• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Bla bla svaštara

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Ajde me prosvjetlite. Čuo sam da je taj ICL dosta dobar, no nikoga iz prakse, sve čula kazala. Uglavnom, ak je tak dobar, zašto nema na tržištu nekoga tko bi to plasirao poput recimo yare, haife ili scotts?
Odogovor je jednostavan, jer navedene tvrtke na proizvode baznu sirovinu (osnovna komponenta) već je kupuju na slobodnom tržištu (nitrati iz Čilea - SQM, fosfati iz Kazahstana - Kazphosphate itd., UREA - Rusija, Kazahstan itd.), dodatno ih obrađuju i prodaju pod svojim imenom.
Naime, proizvodanja baznih sirovina (prerada primarne rudače) je tehnološki vrlo zahtjevan proces (puno energije) i uglavnom se provodi u blizini nalazišta (uglavnom zemlje trećeg svijeta - Azija, Južna Amerika, Sj. Afrika) gdje je jeftinija energija, radna snaga još jeftinija a zaštita okoliša ne postoji. Iako postoje i tvornice "novog" svijeta koje prerađuju baznu sirovinu, u globalu je to vrlo mali postotak.
Takve primarne sirovine kupuju tvornice "novog" svijeta i ugrađuju u svoje proizvode. No, tu je priča već malo drugačija; proizvod ima ime/brand, marketing i sve ostalo. I onda su tu i treći koji kupuju već prerađene sirovine, i pakiraju ih pod svojim imenom.
Tako je otprilike uređeno tržište gnojiva.
Za one na početku priče to nije bitno. Uglavnom rade za poznatog kupca/naručitelja.

Evo ovo je jedna od punuda koje imam:
NPK 15-15-15;
Origin: Russia;
Producer: Meleuz;
Quantity: up to 3000MT;
Packing: WPP/PE 500Kg net big-bags;
Quality: +10% of Sulfur;
Price: USD467 FOB Novorossiysk;
Loadrate: 1000MT per day SSHEX no dispatch / no demurrage;
Terms of payment: 100% prepayment;
Validity: urgent sale – 1 day.


Evo, to je "petnajstica" sa kalij-sulfatom, u vrećama od 500 kg (već pakirana, spremna za isporuku), FOB (cijena sa ukrcajem u luci Novorossiysk; moji troškovi transporta brodom, iskrcaja u luci Rijeka, carina, pdv i ostali troškovi).
Znači tona 2.568,00 kn + svi ostali troškovi (plus osiguranje tereta tijekom morskog transporta).

Ima zainteresiranih? :rolfer:
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Jedno vrijeme se pričalo i razgovaralo sa ministrom Čobijem da se povrćarima isplati šteta koja je uzrokovala bakterija Escherichia coli ovog ljeta. Bilo je riječi da će se u toku mjeseca rujna donijeti model po kojem će se šteta isplaćivati. Pratim svo vrijeme ali nitko se ne oglašava, jeste li vi što čuli o tome? ima li kakvih novosti?

Evo novosti u pogledu isplati šteta od Escherichia coli ovog ljeta.
Vlada je jučer donijela odluku o naknadi šteta. Informirajte se na www.vlada.hr
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Malo će nas zapasti dok podijele ta 2,5 miliona kuna na sve nas. S obzirom na površine, zapravo bi 10-ak proizvođaća po tim kriterijima isplate mogli podijeliti taj novac.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Malo će nas zapasti dok podijele ta 2,5 miliona kuna na sve nas. S obzirom na površine, zapravo bi 10-ak proizvođaća po tim kriterijima isplate mogli podijeliti taj novac.

Nisam u sustavu PDV-a pa mi baš i svejedno šta će biti sa odštetama ali je žalossno što će dobiti oni sa šezdeset% a oni sa 58 ili 59% neće ništa ali to je naša stvarnost.
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Malo će nas zapasti dok podijele ta 2,5 miliona kuna na sve nas. S obzirom na površine, zapravo bi 10-ak proizvođaća po tim kriterijima isplate mogli podijeliti taj novac.

