• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Breskva

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Danas sam se zaletio di do tvog vočnjaka.
Pa ti imaš baš pravi vočnjak. Ohoho breskvica :)

A kaj ti je onaj betonski objekt? vodovod?

to ti je moj vodotoranj dignem gore 8m3 vode za zalijevanje ili kad špricam da nemoram iz radione vuč vodu.
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
...Fertina V je u "Inakemu" u Kutini 5,95 kn/l, s tim da se mora uzeti najmanje 5 litara...doneseš svoje kanistere i oni ti sipaju...
...ja na atomizer od 440 l stavim 20 l "fertine" i predvečer oprskam

Hvala majstore čuj prorijeđujem breskve u plasteniku i tak mi sporo ide a tak su male vočke pa se sjetim kak si napiso da mazneš uz pomoč supruge 15 stabala dnevno sad tek vidim koja je to brzina (do sad nisam osobno proređivo) fertina 20lit na 440l lit vode nije li to puno pitam meni rekli 2 lit na 100 lit, ovo moje je razblaženi lipov čaj prema tvom...
 
Posljednje uređivanje:

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Hvala majstore čuj prorijeđujem breskve u plasteniku i tak mi sporo ide a tak su male vočke pa se sjetim kak si napiso da mazneš uz pomoč supruge 15 stabala dnevno sad tek vidim koja je to brzina(do sad nisam osobno proređivo)
...što god budeš rigorozniji kod prorjeđivanja, bit ćeš na kraju zadovoljniji, vjeruj :)
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
...što god budeš rigorozniji kod prorjeđivanja, bit ćeš na kraju zadovoljniji, vjeruj :)

Znam moram dobit taj KLIK u glavi vid ovo je od jednog reda 40 breskvica, još skidam i cvjetove sa onih koje ostavljam nema vjetra pa ne spada samo.
 

Prilozi

  • 05042011834.jpg
    05042011834.jpg
    84.4 KB · Pregleda: 141

demosten

Član
Tu od
20 Velj 2011
Poruka
211
to ti je moj vodotoranj dignem gore 8m3 vode za zalijevanje ili kad špricam da nemoram iz radione vuč vodu.

Kaj dole imaš pumpu za pumpanje vode koja polako ubacuje vodu u taj vodotoranj?
Pa onda odjednom imaš veliku količinu vode spremnu. Nije to tak ni loša ideja :).
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
evo šta ja znam a ti me ispravi ako griješim. ta gnojiva se bacaju na jesen iz puno razloga,vlažnija zemlja,sporo kretanje pa taman dođe kad treba,a i ne ispiru se tako lako pa je biljci konstantno dostupno sve potrebno,ako to napraviš u proljeće neće biti dostupnog učinka onda kad treba. dušik u jesen je potreban dok je biljka mlada zbog razvitka korijena i same biljke,poslije je bespotreban u jesen,samo remeti mirovanje,zato se baca u proljeće,to jest u tri navrata,za vrijeme cvatnje,pa nakon cvatnje i kad plodovi postanu veličine lješnjaka recimo,dakle kad je i najpotrebniji,a tri puta zato jer je brzo prohodan da tako kažem pa se zato potrebna količina raspodjeli na taj način. i naravno folijarna prihrana ali o njoj neznam puno jer nisam to prakticirao do sada,pa daj neki savjet,obična 20-20-20 ili nešto kompleksnije?


Bla bla bla, gnojivo se baca kad imaš para i kad hoćeš. To što se nešto ujesen baca okači mačku o rep. Praksa bi trebala biti sa dušikom oprezono, a fosfor i kalij u neograničenim količinama. Kad dođeš u fazu da ti zemlja u rezervi ima 50 fosfora i 60 kalija u mg e onda malo ohaniš ;) Dušik minimalo u jesen za korijen da snažni, ali ne da tera vegetaciju i produži. U proljeće punom parom. Shvati ovako luksuzna varijanta PRIHRANJIVANJA je NPK(SO3) 15-15-15(25) a jeftinija KAN :) Samo što kalij u sulfatnom obliku hoće zakiselit zemlju, pa vodiš računa i o kanu ;) KAN je dobar i zbog magnezija. Imaš kalkulator gnojidbe i samo analiziraj.

