• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Bla bla svaštara

ludimilojko

Član
Tu od
6 Srp 2011
Poruka
245
Hvala siki na odg.
I sam si tak razmišljam, za prvu ruku uzmem neku kinesku, poslužit će a nisu neke pare, samo da ona tera to jedno kj.
Našao sam pumpu marke wilager u srbiji, cjena oko 150 evra, pričo sa ljudima i kažu da su zadovoljni, a isto tako i sa wilager atomizerima. evo ak kog zanima
http://www.villager.rs/284.html
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Za područje Istarske županije uveden I. stupanj redukcije vode: ... Mjerama redukcije vode prvog stupnja zabranjuje se zalijevanje javnih zelenih površina, nogometnih igrališta, golf terena i drugih sportskih terena, pranje osobnih automobila, teretnih vozila i vozila javnog prijevoza, pranje poslovnih građevina, instalacija te sredstava za rad i skladištenje, pranje javnih prometnih i drugih površina te privatnih površina (dvorišta, okućnica i sl. ), navodnjavanje poljoprivrednih površina, osim staklenika, plastenika i hidropona.
:blackeye
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ja obožavam redukcije, pogotovo kad su na drugom kraju mjere odbrane od poplave. Strašn projekti se financiraju u Hrvatskoj, da li su prijeko potrebni...
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Ja obožavam redukcije, pogotovo kad su na drugom kraju mjere odbrane od poplave....
Hočeš još?
U prosječnoj godini (jesensko-zimskom periodu) na području Istre ima viška 150-200 mm vode/m2 (to je količina vode koja otiče po površini kada je tlo zasićeno vodom). A u urbanim područjima (asfalt, beton, krov... nema upijanja vode u tlo), više od 600 mm/m2 godišnje otiče u kanalizaciju.
Naravno, mi smo bogata nacija, pa na ta voda ne treba :madmana:

E da, i površina županije je 2.820 km2.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Počelo iskopčavanje potrošača; od danas većina plaža na području Istre ima zatvorene tuševe; u sred sezone, najjači tjedan, tuševi NULA bodova :toimonster:
A isto tako, iskopčavaju se pojedini priključci poljoprivredne vode. Očitavali su brojila na početku redukcije, i gdje je zabilježena veća potrošnja (nisu definirali što je to "veća" potrošnja) ide proces skidanja satova. Bez opomene :supris:

p.s. Imam nasad jagoda i mladi nasad ljeske, i od sutra mogu počet pišati po njima:butthead:
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
U nedjelju ju je u poljoprivrednoj emisiji bio prilog o uzimanju uzoraka zemlje za utvrđivanje kiselosti tla.Napravili su nekakav stroj kojim je taj posao olakšan,obzirom da će ulaskom u EU dobivanje poticaja biti uvjetovano analizom na kiselost tla svake 4 godine svake parcele koja se obrađuje,a plastenika svake godine.E sada,mene zanima jedno-imam 11 ha zemlje podjeljene u 22 parcele plus 3 plasteničke.Ako računam analizu po nekakvoj cijeni od 250 kn(po kojoj mi u mojoj bližoj okolici to neće nitko napraviti) ispada da će me to stajati oko 6000 kn.A ja već desetak godina imam aparat za mjerenje kiselosti tla koji koristim,platili smo ga jednokratno oko tisuću kuna,čujem da je sada i jeftiniji.Sa njim se moše utvrđivati kiselost na koliko god hoćeš mjesta na jednoj parceli,pa si fino možeš označiti problematična mjesta i reagirati prema potrebi i tako uštedjeti na kalcitu(i parama za analizu).Hoće li se naći netko pametan pa dati inicijativu da se sufinancira ili da se naredi kupnja tih aparatiča svim poljoprivrednicima jer u konačnisi će kvaliteta analize biti neusporedivo veća,a troškovi poljoprivredniku već prve godine daleko manji,a kasnije je analiza besplatna.ILi će ići po onoj,kod nas uvriježenoj-zavuci ruku u đep seljaka i iscjedi ga ko spužvu"za njegovo dobro".
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
U nedjelju ju je u poljoprivrednoj emisiji bio prilog o uzimanju uzoraka zemlje za utvrđivanje kiselosti tla.Napravili su nekakav stroj kojim je taj posao olakšan,obzirom da će ulaskom u EU dobivanje poticaja biti uvjetovano analizom na kiselost tla svake 4 godine svake parcele koja se obrađuje,a plastenika svake godine.E sada,mene zanima jedno-imam 11 ha zemlje podjeljene u 22 parcele plus 3 plasteničke.Ako računam analizu po nekakvoj cijeni od 250 kn(po kojoj mi u mojoj bližoj okolici to neće nitko napraviti) ispada da će me to stajati oko 6000 kn.A ja već desetak godina imam aparat za mjerenje kiselosti tla koji koristim,platili smo ga jednokratno oko tisuću kuna,čujem da je sada i jeftiniji.Sa njim se moše utvrđivati kiselost na koliko god hoćeš mjesta na jednoj parceli,pa si fino možeš označiti problematična mjesta i reagirati prema potrebi i tako uštedjeti na kalcitu(i parama za analizu).Hoće li se naći netko pametan pa dati inicijativu da se sufinancira ili da se naredi kupnja tih aparatiča svim poljoprivrednicima jer u konačnisi će kvaliteta analize biti neusporedivo veća,a troškovi poljoprivredniku već prve godine daleko manji,a kasnije je analiza besplatna.ILi će ići po onoj,kod nas uvriježenoj-zavuci ruku u đep seljaka i iscjedi ga ko spužvu"za njegovo dobro".