Stvarno je malo, mizerija valjda će biti za ložu za iduću godinu dostatno. Bio sam danas u područnom uredu Apprrr i oni neznaju ništa o tome jer kažu nisu dobili nikakav naputak od mjerodavnih...dođi sutra kažu možda nešto doznamo. U odluci ( za povrćare)nema vremenskog roka u kojem se mora Apprrr dostaviti listu proizvođača Ministarstvu financija pa mi nije jasno na koji će se način sve to odraditi. Moramo li i mi u tome sudjelovati?
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151


Neću bit nekulturan pa da kažem da ovu vladu .................... Šta je sa onim proizvođačima koji su prijavili štetu a nitko nije ni izašao da pogleda a gdje da procjeni kolika je a ima ih ne mali broj takvih. Šta je sa onim koji imaju malo manje od 60% štete znam za ljude kojima je tuča sve odnijela a oni došli i procjenili 54% i još rekli ako im nije pravo nek se žale, i šta je sa onima kao što sam ja koji nisu u sustavu pdv-a jesu li to proizvođači nekog šestog reda a proizvodimo daleko više nego većina koji su u pdv-u i na kraju nabijem ovu vladu i sve druge koje takve budu donosile odluke.
 

brle7

Član
Tu od
22 Tra 2011
Poruka
92
Neću bit nekulturan pa da kažem da ovu vladu .................... Šta je sa onim proizvođačima koji su prijavili štetu a nitko nije ni izašao da pogleda a gdje da procjeni kolika je a ima ih ne mali broj takvih. Šta je sa onim koji imaju malo manje od 60% štete znam za ljude kojima je tuča sve odnijela a oni došli i procjenili 54% i još rekli ako im nije pravo nek se žale, i šta je sa onima kao što sam ja koji nisu u sustavu pdv-a jesu li to proizvođači nekog šestog reda a proizvodimo daleko više nego većina koji su u pdv-u i na kraju nabijem ovu vladu i sve druge koje takve budu donosile odluke.

Prijatelju što se tiče štete u pravu si , 10 ili 100% šteta je šteta. A što se tiče Pdv-a nisi u pravu. Znači oni koji plačaju državi obveze i porez su budale i trebali bi bit svi jednaki dok se nešto treba dobit od države:toimonster::toimonster: U skoroj budućnosti oni koji nisu u pdv-u neće dobit ni poticaj. A ja bih i kažnjavo one koji proizvode i prodaju a nisu u pdv-u a primaju poticaj, pogotovo one s vojnim i kojekakvim mirovinama, te one koji primaju državnu potporu i prijavljene na birou kao da su nezaposleni a znam i neke koji primaju socijalnu pomoć i rade pun k..zemlje od "roditelja" i žive u kućerinama od "roditelja."...................... ma to sve treba u red dotjerat, od kuće do kuće:prayer::prayer::prayer: A što se tiče vlade. koja god da dođe nama poljop. neće biti bolje. Pozdrav i slobodno me popljujte preko foruma, ovo je moje mišljenje , zanima me Vaše!!!!!!! Živili!
 

joža

Član
Tu od
15 Velj 2011
Poruka
247
Evo prijatelju ja se sa tobom slažem 95% Dao bi poticaj i ovima malima koji ne plaćaju PDV (koji preživljvaju na selu) A ako si u mirovini budi u mirovini, a poljoprivredom se bavi iz hobija, znači netreba ti poticaj! Jer ga vuč imaš!

U biti mi je žao šta sam komentiral na ovu temu! Jer sam ovdje ustvari zbog poljoprivrede! A ne zbog politike i kome treba dat poticaj a kome ne!
 
Posljednje uređivanje:

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
861
Prijatelju što se tiče štete u pravu si , 10 ili 100% šteta je šteta. A što se tiče Pdv-a nisi u pravu. Znači oni koji plačaju državi obveze i porez su budale i trebali bi bit svi jednaki dok se nešto treba dobit od države:toimonster::toimonster: U skoroj budućnosti oni koji nisu u pdv-u neće dobit ni poticaj. A ja bih i kažnjavo one koji proizvode i prodaju a nisu u pdv-u a primaju poticaj, pogotovo one s vojnim i kojekakvim mirovinama, te one koji primaju državnu potporu i prijavljene na birou kao da su nezaposleni a znam i neke koji primaju socijalnu pomoć i rade pun k..zemlje od "roditelja" i žive u kućerinama od "roditelja."...................... ma to sve treba u red dotjerat, od kuće do kuće:prayer::prayer::prayer: A što se tiče vlade. koja god da dođe nama poljop. neće biti bolje. Pozdrav i slobodno me popljujte preko foruma, ovo je moje mišljenje , zanima me Vaše!!!!!!! Živili!

