• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

bunari za navodnjavanje povrća

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
niko nikoga netera da veruje. ja sam se uverio u neke stvari. a gledaj sad:cela macva je u arterskim cesmama koje idu oko 300m i vise udubinu i voda sama izlazi decenijama.kod bogatica je covek udarao tu cev i potrefio na gejzir sa temperaturom od 76 stepeni.ako nepostoje podzemne akumulacije vode i to ogromne ajde mi objasni kako voda izlazi decenijama sama
 

kils

Član
Tu od
15 Svi 2011
Poruka
326
kod mene je fi 400 ručno bušen na 6 metara ,po najvećoj suši s tomosovom pumpom ispumpam ga za par minuta ,baci oko 800 -1000 litara vode u cisternu ali isto tako za 10 minuta ponovo naiđe voda ,ali to me zeza nemože mi pumpa kontinuirano raditi pa sad razmišljam ili ga proširiti ili ići na dubinski jer me strah ući u sezonu s takvim bunarom
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
Sve sam obavio posle rašlji došao čovjek sa viskom koji buši bunare i nije htio ni probno bušenje da napravi jednostavno kaže vode nema ima ali na 60 m a i jedan i drugi su rekli da je glupost tražit vodu u proljeće gdje ima svud nekih džepova koji se isprazne i onda dalje ništa nego se voda taži kad je suša.



To što su ti rekli je istina ,,, ako želiš kvalitetan bunar trba tražiti i bušiti kada su najniži vodostaji podzemnih voda ,, normalno ako se ima vremena čekati ,,,, a i najbolje je nači rašljara koji rašlja ali i buši tako da je odmah i garancija ,,,, tako sam i ja bušio , ,,majstor rašljao , kada je obavio posao , rekao mi kakva je solucija kojega mjesta ,,, koliko bi trebao biti dubok bunar i na kojoj dubini će se pojaviti koji izvor i koje jačine ,,, svaka čast ekipi iz Ivanića
Ja sam u nizini,i svi u mom komšiluku imaju takve bunare...ni jedan nije dublji od 5 metara. Nemoguće je bušiti dublje ! U najvećoj suši kod mene u bunaru je voda na samo 40 centimetara od površine zemlje.Koliko pumpam -toliko dolazi. Voda nije za piće,jer nije bakteriološki čista,ali valja za sve drugo.
U plastenike sam morao dovoziti kubike i kubike zemlje da ih podignem,jer je uvijek bila poplava kad padaju obilnije kiše, sad sam miran.


za plastenike kao što kažeš i nije bitna bakteriološka kvaliteta , ali je problem ako je tako što ne možeš ni iskopati normalan bunar da služi domačinstvu ,,,, istina ne znam mnogo o izvorima u bunaru ,,,, ali ovo što kažeš ne zmam kakvu imaš pumpu da ti ne stigneš ispumpati a da stigne doticati nova ,,, ja znam da je u mome novome bunaru izvor da kada su ga iskopali a i kada sam ga ja ispumpao u njemu čulo šuštanje vode kao da je neko otvorio slavinu cjev fi 80 istina da je pumpa bacala cca 2000 l/sat a bilo cca 6000 lit, a ti se vjerojatno služiš ono malom ,,,ruskom,,, a pošto njen kapacitet i nije velik a izvor dobar pa uspiješ ,,,, eto imaš sreće :D
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
A,jeste na mukama.....ja za dva dana izbušim rupu fi 400,dubine 4,5-5 metara i dnevno ispumpam 4 kubika

ti si mala beba za mene...
ja zabijem cijev od colu na 5.5 metara i pumpam kubik na sat kroz nju...testno pumpanje je trajalo 90 sati i ispumpal sam 90 kubika...:weedman:
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
niko nikoga netera da veruje. ja sam se uverio u neke stvari. a gledaj sad:cela macva je u arterskim cesmama koje idu oko 300m i vise udubinu i voda sama izlazi decenijama.kod bogatica je covek udarao tu cev i potrefio na gejzir sa temperaturom od 76 stepeni.ako nepostoje podzemne akumulacije vode i to ogromne ajde mi objasni kako voda izlazi decenijama sama

