• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Bočne i stražnje STRIŽNE kose

jugio

Član
Tu od
29 Srp 2014
Poruka
102
Gajtan drugar, kod mene je gusta lucerka, nazalost ako bih kojim slucajem podigao kosu kao sto mi kazes osisao bih je na 40cm visine, meni su skoro pa pola metra debeli otkosi.... detelina mi izleti u visini haube imt539, nije sva ali 70% je takva.... a druga je oko 70cm visine a treca pola metra...
 

Gajtan

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
1,112
Ne znam kako to kod tebe izgleda, ja cu snimiti i to ako budem mogo da vidiš na šta mislim.
 

jugio

Član
Tu od
29 Srp 2014
Poruka
102
To bi bilo odlicno, meni je njiva siroka oko 20 metara a kosa 1.65, mozes misliti kako mi je kada ostane na kraju, a njiva dugackaaaaaaaaa.
 

Gajtan

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
1,112
Probaj zericu podici kosu kad kosiš to na kraju. Ona i dalje ostaje u travi ali se ne štopa jer trava sama sklizne preko i ispod kose. Kad je spuštena onda štopa na vrhu kose. Planiram snimiti i da se vidi kojim brzinom kosim. Jer ja kad kažem ljudima da kosim u drugoj brzini s fergusonom svi mi vele da sam lud i da lažem. Samo je sad sranje kaj ova šugava kiša pada stalno. Imam toga hrpu za kosit a nikako da se vreme smiri.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,201
Mozes kositi u drugoj ako ti je kosa u odlicnom stanju, tj potpuno ispravna, tj. ako sama kosa nema puno lufta, tj klize tocno po onim nazubljenim plocicama (mi to zovemo ribice) i ako je neka debela trava..
Ako je nekakva svilna trava, kakva je bila ove godine prilikom kosnje sijena, ja npr uvijek kosim prvom brzom, al ove godine mi je noga bila dosta na kvacilu, jer kad kosa dode u tu "svilarku" samo se zastopa i proklizu remeni i traktor pocne krepavati..
Desava sa to da kosa zvace takvu travu, a ne da ju odreze.. A skoro svaku godinu kupujem novu kosu, nekad svaku drugu..
 

jugio

Član
Tu od
29 Srp 2014
Poruka
102
Da znas vala ova kisa dosadi i bogu i narodu... Vise volim susne godine nego ovo dzabe sve kada ga ne mogu pokupiti, poslusacu savete pa cemo videti :)
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Ja sam ove godine na svojoj imt-ovoj bočnoj prije sezone promjenio noževe što idu na one šiljkove ,tj. na zube,ide ih oko trideset komada,jedan košta5-6kn,oni dođu kao kontra noževi, i mogu reć da je to druga priča....džabe mjenjat kosu i oštrit aku ti ovi noževi nisu oštri,što sam se imao priliku uvijerit...
Prvi put ove godine mi se nije štopalo,ništa pucalo i kosio sam sve u prvoj :smile:
Imam sreće pa u selu imam dobrog majstora tokara koji mi je to sve sredio,promijenio te noževe,pozatezao i našpanovo a nije ni skup a uvijek mi je dostupan:D:
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
To si sve mogo sam doma sredit ja sam svoju ovo proljece uredivo al kak ovu godinu roto kosa kosi bocnom stari nije ni kosio a kad je roto dosla doma reko da smo se jos mogli bocnom posluzit i kak je proceo kosit roto kosom s bocnom nece vise nista radit:D::D:
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Kupio sam duplex superior oko 800 eura s prevozom do kuce...ali mi se ne cini da je uopste toliko dobra koliko je izvikana.

Juce sam isao kositi po prvi put, pokoseno katastrofalno, trava koja je bila polegla nju uopste nije pokosila osim malo vrhova, tako da sam morao to ici rucno kositi sto inace nikad u zivotu nisam radio.

Interesira me kojom se brzinom kosi mozda je do mene, traktor je 560 ali je i njiva do duse bila vrlo mala i uska isao sam samo na probu nije bilo ni 800 kvadrata... cim ve vrijeme ustabili imam kositi nekih 4 hektara.

Noz sam naostrio ko zmaj je, ne znam da li bi morao ostriti i greben jer vidim da je i on malo bio "navucen" fleksom.

I noz i greben poprilicno fino leze...podmaao sam je i krenuo u probu.

Jedino ne nam da li sam je previse podmazao pa da mi je mast otisla na remen jer sam u onom donjem mehanizmu podmazivao ali na jednu mazalicu mast nigdje nije izbijala, pa moram to danas vidjeti, uglavnom poslikacu pa da vidimo gdje sam i sta...kosa radi ali mi se nikako ne svidja kako kosi.

Prije sam kosio s bcs samohodnom i nikad nista iza sebe nisam popravljao a sad bilo me sramota da to sto sam pokosio neko vidi.
 

IMT555

Član
Tu od
11 Srp 2013
Poruka
825
Trebal si uzeti bubnjastu rotokosu i nebi imal problema sa ovim šta je polegnuto, za iste novce u odličnom stanju moreš najti nekakvu pz ili km22!
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Kad je dosta poleglo onda teško i rotacione izlaze na kraj sa travom a o strižnim ne treba ni pričati.
Kao što reče kolega IMT, trebao si uzeti neku rotacionu i ima da pjevaš dok kosiš... :icon_kidra: :icon_kidra:
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,112
Kupio sam duplex superior oko 800 eura s prevozom do kuce...ali mi se ne cini da je uopste toliko dobra koliko je izvikana.

