• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

bunari za navodnjavanje povrća

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
pošto ste plaćali po metru bušenja fi110 neka okvirna cijena

Ja sam plaćao fi 80 sa cijevima 500 kn , a za fi 100 su tražili 800 kn , cjena je i dalje takva , mogu reći dobra ,,,,, ako treba račun može ali +25 % :(
 

friki

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
191


Nešto mi ne štima u računici ,,,, bunar fi 400 mm dubina vode cca 4m ( cca 500 l ) vode ,. pumpa kapaciteta 2000 l/h ---- 33 l/ min isprazni bunar za 15 minuta ,,,,, plus hidropak neka je 10 l/min to je neki 43 litre u minuti minimalnog dotoka u bunar ??? na 4 metra dubine ,,,,, da li je moguč toliko veliki dotok na tako maloj dubini ????:|
moguć je i veći dotok od 43l/min na 4m dubine, zašto ne bi bija moguć:confused:. Evo ja imam bušotinu 200m od mora na cca 5m nadmorske visine, pumpa mi izbacuje 3,9m3/h ili 65l/min i ovo lito mi je po najvećoj suši radila više od 240 sati neprekidno, a dotok mi je sigurno priko 100l/min u 7 i 8 misecu kad je "normalna" godina, a znam par ljudi šta isto imaju bušotine velikog kapaciteta na maloj dubini
 

friki

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
191
Ja sam plaćao fi 80 sa cijevima 500 kn , a za fi 100 su tražili 800 kn , cjena je i dalje takva , mogu reći dobra ,,,,, ako treba račun može ali +25 % :(
zadnju sam bušotinu, prije 2-3 god plača 30E/m, nisam siguran, al pretpostavljam da je i sada cijena bušenja ovde na splitskom području približno ista (konkurecija je veća, a manje se ljudi odlučuje ić u tu investiciju), to je za bušotinu fi 130mm, u koju se postavlja cijev od 110mm, a u koju opet moze max ić potopna pumpa od 4 cola
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
kod nas su cevi vecinom od 80-110 fi.moja dmb pumpa je 600l u min , a radimo i sa dizelom od 1600 l u min.neka rade i sa pola kapaciteta pa vidite koja je kolicina dotoka.po pricama odredjenih inzenjera dubina od 18-23m je dno nekadasnjeg panonskog mora.koliko bilo neverovatno ali mi dolazimo na toj dubini do finog peska i skoljki i neide se dalje sa dubinom.verovali ili ne ali kad se alatom iskopavalo kod nas u izbacenom delu peska sa dna ispala je metalna civija od nekakvog camca.jedva se jos odrzala u komadu.e sad taj sloj peska je problem negde jer je mali sloj i manji je dotok vode .kad su duge suse i svi aktivno zalivaju tad nastaju problemi
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
pošto ste plaćali po metru bušenja fi110 neka okvirna cijena

Koliko se sjećam mislim da je to bilo 220 kn za metar dubine sa njegovim materijalom i mojom pomoći pri kopanju. Mislim da sada isti radi 250 kn za fi 80 i tvoj materijal. Jedina mana je što nekad nije mogao dublje od 32 metra, sada ne znam jer nisam kasnije kopao ništa. No meni i nije trebalo toliko.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
moze li mi neko reci koliko je kuna u odnosu na eur. naprimer 100eur koliko se kuna dobije
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
uporedjujem cene za busenje.kod vas je dosta skuplje,verovatno zbog vecih dubina idu i jaci alati. kod nas u proseku ide oko 10 eur po metru za fi 110.
 

