• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Bla bla svaštara

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
A možda ipak razloga za brigu ima.Nije da nema mogučnosti manipulacija vodom mimo prirodnih procesa-a šta je sa mogučnošću izazivanja kiše na određenom području u željenom momentu?Ili mogučnošću eliminiranja.Tko se sjeća olimpijskih igara-gdje su ono bile,u Kini ili Japanu,malo sam slaba sa sportom.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Hajde da mi netko rekne kakavo pametno rješenje za jednu inovaciju.Evo,ja bih htjela riješiti problem špricanja plastenika tako da upalim prekidač i da se cijeli plastenik odjednom pošprica,a ja i moj muž stojimo sa vanjske strane i gledamo i čekamo dok se završi.Neke ideje imam kako bi to otprilike trebalo izgledati,ali bi trebalo razraditi detalje i funkcionalnost.Zamislila sam da na deset metara širine plastenika idu tri ili četiri reda cijevi sa diznama iznad biljaka,znači visina jedno četiri metara,duljina cijevi sedamdeset metara.Cijevi bi se morale dati zatvarati na tri djela kako bi voda uspjela doći do kraja prije nego prorade prve dizne,kako bi se napravio dovoljan pritisak i da bi prskanje bilo ravnomjerno.Uz to bi se instaliralo dva ili tri ventilatora koji bi škropivo-koje bi usput rečeno moralo biti u obliku maglice,rasporedilo ispod listova i unutar sklopa biljaka.Ne znam bi li se to radilo na kompresor,ili običan sistem traktorske prskalice ili na vodenu pumpu sa usisom iz spremnika.
Ima li tko kakvu ideju,nešto što bi bilo najjednostavnije,jeftino i efikasno.Skupo mogu kupiti,sistem hladnog zamagljivača,ali desetine tisuća kuna bi nam trebalo,a to želim izbjeći.
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Hajde da mi netko rekne kakavo pametno rješenje za jednu inovaciju.Evo,ja bih htjela riješiti problem špricanja plastenika tako da upalim prekidač i da se cijeli plastenik odjednom pošprica,a ja i moj muž stojimo sa vanjske strane i gledamo i čekamo dok se završi.Neke ideje imam kako bi to otprilike trebalo izgledati,ali bi trebalo razraditi detalje i funkcionalnost.Zamislila sam da na deset metara širine plastenika idu tri ili četiri reda cijevi sa diznama iznad biljaka,znači visina jedno četiri metara,duljina cijevi sedamdeset metara.Cijevi bi se morale dati zatvarati na tri djela kako bi voda uspjela doći do kraja prije nego prorade prve dizne,kako bi se napravio dovoljan pritisak i da bi prskanje bilo ravnomjerno.Uz to bi se instaliralo dva ili tri ventilatora koji bi škropivo-koje bi usput rečeno moralo biti u obliku maglice,rasporedilo ispod listova i unutar sklopa biljaka.Ne znam bi li se to radilo na kompresor,ili običan sistem traktorske prskalice ili na vodenu pumpu sa usisom iz spremnika.
Ima li tko kakvu ideju,nešto što bi bilo najjednostavnije,jeftino i efikasno.Skupo mogu kupiti,sistem hladnog zamagljivača,ali desetine tisuća kuna bi nam trebalo,a to želim izbjeći.

Prvo cijevi alkaten zaboravi jer se pigaju na vručini a stim i motaju pa bi se dizne okretale (a one su najeftinije) neznam kako bi ove plastične vodovodne reagirale mislim da bi bile bolje ,što se tiče da prve dizne prije krenu i nije neki problem tako sve radi pod večim pritiskom pa nebi puno više ni izišlo na njih dok nebi i druge dobile šus a sve skupa bi moglo šljakat na hidrofor sa višestepenom pumpom nešto kao kod antifrost ,eto dio ...
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Hajde da mi netko rekne kakavo pametno rješenje za jednu inovaciju.Evo,ja bih htjela riješiti problem špricanja plastenika tako da upalim prekidač i da se cijeli plastenik odjednom pošprica,a ja i moj muž stojimo sa vanjske strane i gledamo i čekamo dok se završi.
To mi onda više sliči na neki menadžerski posao, a ne poljoprivredu.. :icon_blackeye:
Neke ideje imam kako bi to otprilike trebalo izgledati,ali bi trebalo razraditi detalje i funkcionalnost.Zamislila sam da na deset metara širine plastenika idu tri ili četiri reda cijevi sa diznama iznad biljaka,znači visina jedno četiri metara,duljina cijevi sedamdeset metara.Cijevi bi se morale dati zatvarati na tri djela kako bi voda uspjela doći do kraja prije nego prorade prve dizne,kako bi se napravio dovoljan pritisak i da bi prskanje bilo ravnomjerno.
Postoje autokompenzirajući ventili; znači nema otvaranja prije postizanja radnog tlaka. Znači prije dizne, takvi ventili i to je riješeno :icon_e_wink:[/QUOTE]