Postoje, nisam rekao da ne postoje, ali ovisi o lokalitetima. Šta da si ja radim ako na mojoj njivi nema takve rijeke ili jezera, a nekih 100 ili više metara ima. Kažem samo da se voda ne traži na osnovu toga ima li slučajno takvo šta dolje, već treba kolko tolko poznavati konfiguraciju terena. Ne može biti znatnih razlika u nivou vode na par km udaljenosti od jednog mjesta do drugog. Primjerice cijeli ovaj moj kraj ima isti novo vode. Ako uzmeš gore od bilogore, gdje znam ljude koji imaju bunare po 100+ metara, pa u istom selu ako se spustiš za 50 m nadmorske visine svi su bunari duboki cca 50 metara, pa ako se spustiš nekih 25-30 metara nadmorske visine do drave, tamo je voda na 25 metara dubine. Ne govorim o bilo kakvoj količini vode, već o bitnim količinama za navodnjavanje. I tako sva sela u okolici, ovisi kolika je nadmorska visina u odnosu na mene. Uglavnom, ako želite imati sigurnu količinu vode za navodnjavanje u bilo kakvim uvjetima, mora se imati vodeni stup od barem 15 metara visine, samo više, s tim da filtar na dnu bunara mora biti visine bar 4 metra i kompletan mora biti ukopan u šljunak.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
e to je i kod nas slucaj. imaju koji udaraju cev kod nas 6-12 m i samo cesmom ili malom pumpom mogu raditi a na 18-23m svi mogu vuci vodu pumpama u beskonacno.ali ima mesta gde leti ponestaje vode a 20-50m dalje od te ima na istoj dubini .znaci da ima do nekih otpora u zemlji da bi doticala voda u dovoljnoj kolicini.
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
ti si mala beba za mene...
ja zabijem cijev od colu na 5.5 metara i pumpam kubik na sat kroz nju...testno pumpanje je trajalo 90 sati i ispumpal sam 90 kubika...:weedman:

Na koji način si vršio ispumpavanje , ručnom pumpom , ili na struju , obzirom da je vjerojatno bilo i dosta pjeska ,,, da li je bilo oštečenja
:roll:
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
e to je i kod nas slucaj. imaju koji udaraju cev kod nas 6-12 m i samo cesmom ili malom pumpom mogu raditi a na 18-23m svi mogu vuci vodu pumpama u beskonacno.ali ima mesta gde leti ponestaje vode a 20-50m dalje od te ima na istoj dubini .znaci da ima do nekih otpora u zemlji da bi doticala voda u dovoljnoj kolicini.

Ne znam zbog čega je tako. I kod nas ima ljudi koji imaju bunare 6-10 metara i ponekad zna biti škakljivo, no taj nivo vode nije siguran i ja sam ga prošao prilikom bušenja. Od 0-6 metara nikakve vode, 6-12 metara šljunak i voda zagarantirana ali ne u dovoljnim količinama, 12-13 metara teška tvrda glina, 13-19 metara doslovno blato i mulj, 19-24 metra čisti separirani šljunak do 2 cm debljine, jedva ušli u dubinu do 24 metra jer je pritisak odozdola bio nevjerojatan, gurao nam po 2-3 metra šljunka u kolone za bušenje, na kraju odustali dok smo napravili dovoljno duboko da filtar ne bude u mulju. Dovoljno govori činjenica da smo sav taj šoder pumpali kompresorom koji je bio namontiran na dajcov motor od 60 konja i nije bilo dovoljno snage da to ispumpamo van. Od tada je prošlo 8 godina, bunar nije zamuljio ni centimetra, voda je uvijek čista i bistra, znam pumpati po 14 dana da ne gasim pumpu, 10 kubika na sat, nije puno ali dok izračunaš količinu vode koju ispumpam na tom mjestu....:shock: Dovoljno govori činjenica da godišnje pumpam otprilike 2000 sati iz tog bunara. Probao sam i pumpom koja ima tru puta jači kapacitet i opet vode bilo svih 20 sati dok je ta pumpa radila. Bunar je fi 110 mm
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
Na koji način si vršio ispumpavanje , ručnom pumpom , ili na struju , obzirom da je vjerojatno bilo i dosta pjeska ,,, da li je bilo oštečenja
:roll:

