• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

bunari za navodnjavanje povrća

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,909
Imam jedan vrt koji nije blizu gdje stanujem. Imam spremnik vode koji sakuplja kisnicu sa krova kucice u tom vrtu zapremine nekih 400l. U vremenu kad idem na odmor nekih 20 ak dana u ljetnom periodu sam mislio napraviti automatsko polijevanje. Vrt nema struju i nalazi se nize od spremnika vode, dakle moguce je prirodni pad vode prema vrtu.
Imam ideju sad ovdje pitam dali je izvodivo ili imate bolji prijedlog.
Postaviti crijevo za navodnjavanje kap po kap kod biljaka, spojiti ga na crijevo do spremnika, i sad dolazi problem kad nisam tu nekog ventila na baterije n solar koji ce otvori ventil da pusta vodu prema vrtu u terminima kako ga podesiš na tom ventilu (nekakav timer), postoji li takvo sto. Da napomenem taj vrt je u Njemačkoj i ljeti kise nisu rijetke, ali ipak bi bilo dobro ponekad zaliti vodom, a spremik od 400l i nije neka kolicina da pustim da stalno tece zato trebam ventil


 
Posljednje uređivanje:

Dalija

Član
Tu od
20 Srp 2015
Poruka
25
Bitno je pod kojim tlakom otvara. Neki su predviđeni za spajanje na vodovod pa pripazi kad kupuješ jer takvi ti neće raditi na slobodnom padu.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,909
da u pravu si, ovo sto sam dosad vidio vecina je od 0.5 bar, a ja nemam 5m razlike u visini
 

ByteLord

Novi član
Tu od
16 Ožu 2021
Poruka
6
Pozdrav, da ne otvaram novu temu.

Danas mi buše bunar za navodnjavanje vrta. Fi cijevi je 120mm. Mislio sam uzeti ovu pumpu Dubinska pumpa za vodu TDP 7500 E

Zanima vaše mišljenje jel ok ili bi bila neka druga bolja.

Voda kreće već od 8m dubine.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,706
To je dubinska pumpa, kao što si napomenuo, ona, iako nije navedeno, diže vodu skoro 100 m. Tako da nema problema. Jedino pazi da ne ispumpa bunar i povremeno provjeri dubinu jer bi mogao doći mulj.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
jedno je pojava vode u bušotini, a drugo je dotok od preko 4 kubika koji ti je potreban da bi ova pumpa optimalno radila...
pazi!... ;)
 

maliodpalube

Član
Tu od
30 Lis 2012
Poruka
134
Je li ovo moguće? Je li to netko probao? Na Youtube kamara video klipova na isti kalup... izvlačenje vode iz bunara bez energije... valjda na neki podtlak+zakon o spojenim posudama...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,389
Može štimati ako je potok viši od polja, pa samo pretače preko nasipa.
 

Bozek

Član
Tu od
31 Pro 2018
Poruka
55
Ručno izbušite vlastiti bunar, kupite jeftinu solarnu pumpu za vodu i timer za 500kn i imate navodnjavanje tijekom cijele godine bez dodatnih troškova, možete biti na plaži cijelo ljeto

Solarna pumpa koja radi do 7m


Timer za navodnjavanje

Ručno izbušite vlastiti bunar
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,706
Ovakvo bušenje nije svugdje primjenjivo u Hrvatskoj, tu ne mislim na kamenjare!
 

Bozek

Član
Tu od
31 Pro 2018
Poruka
55
Vidim da imaju i njemačke solarne pumpe do 40m dubine bunara, ali nema cijene na stranici


Ručno bušenje se može raditi valjda u cijeloj kontinentalnoj Hrvatskoj

 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,706
Može se tako bušiti, ali...
U okolici Siska nakon oko 4 m ilovače nailazi se na mulj kojeg ne možeš preći na taj način sa tim cijevima jer ta glava spoja cijevi se nabije u mulj i ni makac više.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
ne sviđa mi se ovo izvlačenje štrikićem...kad cmrk primi svedar, treba jača sila za izvuć...
i šljunak u zemlji (okolica Karlovca) neće baš veselo ići...
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,706
Pred "nekoliko tisuća godina", bušili su kod mene. Otac i sin i još jedan. Postavili tronog oko 5 netara, zapravo jedna noga je bila dupla gdje je bio bubanj za sajlu. Najprije su bušili sa svrdlom oko 8" (210mm) do dubine gdje su došli do mulja koji zatrpava rupu. Zatim su gurnuli čeličnu cijev koja ima navoj na vrhu sa unutarnje strane.
Onda su na dio cijevi koja viri iz zemlje učvrstili pod od planjki na kojima će stajati. Svrdlo su zamijenili sa drugom cijevi manjeg promjera od "cijevi šalunga" od oko 1m koja na kraju ima klapnu. Klapna je na cijevi koju su podizali i spuštali, a istovremeno je šalung propadao pod njihovom težinom. Kad su došli do površine tla nadoštukali su "šalung" ušerafljivanjem drugog "šalunga". I tako do 12 m. Tek na oko 10,5 m naišli su na "kupski" pijesak.
Poslije pijeska su došli ne nekog plavozelenog lapora (kao ilovača) i iz iskustva su rekli da poslije njega ne garantiraju pitku vodu - jer bi mogla smrditi po trulom lišću.
Ubacili su dvije plastične cijevi po 6m i to je to.
 

bbrna

Član
Tu od
30 Ruj 2012
Poruka
161
Pozdrav, da li je netko radio legalizaciju bunara?
Mislio sam legalizirati bušotinu na polju.
Promjer je 75 mm ( ne znam da li je to uopće bitno za legalizaciju).
Zanima me cijena, koliko traje postupak i najvažnije, da li smijem koristiti bunar dok traje postupak...
Hvala na odgovorima
 

Najnoviji postovi

Na vrh