U vrijeme cvatnje ne bi trebalo pretjerivati sa dušikom, bolje je folijarcem Fertina V da pospješi oplodnju i da Bor pomogne odbrani cvijeta od Monilije.

Imaš kalkulator i vidi tamo što predlažu za folijarnu gnojidbu iz tog programa 20-20-20 + ME
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
E da i shvati moje stajalište. Fosfor 8 mg Kalij 20 mg/100 g. To je bilo prije kalcifikacije. No lakše mi je sada trpati fosfor i kalij dok me grane ne bodu nego se podvlačiti u zonu korijena kasnije, ako razumiješ. Ja što god bacim nisam pogriješio, samo ne valja sada bacati dušika lopatom ;)

Bacio sam u jesen 7-14-21 24 So3 300 grama po stablu. Zima 700 grama PK 30-15. I sada prije stavljanja folije ću staviti mix uree da otpušta lagano i kana. Samo ne znam koliko ću baciti možda malo jače od 100 grama,možda. Ove godine bi probao malo više folijaraca. Poz
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
E da i shvati moje stajalište. Fosfor 8 mg Kalij 20 mg/100 g. To je bilo prije kalcifikacije. No lakše mi je sada trpati fosfor i kalij dok me grane ne bodu nego se podvlačiti u zonu korijena kasnije, ako razumiješ. Ja što god bacim nisam pogriješio, samo ne valja sada bacati dušika lopatom ;)

Bacio sam u jesen 7-14-21 24 So3 300 grama po stablu. Zima 700 grama PK 30-15. I sada prije stavljanja folije ću staviti mix uree da otpušta lagano i kana. Samo ne znam koliko ću baciti možda malo jače od 100 grama,možda. Ove godine bi probao malo više folijaraca. Poz

evo po nekim izračunima i raznim knjigama trebalo bi baciti dušika 200 grama prve godine,po stablu naravno,400 grama druge i svake iduće rasporediti po cijeloj površini ili deponirati u trake,znači negdje otprilike do 800 grama,i to sve u tri navrata,evo ja tako radim i sve ok za sada. a kakva je razlika 15-ice jedne i druge što spominješ?
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Kalij u sulfatnom obliku.
400 grama? Tu količinu dušika ću unjeti nešto pod foliju, a nešto će ići sa kalcij nitratom ili otopljenom ureeom kroz sistem navodnjavanje. No vidit ću još. Poz i hvala.
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Kaj dole imaš pumpu za pumpanje vode koja polako ubacuje vodu u taj vodotoranj?
Pa onda odjednom imaš veliku količinu vode spremnu. Nije to tak ni loša ideja :).

dole zabijena cijev fi 250 pumpa honda napuni za 15-20 min 8 m3 malo spremište ili kad te pljusak satare a ima i školjka ak te stisne :toimonster: .U planu je bila vjetrenjača koja bi dizala vodu jer gore na 5 m uvjek malo puše kad bi se napunilo trebala bi stat a ja doč i otvorit ventil da kapa.

vjetrenjača 1.000 euriča u prevodu 1.000 lit goriva oko 3.000 zalijevanja nema matematike za sad . :scratch
 
N

nenoli

Guest
daj mi reci jel vjetar stvara probleme takvom uzgoju? i kako si dobio vodoravne grane koje su nosači,jesi li savijao i vezao s nečim ili?

sve sam dobio rezidbom, nema vezanja ni savijanja. a što se tiće vjetra....ovisi o položaju voćnjaka. u starom voćnjaku se primjetio utjecaj sjeverca pa je većina voćki bila nagnuta na desnu stranu, al ispravio sam ih rezidbom koliko je bilo moguće
DSC01087.jpg
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
pretpostavljao sam taj problem zato sam i pitao. jel samo ti prvi redovi ili i ostali? bojim se da će s to desiti i kod mene,na otvorenom sam totalno. koliki si urod imao po stablu?
 
