• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Breskva

Tu od
20 Tra 2011
Poruka
106
Nešto se tu zametnulo ;)

A ova parcijalna kovrčavost me izludi. Odustajem od Chromodina nije precizirano upustvo. Vrećam s ena jesensko i rano proljetno plavo kupanje. Taj Chromodin nikakvu sistemičnost nema kad analiziram napad.

Ovdje mislim da nije u pitanju Chromodin s 65, nego pokrivenost pupova (odnosno listića) s škropivom.
Biće da je to !!!! ( moje razmišljanje )

evo malo slikica.

i malo vretena

Ovo mi se Dane sviđa, dobra rezidba vaze mada neki djelovi nedostaju a i vretena.
Koliko si ostavio rodnih grana kod vaze ????
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Royal Mayestic je potpuno u pravu. Danas sam pregledavao breskve na ovoj najvećoj parceli i zaštita je uspjela 100%, praktički niti jedan listić nije zaražen. Osim - na redu sorte Caldessi 2010 koji je uzduž međe s koje je susjed odorao toliko blizu stabala da se traktorom nije moglo prići s te strane dok su se radila prskanja bakrom, Daconylom i Chromodinom. Da sam tamo pokušao prići traktorom - zapao bi u brazde do kabine...
Tako da je na tom redu, SAMO TOM REDU, s one strane gdje nisam mogao prići - katastrofa od kovrčavosti. Jednostavo - PUPOVI NISU BILI PRIJE OBORINA ZAŠTIĆENI.

Na ove 2 manje parcele gdje sam zaštitu radio leđnim atomizerom, stanje je odlično. Nema kovrčavosti :)

Kontam, bez obzira što pišu proizvođači zaštitnih sredstava - zaštita protiv Taphrine deformans je SAMO PREVENTIVNA. Ništa od kurativnog djelovanja preparata...
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Ovdje mislim da nije u pitanju Chromodin s 65, nego pokrivenost pupova (odnosno listića) s škropivom.
Biće da je to !!!! ( moje razmišljanje )



Ovo mi se Dane sviđa, dobra rezidba vaze mada neki djelovi nedostaju a i vretena.
Koliko si ostavio rodnih grana kod vaze ????

hvala. kako misliš koliko rodnih grana,ukupno na stablu ili?
 

viper50

Član
Tu od
21 Tra 2013
Poruka
186
breskve kovrčanje

sve su mi breskve skovrčale lišće.ima li ikakve pomoći? da li bi išta pomogao KAN ili UREA?hvala
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Moja zaštita na 0,7h ; 7 kg cuperblau i dva puta po 1 kg cromodin i kako sam 5sorti istovremeno tretiro i kakvo je bilo kišovito ne da sam zadovoljan nego prezadovoljan na rich ledy ima nesto malo. Moram napomenut da sam i sa cromodinom isao sa crvenim diznama (problem sa atomizerom) dal je i to bio plod uspjeha ili sam jednostavno pogodio trenutak špricanja...dakako moram zahvalit Breskvaru na stalnom upozorenju da če god. bit zjb za kovrčavost pa sam bio na čeki čim vrijeme dopustilo udri špricat.
 

viper50

Član
Tu od
21 Tra 2013
Poruka
186
Moja zaštita na 0,7h ; 7 kg cuperblau i dva puta po 1 kg cromodin i kako sam 5sorti istovremeno tretiro i kakvo je bilo kišovito ne da sam zadovoljan nego prezadovoljan na rich ledy ima nesto malo. Moram napomenut da sam i sa cromodinom isao sa crvenim diznama (problem sa atomizerom) dal je i to bio plod uspjeha ili sam jednostavno pogodio trenutak špricanja...dakako moram zahvalit Breskvaru na stalnom upozorenju da če god. bit zjb za kovrčavost pa sam bio na čeki čim vrijeme dopustilo udri špricat.

super.imate li kakav savjet za mene i moj problem?
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
super.imate li kakav savjet za mene i moj problem?


ili kidaj to lišće:icon_axe: ,
ili čekaj da otpadne samo(bolje ne:mad::, lišće ako ga ostaviš prije nego što samo otpadne počne trulit i zezne ti i plod)
ili ošpricaj sa 1% urea ,
to bi trebalo malo ubrzati stvar da lišće samo otpadne samo do toga ima još dosta vremena:icon_scratch:


i prihranjuj biljku jer je bolesna sada , daj joj hrane preko lista da preživi ovo stanje sada a da ne odbaci ili da ne zakržlja plod
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
super.imate li kakav savjet za mene i moj problem?