Juce sam isao kositi po prvi put, pokoseno katastrofalno, trava koja je bila polegla nju uopste nije pokosila osim malo vrhova, tako da sam morao to ici rucno kositi sto inace nikad u zivotu nisam radio.

Interesira me kojom se brzinom kosi mozda je do mene, traktor je 560 ali je i njiva do duse bila vrlo mala i uska isao sam samo na probu nije bilo ni 800 kvadrata... cim ve vrijeme ustabili imam kositi nekih 4 hektara.

Noz sam naostrio ko zmaj je, ne znam da li bi morao ostriti i greben jer vidim da je i on malo bio "navucen" fleksom.

I noz i greben poprilicno fino leze...podmaao sam je i krenuo u probu.

Jedino ne nam da li sam je previse podmazao pa da mi je mast otisla na remen jer sam u onom donjem mehanizmu podmazivao ali na jednu mazalicu mast nigdje nije izbijala, pa moram to danas vidjeti, uglavnom poslikacu pa da vidimo gdje sam i sta...kosa radi ali mi se nikako ne svidja kako kosi.

Prije sam kosio s bcs samohodnom i nikad nista iza sebe nisam popravljao a sad bilo me sramota da to sto sam pokosio neko vidi.

ako si sa samohodnom dobro kosio,s ovom ide samo bolje,vjerojetno je nisi dobro namjestio na traktor,moraš paziti da stoji pod pravim kutem u odnosu na traktor,i vjerojatno su ti zubi stajali previše u zrak,trebaš zavrnuti toplink da ti zubi budu bliže zemlji,imam ju već dosta godina i iza nje ne ostaje nepokošeno,ali u početku je trebalo malo prakse dok smo je uštimali na naš traktor,o kojoj marci se radi?
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
U pitanju je superior, doduse bila je i njiva skucena i kratka ali danas idem kositi nekih hektar i pol pa cu vidjeti kako ce se tamo ponasati kad "pruzi noge".
Moram vidjeti da mi mas nije probila tamo na remenja kroz semering i lezaj moguce je i to, pa podesavanje kao sto velis na toplinku i mozda brzina obrtaja, kosio sam na 1 200 obrtaja mozda joj treba 1 600 i da li se treba ostriti i greben kose ili samo noz.

Danas cu da poslikam kad budem kosio.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,223
Moraš kositi na većem gasu... Ja sa Zetorom kosim najniže na 1500, a uglavnom na 1700-1800 obrtaja motora. A 540 okretaja kardana mi je na 2000 okretaja motora. Kojom brzinom kosiš?
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,112
U pitanju je superior, doduse bila je i njiva skucena i kratka ali danas idem kositi nekih hektar i pol pa cu vidjeti kako ce se tamo ponasati kad "pruzi noge".
Moram vidjeti da mi mas nije probila tamo na remenja kroz semering i lezaj moguce je i to, pa podesavanje kao sto velis na toplinku i mozda brzina obrtaja, kosio sam na 1 200 obrtaja mozda joj treba 1 600 i da li se treba ostriti i greben kose ili samo noz.

Danas cu da poslikam kad budem kosio.

dovoljno je oštriti samo nož,greben je tvornički malo nabrušen(nakošen)ali nije oštar za rezanje,ma ići će ona samo kad se malo spraksiraš,ikad je dobro podesiš,a koja je točno marke(gribaldi&salvia)ili gaspardo,jer superior je oznaka za dupli rez,a ne za marku kosilice

:icon_fU:
 

universal340

Član
Tu od
29 Kol 2011
Poruka
82
pozdrav ljudi, zanima me ak ima ko straznju striznu kosu rapid dubrava zahvata 160cm. kupil bi ju rabljenu, malo radila, i kapcil ju na universala 340, pa me zanima na kolko okretaja kardana ju treba vrtit, kak brzo mogu ici s njom u radu i dal ona pokosi travu koju gazim s traktorom, posto mi je traktor siri od 160cm.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,059
Nabavi radije bočnu. Stražnja je s...
Em ne vidiš kad se zaštopa, pa ne vidiš kad zapne...
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
pozdrav ljudi, zanima me ak ima ko straznju striznu kosu rapid dubrava zahvata 160cm. kupil bi ju rabljenu, malo radila, i kapcil ju na universala 340, pa me zanima na kolko okretaja kardana ju treba vrtit, kak brzo mogu ici s njom u radu i dal ona pokosi travu koju gazim s traktorom, posto mi je traktor siri od 160cm.
Kosa nije ko čekičar ili silokombanj , ona može raditi i na 200 okretaja kardana :biggrin:.

Travu koju pogaziš pokosi jer se trava digne , još bolje ako drugi red ideš u kontra smjeru .

Brzina , 4 ili može i 5.ta ako su ti bubregi i trtica naviknuti na lupanje ..
Od sto mana imaju prednost jer imaju mehanizam koji se aktivira kad zadeneš s grebenom .
 

universal340

Član
Tu od
29 Kol 2011
Poruka
82
Nema niko bočnu za univerzala za prodati, a i ta kosa dolazi ispod traktora pa bi zapinjao samo na mejašima.

Dosad sam kosil s samohodnom olympijom pa mislim da mi bude svakak puno lakse s traktorskom kosom, valjda se ne štopa bolje nek olympia?
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,112
Onda si bolje uzmi dupli rez,i sigurno nećeš pogriješiti
Na superior kosama nema štopanja
Malo jesu skuplje u startu,ali spašava živce:mur:
 

Najnoviji postovi

Na vrh