Podržavam 100%
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Prijatelju što se tiče štete u pravu si , 10 ili 100% šteta je šteta. A što se tiče Pdv-a nisi u pravu. Znači oni koji plačaju državi obveze i porez su budale i trebali bi bit svi jednaki dok se nešto treba dobit od države:toimonster::toimonster: U skoroj budućnosti oni koji nisu u pdv-u neće dobit ni poticaj. A ja bih i kažnjavo one koji proizvode i prodaju a nisu u pdv-u a primaju poticaj, pogotovo one s vojnim i kojekakvim mirovinama, te one koji primaju državnu potporu i prijavljene na birou kao da su nezaposleni a znam i neke koji primaju socijalnu pomoć i rade pun k..zemlje od "roditelja" i žive u kućerinama od "roditelja."...................... ma to sve treba u red dotjerat, od kuće do kuće:prayer::prayer::prayer: A što se tiče vlade. koja god da dođe nama poljop. neće biti bolje. Pozdrav i slobodno me popljujte preko foruma, ovo je moje mišljenje , zanima me Vaše!!!!!!! Živili!


Brle nemožeš sve napisat a i netreba ali ima i onih koji nemogu platit 1700 kuna mjesečno za pdv ali sve to nije bitno slažem se ja sa tobom u skoro svemu ali još više sa Jožom kad kaže ajmo mi o poljoprivredi a je*eš politiku.
 

zeljar

Novi član
Tu od
25 Tra 2010
Poruka
23
Stvarno je malo, mizerija valjda će biti za ložu za iduću godinu dostatno. Bio sam danas u područnom uredu Apprrr i oni neznaju ništa o tome jer kažu nisu dobili nikakav naputak od mjerodavnih...dođi sutra kažu možda nešto doznamo. U odluci ( za povrćare)nema vremenskog roka u kojem se mora Apprrr dostaviti listu proizvođača Ministarstvu financija pa mi nije jasno na koji će se način sve to odraditi. Moramo li i mi u tome sudjelovati?
pozz PetullaRZ područni uredi Apprrr neče ni radit nista nego ce samo glavni ured to rijesiti u smislu da posalju min. finan. kome ce se isplacivat
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Općina to šalje u ministarstvo, ovi njima doznače novcce i ovi isplate. Vjerovatno i "Arkod" mora poslati iz baze povrćare, ali kako še isplatiti za E. Coli ne znam. Vjerovatno ako nije izašla komisija da nije bila kompletna dokumentacija. To se i kod nas desilo nekim povrćarima. Poz
 

zeljar

Novi član
Tu od
25 Tra 2010
Poruka
23
ja sam govorio za e. coli . znaci tko ce zadovoljavat njihove uvijete onih 6 kultura pdv arkod . a mislim da nas i nema toliko u pdv-ju a i nije to veliki novac na sve povrcare
 
Posljednje uređivanje:

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ima nas tu na forumu dosta u PDVu a kamoli u cijeloj državi. Biti će prebačaj bar jedno 7 puta ako ne i više. Ne znam kakve su površine pod plastenicima u Dalmaciji i Istri...

He he malo matematike :) Španjolaca je 9 puta više od Hrvata, a dobili su 250 puta više sredstava :) Sa tim da je kod nas poljoprivreda 10 posto bruto domaćeg proizvoda, a kod njih 6 posto :) Kako se to odražava na naše standard ali nije ni njima lako...
 
Posljednje uređivanje:

Nordycom

Član
Tu od
10 Pro 2010
Poruka
295
Da li je ministarstvo objavilo informaciju da poljoprivrednici moraju prijavit štetu zbog E.coli-a? Jer govorilo se već tada da će država "pomoći" međutim nitko nije spominjao kako i kada.
 

Najnoviji postovi

Na vrh