seva

Član
Tu od
8 Tra 2010
Poruka
234
kod nas je 40 eura po metru fi 800mm, bušenje i betonske cijevi sa postavljanjem.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Svi ste u pravu ali kod bušenja bunara mora da se poznaju i tokovi vode nemože se reć da je ima svugdje zato što je jednostavno nema. Napisao sam da sam cjeli dan nosao kolčiće kojim bi obilježili tok vode to smo radili i kod mog kolege koji ima svoj stroj za bušenje bunara do 30 m dubine i kad se tokovi obilježe kako idu džabe je bušit izvan toga a rašljari ako nije dovoljno jak jedan tok uvjek traže gdje se spajaju dva toka i pravi rašljar odma na početku kaže " recite mi koje je vaša zemlja ali ni u kom slučaju gdje bi vi htjeli bunar" i onda se počinje kako čovjek tvedi ako unapred zna gdje treba biti bunar onda postoji velika mogućnost da jako pogreši u želji da nađe vodu na tom mjestu. Onaj koji je kod mene bio sa viskom ujedno i buši bunare ali bez kolona što i nije previše bitno ako ima vodu do sedam metara. Točno je da dobar bunar mora biti u šljunku ali nema svugdje šljunka negdje ima i bjeli pjesak koji ima dovoljno vode. A svako vodoprivredno poduzeće ima karte gdje se i na kojoj dubini nalazi voda samo nikom ne daju.
I još koliko je meni poznato na pojedinim mjestima pored drave nemože da se dođe do vode pa vjerujte ako hoćete.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Svi ste u pravu ali kod bušenja bunara mora da se poznaju i tokovi vode nemože se reć da je ima svugdje zato što je jednostavno nema. Napisao sam da sam cjeli dan nosao kolčiće kojim bi obilježili tok vode to smo radili i kod mog kolege koji ima svoj stroj za bušenje bunara do 30 m dubine i kad se tokovi obilježe kako idu džabe je bušit izvan toga a rašljari ako nije dovoljno jak jedan tok uvjek traže gdje se spajaju dva toka i pravi rašljar odma na početku kaže " recite mi koje je vaša zemlja ali ni u kom slučaju gdje bi vi htjeli bunar" i onda se počinje kako čovjek tvedi ako unapred zna gdje treba biti bunar onda postoji velika mogućnost da jako pogreši u želji da nađe vodu na tom mjestu. Onaj koji je kod mene bio sa viskom ujedno i buši bunare ali bez kolona što i nije previše bitno ako ima vodu do sedam metara. Točno je da dobar bunar mora biti u šljunku ali nema svugdje šljunka negdje ima i bjeli pjesak koji ima dovoljno vode. A svako vodoprivredno poduzeće ima karte gdje se i na kojoj dubini nalazi voda samo nikom ne daju.
I još koliko je meni poznato na pojedinim mjestima pored drave nemože da se dođe do vode pa vjerujte ako hoćete.

Svojedobno je Naturaagro bušila dva bunara tu kraj mene, i radili su budalu od mene dok sam im rekao da nije bitan promjer bunara. Oni su išli na betonski 120 cm, plaćali su 1200 kn bušenje po metru. Došli do vode i otišli nešto u šljunak i tu kao ima vode za zaljevati njihove table od 7-8 ha. Ubrzo je jedan bunar presušio na 10 metara dubine, drugi je isto u lošem stanju, a za napomenuti da su oba na nekih 150 metara od rijeke drave.

Ne želim te uvrijediti, ali ja i dalje tvrdim da vode uglavnom ima na svakom pedlju zemlje, pitanje je samo na kojoj dubini. Ja sam radio po principu "želim bunar tu i tu" i na tom mjestu je i iskopan. Prošle godine smo po istom principu i opet smo našli dovoljno vode. Naravno da na nekim lokalitetima stvarno nema vode, ali na ovom potezu uz dravu, sve od varaždina pa do iloka, između drave i ovih naših brežuljaka vode mora biti.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Cabage ovdje razmjenjujemo mišljenja i iskustva tako da ne može biti vređanja osim onog namjernog a to ovdje nije slučaj. Isto tako sam i ja razmišlao kao i ti pošto moj kolega ima stroj za bušenje sam sam izbušio preko nekoliko rupa kad ti kažem da mi njiva izgleda kao švicarski sir nećeš vjerovat čak na jednom mjestu od sedmog do tridesetog metra čisti bjeli pjesak onaj dravski mogao si sa njim žbukat kuću i to onaj završni sloj ali jbg. nema vode a stroj nemože dalje.Na mjestima je toliko mekan mulj izgleda kao neko jako mekano tjesto e tu nikako nema vode Ako vode ima onda je najbolje staviti cjev 73 mm i može svaka benzinska pumpa vuć ali kao što je kod mene džbe sve ovo do male dubine cca 10m su površinske vode i sa tim vodama kod nas se ne može krenut u ozbiljniju proizvodnju. U Oršcu bliže vaškoj su izbušili bunar tako da je vodeni stup bio dvadeset cm iznad zemlje kad imaju vodu.
Daj podatke tko je tebi bušio da vidim sa njima.
 

belarus 105

Član
Tu od
26 Ruj 2011
Poruka
486
Svi ste u pravu ali kod bušenja bunara mora da se poznaju i tokovi vode nemože se reć da je ima svugdje zato što je jednostavno nema. Napisao sam da sam cjeli dan nosao kolčiće kojim bi obilježili tok vode to smo radili i kod mog kolege koji ima svoj stroj za bušenje bunara do 30 m dubine i kad se tokovi obilježe kako idu džabe je bušit izvan toga a rašljari ako nije dovoljno jak jedan tok uvjek traže gdje se spajaju dva toka i pravi rašljar odma na početku kaže " recite mi koje je vaša zemlja ali ni u kom slučaju gdje bi vi htjeli bunar" i onda se počinje kako čovjek tvedi ako unapred zna gdje treba biti bunar onda postoji velika mogućnost da jako pogreši u želji da nađe vodu na tom mjestu. Onaj koji je kod mene bio sa viskom ujedno i buši bunare ali bez kolona što i nije previše bitno ako ima vodu do sedam metara. Točno je da dobar bunar mora biti u šljunku ali nema svugdje šljunka negdje ima i bjeli pjesak koji ima dovoljno vode. A svako vodoprivredno poduzeće ima karte gdje se i na kojoj dubini nalazi voda samo nikom ne daju.
I još koliko je meni poznato na pojedinim mjestima pored drave nemože da se dođe do vode pa vjerujte ako hoćete.