ono prvo se radi običnom ručnom pumpom, podereš dvije kože i dalje je sve ok...
za navodnjavanje spojim električnu kinesku pumpicu 550w s colom promjera...

a sad ono što vam cabage oće reći, ja ću slikom...
ovo što vidite na dnu rijeke (Kupe), to je prakora, oliti sloj po kojem su se vozili ledenjaci u ovom mom slučaju...ona nije potpuno ravna kao stol, nego je na mjestima dublja, na mjestima plića, ali kao takva je prisutna na kompletnom području...buši se do nje, nikada kroz nju, a na njoj je otprilike metar i pol debeo sloj šljunka...e tu je voda, i to vrijedi za sve nizine isto...
od mene nizvodno je naselje na brijegu, taman koliko su nadmorske visine više, toliko se mora dublje ići u zemlju po vodu, dakle opet smo svi na istoj dubini...
samo što ja živim na 112 m a netko drugi na 122 pa umjesto 5.5-6 metara kao ja, kopa 15.5-16 metara, ili koji metar dublje da napravi akumulaciju...
ono za što služi rašljar u ovom slučaju je to da nađe te brazde koje su nešto dublje od okolnog terena i nema greške...
a sad slika...:weedman:
mostnakupi2.jpg
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
ono prvo se radi običnom ručnom pumpom, podereš dvije kože i dalje je sve ok...
za navodnjavanje spojim električnu kinesku pumpicu 550w s colom promjera...
Ovo za kožicu sam si i mislio da si poderao ako si pumpao sa njom ,, zamislio sam se kada si napisao 11 sati ispumpavanja ,,,,hmmm kobi ručno tisko tako dugo ,,,, da si janjca metno na ražanj i da se mora vrtiti 11 sati i za to bi se teško našli dobrovoljci ,,,
Imaš li možda koju sliku te ruske pumpe izlaza 1 col :?:
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
a sad ono što vam cabage oće reći, ja ću slikom...
ovo što vidite na dnu rijeke (Kupe), to je prakora, oliti sloj po kojem su se vozili ledenjaci u ovom mom slučaju...ona nije potpuno ravna kao stol, nego je na mjestima dublja, na mjestima plića, ali kao takva je prisutna na kompletnom području...buši se do nje, nikada kroz nju, a na njoj je otprilike metar i pol debeo sloj šljunka...e tu je voda, i to vrijedi za sve nizine isto...
od mene nizvodno je naselje na brijegu, taman koliko su nadmorske visine više, toliko se mora dublje ići u zemlju po vodu, dakle opet smo svi na istoj dubini...
samo što ja živim na 112 m a netko drugi na 122 pa umjesto 5.5-6 metara kao ja, kopa 15.5-16 metara, ili koji metar dublje da napravi akumulaciju...
ono za što služi rašljar u ovom slučaju je to da nađe te brazde koje su nešto dublje od okolnog terena i nema greške...
a sad slika...:weedman:

