• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

BOURGOIN berač kukuruza

  • Temu pokrenuo deutz130
  • Datum prvog posta

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
da tak nešto. budem ti ja sutra pročitao broj. nadam se da se još vidi...
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
joooj kolega oprosti ja skroz zaboravio. evo sutra ujuto prije nego odem u staju otić ću pogledat broj. evo stvarno oprosti zaboravio sam.
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
evo kolega, išo sam gledat, ali se nažalost na novom ne vidi više broj. a na starom se vidi, ali je baš na tom mjestu potrgan al sam uspio nekkao proćitat.
dakle oznaka je bila HC2005LA e sad samo za ovo zadnje slovo A nisam siguran tako da neznam
a na novom remenu je neki broj ali mislim da to nije to, ali vidi, dakle 0227200

ako će ti pomoć super na žalost bolje ti nemogu pomoć.
 

jole

Član
Tu od
3 Kol 2011
Poruka
88
hvala,nadam se da ce biti od koristi.
u svakom slucaju pono zahvaljujem.
 

jole

Član
Tu od
3 Kol 2011
Poruka
88
evo ja bih malo razmijenio misljenje i iskustva sa imaocima kombajna burgona md8.
dakle,ove protekle sezone ugradio sam sjecku na kombajn, sa kojom nisam bas zadovoljan.Evo zasto:ne isijece kukuruzovinu onako kako sam ocekivao,druga stvar po prilicno optereti motor posebice ako je kukuruzovina gusta i visoka.
Sjecku sam nabavio u srbiji a ugradio sam je sam.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,017
evo ja bih malo razmijenio misljenje i iskustva sa imaocima kombajna burgona md8.
dakle,ove protekle sezone ugradio sam sjecku na kombajn, sa kojom nisam bas zadovoljan.Evo zasto:ne isijece kukuruzovinu onako kako sam ocekivao,druga stvar po prilicno optereti motor posebice ako je kukuruzovina gusta i visoka.
Sjecku sam nabavio u srbiji a ugradio sam je sam.
Ja ga nemam ali u mojoj okolici su probali mnogi na kojekakve načine i nije išlo
 

jole

Član
Tu od
3 Kol 2011
Poruka
88
Nije valda da nitko nezeli ama bas nista komentarisati samnom.
Jest da nije vrijeme za kombajniranje,ali svejedno mene interesuje i vase misljenje.
Idemo mladici !!!
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
ja sam prošlu jesen ugradio na svog md8. i nema mi veze kukuruzovina kolka je. sasijeće ju skroz, ne ostajeju nikakve stabljike.
freza je također rađena. ona se mora dosta vrtiti da ju motor ne osjieti a da ona radi svoj posao da se ne guti. i bit sve samo dobri oštri noževi moraju biti.
ovisno koju si sjećku ugrađivao, od kojeg kombajna, kolko je široka, kakav prijenos imaš, na hidromotore ili mehanićka, sijećkaš cijelu širinu ili samo između redova. sve ima svoje.
moj ide ko zvijer kroz kukuruz, snage ima taman ćak i u rezervi, jer sam ja motor slagao, pa je malo pojaćan borung klipa.
 

jole

Član
Tu od
3 Kol 2011
Poruka
88
kod mene je sjecka mehanicka, pogon je preko kardana a ukljucuje se zajedno kad i heder.isijece i kod mene kukuruzovinu ali na duze komade,tako da se kukuruzovina teze zaoraje.Do protekle sezone kukuruzovinu sam sjekao sa tarupom koji je vukao traktor i lakse je se zaoravalo.Na samom pocetku sjecka mi je se vrtila za cetvrtinu brze od motora,sto me je dosta usporavalo odnosno gusila mi motor.
Kasnije sam smanjio na 1/1obrtaja otprilike.Sigurno postoji jos nesto sto ja nisam "doradio".Nadam se da cu doci i do tog rjesenja naravno uz pomoc prijatelja sa foruma
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
Evo ako pomaže,,,,
kolko znam da sječka i rakete moraju imati isti broj obretaja zbog sječe kukurozovine,,,, to se meni dogodilo ,,,, slagao je majstor pa mi on rekao da omjeri vrtnje moraju biti isti,,,, a kupio navodno original deutz fahr heder :madmana: ,, a jbga kad nisam bio upoznat sa svim detaljima.
 

