• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Bla bla svaštara

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Ljudi svašta pričaju, no svatko nešta nadoda na temeljnu priču, tak da nije za vjerovati dok se ne dobije na račun. Mislim da će nešta biti, no neće puno. Znam samo da je rečeno da će odštetu dobiti samo gospodarstva koja su u sustavu pdv-a, kojima je povrtlarstvo osnovna djelatnost. Znam i da se govorilo o nekom iznosu (neću u javnost kojem jer nije provjereno ni sigurno), no kad sam taj iznos podijelio sa brojem gospodarstava kojima je povrtlarstvo osnovna djelatnost dobio sam smiješnu cifru, koju bolje da ne iznosim. Uglavnom, ako dobijemo toliko koliko sam izračunao, bit će malo više nego za žvakače.

Kažem da se model još nezna, ali bilo je rečeno da će se šteta isplatiti tvrtkama, obrtima, OPG-ima koji su svoje proizvode plasirali legalnim putem(računi,fakture) na tržište i to na osnovu prošlogodišnje proizvodnje za svježe povrće krastavac, paprika, rajčica, tikvica i zelena salata. ZUHP(zajednica udruga hrvatskih povrćara) taži štetu u iznosu 75mil kuna i da se od prošlogodišnjeg trženja tih kultura isplati u postocima(min 10%) tako da nebi bila sitna lova. Ali mps veli da je cifra oko 25mil kuna i model treba usaglasiti.
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Ovaj plod(?) nađen je u šumi u okolici Zagreba i apsolutno ništa ne znamo o njemu. Prvi put viđen, na internetu ga ne pronalazimo, jednostavno čista nepoznanica. Znadete li vi išta o njemu?

 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Gdje nabaviiti K-sulfat 50% ili nešt slično. kod mene nema nigdje
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Evo za povrtlare, pa za voćare... Nisu jeftini ali ga imaju... Pitanje gdje nabaviti patent kalij?

ekopromcjenik1.jpg

ekopromcjenik2.jpg


Ekoprom tvrtka.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Što se tiče kalij-sulfata nisu baš skupi; ako je cijenik točan, kod njih je kalij-klorid skuplji od kalij-sulfata, i to za skoro 35%. Hmmm... :confused:
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
To sam prošle godine tražio ponudu za neke moje pokuse, vjerujem da cijena nije drastično mjenjana. No eto telefona pa koga znaima... ;)
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Što se tiče kalij-sulfata nisu baš skupi; ako je cijenik točan, kod njih je kalij-klorid skuplji od kalij-sulfata, i to za skoro 35%. Hmmm... :confused:

Evo ja zvao . K-sulfat = Kalij 51%, SO3 46%, S 18% E kaže da se cijena nije ništa mijenjala. !!?? I zaboravio pitati kolika je bila odn. na koju je cijenu mislio.
Ovaj K-sulfat je u prahu.

bobostar, jel bi ova formulacija mogla da se baci prije sjetve, ali da se baci u prahu..?
Jer u biti fali mi samo kalij. N i P imam dovoljno.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Evo ja zvao . K-sulfat = Kalij 51%, SO3 46%, S 18% E kaže da se cijena nije ništa mijenjala. !!?? I zaboravio pitati kolika je bila odn. na koju je cijenu mislio.
Ovaj K-sulfat je u prahu.

bobostar, jel bi ova formulacija mogla da se baci prije sjetve, ali da se baci u prahu..?
Jer u biti fali mi samo kalij. N i P imam dovoljno.

Slobodno baci taj k-sulfat.
Malo je problem što je prah, ali kupi negdje vreću-dvije Fetdolomita i izmješaj zajedno (prah se dobro prima za fertdolomit) i primjeni.
Problem je inače prah jednolično razbacati.
:)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Bogati kako nije skupo? :)
Evo moj primjer.
Bacao sam 300 kg kalija (sulfatni) morao sma kupiti tonu PK 20-30. Tonu sam platio 4900 kn sa PDVom.

