• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Buče (bundeve)

  • Temu pokrenuo krx pozega
  • Datum prvog posta

jozek

Član
Tu od
18 Stu 2008
Poruka
422
e kaj da ti sad velim...... pa valjda kužiš da se tu radi o pneumatskoj sijačici, a to znači da ona podtlakom navlači sjeme na ploču znači da rupice moraju biti manje kako sjemenke nebi prošle skroz nego da ih u datom trenutku odbaci u zemlju, a rupice za buče su tako male da bi se izbjeglo dupliranje sjemenki po rupici jer na veče rupe npr. za kukuruz zna navuči po 2-3 sjemenke pa kad ti to sve nikne :scratch
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Prika vidi se da ne znaš kako funkcionira pneu sijačica. Bez ljutnje. Pločice se okreču i kupe sjeme pomoču zraka koji ih drži na tim rupicama i kada dođu u donji položaj ispuštaju tj. ostavljaju u zemlji. Ja sam sijao sa mehaničkom i tu dolazi do problema. Koliko da proširim rupicu pošto sam ih pravio. Ako napravim veću onda mi prolazi više sjemenki a ako manju onda krupnije zrno ne prolazi. Def dajem prednost pneumatskim jer ako je dobro namještena sije po jedno zrno.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Najljepše zahvaljujem. Tko zna, zna, :mrgreen: a tko nezna nek uči dok ne nauči :prayer:
 

branko64

Član
Tu od
2 Sij 2010
Poruka
209
Nekako su slabo nikle buče ove godine.Sijao sam 12.5.Kako je kod vas ostalih
pozdrav
 

Stiv

Član
Tu od
15 Lis 2009
Poruka
147
Ja sam sijao 30.04. i niklo je 50%. Kiša i hladno vrijeme učinili su svoje. Krenuo sam u ručno podsađivanje, ubrzo i odustao
zbog kiše, i to što sam podsadio niklo je jako loše. Da sam u osnovnoj sjetvi sadio plitko sigurno bi rezultat bio mnogo bolji, a ovako :(
Susjed do mene sijao tjedan dana poslije mene isto na površini od 4 rali i - katastrofa. Niklo mu 1%. Čovjek sav razočaran.
Planirao je presaditi sa kukuruzom ali nije niti to uspio zbog velike vlažnosti zemljišta.
Biti će problema i kod prihrane zbog neujednačenog nicanja. Ma, sve u svemu jako loše.
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Fino,fino zemlja super obradena vidi se.
Tu nije voda stajala sad dok su kise lile?
 

jozek

Član
Tu od
18 Stu 2008
Poruka
422
to ti je sad kultivirano, a kaj se tiče vode bilo je tam u uglu kaj se stekala s ceste ali se povukla u
susedovu pšenicu :D
kod nas ti je šodreno tlo pa se to se dosta fletno upije
kaj si posadil svoje?
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Je,je posadene su onak kak si rekao razmak i sve.
Ak nebude nista ove godine,bit ce sljedece.
Samo sto ja zemlju nisam tako uber dobro pripremio ovaj put :mrgreen:
 

jozek

Član
Tu od
18 Stu 2008
Poruka
422
nikaj posebnoga on obični dropač samo ka je srednja baterija pomaknuta skroz do desne tak da s tom stranom kultiviraš cijeli razmak između redova, a tam de je jedna baterija pola i kad se okreneš onda drugu polovicu
imal sam namjeru da to radim sa sjetvospremačem ali mi se za tu površinu nije ga dalo rastepati
 

igor_peradar

Član
Tu od
24 Sij 2007
Poruka
277
Jožek, imam i ja toga dropača več letima stoji hičeni, samo ne mi je baš jasno kak si to poštelel.
Ka si nekoje klinove vun zel?

Može pikčer, pliz :blackeye
 

igor_peradar

Član
Tu od
24 Sij 2007
Poruka
277
Pa to je kultivator, a ja mislil na obične brane da z njima kultiveraš. :lol:

Ja sam ove godine posejal 600 čhv za vlastite potrebe pa ve gruntam kak da ih skultiveram. Sejal sam na 140 cm, dve baterije na sredini siječice sam zapral i piči.
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Ako se ja kužim u matematku a toliko kužim ako si srednje dvije zatvorio onda si sijao na 210 cm razmaka. :)
 

igor_peradar

Član
Tu od
24 Sij 2007
Poruka
277
Ako se ja kužim u matematku a toliko kužim ako si srednje dvije zatvorio onda si sijao na 210 cm razmaka. :)

E tako je. Fala na ispravku netočnog navoda. :mrgreen:
 
D

dado032

Guest
pozdrav,
javljam se iz Bosne, mi smo ove godine zasijali 50 ha tikve. 70 % smo morali presijati zbog kiša. Prije 4 dana sam završio presijavanje. Kako će se ovo reflektirati na prinos. Krenuo sam u nabavu kombajna, imali tu nešto posebno na šta trebam obratiti pažnju i još samo nešto iskorištavali iko od vas pulpu ili je svi zaoravate. Hvala unaprijed super ste sa ovim savjetima.
 
K

KARLO

Guest
jokapz kaže:
a nemug da se nepofalim, izgleda ču i ove godine bit najbolji koperant.... ;)



pa za koga radiš koju firmu kakvi su uslovi
 
R

ratarac

Guest
Pozdrav svima!
Evo da se i ja uključim. Ove godine pokusno sam zasadio 1 jutro tikvi, nicanje katastofalno zbog previše vlage, herbicid uspješan do početka 7. mjeseca a od onda je sve u travi-ambroziji. Da li netko koristi neku drugu kombinaciju herbicida osim Clon(Orion)+Dual Gold prije nicanja?
 
S

smanaga

Guest
molio bih za preporuku nekih otkupljivača bučinih sjemenki kojima se mogu obratiti s ponudom. da li je uvjet da sjemenke moraju biti suhe ili se mogu prodati otkupljivačima i kao mokre? hvala
 

Najnoviji postovi

Na vrh