jole

Član
Tu od
3 Kol 2011
Poruka
88
Evo ako pomaže,,,,
kolko znam da sječka i rakete moraju imati isti broj obretaja zbog sječe kukurozovine,,,, to se meni dogodilo ,,,, slagao je majstor pa mi on rekao da omjeri vrtnje moraju biti isti,,,, a kupio navodno original deutz fahr heder :madmana: ,, a jbga kad nisam bio upoznat sa svim detaljima.

to neznam dali se kod mene okrecu istom ili priblinom brzinom,ali znam da se
sjecke okrecu suprotno jedna od druge,tako mi je receno da treba biti ili?????
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
Da rakete ili kak ti kažeš sječke,,,, ono što uvlači kukuruzovinu,,,, moraju se okretat suprotno, a sječka ,,,, mi zovemo ono što sječe kukuruzovinu ili freza,,,, ono sa noževima.
Nisam stručnjak,,, eto možda sam pomogao :partyman:
 

jole

Član
Tu od
3 Kol 2011
Poruka
88
razumijem ja sta se odnosi na "rakete" a sta na sjecke.
Ja sam gore i pisao o sjeckama koje sijeku kukuruzovinu koje se kod mene okrecu
jedna u lijevu a druga u desnu stranu.
dali to ima kakvo znacenje ili ne ???
Ja bih to rado poslikao i postavio da se vidi nasta ciljam ali neide to meni bas.
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
kolega u marofu je radio mehanićku.
getriba je bila 1/2 tj bio je pogon diferenciala od bmw-a, a taj diferencial pogonio je lančanik na ososvini 1/1 velićine. znaći diferencial ju je ubrzavao da se vrti brže.
on je stavio cijelu širinu sjećeke, znaći 150cm. i njegov ima zadnji pogon i nešto jačeg fiata motor. po papirima bi bio 80ks i mogu ti reć da po onim brdinama mora dosta polako ići da bi motor mogao to tjerat.
a ja sam napravio da mi sjeće samo kukuruzovinu, znaći samo redove kukuruze sijeće ispod raketa.
i ja sam ju složio na hidromotore. kod mene je nekih 70,71,72 ks neznam toćno i oćeš brijeg motor mi ju ne osijeti. a i nosi ju kao naoćale.
ja imam 24 noža na frezi na obadvije strane, a kolega ima na cijeloj širini 40 što je po meni malo. i freza mu je dosta teža od moje. i za nositi i za tjerati. jer ubiti to dođe ko da nosiš malćer. a to kaj ti frezaš cijelu širinu ti nitko neće platiti. a sebi radiš štetu.
niti jendoredni ne freza širinu reda, već on onu travu i ono između reda pogazi. a freza nabaca kukurz po tom pa izgleda ko da je posijećeno a ubiti nije, i ima samo 6 noževa, pa to govori dovoljno.
i moja samelje ko da je prošlo malćerom i sredina se niti ne primijeti da je ostala osim ako je neka ogromna trava. i brzina mi ovisi o frezi odnosno kukuruzu. recimo ako je veliki gust kukuruz, idem sporije da sve smelje, a mogu i bržije, onda nije baš to tako prelijepo napravljeno. posijeće sve, ali joj dolazi prevelika masa kukuruze pa nemože stići samljeti skroz do zemlje praktićki. a po mojoj procjeni se vrti ćak možda malo više nego što bi trebala. i napravi mi bolji posao nego ijedan jednoredni.
i ja ti kažem ne isplati se cijela širina frezat. uništavaš kombajn, motor, i preopeterećuješ pogonski remen.
vadi sredinu van i stavljaj pregrade. al ju obavezno odnezi na balansiranje.
niti jedan kombajn ne freza cijalu širinu nego samo redove.

stari brao s 4 reda bourgonom njivu i ja došao s ovim 2 reda. po brzini mi pobjećio nemože, stalno sam mu na repu. na kaj se on začudio. on je rekao da nek to ne stavljam, da neće moći tjerat, preslabašan motor, ako ću i moći tjerat morat ću skroz polako ići, da ćeju s jednorednima više pobrat od mene i bla bla bla. a ja po svome napravio frezu, izmjenjao ležajeve, lanćanike lance komplet, gume na komušaću, ma pretepo sam ga cijelog od motora do vršilice. jedino ga nisam bojao jer je boja dobra a i vrijedniji je u originalu nego zakamufliran kako ja kažem.
i sad kad došli na njivu i samo gas. ali sad se ja mogu mjeriti po brzini s njim. i sad kad freza radi bolji posao nego na ovom 4 reda, sad ništa ne kaže. zadovoljan on, a još više ja.
ovu jesen, ako ga ne prodam, ću mu staviti turbinu da mi ćisti skroz ćisto. evo ovu jesen sam brao na 8 kubika bila jedna kanta perja, tako da se iskreno nadam da će iduća sezona biti 100%

e da sad sam se još sijetio. kakve noževe imaš??? ravne, pod 45 stupnjeva ili pod 90?
 