Napisao je par postova prije Breskvar da im treba prihrane dušikom i čekat da odbaci zaražene listove makar sam ja prve godine kad mi se zarazilo porezo cijele vrhove sa liščem jer na drugim nije bilo zaraze osim na vršnim.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...

...prihrana dušikom, obvezno. A poželjno i folijarno prihranjivanje npr. "Fertinom V", "Folifertilom" ili sl. dakle dušik preko korijena + dušik i mikroelementi folijarno. Što se ručnog skidanja zaraženih izboja i listova tiče - na manjim parcelama je izvodljivo, na većima je to već problem, a počinje uskoro i prorjeđivanje ploda.

Na stablima bresaka zaraženim kovrčavošću prorjeđivanje ploda treba biti još jače...

Htjedoh reći, pisao sam već dosta o ovome; suzbijanje kovrčavosti bresaka isključivo je PREVENTIVNO. Bakar u veljači 1 - 2 puta (sve ovisno o količini oborina), a u fazi pucanja pupova opet PREVENTIVNO prskanje Delanom, Ciramom, Daconylom, Chromodinom i sl. UVIJEK PRIJE NAJAVLJENE KIŠE.

Siguran sam, 100% siguran, da ove godine svi koji nisu radili kvalitetnu preventivnu zaštitu protiv kovrčavosti, imaju na plemenitim breskvama i nektarinama izrazito jak napad kovrčavosti...

Ima još nešto što smatram bitnim; sad počinje i napad breskvine zelene uši i uši uvijalice. Simptomi na lišću su slični napadu kovrčavosti lista breskve (Taphrina deformans), pa mnogi misle da su listovi napadnuti kovrčavošću i ne tretiraju insekticidima. Pa im se i ono malo preostalih zdravih listova pokovrča, ovaj puta zbog napada ušiju. I fotosinteza se ne može normalno odvijati, stabla još više oslabe. Stoga, sada bi obvezno trebalo tretirati i protiv lisnih ušiju. Preporučam od sistemika Calypso, Actara, Rapid (isto što i Confidor, samo duplo jeftinije), a od kontaktnih Karate Zeon.

U trgovinama ove godine ima za kupiti odličan kontaktni insekticid koji uspješno suzbija uši na breskvama, a i breskvinog savijača - Sumialfa 5 FL. Ono što je kod ovog preparata odlično je izrazito kratka karenca (za breskvu, nektarinu i marelicu 3 dana), pa bi ga bilo dobro koristiti i u zadnjem tretiranju pred berbu u kombinaciji s Signumom (on ima karencu 7 dana) ili Teldorom (2 - 4 dana) i to nekih 2 tjedna prije berbe. Nikada ne tretiram svega par dana pred berbu, bez obzira na deklariranu karencu.
 
Posljednje uređivanje:

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Samim uspjehom obrane od kovrčavosti kod breskvi i nektarina je,reko bi ,več preko 50% uspjeha u proizvodnji ,ali ako se tu omane pa te još sašije kozičavost ,pepelnica ili uš ode vočka u pm.
 

viper50

Član
Tu od
21 Tra 2013
Poruka
186
...prihrana dušikom, obvezno. A poželjno i folijarno prihranjivanje npr. "Fertinom V", "Folifertilom" ili sl. dakle dušik preko korijena + dušik i mikroelementi folijarno. Što se ručnog skidanja zaraženih izboja i listova tiče - na manjim parcelama je izvodljivo, na većima je to već problem, a počinje uskoro i prorjeđivanje ploda.