Recimo to tako, premda kod mene je bi bila dubina od 6-12 metara, znači ona prva koju smo prošli sa slojem rijeke drave, a ona druga na koju smo došli, pitaj se boga odakle i od čega je ta. Sigurno je da ima vode mnogo
 

seva

Član
Tu od
8 Tra 2010
Poruka
234




To što su ti rekli je istina ,,, ako želiš kvalitetan bunar trba tražiti i bušiti kada su najniži vodostaji podzemnih voda ,, normalno ako se ima vremena čekati ,,,, a i najbolje je nači rašljara koji rašlja ali i buši tako da je odmah i garancija ,,,, tako sam i ja bušio , ,,majstor rašljao , kada je obavio posao , rekao mi kakva je solucija kojega mjesta ,,, koliko bi trebao biti dubok bunar i na kojoj dubini će se pojaviti koji izvor i koje jačine ,,, svaka čast ekipi iz Ivanića



za plastenike kao što kažeš i nije bitna bakteriološka kvaliteta , ali je problem ako je tako što ne možeš ni iskopati normalan bunar da služi domačinstvu ,,,, istina ne znam mnogo o izvorima u bunaru ,,,, ali ovo što kažeš ne zmam kakvu imaš pumpu da ti ne stigneš ispumpati a da stigne doticati nova ,,, ja znam da je u mome novome bunaru izvor da kada su ga iskopali a i kada sam ga ja ispumpao u njemu čulo šuštanje vode kao da je neko otvorio slavinu cjev fi 80 istina da je pumpa bacala cca 2000 l/sat a bilo cca 6000 lit, a ti se vjerojatno služiš ono malom ,,,ruskom,,, a pošto njen kapacitet i nije velik a izvor dobar pa uspiješ ,,,, eto imaš sreće :D

Ma kakva ruska pumpa,, u bunaru imam "sever"-ov hidropak i još jednu potopnu pumpu kapaciteta 2000 lit. na sat.
 
Posljednje uređivanje:

seva

Član
Tu od
8 Tra 2010
Poruka
234
ti si mala beba za mene...
ja zabijem cijev od colu na 5.5 metara i pumpam kubik na sat kroz nju...testno pumpanje je trajalo 90 sati i ispumpal sam 90 kubika...:weedman:

e,to je pos"o
 
Posljednje uređivanje:

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
Ma kakva ruska pumpa,, u bunaru imam "sever"-ov hidropak i još jednu potopnu pumpu kapaciteta 2000 lit. na sat.

Nešto mi ne štima u računici ,,,, bunar fi 400 mm dubina vode cca 4m ( cca 500 l ) vode ,. pumpa kapaciteta 2000 l/h ---- 33 l/ min isprazni bunar za 15 minuta ,,,,, plus hidropak neka je 10 l/min to je neki 43 litre u minuti minimalnog dotoka u bunar ??? na 4 metra dubine ,,,,, da li je moguč toliko veliki dotok na tako maloj dubini ????:|
 

seva

Član
Tu od
8 Tra 2010
Poruka
234
Jbg, očito da jeste..., imam i cijev od 1/2 cola preliv, na nju ljeti voda ne ide samo kad je ispumpavam. Nikada ga nisam ispraznio do dna ! benzinska pumpa ne može da ga isprazni.Kad upalim, radi punim kapac. i poslije (nisam mjerio minutažu) stalno radi sa malo više od pola kapaciteta,tj. uvijek izbacuje više od pola crijeva...
Kod mene je poslije prva dva -tri metra dubine samo šljunak, i to onaj smeđi,riječni...
Ne ispumpavam non-stop...4-6 kubika dnevno za plastenike, i još ,pošto u našem lokalnom vodovodu nestane vode već krajem maja, koristim tu vodu za wc,mašinu za veš,gice.....
Jednostavno,od kada imam taj bunar 26 godina,nikada nismo štedjeli...a ima je ,baš ima.kuc-kuc
 
Posljednje uređivanje:

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
Jbg, očito da jeste...,

Svaka čast , i ja ću kuc,,kuc ,, da ne ureknem prosto ne mogu vjerovato da u toliko malom bunaru može biti toliki dotok ( i plitkom ) za arteški mi je jasno al na 4 m,,, a što kažeš ma neka je samo ima ,,,
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635


ZABRANJENO ( po zakonu ) vodno bogatstvo RH :weedman:

A, čija je Hrvatska ako nije od naroda koji u njoj živi. Eeee, nikad se oni namiriti neće.
 

Najnoviji postovi

Na vrh