jole

Član
Tu od
3 Kol 2011
Poruka
88
i kod mene motor na kombajnu ima 82 ks.sto mislim da je dovoljno.Druga stvar sto je kod mene a to su sjecke umjesto freza.dakle,dvije sjecke kao u roto kosilica sa dva noza koji sijeku svaki po 55cm sirine,dakle ostane mi oko 20 cm ne isjecenog između redova.Ja sijem kukuruz na 75 cm pa sam i sjecke postavio na isti razmak.Da se vratim malo unazad,kada sam prvi put probao u radu islo je kao sa kosilicom...kukuruzovina ko pokosena,cijele stabljike po njivi.Tada sam stavio neke limove ispod "raketa" da mi bolje usmjeravaju stabljike na nozeve.I opet problemi...stabljike se stopaju izmedju tih limova
tako da neravnomjerno ispadaju na nozeve pa ostaje po parceli neisjecene kukuruzovine.
Kasnije sam izvadio limove iz unutarnje strane, ide bolje ali...dali je to dovoljno dobro.
Sa time sam i zavrsio sezonu branja a i dalje nisam zadovoljan.
To me i natjeralo da pokusam razmijeniti misljenja i iskustva sa nekima koji se malo vise od mene razumiju u ovu problematiku.Pa evo ja cu i dalje pisati i citati vase komentare
ako bude ih bilo...
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
2 noža po disku mi je nekak malo,trebalo bi stavit 3 ili 4 noža...

Brzina vrtnje bi morala bit malo brža nego što rakete uvlače stabljiku,jer kad raketa provuče stabljiku onda dolazi do sečke,i ako se sečka sporo vrti dolazi do slabljeg malčiranja..

Evo nekih slika kako to stoji na ZMAJ adapteru za kukuruz:
attachment.php

p9100240.jpg


Đuro Đakovič Adapter
dsc03859bq.jpg


Slike posuđene sa poljoinfa..
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
marko daj mi reci da li možeš kako saznati tko radi ove freze, tj getribe kao što je na drugoj slici na ĐĐ. ili znaš možda adresu te firme.
roto freza nikad nemože napraviti posao kao ova obićna. dva diska su dovoljna ako su fiksna. samo mora imati veliki šus vrtnje. spori okretaji samo potrgaju i nemju onu jakost da melje. ona nikad neće sijeć do poda i ostaviti kao obićna, jer ona reže i prolazi a ono što nož uhvati malo potrga i baci.
roto freza se nesmije postavljat iza adptera. ona mora biti što bolje ispod raketa kao na ovoj drugoj slici kaj je postavio marko, i ako je moguće da stoji malo ukoso, tj prednja strana freze od hedera mora biti bolje spuštena od zadnje(od motora) i bliže podu.
tako da kukuruz ne sijeće ravno nego pod kutom i rakete dok prožvaću stabljiku bacaju ju ukoso i ona bi morala onda rezat. problem je u tome što se rotofreza mora brzo vrtjeti da bi frezala.
na 4 reda sam imao rotofrezu originalnu, ali sam ju skinuo i stavio obićnu samo iza redova.
razlika je nebo i zemlja. i roto nikad neće potrgat i samljet kao obićna. jer ona njoj dolazi u cijelosti gotova stabljika iza.
tj stoji koliko toliko uspravno i noževi ju primaju od okomice pa skroz dok reza ne prođepreko nje. i zato ona bolje radi.
jedina prednost je ta što se roto "kao" lakše tijera jer nema tolko posla kao obićna. ali ja sam se uvjerio da neba prevelike razlike po opterećenju. ali rezlika u tedvije freze je velika.
pa ako je mogućeprobaj staviti još jedan nož da imaš 3 gibljiva noža. ali sumnjam da ćeš išta dobiti.

ajd ako ti nije problem da ti to poslikaš i staviš slike da ti možemo više pomoći.
koja ti je godina kombajn i da li imaš zadnji pogon???
 
Posljednje uređivanje:

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Baš da roto sečka nije dobro rješenje nebi rekao..

Evo slike kako ostaje iza nje:
image00005yg.jpg


Evo i video:
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=2l1NJsCwGjE&feature=player_embedded[/YT]

Slike i video su od člana kiraj pa se možda javi ovdje.
 

Najnoviji postovi

Na vrh