• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Breskva

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...

...evo, kod mene u ovom nasadu u kojemu je dosta cvjetnih pupova izmrzlo zbog ekstremno niskih zimskih temperatura, gotovo je završeno prikraćivanje svih onih dugih rodnih izboja na kojima nema roda.
...prikratio sam ih na 2 - 4 mlada izboja gledajući od osnove. Sad breskve na toj parceli izgledaju kao očerupane kokoši :)
...također, one izboje koji imaju po nekoliko normalnih cvjetova (a kod većine su ti cvjetovi u donjoj polovini izboja) prikratio sam odmah iza posljednjeg cvijeta. Neprikraćeni su ostali samo oni dugi rodni izboji koji imaju cvjetove pri vrhu.
...ovime bi trebalo znatno reducirati zimsku rezidbu iduće godine te smanjiti nepotrebnu potrošnju vode i hrane na rast gomile izboja od kojih bi većinu i tako odrezao u zimskoj rezidbi. Ovi ostavljeni izboji razvit će se u vrlo kvalitetne duge rodne izboje.
...jedino ću sada pojačati zaštitu protiv savijača, baš zbog toga da izboji mogu doseći punu duljinu :)
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
...evo, kod mene u ovom nasadu u kojemu je dosta cvjetnih pupova izmrzlo zbog ekstremno niskih zimskih temperatura, gotovo je završeno prikraćivanje svih onih dugih rodnih izboja na kojima nema roda.
...prikratio sam ih na 2 - 4 mlada izboja gledajući od osnove. Sad breskve na toj parceli izgledaju kao očerupane kokoši :)
...također, one izboje koji imaju po nekoliko normalnih cvjetova (a kod većine su ti cvjetovi u donjoj polovini izboja) prikratio sam odmah iza posljednjeg cvijeta. Neprikraćeni su ostali samo oni dugi rodni izboji koji imaju cvjetove pri vrhu.
...ovime bi trebalo znatno reducirati zimsku rezidbu iduće godine te smanjiti nepotrebnu potrošnju vode i hrane na rast gomile izboja od kojih bi većinu i tako odrezao u zimskoj rezidbi. Ovi ostavljeni izboji razvit će se u vrlo kvalitetne duge rodne izboje.
...jedino ću sada pojačati zaštitu protiv savijača, baš zbog toga da izboji mogu doseći punu duljinu :)

lijepo i detaljno opisano i objašnjeno još malo o zaštiti savijača sobzirom da smo ranije sad sa ovom rezidbom natjerali vočku na nove izboje, kad počet sa zaštitom koliko puta i koim sredstvom i dali ujedno miješaš prihranu uz kemijska srestva ? tenx pozz.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
lijepo i detaljno opisano i objašnjeno još malo o zaštiti savijača sobzirom da smo ranije sad sa ovom rezidbom natjerali vočku na nove izboje, kad počet sa zaštitom koliko puta i koim sredstvom i dali ujedno miješaš prihranu uz kemijska srestva ? tenx pozz.

...ja ti prihranu radim posebno, ne miješam folijarna gnojiva sa fungicidima i insekticidima. I uvijek folijarno gnojim navečer jer uvijek idem gornjom dopuštenom koncentracijom gnojiva.

...što se zaštite protiv savijača tiče, svake godine krećem u isto vrijeme tj. kad su izboji dugi 4 - 5 cm. Obavim 3 - 4 tretiranja u razmacima od po 2 tjedna. Btno je mijenjati insekticide, kako po aktivnoj tvari, tako i po načinu djelovanja (kontaktne, želučane, respiratorne itd.). Tako će teže doći do pojave rezistentnosti štetnika na pojedini preparat tj. aktivnu tvar koju sadrži.
...koje insekticide ću kada koristiti ovisi i o ponudi u poljoljekarnama, a pri tome uvijek gledam da barem neki od njih imaju i izraženo aficidno djelovanje (tj. da suzbijaju i lisne uši) jer mi zadnjih godina velike probleme pravi i zelena breskvina uš. Takav je primjerice insekticid "Rapid" (potpuno isto što i "Confidor", samo puno jeftiniji), "Calypso" i "Actara"...
...bitno je da insekticid koji posljednji koristiš ima što kraću karencu jer početkom lipnja već kreću rane sorte. Takav je, primjerice, Beta Baythroid EC O25, koji ima karencu 7 dana...
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
vidiš ja nikada nisam obraćao pozornost na savijača,prskam samo jednom sa insekticidom i to Calypso kada se pojavi veća koncentracija uši,i nikada nikakvih problema do sada.
 
