• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

bunari za navodnjavanje povrća

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,713
nemore na colu izvuć 1000 litri za 5-10 minuta...al može za 20...:eek:: jer tak piše na većini pumpi (2800-3600 l/h), al ak ćemo biti pošteni mojoj treba 40 minuta za kubik...
 

oki198713

Član
Tu od
13 Srp 2010
Poruka
223
nemore na colu izvuć 1000 litri za 5-10 minuta...al može za 20...:eek:: jer tak piše na većini pumpi (2800-3600 l/h), al ak ćemo biti pošteni mojoj treba 40 minuta za kubik...

a s kakvom pumpom izvačiš vodu?
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
ako imas prikljucak struje u blizini napravis pumpu zgodno i najeftiniji sistem. tomosovu pumpu prepravis tako da umesto radilice ima osovinu i na remenicu i preko kaisa pogoni elektro motor od 2.2 kw. ja hocu meni da je pravim . ona je mah protok oko 500L u minuti a ovako nek radi sa 200L min i sasvim dovoljno a najeftinija solucija jer struja je daleko jeftinija od goriva. kod nas ih vec ima poprilicno napravljeno
 

oki198713

Član
Tu od
13 Srp 2010
Poruka
223
ako imas prikljucak struje u blizini napravis pumpu zgodno i najeftiniji sistem. tomosovu pumpu prepravis tako da umesto radilice ima osovinu i na remenicu i preko kaisa pogoni elektro motor od 2.2 kw. ja hocu meni da je pravim . ona je mah protok oko 500L u minuti a ovako nek radi sa 200L min i sasvim dovoljno a najeftinija solucija jer struja je daleko jeftinija od goriva. kod nas ih vec ima poprilicno napravljeno

samo iz koje bi dubine mogao da vuće vodu takav motor?
 

BACO

Član
Tu od
13 Svi 2010
Poruka
59
Bunar može biti dubok 100 metara samo od usisa pumpe do razine vode u bunaru smije bit MAXIMALNO 8 metara da bi pumpa mogla radit imalo -svaki metar dubine nosi oko 10 % manje vode -
npr.pumpa kapaciteta 1000 litara /sat do vode 5 metara daće 500 l/sat ,na 9,81 m količina 0/h
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
upravo tako. opterecenje 1G je zadnje odakle klasicne pumpe mogu povuci vodu. kod nas se cevi spustaju do nekih 18-23m otprilike zbog boljeg dotoka vode. a vodeni stub je sad oko 5m a leti na 6-7.tad vec manji je dotok. elektro motor od 2,2kw je skoro iste snage ko tomosov i provereno vec godinama dobro sluzi. usisna cev ti je 2 col ili 50mm i takvu bi najmanju trebao imati i u bunaru. uza nevalja a sto sira to bolja. samo reduciras na vrhu na 2 col ako ti je veca i nema problema.ustede nisu nimalo zanemarive.oko 25 puta jeftinije nego na benzin
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
@ baco upravo sam na tako nesto mislio. tako se kod nas prave sad od starih pumpi gde je prikljucak za struju u blizini.
 

friki

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
191
Imam jedno pitanje: potopna pumpa pedrollo block2/13 od 750W mi 20m od bušotine daje 3060l/h, a kad je spojim na dodatnih 200m okitena od cola protok joj padne na 2460l/h, znači za 20tak%. Također imam grundfosovu monofaznu peterostepenu pumpu od 1460w koja kad se stavi na izlaz iz rezervara (znači voda sama ulazi u nju) na 20m okitena od cola (njoj je col standardni izlaz) daje 7660l/h, a kad je spojim na dodatnih 200m okitena padne joj protok na 3930l/h, znaći za 49%, pa mi nije jasno zašto 200m okitena od cola ovu slabiju pumpu priguši 20%, a ovu jaču za skoro 50%:icon_question:
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
Imam jedno pitanje: potopna pumpa pedrollo block2/13 od 750W mi 20m od bušotine daje 3060l/h, a kad je spojim na dodatnih 200m okitena od cola protok joj padne na 2460l/h, znači za 20tak%. Također imam grundfosovu monofaznu peterostepenu pumpu od 1460w koja kad se stavi na izlaz iz rezervara (znači voda sama ulazi u nju) na 20m okitena od cola (njoj je col standardni izlaz) daje 7660l/h, a kad je spojim na dodatnih 200m okitena padne joj protok na 3930l/h, znaći za 49%, pa mi nije jasno zašto 200m okitena od cola ovu slabiju pumpu priguši 20%, a ovu jaču za skoro 50%:icon_question:

Stavi manometar na izlaz pedrollove , a onda i na grinfus , i vidi koliki ti pritisak koja daje ( direktno na izlazno crijevo ) , pedroll ti vjerojatno daje puno veči maksimalni pritisak što utiče na manji pad protoka na 200 m :(hi):
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Peterostepne pumpe obično imaju dva podatka za protok. Priv veći i drugi manji protok.Odnosi se na litara u minuti, također pored toga podatka su podaci za tlak koji su od manjeg prema većem broju. Što znači veći broj litara manji tlak, manji broj litara veći tlak. Pošto je za 200 m potreban neki veći tlak za savladavanje trenja alkatana, kovitlanja i brzine vode izgubio si protok. No to je Arno kratko i jasno sročio :)
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
I neznam koji put pitam dali netko zna što je sa tom legalizacijom bunara?
Pitao sam i službeno u Hr. vodama neki tamo i pojma nemaju o tome.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Isto tako kad je i frend pitao. Prave se blesavi da dođe srpanj. Ja idem u urudžbeni da sam im predao zahtjev za legalizaciju, a neka se oni prave blesavi kad god hoće i dokel god hoće.
 
R

r2d2

Guest
pozz...eto procitao sam vecinu postova i imam jedno pitanje...svi pricaju o zabijanju cijevi 5/4 cola,mene zanima zasto nitko ne zabija 2cola i koja je razlika između zabijenih 2cola i busene rupe pa stavljanja 2cola cijevi....stavljala bi se rucna pumpa (valda ima neki prijelaz s pumpe 5/4 na cijev 2 cola?)....posto nisam previse upucen ispricavam se ako sam nesto pogresno rekao...
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
prelaza sa razlicitih mera ima skoro svih. ako su manje pumpe u pitanju i rucne usis na njima je 5/4 i nema potrebe dodatnih troskova ako nema potrebe za vecom. za vece pumpe ide 2col ili 3 col pa i mnogo vece. ali troskovi busenja i vece cevi su mnogostruko skuplji. bar kod nas je to razlog. razlika za 2 i 3 cola je skoro 3 puta u ceni
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,713
i stupac vode u 2 cole je teži od stupca u 5/4, pa bi u konačnici trebalo biti teže i pumpati...valjda...:(wasntme):
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
nisam bas u to siguran. jedino ako je sira cev treba malo vise vremena da se povuce voda rucnom pumpom. kod nas su vecinom sve sire postavljene oko fi 110. malo duze traje povlacenje vode ako se nije duze vreme povlacilo ali posle dosta lakse pumpa nego na 5/4 cev. to govorim iz licnog iskustva na ovim terenima a to se veoma razlikuje. ja treba da udarim cev od 2 cola jer nemam novaca za vecu. razlika je 350 eur i 650 za 3 cola a za 110mm treba oko 1000 eur. ali posto nemam potrebe za vecim precnikom zasto bih radio nesto sto je mnogo skuplje i nemam potrebu za tim pogotovu u ova vremena.
 
Na vrh