož' mislit !?!?!?
Otac mi je bio tesar, i jedan od važnijih alata je i električna blanjalica. Sredinom 70-tih kupio je original Makita (Made in Japan) blanjalicu (tada teškom mukom prošvercana iz Njemačke) za vrijednost svoje tadašnje prosječne plaće.
Danas bi to bilo kao da je plaćena cca. 3.500,00 kn.
Međutim, ona i danas radi kao nova (mjenjani su samo rezni noževi, koji su ionako potrošna roba) ali važna činjenica je da je 30 godina radio svoj posao bez prekida; jer svaki posao koji je započeo, završio je na vrijeme i planirano, jer je imao pouzdan alat.
I ona visoka cijena na početku priče, postala je mrvica u odnosu na 30 godina pouzdanog rada.

I što se sada događa?
Pravi majstori i dalje traže kvalitetan alata, a ne kupuju kinesko smeće.

Otprilike takva priča može se kopirati i na poljoprivrednu proizvodnju.
Zabluda je da če zahtjevi potrošača drastično sniziti cijenu kvalitetnih proizvoda.

Ako prava rajčica vrijedi 10,00 kn onda je to njezina cijena.
Ako je potrošač želi platiti 5,00 dobit će "stiropor".
Ako je potrošač želi platiti 2,00 onda rajčice više neće biti.
Ali ako želi jesti dobru rajčicu (kao što ja želim voziti novi Pasat; a vozio sam ga i stvarno je dobar) onda će potrošiti 10,00 kn.
Za 2,00 kn može prijeći na krumpire, za te novce nema rajčice (a ja za 10.000 eur kupit Logana, i vozit' Daciu).
Priča gotova.
Nema više.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
I zašto odmah skepticizam na svaku ideju?
Naravno da je potreban oprez (opreza nikada dosta), ali isto tako ne treba odma biti "inkvizitor"!.
Pa u vrijeme "inkvizicije" spalili su ljude koji su tvrdili da se Zemlja vrti oko Sunca...

A burze će biti (ne znam da li ove; svjedno je), samo ne znam da li za godinu, dvije, deset ili pedeset?
Ali svi će u ovoj priči malo morati "pregristi vlastitog dreka" da bi stvar krenula; od proizvođača, posrednika, prodavača i potrošača (kupaca). 4P.
Da, da i ovi zadnji, i oni su karika u lancu, koja započinje od oranice/plastenika do tanjura.

Malo kritike na ove zadnje P; najbolji su mi kad bi lijepu, crvenu, sočnu i mirisnu rajčicu kupovali po 5,00 KN !?!?!?!?!
Želiš li jesti rajčicu od 5,00 KN onda je to "stiropor" rajčica (bezukusna, tvrda, nemirisna....) i ne pravi se lud da češ za 5,00 kn dobiti pravu rajčicu.

To je ista priča, kao kad ja u novčaniku imam 10.000 EUR i želim kupiti novi Pasat. Ne'jde!
I onda odem u VW salon i kukam prodavaču kako je njegov Pasat skup i kako ga želim platiti 10.000 EUR.
A prodavač gleda u mene kao tele u šarena vrata!?!?
Lud ili bolestan? Zvat vatrogasce ili Vrapče (centralna ludara, za one koji ne znaju u HRV)?
I tako ja urlam, uralm.... a Pasat nisam kupio.

Ako imam samo 10.000 EUR u džepu, onda pravac Dacia.
Prodavač me sjedne, pozdravi i ponudi čašu vode... i proda Logana.
...
i onda kada mi tip kaže da neda više od 5,00 kn za rajčicu, onda mu dam onu iz konzuma. Moja vrijedi 10,00 kn.
A ako želi rajčicu za 5,00 kn, onda će takvu i dobiti.

