• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Breskva

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: BRESKVE

...a što se maloprodaje tiče, na lokalnoj tržnici imao sam tri štanda, u još tri grada po 1 štand, svako popodne ja pred bolnicom, a supruga na kupalištu i još vozio po kućama. nešto je, naravno, i propalo (najviše zato jer sam tek prije mjesec dana kupio teretni kombi - dakle, problem transporta. Dio sam preradio u džemove, kompot i rakiju - to uz ostalo sada prodajem na tržnici. Za ovaj tip prodaje, već ne znam niti sam po koji puta to napominjem, od svake sorte ne treba imati više od max 50 stabala i sortiment dobro izabran tako da sezona traje 4 mjeseca...ove godine protegla mi se i desetak prvih dana u listopadu :D
...i treba izdržati presing, brati i prodavati svaki bogovetni dan...ali je, financijski, hektar breskve u maloprodaji kao 3 u otkupu...
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: BRESKVE

breskvar kaže:
...a što se maloprodaje tiče, na lokalnoj tržnici imao sam tri štanda, u još tri grada po 1 štand, svako popodne ja pred bolnicom, a supruga na kupalištu i još vozio po kućama. nešto je, naravno, i propalo (najviše zato jer sam tek prije mjesec dana kupio teretni kombi - dakle, problem transporta. Dio sam preradio u džemove, kompot i rakiju - to uz ostalo sada prodajem na tržnici. Za ovaj tip prodaje, već ne znam niti sam po koji puta to napominjem, od svake sorte ne treba imati više od max 50 stabala i sortiment dobro izabran tako da sezona traje 4 mjeseca...ove godine protegla mi se i desetak prvih dana u listopadu :D
...i treba izdržati presing, brati i prodavati svaki bogovetni dan...ali je, financijski, hektar breskve u maloprodaji kao 3 u otkupu...
na osječkoj tržnici inspektori su hvatali tko prodaje rakiju :twisted: :twisted: :twisted:
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Re: BRESKVE

breskvar kaže:
...a što se maloprodaje tiče, na lokalnoj tržnici imao sam tri štanda, u još tri grada po 1 štand, svako popodne ja pred bolnicom, a supruga na kupalištu i još vozio po kućama. nešto je, naravno, i propalo (najviše zato jer sam tek prije mjesec dana kupio teretni kombi - dakle, problem transporta. Dio sam preradio u džemove, kompot i rakiju - to uz ostalo sada prodajem na tržnici. Za ovaj tip prodaje, već ne znam niti sam po koji puta to napominjem, od svake sorte ne treba imati više od max 50 stabala i sortiment dobro izabran tako da sezona traje 4 mjeseca...ove godine protegla mi se i desetak prvih dana u listopadu :D
...i treba izdržati presing, brati i prodavati svaki bogovetni dan...ali je, financijski, hektar breskve u maloprodaji kao 3 u otkupu...
E dobro je to kad se ti imaš vremena baviti s time,čitao sam ja šta si ti i prije pisao,nego ja sam mislio da si nekako rasporedim pa zato ovih 500 komada ranih sorti i još neke druge sorte malo poslije,uglavnom da budu prije Red Havena,jer cijene su u svakom slučaju veće na početku. E sad koje sorte posaditi između 14.06 i 20.07.,ne razumijem se baš u te sorte pa ako imaš neku ideju?
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: BRESKVE

...znam, ovdje su inspektori radili isto. Zato prodajem kod kuće, vozim stalnim kupcima, a na tržnicu donesem samo provjerenim dugogodišnjim kupcima i držim je u autu, a ne na pultu - dakle po narudžbi. a moraš se snaći nekako :idea:
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: BRESKVE

...kod mene su se od ranih najbolje pokazale Queencrest i Beatiful Lady, od nektarina Caldesi 2000. Ali razmisli malo i o sortama koje dozrijevaju u rujnu, one isto imaju jako dobru cijenu...
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: BRESKVE

breskvar kaže:
...znam, ovdje su inspektori radili isto. Zato prodajem kod kuće, vozim stalnim kupcima, a na tržnicu donesem samo provjerenim dugogodišnjim kupcima i držim je u autu, a ne na pultu - dakle po narudžbi. a moraš se snaći nekako :idea:
na isti način radim i ja,pošto si blizu morali bi se naći svaki sa svojom litricom pa kad ispraznimo obje reći koja je bolja :partyman: :rolleyess: :finga:
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Re: BRESKVE