D

drax

Guest
kod nas od prošle godine ima u ponudi "Dalsi" made in kina, imitacija confidor dosta jeftiniji i djeluje.
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
...bitno je da insekticid koji posljednji koristiš ima što kraću karencu jer početkom lipnja već kreću rane sorte. Takav je, primjerice, Beta Baythroid EC O25, koji ima karencu 7 dana...

e pa ove godine nemoram pazit na karencu :rolfer:
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
e pa ove godine nemoram pazit na karencu :rolfer:
...nažalost
...danas na tržnici pričao s još jednim breskvarom iz Čaglina (između Požege i Broda). Na hektaru nasada nema niti jedan prezimjeli cvjetni pup...
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...

...dobio sam mail od glavne urednice "Agroglasa" Roberte Sorić, u kojemu navodi da će reportaža o izmrzavanju nasada bresaka tj. stručni osvrt na ovu temu biti objavljen u broju "Agroglasa" koji na kioske dolazi 11. travnja...
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
...dobio sam mail od glavne urednice "Agroglasa" Roberte Sorić, u kojemu navodi da će reportaža o izmrzavanju nasada bresaka tj. stručni osvrt na ovu temu biti objavljen u broju "Agroglasa" koji na kioske dolazi 11. travnja...

još da su ovi iz Plodova zemlje htjeli napraviti kakvu reportažu......
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
NEMAM NIŠTA PROTIV
ali opet hebene masline, kao da nemamo nikakvog drugog voća u državi
gadi mi se ta emisija više
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Prognoza za sutra kod nas opet -2 veselo.

...nas je danas zaobišao mraz, iako su ga najavljivali...još da nas promaši i sutra, e onda bi se malo lakše disalo :)
 

Sanja1212

Novi član
Tu od
9 Tra 2012
Poruka
29
poz svima i sretan Uskrs

molim savjete za stradale nektarine sa slika
 

Prilozi

  • 090420122291.jpg
    090420122291.jpg
    79.2 KB · Pregleda: 118
  • 090420122286.jpg
    090420122286.jpg
    76.6 KB · Pregleda: 111
  • 090420122289.jpg
    090420122289.jpg
    77.4 KB · Pregleda: 110
D

drax

Guest
...nas je danas zaobišao mraz, iako su ga najavljivali...još da nas promaši i sutra, e onda bi se malo lakše disalo :)
pogledaj na www.yr.no upišeš samo naziv mjesta i izbaci ti temperature i padavine za tri dana, prilično su točni.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
molim savjete za stradale nektarine sa slika

odreži sve suhe koje su se smrzle i ne tjeraju do prvog lisnog pupa i to je sve što možeš napraviti. i ova druga slika,odreži provodnicu iznad prve tri grane,dakle skrati sadnicu tako da ostanu samo ove tri grane pri dnu sadnice da bi dobila lijepu vazu kao oblik. a ovo stablo na prvoj slici nisi ni rezala kako vidim,ili ti je bio žao,tu treba drastična rezidba.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Koliko sam vidio danas kod sebe u breskviku biti će drastičnih rezova, čak i ovih što će se vaditi :(
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
molim savjete za stradale nektarine sa slika

...odrezati grane do vidljivih (živih) pupova tj. novotjerajućih izboja. Okopati i prihraniti sa cca 200 g KAN-a po voćki (ukopati gnojivo). Oprskati nekim kontaktno želučanim insekticidom i iduća 2 mjeseca svaka 3 tjedna prskati insekticidima (mijenjati insekticide tj. ne tretirati stalno istim), a radi toga da ove malobrojne izboje zaštitiš od breskvinog savijača.
...iduća prihrana, također sa cca 200 g KAN-a u prvoj polovini svibnja...
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
...breskvar,i dodavati Dithane pa odma riješavati i šupljikavost,dakle insekticid plus dithane svakih toliko. iako ja još nisam imao problema sa savijačem kao što sam i rekao.
 

Najnoviji postovi

Na vrh