• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

bunari za navodnjavanje povrća

gusta

Član
Tu od
27 Pro 2012
Poruka
235
kontam ako je to baš tako kako tvrdiš onda mi objasni da moj šogor u Slatini na samom pregibu brda ima bunar iz koga u zimi, voda izlazi sama van
 

ivicakrc

Član
Tu od
12 Stu 2012
Poruka
35
Vjerovatno kinezi sade rižu pa im treba.:cool2::icon_kidra:

kad smo kod riže je ima netko dobro sjeme riže? naime u okolici Osijeka čine se trenutno idealni uvjeti za sadnju :biggrin:
bez bunara :biggrin:
 

BACO

Član
Tu od
13 Svi 2010
Poruka
59
SIKI-onaj tvoj odgovor znači da mogu tamo ići bušit(znači nema šljunka),obožavam pijesak i mulj.
A to da li ima i nema vode tamo gdje zabušim .tim se ne zamaram,meni je glavno da izbušim rupu tamo gdje gazda kaže(uzmi pare i bjež)
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,713
kontam ako je to baš tako kako tvrdiš onda mi objasni da moj šogor u Slatini na samom pregibu brda ima bunar iz koga u zimi, voda izlazi sama van

a što tjera vodu da izvire na vrhu brda?
...neka sila, al nije ona turska što se sad na novoj vrti...:icon_e_wink:
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
a što tjera vodu da izvire na vrhu brda?
...neka sila, al nije ona turska što se sad na novoj vrti...:icon_e_wink:

Čovijek je pravio vodenicu u Bosni našao lokaciju,zamislio plan,napravio vodenicu točno po planu,bio zadovoljan kako je sve napravio......al pojavio se jedan problem-vodenicu je napravio na brdu -odnosno krivom brdu...............šalim se
 
Posljednje uređivanje:

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
kontam ako je to baš tako kako tvrdiš onda mi objasni da moj šogor u Slatini na samom pregibu brda ima bunar iz koga u zimi, voda izlazi sama van
Radi se o tzv. piskavcima. Bunar je zabušen u vodnosni sloj brda (geomorfološki se radi o brdima koja su nastala od rastresitog materijala a na površini je sloj glinovitog tla), gdje zakonom spojenih posuda, tijekom zime, dolazi do punjenja sloja (zbog viška vode na okolnim brdima) i onda ta voda izlazi van.
Malo složenija geomorfološka pojava, ali ništa neuobičajeno. Vjerovatno je netko prije kopanja bunara na toj lokaciji, tijekom zime zamjetio izlazak vode iz tla, te potom ljeti na istoj lokaciji iskopao bunar.
I to je to.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
e i ja sam se raspitao za busenje bunara kod mene na prolece. 350 eur sve. za f 75 cev buse rupu f150 i kad postave cev sa sitima zasipa se sitnom rizlom da nemoze vise da zaili. busenje je pod vodenim pritiskom i to je za dubinu do 22m cena sa materijalom. radili su kod nas i dosad niko nije imao nikakvih problema a posao zavrse za 3-4 casa
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
e i ja sam se raspitao za busenje bunara kod mene na prolece. 350 eur sve. za f 75 cev buse rupu f150 i kad postave cev sa sitima zasipa se sitnom rizlom da nemoze vise da zaili. busenje je pod vodenim pritiskom i to je za dubinu do 22m cena sa materijalom. radili su kod nas i dosad niko nije imao nikakvih problema a posao zavrse za 3-4 casa