breskvar kaže:
...kod mene su se od ranih najbolje pokazale Queencrest i Beatiful Lady, od nektarina Caldesi 2000. Ali razmisli malo i o sortama koje dozrijevaju u rujnu, one isto imaju jako dobru cijenu...
Nektarine nebi,jakosu osjetljive,a ta Beatiful Lady je ta što imam ja,bar mislim,dolazi 14.06 otprilike. Za koliko prodaješ kompote i kako si to pravio i pakirao,ja sam htjeo isto,gledao malo ambalažu i tako,ali sam na kraju samo napravio nešto malo za probu?
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: BRESKVE

dane001 kaže:
breskvar kaže:
...kod mene su se od ranih najbolje pokazale Queencrest i Beatiful Lady, od nektarina Caldesi 2000. Ali razmisli malo i o sortama koje dozrijevaju u rujnu, one isto imaju jako dobru cijenu...
Nektarine nebi,jakosu osjetljive,a ta Beatiful Lady je ta što imam ja,bar mislim,dolazi 14.06 otprilike. Za koliko prodaješ kompote i kako si to pravio i pakirao,ja sam htjeo isto,gledao malo ambalažu i tako,ali sam na kraju samo napravio nešto malo za probu?
...meni su nektarine osnova, imam ih više no bresaka. Kompote sam pakirao u obične staklene teglice od 720 ml, sa metalnim čepom (plastični ne bi podnio temperaturu pasterizacije), prodajem ih po 15 kn, prodam 5 - 6 tegli po tržnom danu...nije nešto, ali imam i puno drugih kompota, pekmeza, želea i džemova, pa onda turšije. I kad se tome dodaju jabuke, zimske kruške, dunje, mušmule, orasi...i nešto rakije - opet se solidno zaradi i sada po zimi...jedino je sada laganiji ritam, nema berbe...navečer sve spakujem u kombić i to je to :D
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Re: BRESKVE

Pa ti si onda napravio cijeli mali biznis sa time koliko vidim. Jel moguće doči do tebe pa malo kupiti nešto od toga i da vidim kako si ti to sve izveo? Ako se dobro sjećam ti si iz Našica ili?
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: BRESKVE

...da, iz Našica sam...ove godine imam dvadesetak vrsta džemova, kompota i pekmeza...pa slobodno dođi kada želiš, kod mene ili na tržnicu srijedom ili subotom. Treća klupa, prvi red :mrgreen:
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Re: BRESKVE

breskvar kaže:
...da, iz Našica sam...ove godine imam dvadesetak vrsta džemova, kompota i pekmeza...pa slobodno dođi kada želiš, kod mene ili na tržnicu srijedom ili subotom. Treća klupa, prvi red :mrgreen:
Navratit ću,zanima me i kako ti voćnjak izgleda ako ti je u blizini dok je još ovako lijepo vrijeme?. Imaš li neki broj moba pa da se dogovorimo,ili nazoveš na moj 0989520609 Daniel.
 
H

haso

Guest
Re: BRESKVE

evo prvi put sam na forumu i slabo se koristim komp. ali vidim da ima jako dobrih tema pa se odlučio i ja prijaviti inače iz Siska sam i počeo sam se malo baviti voćarstvom proljetos sam kupio ral zemlje i posadio vinog. breskvu te na nju jesenas cijepio desetak sorti pola nektarinu pola breskvu išao sam na razmak 3m red od reda a unutar 1,5m planirao sam vretenasti grm ali ga još nigdje nisam vidio uživo a ovo iz knjiga žali bože još nisam odrezao iznad okuliranog oka niti sam čime špricao pa svaka pomoć i savjet ljudi sa iskustvom je dobrodošla preko ovog foruma bih htio nabaviti što više sorti breskve i svoje podijeliti s vama
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: BRESKVE

Haso jel si vidio pdf file od savjetodavne sužbe? Uzgoj breskve vreteno?
 