to nisam znao, mislim za karte gdje se nalazi voda.
kako izgledaju te karte, i da li bi se na neki način dalo nabavit te karte?
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
Koji bi najbolji sustav navodnjavanja bio za parcele 300metara dužine i 50-60 širine,, kulture će biti tipa kupus,crveni luk
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ja znam ponšto o bunarima :) Bunardžije uvijek traže krupni pijesak ili šljunak. Na mom lokalitetu je uglavnom malo krupniji pijesak ništa kvalitetno. Bunar se buši tako da svrdlo treba biti duplo većeg promjera od cijevi koja će služiti za dobavu vode. Imate u mojoj temi kako to izgleda dok se traži vodonosni sloj. Kad se nađe ta kvalitetna materija, vadi se cijev, brzo se stavi nova bunarska ili jeftinija varijanta alkaten i učvrsti se sa sitnim šljunkom sa strane. Naravno alkaten ima dole sito koje je bit svega. Sito treba imati neku poznatu propusnost filtriranja vode! Sito nam određuje izdašnost bunara (naravno uz fi bunara i kvalitetu materije) i čistoću vode. Sito je obično stavljeno pri dnu bunara gdje je nađena materija za vodu. I to je to amaterski, jednostavno i ne troši rotore pumpe.

Kako to rade profesionalci?
Kaže im se koliko se vode želi u jedinici vremena. Oni prouče karte područja i rade proračune. Pravi bunari se osvajaju tjednima. Profesionaci stavljaju više sita nego običnih cijevi, kako bi hvatali sve vodonosne zone. Profesionalci rijetko rade bunare ispod fi 400 i koriste sita tvornički napravljena, može biti u smoli ali i ne mora. Profesionalci kompresorom upiruju zrak kako bi napravili veće vodene tokove i ako je moguće bazene. Profesionalci naprave predračun i garantiraju za vodu. Tako sam ja dobio predračun sa svim dozvolama i elaboratima na 46.000 kn. kako su nastupile velike suše i nisu mogli garantirati 7 l/s došao je novi predračun na 86.000 kn. Da mi dođu neki novci sigurno bi investirao u bunar kod profesionalca.

Kako to izglda? Ovako :) Plava cijev fi 200. Izbušen nešto malo poslije rata i koštao je preko 10 000 DM. Dan danas radi kao nspašen. Jedino šteta što ribolovci nemaju para investirati u fi 110 da koriste pumpu punim kapacitetom, već su na veliku pumpu stavili 75 mm :(
fotografija1654.jpg

fotografija1652.jpg


Pumpa je kineska proizvodnja.

Evo malo o izldu sita i propusnosti u kubicima/h
http://www.skala-m.rs/proiz_bfc.html
 
Posljednje uređivanje:

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Kad spominješ sito, dali ti znaš kako se pravi papir normalno da znaš skraćena verzija drvo se skuha onda se to procjedi i dalje ide postupak e to sito na koje oni cjede smjesu za papir to sito se koristi za bunare. 86 000 je malo previše za bunar 40000 je platio moj kolega a izbušeno mu je 60 metara firma iz Zagreba.


@belarus 105 karte nismo mogli ni na koji način dobit jednostavno nedaju.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Daj podatke tko je tebi bušio da vidim sa njima.

Tko mi je bušio? Hehe, sad će ispasti možda smiješno. Radmanić iz Lukaća, nije neka oprema, ali bunar je prva liga.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Au prošle godine cjena bila 300 kn i tvoji radnici kod kolege na 24 m stao i jedva sa dva traktora izvukli kolone.
 

gusta

Član
Tu od
27 Pro 2012
Poruka
235
kontam nemam ništa protiv tvoje priće ali mislim da je Cabage upravu i sam imam jedno desetak bunara i rađeni najprimitivnije neki su stari i 20 godina isvi su fi...75 -svi rade idan danas od Drave sam udaljen cirka 5 km zraćno kopali su 3 majstora da ih ne reklamiram ali sve 5 Cijena sitnica ---vode kolko hoćeš kaćio sam na njih i žalecovu veliku pumpu i radilo super----- De mi reci ona kineska dizelka na slici kako se pokazala
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Au prošle godine cjena bila 300 kn i tvoji radnici kod kolege na 24 m stao i jedva sa dva traktora izvukli kolone.

Čuo jesam da je lani poskupjelo, no godina je bila za bunare bušiti:rolfer:
 

Najnoviji postovi

Na vrh