Uz to bi se instaliralo dva ili tri ventilatora koji bi škropivo-koje bi usput rečeno moralo biti u obliku maglice,rasporedilo ispod listova i unutar sklopa biljaka.Ne znam bi li se to radilo na kompresor,ili običan sistem traktorske prskalice ili na vodenu pumpu sa usisom iz spremnika.
Ima li tko kakvu ideju,nešto što bi bilo najjednostavnije,jeftino i efikasno.
Ako nađete jeftino i funkcionalno; javite mi i ja bi to kupio; što god to bilo; auto, motor, usisavač, mikrovalna i DVD player; a može i sustav za prskanje. :(:
Ili kako narodna kaže; škrtac plaća dvaput; prvi puta kada kupi jeftino, a drugi puta kada kupi ponovo jer ono prvo jeftino nije radilo.


Skupo mogu kupiti,sistem hladnog zamagljivača,ali desetine tisuća kuna bi nam trebalo,a to želim izbjeći.
Koliko desetina? 1, 2 ili 7 desetina?
Mislim da ako se ide sve slagati "sam svoj majstor", teško da će biti puno jeftinije od gotovog, funkcionalnog i provjerenog riješenja. :x:

p.s. Bez obzira na gore rečeno, spreman sam participirati sa znanjem i iskustvom u izradu jednog takvog "sam svoj majstor" riješenja. Ako bude dobro radilo, bilo bi od koristi i za ostale koji imaju plastenika. :drink:
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Bobostar ,u nedjelju na sajmu Johabica i ja malo smo čavrljali o tom problemu špricanja u plasteniku u kojem i kad ošpricaš još par dana se osjeti to sredstvo a kamoli onaj tren dok špricaš pa smo tako iznijeli jedan drugome bisere ,vako nako ,jer izrečene riječi niš ne koštaju a sad da su ljudi to več izmislili jesu samo košta a sad u ovoj situaciji kad naš proizvod "niš ne vrijedi" sve je skupo, možda kako veliš i ovdi če bit skuplja pita od tepsije al dok se ne đepamo i nekošta niš.


Postoje autokompenzirajući ventili; znači nema otvaranja prije postizanja radnog tlaka. Znači prije dizne, takvi ventili i to je riješeno
[/QUOTE]

Eto i ovaj ventil več košta a moje mišljenje da netreba jer kad pustim navodnjavanje u plasteniku (5 redova po 50 m pumpa potopna puno jača od onih 200-300 kn pevec) nema kapanja dok se sistem ne napuni ,dobro koja kap, tako nebi ni prve dizne bog zna što ispustile dok se ne napuni sav sistem.Opet kažem sve je jeftinije od zdravlja.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Nemoj ti meni Bobostar sabotirati ideje,evo mi sad palo na pamet da moji termogeni pušu sedamdeset metara,samo moram pitati supruga dok se vrati,jel mogu raditi na hladno-da pušu hladan zrak,bez grijanja.Eto-već imam potencijalnu mogučnost izbječi kupovinu tri ventilatora.Ha,nisam loša?Imam ja ideja. :icon_eyes::icon_eyes::icon_eyes: :icon_lol:
Radi se o nekih dvadesetak tisuća kuna po plasteniku,imam ih tri.Bili su nam pred pet-šest godina na prezentaciji,ali ih nisam priviše slušala čim su spomenuli cijenu.Sada mi žao jer nisam zapamtila može li se bar dio opreme koristiti u sva tri,ili mora svaki zasebno imati sve za sebe.