U križevcima i Kutini analiza 200 kn i u kutini prošle godine 10% popusta u Osjeku na fakultetu 300 kn a analiza je obavezna za integriranu proizvodnju i na kraju a šta bi radili svi oni koji su se registrirali za analizu tla.

Johabica ostala si dužna neke slike u drugoj temi a sad bi bilo dobro poslikat i taj aparatić ili napisat više podataka o njemu možda nekom bude koristio mimo obavezne analize koju mora da plati.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,661
aha, računao sam ja to davno...
22 parcele po 200 kuna (jedino kaj je kod mene ta cijena 350 u poljoprivrednoj školi na Gazi) svake tri godine i 24 plastenika po istoj cijeni svaku godinu...
a svega skupa 4 hektara...
e pa za 8000 kuna poticaja ja to mili moji nemam računa analizirat u laboratorijima...
:(
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
U križevcima i Kutini analiza 200 kn i u kutini prošle godine 10% popusta u Osjeku na fakultetu 300 kn a analiza je obavezna za integriranu proizvodnju i na kraju a šta bi radili svi oni koji su se registrirali za analizu tla.

Johabica ostala si dužna neke slike u drugoj temi a sad bi bilo dobro poslikat i taj aparatić ili napisat više podataka o njemu možda nekom bude koristio mimo obavezne analize koju mora da plati.

Taman da je analiza i sto kuna,sa njih deset si isplatiš aparat,a kao što sam navela,na jednoj parceli možeš napraviti bezbroj proba,zapravo svakih pola minute možeš sondu piknuti u zemlju i očitati rezultat za svako ubodeno mjesto.To je najtočnije mjerenje i boljeg sigurno nema.Ovo što se sada radi,uzimanjem petnaestak uzoraka,njihovim mješanjem i uzimanjem prosjeka je isto ko da imaš tri čovjeka gladna pred smrt i jednog od stopedeset kila,zbrojiš njihovu težinu,i u prosjeku ćeš dobiti četvoricu vitkih poželjnih ženika.Zbog toga ja sa podsmjehom gledam na skupo ili manje skupo plačene analize tla.I tražiti ću načina da ih izbjegnem.Što se tiče aparata,veličine je dvaesetak cm,ili nešto više,sa sondom i na vrhu mjeračem koji pokazuje dali ima dovoljno vlage u tlu za uspješno mjerenje i visinu kiselosti ili alkalnosti mjesta na kojm si upiknuo sondu.Samo moraš pritisnuti gumb,i nakon svakog mjerenja obrisati sondu pamučnom krpicom i pričekati pola minute do minutu do ponovnog mjerenja.Dubinu možeš odrediti sam,možeš mjeriti bliže površini,a ako hočeš dublje,napraviš rukom grabicu,ili grabetinu,ovisi do koje dubine želiš doći i to je to.Mi smo ga svojedobno kupili u Zg u CPM-u,a par godina kasnije još par sumještana na našu inicijativu su ga kupila kod njih,samo jeftinije,a kako je sada,neznam.Probaj kliknuti na"aparat za mjerenje kiselosti tla",vjerojatno će ti nešto izbaciti.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Evo,ja sam "kliknula"pokazan je aparat i opis,samo piše da treba čekati pola sata od izmjere do izmjere,što nije točno,znamo iz vlastitog iskustva.To što dugujem slikice znam,a šta ćeš,bio i jučer sin,otišao na brzinu,informatičar je,programer,ponekada nema vremena,a ponekada"nema vremena",ali toplo se nadam da ću ga jednom uloviti,ako treba i za uši.Preporučam svima,nabavite si ovaj aparatič,on doduše ne pokazuje plodnost tla i preporuke,ali ko što je uprosječena kiselost,tako su uprosječene i preporuke za kalcifikaciju i potrebe za makroelementima u plačenoj analizi,pa ih ja opet ne cijenim i ne smatram da su točan pokazatelj stanja zemljišta,a samime time su mi beskorisni.Iliti nisu relevantni.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
...Zbog toga ja sa podsmjehom gledam na skupo ili manje skupo plačene analize tla.I tražiti ću načina da ih izbjegnem...
:shock:
Vrlo nekorektno. :cry:
Naime, rezultati analize su reprezentativni za neku parcelu/rudinu onoliko koliko je uzimanje uzoraka napravljeno kako treba. Postoje već dobro znana pravila kako se uzorak uzima; koji se dijelovi izostavljalju; da li se uzima 1-2-3 ili više prosječnih uzoraka itd.
Ako je uzorkovanje napravljeno krivo, nema te analize koja će prikazati pravo stanje.