Na stablima bresaka zaraženim kovrčavošću prorjeđivanje ploda treba biti još jače...

Htjedoh reći, pisao sam već dosta o ovome; suzbijanje kovrčavosti bresaka isključivo je PREVENTIVNO. Bakar u veljači 1 - 2 puta (sve ovisno o količini oborina), a u fazi pucanja pupova opet PREVENTIVNO prskanje Delanom, Ciramom, Daconylom, Chromodinom i sl. UVIJEK PRIJE NAJAVLJENE KIŠE.

Siguran sam, 100% siguran, da ove godine svi koji nisu radili kvalitetnu preventivnu zaštitu protiv kovrčavosti, imaju na plemenitim breskvama i nektarinama izrazito jak napad kovrčavosti...

Ima još nešto što smatram bitnim; sad počinje i napad breskvine zelene uši i uši uvijalice. Simptomi na lišću su slični napadu kovrčavosti lista breskve (Taphrina deformans), pa mnogi misle da su listovi napadnuti kovrčavošću i ne tretiraju insekticidima. Pa im se i ono malo preostalih zdravih listova pokovrča, ovaj puta zbog napada ušiju. I fotosinteza se ne može normalno odvijati, stabla još više oslabe. Stoga, sada bi obvezno trebalo tretirati i protiv lisnih ušiju. Preporučam od sistemika Calypso, Actara, Rapid (isto što i Confidor, samo duplo jeftinije), a od kontaktnih Karate Zeon.

U trgovinama ove godine ima za kupiti odličan kontaktni insekticid koji uspješno suzbija uši na breskvama, a i breskvinog savijača - Sumialfa 5 FL. Ono što je kod ovog preparata odlično je izrazito kratka karenca (za breskvu, nektarinu i marelicu 3 dana), pa bi ga bilo dobro koristiti i u zadnjem tretiranju pred berbu u kombinaciji s Signumom (on ima karencu 7 dana) ili Teldorom (2 - 4 dana) i to nekih 2 tjedna prije berbe. Nikada ne tretiram svega par dana pred berbu, bez obzira na deklariranu karencu.

da,hvala1zeznuo sam jer nisam stigao odraditi špricanje prijekiše.tada je bilo svega par uvrnutih listića a sada kompletno koma.preporučuete li UREU ili KAn kao gnojivo.u zrnu ili da otapam pa zaijem pod voćke i može li insekticid DALI i treba li pomješati s još nekim sredstvom,npr, signumom ili ??
 
Posljednje uređivanje:

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...

...ja bi ti preporučio sada UREU, a onda još 2 prihrane KAN-om jednu oko 10. - 15. svibnja i jednu krajem svibnja. Preporučam razbacati uokrug vanjskim obodom krošnje i plitko motikom ukopati. Breskva i inače "voli motiku" tj. jako je dobro da je tlo ispod nje obrađeno.

Signumom nema smisla prskati sada, već u cvatnji (protiv M. laxe) i oko 2 tjedna pred zriobu (protiv M. fructigene). Od insekticida (pretpostavljam da imaš svega par stabala) uzmi 2 kartice Actare u poljoljekarni, rastopi ih u 10 litara vode i oprskaj. To je jeftino, a vrlo učinkovito za suzbijanje lisnih ušiju na breskvi...

Kada govorim o okopavanju ispod krošnji, mislim na ovo:



Dakle, tlo ispod stabla treba čestito okopati ispod cijele krošnje, a ne samo "začeprkati" oko samog debla. I okopavati redovito svaka 3 tjedna. Prihranom, okopavanjem i zaštitom protiv ušju, a poslije i protiv pepelnice i šupljikavosti, pomoći ćeš svojim oboljelim stabalcima da se brže i lakše oprave. I OBVEZNO PRORIJEDI PLOD, sada kada bude veličine lješnjaka, po jednoj dugačkoj šibi nemoj ostaviti više od 4 - 5 plodova. Zametne ih se i više od 30 po grančici, dakle, treba skinuti bar 80% plodova sa stabla...
 
