• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Bla bla svaštara

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
kod mene ništa ako je palo 1 l mašala ako ne bude sutra i prekosutra bit će sušno.
Pozdrav!


Evo kod mene noćas padala kišica dva sata toliko je napadalo da susjed ide sijat kukuruz.
 
I

ihorzic

Guest
ja sređujem sijačicu i mislio sam probati posijati pola rali , ali nekako je hladno pa mislim kak je bolje pričekati
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
ja sređujem sijačicu i mislio sam probati posijati pola rali , ali nekako je hladno pa mislim kak je bolje pričekati


Danas kod mene su valjda svi traktori na njivama najbliži mi je zetor kristal koji diže oblake prašine ali se radi ljudi se nadaju da će pasti kiša.
 
Z

zoky 285

Guest
http://www.obz.hr/vanjski/CD_AGBASE2/HTM/kukuruz.htm
"Pored povoljne vlažnosti tla u površinskom sloju u vrijeme sjetve, za brzinu klijanja i nicanja najvažnija je temperatura. Najniža ili minimalna temperatura pri kojoj se može odvijati klijanje jest oko 10 °C. Povećanjem temperature tla iznad 10 °C klijanje se ubrzava i kukuruz prije nikne. Zato je u polju najpovoljnija (optimalna) temperatura za klijanje i nicanje od 15 do 20 °C. Pri normalnoj dubini sjetve i dovoljnoj vlažnosti tla od sjetve do nicanja prođe:

- 5 do 6 dana ako je temperatura 21 °C;
- 8 do 10 dana ako je temperatura 15,5 do 18 °C;
- 12 dana ako je temperatura 14 °C;
- čak 18 do 20 dana ako je temperatura 10 do 13 °C;

Dublja sjetva odgađa pojavu nicanja i to po prilici 1 dan za svaka 2,5 cm povećanja dubine sjetve. Ako su temperature niske, zakašnjenje pri dubljoj sjetvi još je veće. Smatra se povoljnim ako kukuruz nikne za 10 do 12 ili manje dana nakon sjetve. U tom slučaju uz normalnu kvalitetu upotrebljenog zrna (klijavost 93% i više) izniknut će gotovo sva klijava zrna. Ali, ako su nakon sjetve temperature oko najnižih za klijanje (10 °C) pa zbog toga klijanje dugo traje i nicanje nastupa za 15 do 20 ili više dana, onda je dobra kvaliteta sjemena presudna za dobro nicanje. Dok kukuruz ne nikne i dok se ne pojave prvi listići, sav rast odvija se iz hranjivih tvari u sjemenu. "
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
o izgleda da ce ova sto dolazi noc biti ne prespavana mraz ce kod nas u dalamciji velebit se napunije snigom i gledam prognozu tocno ce od 3h nocas vitar skroz utišati baš kad netriba :madmana:
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Znam totalac, ali ga čekam da proviri, kad će? :)

krivo,ima jedan što djeluje i zemljišno i kontakrno,i to u više kultura,negdje prije nicanja kulture,a negdje i prije i poslije.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,661
ja priznam jednog koji to radi u trenutku kad teta dobije klicu, al nisam siguran da ju neš osim totalca prži kad naraste...
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Već treći puta pišem Afolon,ali mi poruka ne prolazi.Možda će sada.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
To što ti to ne bi stvar je tvog osobnog izbora,no činjenica je da je vani registriran u kukuruzu,krumpiru,grahu,naravno i soji prije nicanja,u korijenašicama i prije i poslije nicanja i kulture i korova,u zeljaricama prije rasađivanja.....Osim ambrozije za koje je on"sveto pismo"dijeluje i na sve ostale širokolisne i uskolisne korove u fazi do dva prava lista,a uz možda ,ovisi o uvjetima,tek nešto oslabljeno djelovanje, i u kasnijoj fazi.A ovisi i o dozi primjene.Mislim da ide i u luku,ali samo prije nicanja,a daleko je stabilniji od ispiranja kišom od goala.Za luk treba provjeriti,a za kupusnjače je ovo točno.Čudesan je taj linuron,zbilja radi čuda.Činjenica je i da je jedne godine bio u EU skinut sa liste dozvoljenih,ali je već sljedeće vraćen.Razlog?Ako realno razmišljaš,ako pokriva toliko različitih kultura,a cijenovno je bio daleko ispod većine herbicida,bi li mogle biti u pitanju neke igrice?Sada su mu cijenu po jedinici površine donekle približili prosjeku,pa se opet prodaje i u EU i kod nas,s time da kod nes niti nije bio skinut.
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
kolege povrtlari izgleda da ce biti ne prespavanih noci sa subote na nedjelju i nedjelje na ponedjeljak bar kod nas na obali najvljuju vrlo nisku temperaturu i vrlo vrlo jake udare sjeverca i bure :oops: sto nije satra mraz satrace ovaj val hladnoce!!! surova stvarnost nazalost temperature kod nas na obali oko 5-6 stupnjeva minus vjetar mislim da je matematika jasna i vrlo lako ce se izracunati zarada ove godine :mad::madmana: ,,,dao bog da se ne ostvari nista od onoga sto zovu,,,al bojim se da ce nas ošamariti
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
E sada je pravo vrijeme da opet udari nevrjeme.Taman sam ručno posadila 4000 sadnica paprike i paradajza u polju,kući sam sa vračala pogrbljena,a sutra nam dolazi majstor popraviti dimnjak na kući koji nam je grom razrušio prošlog čini mi se petka.I struju smo sredili i kompjuter,max i rider,evo sve će do sutra navečer biti spremno za isponova,ovaj puta plus sadnice.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,661
ja bum ovaj vikend uključil IZMICANJE pa me nebu niš od najavljenih stvari dotaklo...:mrgreen:
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,419
Eto ti ga na , dobro da čekam još sa lubenicom u kontenjerima ... Sutra berba jagoda maximalno što se može izvući ,a onda što Bog da. Ovdje na istoku kad krene vjetar nestaje par dana i nadam se da mi neće pokidati niti jedan plastenik ovaj puta :prayer:
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
ja sam u depresiji 3 dana radi ove prognoze,,,radis kao konj na suncu i vrućini a siguran si 90% da toga vise nece biti i onda gubis volju za svime,,,al sto se moze drzimo se jer ako ovo bude u pola jacine od ovog sto najavljuju štete će se zbrajati kod nas u milijunima eura :mad:
 

Najnoviji postovi

Na vrh