Kalij sulfat 51 % ide cca 600 kg, platiš ga cca 4800 kn + pdv. Znači skoro pdv gratis i 200 kg fosfora. Da ne govorim da sam uštedio i na CaO.
Ovo sam bacao od ICL.
gnojivopk.jpg
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
e da malo skrenem temu. nemogu više u jedan od voćnjaka jer sam pregusto posadio zbog međe i više nemogu baciti NPK na jesen pa ga zaorati kako sam inače radio,kako da sad to izvedem bez traktora i oranja? neka primjena potrebnih elemenata na proljeće preko lista ili? da bacim po zemlji bez zaoravanja nema učinka,da čekam snijeg pa po njemu koliko je to učinkovito neznam???
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Po snjegu je odlično, a i valjda možeš proći frezom. Posudim ti je ja ako osposobim jedan zupčanik da ima drugu brzinu frezanja. Poz
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Bogati kako nije skupo? :)
Evo moj primjer.
Bacao sam 300 kg kalija (sulfatni) morao sma kupiti tonu PK 20-30. Tonu sam platio 4900 kn sa PDVom.

Kalij sulfat 51 % ide cca 600 kg, platiš ga cca 4800 kn + pdv. Znači skoro pdv gratis i 200 kg fosfora. Da ne govorim da sam uštedio i na CaO.
Ovo sam bacao od ICL.
gnojivopk.jpg

Tko u HRV drži ICL gnojiva?:shock:

Koliko znam imaju prodajni ured u IT ili u Rumunjskoj; nema čak niti u Mađarskoj.
 
Posljednje uređivanje:

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Granolio :) Izgleda da su ove godine zeznuli uvoz i uzeli bez S formulacije. Idem danas viditi. Poz
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Granolio :) Izgleda da su ove godine zeznuli uvoz i uzeli bez S formulacije. Idem danas viditi. Poz
Hajd' kad si već u "izvidnici", vidi koja je original etiketa (odakle ide uvoz; IT ili Rumunjska)?
Imaš :partyman:
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Po snjegu je odlično, a i valjda možeš proći frezom. Posudim ti je ja ako osposobim jedan zupčanik da ima drugu brzinu frezanja. Poz

ma imam i frezu nego nije to baš lako,tvrda je zemlja,nema kiše. kažeš po snijegu da bacim i bit će dobro,otiće u dublje slojeve kako se topi sa snijegom?
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
@Dane da, ako bude snjega uopće :/
@Bobostar mislim da oni to iz Nizozemske uvoze, evo slika sa jedne vreće što mi ostalo, doduše ovo je 30-15 ali isto je kao i na 20-30. Što se izvidnice tiće bilo je 150 kg ni gram više na ovom skladištu, ali etiketa nije ovako, izgleda su počeli sami pakirati. Poz
fotografija0568medium.jpg

fotografija0569medium.jpg
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Ajde me prosvjetlite. Čuo sam da je taj ICL dosta dobar, no nikoga iz prakse, sve čula kazala. Uglavnom, ak je tak dobar, zašto nema na tržištu nekoga tko bi to plasirao poput recimo yare, haife ili scotts? A kad smo već kod gnojiva, kakva su vam iskustva sa donau chemie (timac agro) gnojivima. Ja kad god uspijem nači za zaoravanje u jesen, kupim 0-10-30 ili 0-20-30 no ove godine nisam naletio nigdje. Pokazali su mi se jako dobri u svim kulturama.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
A što fali Granoliu? A i ICL sirovine su implementirane u Haifa i Yara gnojiva. Čak ima i članaka na netu sa početka godine da su se Hiafa i ICL pokačili oko cijene kalija. No ICL im hladno odgovorio nađite si drugog dobavljača, pa su ovi rekli koji drugi kad ste vi jedini, a ovi njema ma nismo ima još 1 ili 2 :) negdje u svijetu. Za Scotts ne znam gdje se mješa ali nije nemoguće da ne kupuju sirovinu od ICLa. I to što hvale ICL vjerovatno je što dobiš gratis CaO da popraviš kiselost sulfata i zemlje. Timac Agro malo radi pa malo ne radi pa prespoje dalje nešto brljaju. Možda je sad bolje kod njih. I meni su baranjci preporučili njih ali ni oni više ne rade sa njima, sad idu na vukovarska povoljnija gnojiva. Ti kao povrćar bi trebao gledati na sulfatna gnojiva, no vjerovatno to znaš,ali je malo 20-30 sulfatnih. Poz
 

Najnoviji postovi

Na vrh