N

nenoli

Guest
pretpostavljao sam taj problem zato sam i pitao. jel samo ti prvi redovi ili i ostali? bojim se da će s to desiti i kod mene,na otvorenom sam totalno. koliki si urod imao po stablu?

na starom voćnjaku prošle godine ni kile, sve razbila tuča...:(
a na mladome 22 tone/ha.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
danas sam se sjetio tebe Kontam,sutra idem prskati breskve koje sam nedavno posadio pa reko idem bakrom iako već ima negdje neki cvjet,barem neću morati trgati plodove,a i nisu do sada prskane s bakrom pa bi valjalo.

Kako je prošlo? Poz
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Kako je prošlo? Poz

nisam išao bakrom,ja i breskvar smo malo pričali o tome i zaključili da baš i nebi to bilo pametno. nego mene pati nešto drugo,imat ću dosta kovrčavosti kako je krenulo,neznam u čemu je kvaka,nikada do sada nisam imao problema s time,sve mislim tko zna koji je rok bio Chromodinu,nema datuma na kutiji,a još mi stajao načet od prošle godine,nema druge,muljaju s tim datumima.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Nisam reskirao sa Cromodinom uzeo ga kod provjerneog prodavača ove godine. Bakar je zakon. Koliko sam skužio ove godine, bolje je sve kupati. To sam vas forumaše htio i pitati ali sam odlučio da ću od sada laganini pa kud bude. Treba kupati bakrom, treba pogoditi onaj mali listić chromdoinom dakle i to kupanje, moniliju treba kvalitetno rješavati znači i to treba kupati, kad bolje razmislim sve je bolje okupati nego proletetiti :) Poz
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
dane jel ideš ti sa cuperblau u zimskom i kolko trošiš kg po hektaru.Ma pitam jer sad drugu god špricam sa atomizerom prvu sam zaje išo sa omjerom kao za špricu al sad stavio 1,5 kg na sto lit vode 4 atomizera na 0,7h u jesen tako i u prolječe pa cromodinom 2x i vidim ima opet kovrđavosti jel treba više tekučine ili šta a da nisam i ja kupi staro sredstvo istina nisam gledo datume pa me sad i ti na to podsjetio.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
dane jel ideš ti sa cuperblau u zimskom i kolko trošiš kg po hektaru.Ma pitam jer sad drugu god špricam sa atomizerom prvu sam zaje išo sa omjerom kao za špricu al sad stavio 1,5 kg na sto lit vode 4 atomizera na 0,7h u jesen tako i u prolječe pa cromodinom 2x i vidim ima opet kovrđavosti jel treba više tekučine ili šta a da nisam i ja kupi staro sredstvo istina nisam gledo datume pa me sad i ti na to podsjetio.

to bi se trebalo drugačije računati a ne po hektaru,nije isto jel imaš hektar vaze ili vretena,treba izračunati promjer krošnje i razmake između stabala i onda prskati,iako to manjina tako radi a to je jedino ispravno. a Cuperblau ne koristim,samo Nordox.
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
dobro to sve što veliš nego mislm stvarno jel moguče da je zbog starog sredstva
,imo sam priliku u pola cijene kupit neka sredstva bilo je svega kak se baš ne kužim a i ne trebam tog puno kupujem u poljo trg. tu je bilo sredstava kojima je rok izašao i neki nisu htjeli kupit pa im je taj rekao da šta oni misle šta se radi sa sredstvima koima u dučanima prođe rok vrate u tvornicu ovi stave novi datum i opet u prodaju
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Sredstvo kojem je istekao rok kao i ljek kojem je istekao rok ZATAJI i onda posljedice ogromne.Ako ima cerfitikat o produženju valja ako ne nekoristiti nikako
 

Najnoviji postovi

Na vrh