Nit' ću ja voziti Pasata za 10.000 eura, niti će jesti moju rajčicu za 5,00 kn.
e ako ništa drugo,dobro sam se nasmijao čitajući ovo. u pravu si sto posto,i sve je tako kako si napisao. svaka ti dala,pa makar i u Daciji ( ali mislim da se sjedala ne spuštaju sama za 10000 eura):lol:
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Ja odavno tvrdim da je sama svijest naših ljudi kriva za ovakvo stanje, ne samo u poljoprivredi nego općenito u državi. Puno ljudi na selu dobiva socijalne pomoći i takvi prvi ne žele ići raditi na polje za nas proizvođaće. Radije će doma sjediti za 1000 kn nego raditi za 3000. Država krivac, jedini.
Burza bi trebala biti, no ne ovakva internetska. Gdje tu itko može biti zadovoljan? Ako moram kupiti neku robu, želim je vidjeti, a ne ovako na ćoravo dogovarati. Burza treba biti centar za prodaju robe, koji će imati kompletne sadržaje za primanje, skladištenje i pretovar robe. Svatko bi trebao robu koju kupuje vidjeti i ponuditi cijenu. Svaka roba ima svoju najnižu cijenu ispod koje se ne može prodati. Ako se ne proda ide na čuvanje dan-dva i opet u ponudu. Ako se opet ne uspije prodati, treba je baciti da ne ruši cijenu na tržištu. Sama burza bi trebala imati fond iz kojeg bi se proizvođaću nadoknađivao gubitak na takvoj robi da bi se održala rentabilnost proizvodnje. To bi u biti trebalo biti nešto poput zadruge, ali sa načinom poslovanja burze. Svaki proizvođać koji bi htio prodavati na burzi morao bi kroz postotak u robi podmirivati troškove poslovanja burze.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Bobostar i ja i ti znamo da bi to trebalo biti tako ali na žalost svi smo svjesni toga da to nije tako. Svi koji svoju robu predaju u zadruge, trgovačke lance i sl. nikako nemogu utjecati na cjenu ako hoće prodat robu moraju pristat na cjenu koja im se ponudi na cjenu možeš samo donekle utjecat na tržnici a pošto svi imamo tiliko robe da ju nismo u mogućnosti prodat na tržnici moramo pristat na uvjete koje ponude otkupljivači ja svoju robu vozim na zelenu u zagreb i tamo se zna desit da se cjena mjenja svaki sat vremena tako da ni tamo nemaš neki utjecaj ali svatko može stavit svoju cjenu samo dali će prodat robu.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Ja odavno tvrdim da je sama svijest naših ljudi kriva za ovakvo stanje, ne samo u poljoprivredi nego općenito u državi. Puno ljudi na selu dobiva socijalne pomoći i takvi prvi ne žele ići raditi na polje za nas proizvođaće. Radije će doma sjediti za 1000 kn nego raditi za 3000. Država krivac, jedini.
Burza bi trebala biti, no ne ovakva internetska. Gdje tu itko može biti zadovoljan? Ako moram kupiti neku robu, želim je vidjeti, a ne ovako na ćoravo dogovarati. Burza treba biti centar za prodaju robe, koji će imati kompletne sadržaje za primanje, skladištenje i pretovar robe. Svatko bi trebao robu koju kupuje vidjeti i ponuditi cijenu. Svaka roba ima svoju najnižu cijenu ispod koje se ne može prodati. Ako se ne proda ide na čuvanje dan-dva i opet u ponudu. Ako se opet ne uspije prodati, treba je baciti da ne ruši cijenu na tržištu. Sama burza bi trebala imati fond iz kojeg bi se proizvođaću nadoknađivao gubitak na takvoj robi da bi se održala rentabilnost proizvodnje. To bi u biti trebalo biti nešto poput zadruge, ali sa načinom poslovanja burze. Svaki proizvođać koji bi htio prodavati na burzi morao bi kroz postotak u robi podmirivati troškove poslovanja burze.

potpisujem ovo prvo o socijali. a ovo drugo i nije baš tako zamišljeno,kupac vidi ponudu na burzi,uzme podatke od proizvođača i stupi u kontakt s njim. e onda se vidi roba i dali cijena s burze odgovara kvaliteti. možda sam krivo shvatio ali tako bi trebalo biti,pa naravno da nitko neće kupiti nešto na čoravo. a i stvar je gotovine,kad nešto kupuješ na burzi,to ti je kao na licitaciji,keš ili nema robe. svi oni znaju kako bi to trebalo funkcionirati ali nije baš svakome u interesu da do toga dođe.
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
potpisujem ovo prvo o socijali. a ovo drugo i nije baš tako zamišljeno,kupac vidi ponudu na burzi,uzme podatke od proizvođača i stupi u kontakt s njim. e onda se vidi roba i dali cijena s burze odgovara kvaliteti. možda sam krivo shvatio ali tako bi trebalo biti,pa naravno da nitko neće kupiti nešto na čoravo. a i stvar je gotovine,kad nešto kupuješ na burzi,to ti je kao na licitaciji,keš ili nema robe. svi oni znaju kako bi to trebalo funkcionirati ali nije baš svakome u interesu da do toga dođe.

Kad je riječ o cijenama onda su tu dvije maloprodajna tj na klupama tržnica na koju da smo složni možemo utjecati i veleprodajna tj za nakupce i trgovačke lance a ne kao što se zna desiti da cijena na tržnici bude ispod one na žitnjaku

a što se tiče socijale tu ja imam ideju možda glupu ali valjalo bi probati da primaoc socijale mora odraditi što mu država da u javnim radovima ili ili kopajući kod nekoga poljoprivrednika i da vidiš kako bi se brzo riješili socijale.

E daje bila dacija kada sam ja kupovao auto nebih kupio opela nije loš samo što nije za ove poslove a gledam daciju karavan bila bi bolja a ovako moram razmišljati o dostavnom vozilu a astru nebih prodavao a dvije registracije godišnje puno.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Kad je riječ o cijenama onda su tu dvije maloprodajna tj na klupama tržnica na koju da smo složni možemo utjecati i veleprodajna tj za nakupce i trgovačke lance a ne kao što se zna desiti da cijena na tržnici bude ispod one na žitnjaku

a što se tiče socijale tu ja imam ideju možda glupu ali valjalo bi probati da primaoc socijale mora odraditi što mu država da u javnim radovima ili ili kopajući kod nekoga poljoprivrednika i da vidiš kako bi se brzo riješili socijale.

