• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Buče (bundeve)

  • Temu pokrenuo krx pozega
  • Datum prvog posta

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Re: Buče bundeve

Hibrid ko i svaki drugi, nije problem u slaboj klijavosti nego nema više taj genecko potencijal kao orginal. Ili bu zakržljalo, ili bu maleno, bolesno.....
 

SingerM

Član
Tu od
12 Ožu 2014
Poruka
33
ja prošle godine sadio 1 ral glasdorfera i pola rali gl opala s pola rali dobio skor isto ko i sa rali
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Kod hibrida se poveže više plodova (buč) ili u svakoj buči ima više koštic?

Sjeme gleisdorfera se kod nas može nabaviti u malom pakiranju (0,25 kg) pogodnom ako se proizvodi samo za svoje potrebe. Prodaje li netko mala pakiranja opala?
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Re: Buče bundeve

Nisam nikad sadil hibrid jer mi je preskup, ali mislim da daje veću količinu ploda po jedinici površine.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Re: Buče bundeve

Znači više buč, više vađenja koštic i više pajcekov da ih pojedeju.

Kak spremiti buče nakon vađenja koštic da imaju svinje za hranu još par mjeseci? Jel uopće postoji neki način?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

jozek

Član
Tu od
18 Stu 2008
Poruka
422
prinos je veći jer su koštice krupnije, a ne da ima više tikvi mada se hibrid sije malo gušće
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Gušće se vjerojatno sije zato kaj je rojžje kraće.
Hvala na informaciji da su koštice krupnije.
 

jozek

Član
Tu od
18 Stu 2008
Poruka
422
Hibrid raste bolje u grmu i ne moraš se bojati da bu ošel na susedovu njivu dok je kod gleisdorfera "rojžje" i nekoliko metara i ode na sve strane, Hibrid se sije gušće po preporuci sjemenarske kuće.
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
Re: Buče bundeve

Kak spremiti buče nakon vađenja koštic da imaju svinje za hranu još par mjeseci? Jel uopće postoji neki način?

Ja ih sameljem na reparu , koju sam preradio na elektro motor , nabacam u kacu malo potiskam sa nekim batom , zalijem sa vodom da pokrije tikve , stavim nailon i neki poklopac na tikve , kao kada se kiseli zelje , treba ostati malo slobodnog prostora jer i same tikve puste vodu pa to onda ide van ako nema mjesta u kaci , inače one i malo odkipe ali to ne mjenja situaciju , može se hraniti odmah ili dok ima , normalno to nije hrana več kao dodatak postojećem hranjenju ,,, jedino ne znam kako bi se ponašalo da smrzne,,,,,, u tu situaciju se nisam doveo :(grin):
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
@jozek i @ARNO, najljepše zahvaljujem.

Ja inaće u plastične kante spremama postrnu repu. Imam mikser Silovit od Vitreksa i u njemu zmiksam skupa s cimom.
Bum najesen probal isto tak napraviti s bućama. Samo kaj su one bolj vodene od repe pa me bilo strah da ne bu dobro.
U 180 litarskoj kanti obavezno ostavim oko 10 cm prazno, a odzgora posipljem 3 - 4 cm posija. Kak sad ne hranimo svinje, kante počnemo koristiti kad kupimo male.
Do sad nisam primijetil da bi se nekaj dogodilo od zmrzavice, ali ovu zimu je bila par jutri jako niska temperatura pa bum videl na proljeće kak bu.
 

red_bull

Novi član
Tu od
16 Kol 2012
Poruka
19
Poštovani kolege!
Kupio bih kombajn za buče. Za sad bi mi bio dovoljan neki manji stroj. Gledam ovaj herbasov, čini mi se da je sistem moty. Dali tko ima taj stroj i kako je zadovoljan? Možda neke druge preporuke?
Hvala!
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
@jozek i @ARNO, najljepše zahvaljujem.

Ja inaće u plastične kante spremama postrnu repu. Imam mikser Silovit od Vitreksa i u njemu zmiksam skupa s cimom.
Bum najesen probal isto tak napraviti s bućama. Samo kaj su one bolj vodene od repe pa me bilo strah da ne bu dobro.
U 180 litarskoj kanti obavezno ostavim oko 10 cm prazno, a odzgora posipljem 3 - 4 cm posija. Kak sad ne hranimo svinje, kante počnemo koristiti kad kupimo male.
Do sad nisam primijetil da bi se nekaj dogodilo od zmrzavice, ali ovu zimu je bila par jutri jako niska temperatura pa bum videl na proljeće kak bu.


Od smrzlice mislim da bi mogle popucati posude , a što se tiće hrane ,,, ,, , koliko puta sam i sam pojeo kod kuće bučnicu naribanu spremljenu u škrinju ,,,,
ja ribam u kace 200 , 500 , litara što se nađe samo ja kao što sam i rekao zalijem sa vodom tako da nema zraka , prije sam malo solio da bi bilo bolje ali mi je veterinar rekao da posoljeno baš i nje dobro za svinje , pa sam prestao a ovo za posije nisam znao ali ako vrijedi za repu ne znam zašto ne bi vrijedilo i za tikve , možda se još neko javi sa svojim iskustvom ,, jer sumljam da baš niko ne koristi tikve u ishrani :)
 

krešo1

Član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
156
Poštovani kolege!
Kupio bih kombajn za buče. Za sad bi mi bio dovoljan neki manji stroj. Gledam ovaj herbasov, čini mi se da je sistem moty. Dali tko ima taj stroj i kako je zadovoljan? Možda neke druge preporuke?
Hvala!
Koja mu je cijena ?
 

red_bull

Novi član
Tu od
16 Kol 2012
Poruka
19
Cijena je 110000 plus pdv.
A austrijski moty mislim da više ni nema novog malog, a i boljim se uoće pitati koliko košta..
 

cisnar

Član
Tu od
26 Velj 2014
Poruka
82
Pozdrav svima,čovjek mi reko da on sadi glaisdorfera svaki red,ko vi hibrida,i veli da je isto ko kod hibrida,on zadovoljan,e kaj je sad tocno,svaki ili svaki drugi red saditi,hibrid ne mislim sijati,a razmisljam da posijem svaki red ko i on,no bojim se kontra efekta,da nebudu pregusto,i onda od svega toga niš.Slusam vase misljenje,hvala i Lp
 

jozek

Član
Tu od
18 Stu 2008
Poruka
422
Nije bitno sadit svaki red, svaki drugi ili treći, bitno je da ti na hektar staviš 17500 - 18000 sjemenki što sjemenar preporuča da imaš lijep ujednačen sklop gdje su ti sve tikve približno iste veličine i istovremeno zrele za kombajniranje. Naravno ako siješ svaki red tu budu sjemenke rijeđe dok kod svakog drugog ili trečeg idu gušće bez obzira bio to gleisdorfer ili hibrid.
 

nenno77

Novi član
Tu od
26 Ruj 2014
Poruka
19
Ove godine bi probal posijati GL Opal,kak ima pakiranja i koje su cijene?Interesiraju me manja pakiranja ako ima cca 2kg.Hvala
 

Najnoviji postovi

Na vrh