Posljednje uređivanje:

viper50

Član
Tu od
21 Tra 2013
Poruka
186
...ja bi ti preporučio sada UREU, a onda još 2 prihrane KAN-om jednu oko 10. - 15. svibnja i jednu krajem svibnja. Preporučam razbacati uokrug vanjskim obodom krošnje i plitko motikom ukopati. Breskva i inače "voli motiku" tj. jako je dobro da je tlo ispod nje obrađeno.

Signumom nema smisla prskati sada, već u cvatnji (protiv M. laxe) i oko 2 tjedna pred zriobu (protiv M. fructigene). Od insekticida (pretpostavljam da imaš svega par stabala) uzmi 2 kartice Actare u poljoljekarni, rastopi ih u 10 litara vode i oprskaj. To je jeftino, a vrlo učinkovito za suzbijanje lisnih ušiju na breskvi...

velika hvala.breskvica je 10-ak komada.revno pratim vaše savjete.:(bow):
smijem li biti dosadan i pitati koju količinu UREE pod voćku.stare su 3 godine?volio bih spasiti što se spasiti da ,pa zato i gnjavim.hvala
 
Posljednje uređivanje:

spoki007

Član
Tu od
27 Ožu 2009
Poruka
96
...

Signumom nema smisla prskati sada, već u cvatnji (protiv M. laxe) i oko 2 tjedna pred zriobu (protiv M. fructigene). Od insekticida (pretpostavljam da imaš svega par stabala) uzmi 2 kartice Actare u poljoljekarni, rastopi ih u 10 litara vode i oprskaj. To je jeftino, a vrlo učinkovito za suzbijanje lisnih ušiju na breskvi...

ja sam uzimao onu malu vrecicu 4g.... ali mislim da je Breskvar malo previse 8g na 10l?na 10l vode ide 2g tj.pola vrecice...

ACTARA... 3) na breskvi i nektarini za suzbijanje lisnih uši (Aphis sp., Hyalopterus sp.) i zelene breskvine uši (Myzus persicae) u količini od 15-20 g/100 l vode, uz utrošak vode 600-1000 l/ha.
 

viper50

Član
Tu od
21 Tra 2013
Poruka
186
ja sam uzimao onu malu vrecicu 4g.... ali mislim da je Breskvar malo previse 8g na 10l?na 10l vode ide 2g tj.pola vrecice...

ACTARA... 3) na breskvi i nektarini za suzbijanje lisnih uši (Aphis sp., Hyalopterus sp.) i zelene breskvine uši (Myzus persicae) u količini od 15-20 g/100 l vode, uz utrošak vode 600-1000 l/ha.

hvala ,svaki savjet je i više nego poželjan!
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...

...nije previše. Samo nemoj miješati ni sa čim, krkni te 2 vrećice i prskaj tako da samo orosiš, a ne da curi...ima uši da pokrepaju samo tako :)
 

viper50

Član
Tu od
21 Tra 2013
Poruka
186
...nije previše. Samo nemoj miješati ni sa čim, krkni te 2 vrećice i prskaj tako da samo orosiš, a ne da curi...ima uši da pokrepaju samo tako :)

ok.molim još jedno objašnjenje koliko gnojiva oko voćkice.30-40dkg?
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
ok.molim još jedno objašnjenje koliko gnojiva oko voćkice.30-40dkg?

Ako ideš sa UREOM dovoljno je 100g - mlade su ti voćkice. Poslije daj i KAN u 2 obroka, po 200 g u svakom...

Samo, obvezno to široko razbacaj i lijepo okopaj :)
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
:(sweat):vidio sam breskvik gdje je napravljena lošija zaštita od tafrine
iiiiii katastrofa:icon_hang:, ne možda potpuna ali ima je jako puno ,
možda čak i oko 50% listova je zaraženo

:(happy):ipak mi sad nije žao što sam dao malo više novca za borbu :(punch): protiv tafrine :icon_pray:
 

Najnoviji postovi

Na vrh