E daje bila dacija kada sam ja kupovao auto nebih kupio opela nije loš samo što nije za ove poslove a gledam daciju karavan bila bi bolja a ovako moram razmišljati o dostavnom vozilu a astru nebih prodavao a dvije registracije godišnje puno.

ma nemoj ti meni protiv Opela znaš:x. moj stari vozio novi od 1987 do 1999 bez ikakvih problema,mašina 500 000 km,prevukao robe i robe,aaaali trul i po krovu,to im je velika boljka.:?
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Možemo mi raspravljat u nedogled o burzama ili udruženoj proizvodnji(zadrugama),ne vjerujem da će to kod nas profunkcionirat.Naime kao glavni krivac kod nas je legalan i ilegalan uvoz,što se dopušta šakom i kapom, samo da su cijene niske i da narod ne stvara probleme, političarima."VUK SIT A KOZA OGLODANA" Primjer : pokušali smo najesen dignut cijenu rajčici sa oko 5 kn na 6kn i već stiže uvoz iste iz makedonije po 3 kn.Čista manipulacija sa poljoprivredom, poljoprivrednim proizvodima i poljoprivrednicima.
Pozdrav!

pišem pismo tinta mi se proli, gdje je ona koja mene voli?
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
SIKI, evo još malo od mene da vidiš kako radim:
 

Prilozi

  • thermo.jpg
    thermo.jpg
    78.7 KB · Pregleda: 100

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
pošto je ovo bla bla,ajde da nešto pitam da ne otvaram temu. jel tko upoznat sa sadnjom kukuruza šećerca? da čujem malo i vaša iskustva ako je netko sadio?
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
pošto je ovo bla bla,ajde da nešto pitam da ne otvaram temu. jel tko upoznat sa sadnjom kukuruza šećerca? da čujem malo i vaša iskustva ako je netko sadio?

Ja ga radim, ne treba nikakva iskustva, kuruza je kuruza. Samo pobereš ranije.
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
Ja ga radim, ne treba nikakva iskustva, kuruza je kuruza. Samo pobereš ranije.

Da baš tako kukuruz je kukuruz sam što ja sadim i rani sandens i kasniji gold kup u isto vrijeme tako da jedan drugog nadopunjuju.
Pozdrax!
 
M

MOCO

Guest
jednom smo sijalii šečerac, oko 1ha, dvije sorte i sijali svakih 7 dana po 4 reda svake sorte između razmak da se može prolaziti.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
pa nije baš kuruza kuruza. recimo divlje svinje su uvjek htjele pojesti prije šećerac nego obični ako se dobro sjećam,davno je to bilo. a tu je i moljac,neki kažu da se teško bore s njime,pa jel istina da nesmije biti u blizini obična kuruza da nebi došlo do križanja,neki trgaju metlice jer zbog toga ili? pa prinosi,ovi kod mene što sade,nemogu imati više od 15 000 komada klipova na 25 000 posađenih sadnica,a hibrid posadli,a trebalo bi biti i po dva na nekome jel?
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
pa nije baš kuruza kuruza. recimo divlje svinje su uvjek htjele pojesti prije šećerac nego obični ako se dobro sjećam,davno je to bilo. a tu je i moljac,neki kažu da se teško bore s njime,pa jel istina da nesmije biti u blizini obična kuruza da nebi došlo do križanja,neki trgaju metlice jer zbog toga ili? pa prinosi,ovi kod mene što sade,nemogu imati više od 15 000 komada klipova na 25 000 posađenih sadnica,a hibrid posadli,a trebalo bi biti i po dva na nekome jel?

Pa da i nije baš tako kao smo pisali ima kao i u svakoj proizvodnji moraš paziti ma moljca kidati zaperke bar kod ovog sandensa da bude po dva klipa na stabljici.
Imaš više o šećercu na www.poljoberza.net pregledaj si list povrtlarski glasnik.

Pozdrav!
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Uzet ću od Clause SANDANCE F1 i GOLD CUP F1. u Pšenu me traže 250kn za kilu,jel zna tko negdje jeftinije?
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Uzet ću od Clause SANDANCE F1 i GOLD CUP F1. u Pšenu me traže 250kn za kilu,jel zna tko negdje jeftinije?

Ja dobivam po 200 KN ali morao bi doći kod mene pa ti je onda isto.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Ja dobivam po 200 KN ali morao bi doći kod mene pa ti je onda isto.

kako isto,treba mi 12kg minimum,to je već 600 kn,pa popit ćemo negdje u Čakovcu,žena mi tamo studirala pa pozna birtije:partyman:,a i Tamaris je tu,pa tvoja provizija,ima 1500 razloga za doći;)
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Ja dobivam po 200 KN ali morao bi doći kod mene pa ti je onda isto.

U Virovitici šećerac košta 220 kn kilogram zanimljivo kako pojedinci neznaju za to a trgovina je daleko svega 50 m od kuće.
 

Najnoviji postovi

Na vrh