• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Bla bla svaštara

Nordycom

Član
Tu od
10 Pro 2010
Poruka
295
Poljoprivrednici napokon imaju razloga za veselje.

A da organiziramo neku feštu, da cijela hrvatska vidi naše veselje? :roll:
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
A da organiziramo neku feštu, da cijela hrvatska vidi naše veselje? :roll:

Nemoj, jer budu mislili da ima para za feštu, tako da niti od ovih ništa nećeš dobiti ništa.
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
A da organiziramo neku feštu, da cijela hrvatska vidi naše veselje? :roll:

Mislis na festu traktorima po cestama ili ti prosvjede? Trud uzalud...
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
jesu li dosli do ideje kako ce 2,5 miliona podjeliti na nas povrćare??? nisam ovih dana baš u kući pa nisam pratio vijesti!?
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Za povrtlare je predviđeno 2,5 milijuna od realno traženih 17 milijuna od strane HPK-a što bi bilo jednako onome što su dobili proizvođači povrća u europskim zemljama.

Nama, kao predstavnicima poljoprivrednika i seljaka je drago što su radnici Đakovštine ostvarili svoja mukom stečena prava i da je država za njih stotinjak osigurala 24 milijuna kuna, međutim mi ovdje govorimo o šteti koja je procijenjena skoro na 2 milijarde kuna i koju su osjetili svi seljaci na svojim njivama. Ove podatke navodimo da javnost shvati nesrazmjer u ovoj intervencije države prema poljoprivrednim proizvođačima s realnim mogućnostima i potrebama.

HPK smatra da Vlada za ovu svrhu treba izdvojiti 300 milijuna kuna i obeštetiti sve bez obzira na postotak štete jer šteta je šteta.

Izdvajanjem samo 1,5 posto od procjene štete za obeštećenje je podcjenjivanje poljoprivrednika, poljoprivrede i domaće proizvodnje.

Teško :) Ovo im bogom dana prilika da dobiju izbore.
Dobro sam pretpostavio kad sam rekao da bi prebačaj mogao biti jedno 7 puta :) Služe me još brze analize ;)
 

Nordycom

Član
Tu od
10 Pro 2010
Poruka
295
Odogovor je jednostavan, jer navedene tvrtke na proizvode baznu sirovinu (osnovna komponenta) već je kupuju na slobodnom tržištu (nitrati iz Čilea - SQM, fosfati iz Kazahstana - Kazphosphate itd., UREA - Rusija, Kazahstan itd.), dodatno ih obrađuju i prodaju pod svojim imenom.
Naime, proizvodanja baznih sirovina (prerada primarne rudače) je tehnološki vrlo zahtjevan proces (puno energije) i uglavnom se provodi u blizini nalazišta (uglavnom zemlje trećeg svijeta - Azija, Južna Amerika, Sj. Afrika) gdje je jeftinija energija, radna snaga još jeftinija a zaštita okoliša ne postoji. Iako postoje i tvornice "novog" svijeta koje prerađuju baznu sirovinu, u globalu je to vrlo mali postotak.
Takve primarne sirovine kupuju tvornice "novog" svijeta i ugrađuju u svoje proizvode. No, tu je priča već malo drugačija; proizvod ima ime/brand, marketing i sve ostalo. I onda su tu i treći koji kupuju već prerađene sirovine, i pakiraju ih pod svojim imenom.
Tako je otprilike uređeno tržište gnojiva.
Za one na početku priče to nije bitno. Uglavnom rade za poznatog kupca/naručitelja.

Evo ovo je jedna od punuda koje imam:
NPK 15-15-15;
Origin: Russia;
Producer: Meleuz;
Quantity: up to 3000MT;
Packing: WPP/PE 500Kg net big-bags;
Quality: +10% of Sulfur;
Price: USD467 FOB Novorossiysk;
Loadrate: 1000MT per day SSHEX no dispatch / no demurrage;
Terms of payment: 100% prepayment;
Validity: urgent sale – 1 day.


Evo, to je "petnajstica" sa kalij-sulfatom, u vrećama od 500 kg (već pakirana, spremna za isporuku), FOB (cijena sa ukrcajem u luci Novorossiysk; moji troškovi transporta brodom, iskrcaja u luci Rijeka, carina, pdv i ostali troškovi).
Znači tona 2.568,00 kn + svi ostali troškovi (plus osiguranje tereta tijekom morskog transporta).