A što se tiče dirketnog mjerenja pH u tlu, evo jednog od instrumenta. Ono što je vrlo važno je da se instrument mora redovito baždariti pomoći pH otopina.

Evo slika:






p.s. U svakom slučaju, vrijedan instrument, pogotovo u intenzivnoj (plasteničkoj) proizvodnji.
p.s.s. Bolja varijanta je kombinacija pH i EC metra; za otprilike 50% više novca dva vrlo korisna instrumenta. ;)
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Zahvaljujem obadvoma na korisnim informacijama. Prošle godine mi je propao ječam zato što nisam znao kolika je kiselost tla ove godine ponovo ječam ponovo na novoj parceli nije skroz propao ali je urod prepolovljen. PH metar mi je jako potreban zbog mojih parcela kojih ima dosta a neke su nove koje treba izmjeriti kiselost a sve ostalo rješit ćemo u hodu. Johabica je u pravu puno je to plaćanja a ovako sam izmjeriš ako treba svakih pola metra i sigurno se dobiju bolji rezultati nego onih 20-30 uzoraka kad ja uzimam sa jednog jutra

@Bobostar ovo o makro i mikro hoće li to biti malo opširnije ili samo ukratko ali daj nekako da to nebude skroz stručno nek malo bude i seljačkog jezika da svi mi razumijemo šta hoćeš da kažeš.
 
Posljednje uređivanje:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Bobostar,nipošto nije nekorektan moj stav niti izjava,jer ne može me nitko na svijetu uvijeriti u točnost analize kada sam se osobno uvijerila da ph u promjeru 1m/2 može biti u rasponu od 3,8-6,2.Tako da nikakvo uzorkovanje po bilo kakvim propisima ne može prikazati točnije rezultate od ph metra.Uzimali smo mi uzorke po propisima(uputama koje smo dobili od institucije-da na navodim cijelo ime),u ono vrijeme smo plačali više od 500 kn,Naš ph matar izgleda drugačije,onako kako izgleda na slici kada napišeš ono što sam navela i klikneš,a kupili smo ga jer smo ozbiljno shvatili problemetiku kiselog zemljišta u proizvodnji povrća u vrijeme kada se još o tome nije nigdje pisalo niti javno govorilo.Nedostatak mu je kao što sam navela što ne pokazuje stanje makroelemenata u tlu,ali u odnosu na uzorkovane analize za mene to nije nedostatak,jer kao što se na jednoj parceli koja može biti površine npr 1 ha ph može kretati(kod mene-pa ne govorim na pamet)od 3,8-6,2,tako i stanje elemenata isto može varirati,a kao što si i ti već naveo,neki mikro i makro elementi zbog kiselosti ili alkalnosti tla mogu biti prisutni i u suficitu,ali su blokirni i biljci nadostupni.Dakle,po meni,najbitnije je izregulirati ph,a ostalo će ići iza toga,a za to nam je najpotrebniji ph metar kako bismo mogli djelovati interventno simptomatski na mjestima i u kličinama gdje je to zaista potrebno.I zato ponavljam,ljudi,povtlari,nabavite aparatiće i nedozvolite da vam guraju ruku u đep.
 

friki

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
191
:shock:
Vrlo nekorektno. :cry:
Naime, rezultati analize su reprezentativni za neku parcelu/rudinu onoliko koliko je uzimanje uzoraka napravljeno kako treba. Postoje već dobro znana pravila kako se uzorak uzima; koji se dijelovi izostavljalju; da li se uzima 1-2-3 ili više prosječnih uzoraka itd.
Ako je uzorkovanje napravljeno krivo, nema te analize koja će prikazati pravo stanje.

A što se tiče dirketnog mjerenja pH u tlu, evo jednog od instrumenta. Ono što je vrlo važno je da se instrument mora redovito baždariti pomoći pH otopina.

Evo slika:






p.s. U svakom slučaju, vrijedan instrument, pogotovo u intenzivnoj (plasteničkoj) proizvodnji.
p.s.s. Bolja varijanta je kombinacija pH i EC metra; za otprilike 50% više novca dva vrlo korisna instrumenta. ;)
Možeš li nam preporučit neki ph metar i di ga u HR ima kupit, a mene bi zanima i mjerač vlage da znam dozirat navodnjavanje.
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
Priprema za sutrašnji dan na Dolcu.

800x600.jpg
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Krasno,pasti će neka kunica.Linić,Čačić i kompanija te željno očekuju.Nedaj,sakrij,i uživaj u plodovima svoga rada.:finga::finga::finga::lol:
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
Hehe ovo bi ako ovako nastavi mogla biti jako dobra godina. Cijene već puno godina u ovo doba sezene nisu bile ovako visoke, a i može se prodati poprilična količina. A Liniću i Čačiću bi bilo bolje da smisle kako da utjeraju sve one milijune s popisa. :shock:
 

Najnoviji postovi

Na vrh