P:S:
Sad me nemoj samo opet nazvati-Katica za sve,kao ono jednom.Baš sam se sad sjetila kako si mi smjestio.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Nemoj ti meni Bobostar sabotirati ideje,.....imati sve za sebe.

P:S:
Sad me nemoj samo opet nazvati-Katica za sve,kao ono jednom.Baš sam se sad sjetila kako si mi smjestio.

Evo ovo je citat na kraju mog gornjeg posta:
"p.s. Bez obzira na gore rečeno, spreman sam participirati sa znanjem i iskustvom u izradu jednog takvog "sam svoj majstor" riješenja. Ako bude dobro radilo, bilo bi od koristi i za ostale koji imaju plastenika."
Znači nema riječi o sabotaži niti "smještanju" :(handshake):
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Bobostar ,u nedjelju na sajmu Johabica i ja malo smo čavrljali o tom problemu špricanja u plasteniku u kojem i kad ošpricaš još par dana se osjeti to sredstvo a kamoli onaj tren dok špricaš

Moja razmišljanja idu u smjeru samohodnog malog atomizera; koji se kreće kroz sredinu plastenika (ne mora biti bežično, može na kabel), i koji aplicira lijevo i desno.
Nije nužno niti da je na šinama (išla bi varijanta na podu (ali smeta u drugim radnim operacijama) ili u zraku poput žičare), već četri mala kotača, 50-100 lit. vode i radi miško. :icon_e_wink:
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Moja razmišljanja idu u smjeru samohodnog malog atomizera; koji se kreće kroz sredinu plastenika (ne mora biti bežično, može na kabel), i koji aplicira lijevo i desno.
Nije nužno niti da je na šinama (išla bi varijanta na podu (ali smeta u drugim radnim operacijama) ili u zraku poput žičare), već četri mala kotača, 50-100 lit. vode i radi miško. :icon_e_wink:

Ma sve je to OK al nemamo svi iste kulture tako da idealnog rješenja za sve nema.Kad sam kupovao atomizer vidio sam kod čovjeka kod Zeline razno raznih polovnih samohodnih atomizera (samohodni=iđe sam a čovik upravlja) što nebi bio problem riješit da nemora neko za njim ići samo dal bi to bilo dobro za povrtljare (za kako koju kulturu) morali bi ostavit više prolaza za prohod atomizera pa tako izgubit površinu za sadnju.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Bobostar,ja sam se samo malo našalila,mislila sam ne nešto od ranije,isto ništa strašnoga.Već sam ti jednom rekla da te cijenim kao stručnjaka i pročitam svaki tvoj savjet,i tu se nema više što reći.:icon_razz:

Razmišljam ja o nekim mogučnostima prskanja u plasteniku iz zraka,sve smo stariji,nama rajčica ide na visinu 320 prije nego se prvi puta spušta,a kasnije dođe još jednom na tu visinu,to je jedna cijela šuma,i teško je raditi zaštitu leđnim atomizetom.Na sustv kpk ne bih željela ići, u plasteniku kiša ne ispire zemlju,a nakon jedanaest godina u njoj već ima svašta. I od fungiorganizama i od pesticida..A možda bi čak i bilo bolje,recimo,imidakloprid,on fino ide knk,a štiti biljku i od bijele noge iako je insekticid,pa bi onda u tlu u datom momentu bio i poželjan.Ako ne šteti nečemu drugome,a tu su onda i rezuidi.Ili recimo kaptan,kada već zaljevamo presadnice u rastu,zašto ne bi išao i knk u vegetaciji.Ali ne znam šta se dugoročno u tlu onda događa,pa bih ja radije zračno.Eto,ako želiš,možeš mi nešto i o ovome reći. A poslušati ću ja svaku ideju o zračnom prskanju,posložiti si malo,tko zna,možda više glava iskemija nešto pametnoga,a jednostavnoga,a onda na kraju i ostvarivoga.Najlakše je uzeti iz đepa paru i platiti koliko tko traži.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
No,vidiš kako su ljudi inovativni-nisam samo potpuno razumjela jeli to snimka od prije pedesetak godina ili je traktor star pedeset godina.
Ma pročitala sam još jednom,je,tako se radilo pedesetih godina prošlog stoljeća.Zapravo,nebitno,sistem pali.Evo,rekla sam ja da bi se moglo na nekakav kompresor to napraviti,može i na ono kao na cisterni za gnojnicu,može sve što može napraviti pritisak.
Baš mi je žao što se ne razumijem u takve stvati,kaj ćeš žensko,a nekaj bi htelo.
 