Ima zainteresiranih? :rolfer:

A ostali troškovi???? Još jedan put toliko???
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Ajde me prosvjetlite. Čuo sam da je taj ICL dosta dobar, no nikoga iz prakse, sve čula kazala. Uglavnom, ak je tak dobar, zašto nema na tržištu nekoga tko bi to plasirao poput recimo yare, haife ili scotts? A kad smo već kod gnojiva, kakva su vam iskustva sa donau chemie (timac agro) gnojivima. Ja kad god uspijem nači za zaoravanje u jesen, kupim 0-10-30 ili 0-20-30 no ove godine nisam naletio nigdje. Pokazali su mi se jako dobri u svim kulturama.
Nisi mogao naći jer uvoznik Timac Agro Zg d.o.o., je otišao u likvidaciju 16.11.2010 godine.
Upravo na stolu imam financijske izvještaje (i bilješke) za zadnje 4 godine i stvarno loši brojevi. Niti jednu od posljednih 4 nisu završili u plusu. Samo 2009. su imali minus od -2.073.030,00 kn :shock:
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
da se nadovežem, kao poljoprivrednici proizvođači povrća(hrane) poštivati načela "Dobre poljoprivredne prakse" i potpuno početi proizvoditi kao integrirani proizvođači povrća jer na taj način pridonosimo sačuvanju prirode i okoliša te zdravlju ljudi prije svega.
Opće odredbe o mjerama potpore za ekološku proizvodnju, određene su člankom 61b. Zakona koji glasi:
„(1) Korisnici mjera iz članka 60.a stavka 1. točke 4. i 5. ovoga Zakona ostvaruju pravo na potporu po hektaru poljoprivrednog zemljišta koje je registrirano u ARKOD sustavu i koje je u sustavu kontrole ekološke, odnosno integrirane proizvodnje.
(2) Korisnici iz stavka 1. ovoga članka ostvaruju pravo na potporu ukoliko se obvežu da će tijekom 5 godina obavljati poljoprivrednu aktivnost na poljoprivrednom zemljištu u sustavu ekološke, odnosno integrirane proizvodnje.“
Predviđena odredba za petogodišnje zadržavanje poljoprivrednika je praksa koja se u Europskoj uniji provodi unutar poljoprivredno-okolišnog programa kao važnog dijela nacionalnog programa ruralnog razvoja. Obzirom da trenutno nije definiran program, a radi osiguranja provedbe mjere isto je bilo nužno definirati.
Dodatkom 5.a Zakona propisana je maksimalna visina javne potpore u 2012. i 2013. godini za ekološku poljoprivredu u iznosu do:
4.300,00 kn/ha za povrće i višegodišnje nasade
2.646,00 kn/ha za oranice
1.323,00 kn/ha za livade i pašnjake.
Znatno povećanje iznosa potpore za povrće i višegodišnje nasade trebalo bi potaknuti postojeća ekološka gospodarstva na povećanje površina i proizvodnje, a također prelazak konvencionalnih proizvođača na ovaj vid proizvodnje.
Izvor:
http://www.agroklub.com/poljoprivre...-uz-izmjene-zakona-o-drzavnim-potporama/6009/

E sad me zanima kako sa gnojivima? Vidio sam njemačka vodotopiva gnojiva koja su dozvoljena u EKO proizvodnji?? Zaštitu mogu prilagoditi ali proizvodit nešto bez gnojidbe, e tu me matematika pati i to mi nije jasno.
Poz
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
pa nigdje,piše *oko*200 milijuna,dali su trideset ali to je njima malo manji *oko*.

Evo ih ovdje :)
Izmijenjena je Odluka o davanju državnog jamstva u korist Zagrebačke banke d.d. u Zagrebu, za kreditno zaduženje društva Hrvatske autoceste d.o.o. u iznosu od 70.000.000,00 eura, radi financiranja izgradnje autocesta iz Plana građenja i održavanja autocesta za 2008. godinu. Izmjenom će se kredit otplatiti jednokratno u cijelosti, dana 12. prosinca 2014. godine. Također je izmijenjena Odluka o davanju suglasnosti društvu Hrvatske autoceste d.o.o. za navedeno kreditno zaduženje.