tko to radi
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
to je ekipa iz hrtkovaca izmedju rume i sapca. rade svud i imaju firmu registrovanu koliko sam razumeo iz razgovora. radili su dosta busotina za bunare ovde u selu i okolini. kod komsije su radili pre dve godine i tad sam video koliko zgodno urade i brzo.ovakav sistem samo jos jedna firma radi koliko sam cuo. razlicite su cene u zavisosti od precnika [fi ] koji buse mogu ti dati broj ako treba pa razgovaraj. jedini uslov sto znam od ranije da treba traktor sa punom cisternom vode ,posto buse i izbacuje se materijal vodom.
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Gle Belarus priča je slijedeća:
1. HRV ima velike rezerve vode (iako je za nevjerovati da se nekih 5% površina natapa uz toliku rezervu vode)
2. Rasprodati svu državnu (ali i ovu lokalnu) zemlju strancima (zanimljivo, primjerice jedna Nizozemska ima gotovo 90% poljoprivredne zemlje u svom vlasništvu; ista je samo u najmu, i nije je moguće kupiti/prodati. Kada jedan proizvođač odustane/propadne ista ide dalje u najam drugom ponuditelju. NEMA PRODAJE).
3. Sada kada je zemljište u vlasništvu drugih (stranaca) ograničiti raspolaganje vodnim resursom (vodomjeri, bušotine, satelitski snimci i sl.) malim poljoprivrednicima uz istovremno financiranje raznim IPARD/SPARD/SPRDAČINA i sl. programima sustave natapanja za velike proizvođače (koji su slučajno baš stranci koji su opet slučajno baš u komisji za IPARD/SPARD/SPRDAĆINA programe).
4. Mali sada nemaju kamo; malo zemlje, voda skupa, sustavi natapanja nisu ih "zahvatilI" jer su "zahvatili" samo velike.... i polako nestaju.
4.1. Međukorak. Vrlo važan. Mehanizacija. Kada više nemaš kamo, slijedi prodaja mehanizacije (ovakav traktor kakav ti je u avataru), i za koliko ga prodaješ. Ispod cijene jer ionako nemaš kud. Il' će ti kuća i imanje na "bubanj" (to je za one koji će radije zapaliti novi traktror nego vratiti dug) ili ćeš prodati traktor ispod cijene, i spasiti bar kuću ako ne imanje. I tko će kupiti tvoj vrlo dobar traktor? Pa opet ovaj "veliki" (i to stranac). Ne vjeruješ? Pitaj susjeda koji je investirao u farmu krava, kako će sada vratiti dug?
5. Kraj priče. Malih nema. Ostali su samo "veliki".
ZAVJERA?
NE i NE. Ovo je priča koja svoj završetak ima danas u Ukrajni i Rumunjskoj, a kako mi se čini vrlo brzo i u HRV. Bitna postavka za ovu priču je "kratkovidnost" političara. Što je "kratkovidnost" političara jasnije izražena, realizacija plana je brža.... nažalost.
Voda je danas strateška sirovina, i danas vrijedi već dvostruko više od nafte, ali malo je onih koji to razumiju a neki to vrlo dobro iskorištavaju.
Danas je gotovo 98% državne zemlje u Ukrajni i Rumunjskoj u vlasništvu (ne najmu) stranaca i gle čuda, svi sustavi natapanja su baš na toj zemlji.
Pametnom dosta. :(hi):
stoji do slova..nema ovakvog teksta u novinama....
 

panci lj

Član
Tu od
11 Stu 2012
Poruka
263
HEEHE Evo i vode,ispiranje vrela sa kompresorom :icon_pidu:
:biggrin:
 

Prilozi

  • DSC00208.jpg
    DSC00208.jpg
    62.8 KB · Pregleda: 220

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Evo da vidite što ja proživljavam za 2,4 m3/h. 5 m dubine rupa da bi došao do cijevi da bi mi voda bila na 6 m.
bunardole.jpg

Jel bi se tko usudio ići u raku na 5 m dubine svaki dna par puta?
bunargore.jpg

Više vjerujem ilovači da me neće utrpati nego političarima da će u HR biti bolje :)
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
nije problem dubina nego hladnoca na toj dubini a napolju vrelo. prehladis se dok trepnes. na toj dubini je kod nas sloj peska oko 1m pa je bas brrrrr. to ces obzizati okolo ili ce ti biti problem obrusavanja kad je kisa
 

panci lj

Član
Tu od
11 Stu 2012
Poruka
263
Evo da vidite što ja proživljavam za 2,4 m3/h. 5 m dubine rupa da bi došao do cijevi da bi mi voda bila na 6 m.

Jel bi se tko usudio ići u raku na 5 m dubine svaki dna par puta?
Više vjerujem ilovači da me neće utrpati nego političarima da će u HR biti bolje :)

Svaka čast kad vidim sta sve radite i koje muke mučite da dođete do vode a muka mi kad pogledam oko sebe ovaj beterluk kojem je teško zaliti "problem VODA NA 1,8-3,5 M MAX 4,5m dubine" :(clap):

Eo ga 3,6m3/h,0,6kW
 

Prilozi

  • DSC00210.jpg
    DSC00210.jpg
    53.4 KB · Pregleda: 199

BACO

Član
Tu od
13 Svi 2010
Poruka
59
Takvi su bunari i na našem području pa opet ljudi pametuju i stalno kukaju-valjda bi svi da im sama curi.
Kad vidim kolegu KONTAM tek onda vidiš koja je muka da bi izvuko malo vode ,za to treba i hrabrosti.
 

oki198713

Član
Tu od
13 Srp 2010
Poruka
223
bečari imam problem pa bih vas molio za savijet
stvar je ovaka imam "bunar" odnosno izvrtan svrdlom f 150 s time da sam ja stavio pvc kanalizacijsku cijev fi 125 da mi se ne urušava,pa sam onda zabio pocinčanu cijev od 5/4 cola na dubinu cc 7-8m i na nju stavio vrtnu pumpu tzv.ljevoničku.
vidio sam da čovijek ima isto ko i ja i on ima einhell motornu pumpu na kojoj je napravio redukcije od 1 cola i onda cijev stavi bez sita i korpe u 5/4 cola na otprilike tu dubinu i vadi vodu otprilike 1000l 5-10 min
mene pati što čovijek nije dostupan do daljneg pa da probamo i kod mene taj sistem

molio bih vas još kakav savijet da mi bude što jeftinije za izvlačenje vode,a da imam veliki kapacitet izvlačenja vode
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,713
nemore na colu izvuć 1000 litri za 5-10 minuta...al može za 20...:eek::
 
Na vrh