Posljednje uređivanje:

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Haha Johabice i o ovom smo razglabali minivaš, nije baš al isi princip,poteraj video od pola nadalje
Starog li filmiča ...

http://youtu.be/ApRWRPie9nE
A najači su apliakciji pesticida na visokostablašice; prska miško, a zaštitne opreme nigdje (nedostaje samo da se međusobno oprskaju :cool2:)
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
A najači su apliakciji pesticida na visokostablašice; prska miško, a zaštitne opreme nigdje (nedostaje samo da se međusobno oprskaju :cool2:)

Nakraju naliju čistu vodu stanu jedan spram drugog i ožeži ,tada vjerovatno ni nisu bili svjesni ščim špricaju ,za rak-ove su čuli samo žive u vodi :icon_rofl:
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
Da se i ja malo javim a sto cu vam drugo reci nego kiša,, u poljima se tesko i nikako radi u mom kraju sad se bere nesto salate,blitva i tako te zimske kulture kumpir je izasa iz zemlje i sad se čeka lipse vrime i obaviti ostale pripreme za sadnju i sjetvu :)
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Mene baš iritira taj prag od 5 ha. Šta je tih 5 ha površine, nula. Bio sam na jednom od tih sastanaka i toliko su me iznervirali da sam imao šmajser da bi nekom glava otišla. Ja sam predlagao da bude prag 20 ha, to je nekakva granica između malog i srednjeg proizvođača.

a jbg nekako su se morali dogovoriti,a kad se dogovaraju dva koji neznaju šta dogovaraju dobiješ to. kod nas je sve puno zakona koji su donijeli ''stručnjaci''. evo jedan primjer. pošto imam kafić,da bi mogao dozvoliti pušenje trebao sam ugraditi posebnu ventilaciju za to,iako mislim da je to kršenje mojih ustavnih prava,nije to kolodvor nego je to moje i ja biram goste,ja sam mogao napisati i da je zabranjen ulaz nepušačima unutra i bla bla,nego na tu ventilaciju sam morao ugraditi filter koji sprečava da dim iz lokala,odnosno štetne kemikalije ili neznam što odlazi van u atmosferu,čuj logike,a šta s ovima koji puše vani,pa više šteti taj filter za okoliš od tog dima jer uspori motor za trećinu skoro i troši više struje koju netko treba proizvesti i pri tome zagaditi još više okoliš,koji stručnjaci. tako ti je o kod nas.
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
To se Dane zove porez samo u ovom slučaju nije sve išlo njima nego dio od ugradnje te ventilacije i usputnih atesta ,nego je meni upitno šta če bit kad EU kaže nema pušenja a oni naterali ugostitelje na taj trošak...
Ista stvar sa ovim o bunarima ,čuj ĐABA, nema đabe ni u stare babe,samo vi prijavite pa čemo posli radit tarife,zar i legalizacija nejde u tom smijeru, usporedno se radi porez na nekretnine...
Moj primjer; sad plačam slivne vode 1.000,00 kn mjesečno da sve legaliziram bilo bi cca 3.000,00 što je godišnje ohoho a sad mi sniziva cijenu svaki dan samo da legaliziram pa da me dugoročno šiša malo pomalo, do sad u deset godina 120.000,00 kn slivnih voda pa te ja pitam:=:)
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Mene baš iritira .... i toliko su me iznervirali da sam imao šmajser da bi nekom glava otišla.
Prekidamo komunikaciju; opaki tip.... :(bear):; mogao bi netko za glavu skratiti :icon_rofl::icon_rofl:
 

Najnoviji postovi

Na vrh