• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Breskva

senpai

Aktivni član
Tu od
23 Lip 2020
Poruka
806
nemam pojma kaj je to ali vidim da si formirao 3 grane pod 120 stupnjeva. svaku od tih grana prikrati da ti breskva obuseni. to odreži.
 

vizy

Aktivni član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
305
Koliko vidim, radi se o najezdi nekih ušiju...
Ja bih tu išao sa kombinacijom Mospilana i parafinskog ulja. (kasno odgovaram - no možda nekome pomogne)
 

senpai

Aktivni član
Tu od
23 Lip 2020
Poruka
806
Ovo su trogodišnje breskve. korijem mi je pojeden na dosta njih. imam jedno 40 komada. neke su se posušile. kaj bi to moglo biti i kako to riješiti?
 

Prilozi

  • IMG_20221024_145130.jpg
    IMG_20221024_145130.jpg
    133.4 KB · Pregleda: 21
  • IMG_20221024_145111.jpg
    IMG_20221024_145111.jpg
    66.2 KB · Pregleda: 21

vizy

Aktivni član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
305
Pojeden korijen je većinom od jabuke ili kruške, no kad nema jabuka i krušaka - dobra je i breskva...
281.jpg

Voluharice jedu korjenje.
Rade rupe u tlu:
images

 
Posljednje uređivanje:

paparaco

Član
Tu od
5 Pro 2016
Poruka
110
Danas sam krecio ostatak vocnjaka,110 stabala 7god...raznovrsno...i gledam...nektarina okrecena.prije 10dana..i pupovi se otvorili...ala propasti...opet nema voca ni ove godine..treba na konoplju preci haha
 

paparaco

Član
Tu od
5 Pro 2016
Poruka
110
pa ako sam ja dobro skontao prije otvaranja pupa...moze bakrom nekad i kad olista al u manjoj kocentraciji...sad vjerovatno ce neko iskusniji reci jos nesto
 

senpai

Aktivni član
Tu od
23 Lip 2020
Poruka
806
IMG_20230309_095059.jpg IMG_20230309_095030.jpg IMG_20230309_095114.jpg


ovo su moje rupe kroz koje voluharice rade štetu. stavljam u rupe pšenicu otrovanu za štakore. prve dvije godine sam tu zemlju tanjural i frezal znači nije bilo trave. onda mi je sused koji je stručnjak rekal da je bolje da pustim travu i kosim travu. i tako prošle godine ja pustil travu. prekrasna detelja je rasla. to sam kosil 3-4 puta godišnje i vozil travu kravama.
ove godine se vračam na zemlju bez trave. tanjurače i freza.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Imam plosnatu breskvicu bijelog mesa, druga godina, usprkos mrazu ostalo je pedesetak plodova koji su lijepo rasli. U kasnijoj fazi razvoja promjera plodova veličine 1 euro odbacila je desetak na oko zdravih i dalje je bio mir. No, sada u fazi zriobe plodovi pucaju u sredini, te se u sredini javlja smola, i dosta njih počinje gnjiliti.
Bila je prskana samo bakrom i bijelim uljem u najranijoj fazi i to je sasvim solidno zaštitilo od kovrčavosti lista, bilo je svega 4 - 5 listova zaraženih od cijele krošnje, a prošle godine kada je bila sađena smo zaboravili zaštiti je pa je sve lišće i plodovi poodpadalo i lišće se obnovilo tek kasnije.
Što napraviti sljedeće godine da plodovi ne pucaju i ne javlja se smola u sredini plodova a da kemije bude čim manje, i da, neki su i cijeli plodovi, nenapukli i bez smole isto zagnjilili, što je uzrok tome?
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
Plodovi pucaju jer je previše kiše palo, tj košpa se samo raspukne.
 

Ante2

Aktivni član
Tu od
12 Tra 2012
Poruka
172
Dali nativo djeluje na monoliju susenje rodnih grancica i cvjeta?
Vidim da negdje naglasavaju samo Monilinia spp a negdje Monilinia laxa sad neznam dali je to jedno te isto.
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
2,998
A gle jedna od aktivnih tvari. Tebukonazol je ista kod lune i kod nativa.

A luna je jedan od boljih sredstava za moniliju u breskvama/marelicama...


A pošto ove godine uvijeti za razvoj monilije su skoro pa nikakvi. Možeš i sodom bikarbonom prskati 🤣
 

Ante2

Aktivni član
Tu od
12 Tra 2012
Poruka
172
Kod mene je bilo kisa dosta, kako prskam jabuke i kruske pa sam gledao da uklopim nesto sto mi djeluje za sve da ne radim posebno samo za njih.
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
2,998
@tatkodvd bi možda mogao bolje znati. Ali ja mislim da je dovoljno dobro.

Ali uz nativo ubaci i neki kontaktni ako je bilo dosta kiše.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
Dali nativo djeluje na monoliju susenje rodnih grancica i cvjeta?
Vidim da negdje naglasavaju samo Monilinia spp a negdje Monilinia laxa sad neznam dali je to jedno te isto.
Djeluje i na jednu i na drugu moniliju. Ma da ja nisam nešto oduševljen tim preparatom za moniliju, a ni za krastavost jabuke, s obzirom na cijenu preparata.
Po meni je bolje kombinovati sam, odnosno bar je iskustvo tako pokazalo.
Npr kobinuj tebukonazol + poliram, tebukonazol + delan, delan + skore i sl. Delanu uvjek dati prednost pogotovo kad je puno padavina, on se najteže spira i ubjedljivo najduže drži.
 

Najnoviji postovi

Na vrh