H

haso

Guest
Re: BRESKVE

ma pročitao sam sve živo do sada ali nije to isto kao kad se nešto vidi uživo i tamo je opisano kako dalje sa jednogodišnjim sadnicama da se skrate na određenu visinu itd. ali ja imam okulante koji će potjerati na proljeće pa ne znam da li da odstranjujem izboje u vegetaciji ili piniciram vrh onih koje će mi smetati pošto ja neću provodnicu na jesen skraćivati znači da odrežem izboje koji će mi smetati odmah ili da usukavam vrhove pa ih na jesen odrežem
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: BRESKVE

..ako si u kolovozu ili početkom rujna okulirao na spavajući pup sve si dobro napravio. Iznad pupa se niti ne reže SADA već na samom POČETKU IDUĆE VEGETACIJE kad vidiš da pup kreće...ubrzo nakon što to obaviš krenut će i mnoštvo spavajućih pupova s ostatka podloge i te pupove moraš odstranjivati nekoliko puta tijekom prvih mjesec - dva vegetacije da se cijepljeni pup neometano razvija i da čak ne dođe do odbacivanja cijepljenog oka. A mislim da toliko ipak i sam znaš, ali za svaki slučaj napominjem...
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: BRESKVE

haso kaže:
ma pročitao sam sve živo do sada ali nije to isto kao kad se nešto vidi uživo i tamo je opisano kako dalje sa jednogodišnjim sadnicama da se skrate na određenu visinu itd. ali ja imam okulante koji će potjerati na proljeće pa ne znam da li da odstranjujem izboje u vegetaciji ili piniciram vrh onih koje će mi smetati pošto ja neću provodnicu na jesen skraćivati znači da odrežem izboje koji će mi smetati odmah ili da usukavam vrhove pa ih na jesen odrežem
...tzv "usukavanje" jednogodišnjih izboja obavlja se kod najbujnijih mladica koje su konkurenti provodnici ili osnovnim granama sa svrhom da im se oslabi rast i da ne budu konkurencija osnovnim granama ili provodnici. A ako se to uspije postići onda nema nikakove svrhe u uklanjanju istih na kraju vegetacije. To bi imalo samo svrhe ukoliko ih se iz bilo kojeg razloga tijekom vegetacije nije niti odstranilo niti oslabilo usukivanjem...
...a ukoliko sadnice ne želiš prikraćivati već ti je cilj da se provodnica što više razvije u visinu najbolje je prvih par mladica do provodnice odstraniti čim izbiju, a slijedećih par pincirati kad su duge max. 10-ak cm, dakle odmah na početku vegetacije u travnju ili najkasnije početkom svibnja...
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: BRESKVE

Tako je samo šibaj gore, uklanjaj što ti smeta a gdje ti fali rovaši i ne bude problema. Meni su došle sadnice onako malo čudne za jednogodišnje ali ajd, valjda će biti sve u redu i točno se vidi da je sadnica iz rasadnika jer na jednom djelu totalno nema grana, tako da ću sam iz rovašiti gdje mi što treba, a neke koje mi se ćine velikim te ću odstraniti da nisu konkurencija. Tako sam nekako zamislio ali mislim da će biti dosta problema jer ima sadnica koje su porpilično grbave, te će zasigurno ostajati manje.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: BRESKVE

Ops, Breskvar što se dobije ako pinciraš na desetak centimetra? To mi nekako čudno, pogotovo na vretenu izpincirati granu na 10 cm?
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: BRESKVE

...btw., ukoliko sam dobro razumio, koštice si posadio na stalno mjesto u redove koji su razmaknuti 3 metra? I tako će ostati? U principu najkvalitetniji voćnjaci breskve koji imaju i najdulji proizvodni vijek i izuzetno visoke prinose i podižu se sijanjem sjemenki (koštica) na stalno mjesto i onda se okuliraju. Samo, ovo je jako teško postići na većim površinama, zbog toga jer se svi okulanti ne prime ili sve sjemenke ne niknu pa se dobivaju prazna mjesta u redu a razmak nije uvijek potpuno isti. No ako je voćnjak manji, a estetika ne igra veliku ulogu, ovo je definitivno najbolji način podizanja breskvika (naravno ako su sve agrotehničke mjere prije sadnje provedene isto kao i za klasični nasad (meliorativna gnojidba, dreniranje, rigolanje)...
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: BRESKVE

Kontam kaže:
Ops, Breskvar što se dobije ako pinciraš na desetak centimetra? To mi nekako čudno, pogotovo na vretenu izpincirati granu na 10 cm?
...dobiješ jako bočno razgranavanje i izvrsne jednogodišnje mješovite grančice koje posluže za rod u idućoj vegetaciji, a ujedno spriječiš da te grane, ukoliko bi ih ostavio neprikraćene budu konkurencija provodnici ili prvim kosturnim granama...
 

Najnoviji postovi

Na vrh