Samo 500 milijuna ;)
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Opće odredbe o mjerama potpore za ekološku proizvodnju, određene su člankom 61b. Zakona koji glasi:
„(1) Korisnici mjera iz članka 60.a stavka 1. točke 4. i 5. ovoga Zakona ostvaruju pravo na potporu po hektaru poljoprivrednog zemljišta koje je registrirano u ARKOD sustavu i koje je u sustavu kontrole ekološke, odnosno integrirane proizvodnje.
(2) Korisnici iz stavka 1. ovoga članka ostvaruju pravo na potporu ukoliko se obvežu da će tijekom 5 godina obavljati poljoprivrednu aktivnost na poljoprivrednom zemljištu u sustavu ekološke, odnosno integrirane proizvodnje.“
Predviđena odredba za petogodišnje zadržavanje poljoprivrednika je praksa koja se u Europskoj uniji provodi unutar poljoprivredno-okolišnog programa kao važnog dijela nacionalnog programa ruralnog razvoja. Obzirom da trenutno nije definiran program, a radi osiguranja provedbe mjere isto je bilo nužno definirati.
Dodatkom 5.a Zakona propisana je maksimalna visina javne potpore u 2012. i 2013. godini za ekološku poljoprivredu u iznosu do:
4.300,00 kn/ha za povrće i višegodišnje nasade
2.646,00 kn/ha za oranice
1.323,00 kn/ha za livade i pašnjake.
Znatno povećanje iznosa potpore za povrće i višegodišnje nasade trebalo bi potaknuti postojeća ekološka gospodarstva na povećanje površina i proizvodnje, a također prelazak konvencionalnih proizvođača na ovaj vid proizvodnje.
Izvor:
http://www.agroklub.com/poljoprivre...-uz-izmjene-zakona-o-drzavnim-potporama/6009/

E sad me zanima kako sa gnojivima? Vidio sam njemačka vodotopiva gnojiva koja su dozvoljena u EKO proizvodnji?? Zaštitu mogu prilagoditi ali proizvodit nešto bez gnojidbe, e tu me matematika pati i to mi nije jasno.
Poz

Evo i tu malo kaskamo za Europom.
Stjecajem dobrih okolnosti sa gnojivima počinjem raditi nedugo nakon završetka studija (2000. god.), ali u tada EU (Italija).
I naravno, kao i sada tu, svi bi nešto "bio"; "bio" tamo, "bio" vamo... i na početku je priča bila OK, bar što se tiče gnojidbe.
To su ionako bila dobro opskrbljena tla (kao posljedica prijašnjih konvencionalnih gnojidbi), pa je onda čak i proizvodnja mogla biti rentabilna.
Dok se nisu istrošile rezerve....
I onda?
Svima je postalo jasno da za primjerice 100 kg ploda jabuke treba 0,12-0,23 kg čistog N.
Bez toga nema 100 kg ploda jabuke.

I onda se klupko počelo odmotavati :D; koji to N biljka uopće koristi?
Dva oblika; nitratni (NO3) ili amonijski (NH4) (+ UREA, ali ona je sada manje bitna).
A organski N, "onaj" iz bio gnojiva?:scratch
Smola.
Pa taj organski N (koji u stvari nije organski N, već je to organska tvar koja sadrži N i C) mora se razgraditi da ga biljka može usvojiti.
I u koji to oblik?
Dva oblika; nitratni (NO3) ili amonijski (NH4) :butthead:.

Pa u čemu je razlika, između nitratnog dušika iz primjerice Ca-nitrata ili iz nitrata koji je nastao razgradnjom organske tvari?
Nažalost nikakva.
Biokemijski nema razlike.
NO3 je NO3.:(

I tako danas ima gotovo 50% a i više, gnojiva iz konvencionalne poljoprivrede koji danas u EU nose oznaku "BIO".
:rolfer:

I to je cijela priča.
Nema više.
:butthead:
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ha ha, znao sam da je ta priča Pero Valjak ha ha. Svka čast doktore! Ureu i onako dobivaju od dušika, zraka i zemnog plina - vodik. Fosfor od ruda a i kalij od pročišćenih rudača kalijevi soli. Koji tu dio nije eko ili bio? He he, švabe to upakirali u dobro pakovanje i eto ti eko mineralno gnojivo :) Koji smo mi ... loši matematičari :)
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
traktor

Eto ja danas kupio traktor URSUS 335 plug i tanjurače prvi traktor u 48 godini.
Pozdrav!
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Živio Asestic i ne topio ti mast taj ursus ;) Samo neka te služi i donese blagostanje. Poz
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Nigdje nisam pronasao temu vezanu uz kooperaciju,pa da ne otvaram sad novu ovdje cu postaviti pitanja par.

1. Koliko se mora minimalno nekog povrca zasaditi da bi mogao biti kooperant?

2. Gdje se prijaviti za to ili kako doci u kontakt sa onima koji traze koop.?

hvala
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
Nigdje nisam pronasao temu vezanu uz kooperaciju,pa da ne otvaram sad novu ovdje cu postaviti pitanja par.

1. Koliko se mora minimalno nekog povrca zasaditi da bi mogao biti kooperant?

2. Gdje se prijaviti za to ili kako doci u kontakt sa onima koji traze koop.?

hvala
to bi radio radi radi repromaterijala ili?
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Ne radi repromaterijala,imam neke zemlje pa ako bi se dogovorio i ako bi meni ostalo vremena za to radit sto nebi. Bolje neg kukat.
 

Najnoviji postovi

Na vrh