• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

bunari za navodnjavanje povrća

Kesegic

Član
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
40
Ma sve ti je to dobro Kesegić,jednostavno si preplitak ,takvi ti plitki slojevi na taj mali promjer bunara ne mogu dat veliku količinu vode odjedanput.zato su stare bunardžije kopale promjer bunara 1 metar i imali su uvjek zalihu vode od 2-3 kubika u bunaru,do sutra opet nacuri kad se potroši.Ako te to ne zadovoljava probuši dalje nemaš što izgubit.Kod nas je taj sloj gline od 9-12 metra i tek onda ulaziš u vodonosne slojeve koji daju pravu vodu i količinu.Ja se obično spustim još 8 metara zbog filtera i prave granulacije pijeska i vode ko u priči ,radim sa alkatenom 5/4.

Ma ne znam ni sam. Evo vučem pijesak cijelo vrijeme. Svaki puta kada ga ispraznim, voda brže nadođe. Tak da se još nadam da će se očistiti. Trenutno mu treba pola sata da se napuni skroz, ali me taj pijesak iritira. Mogao bi otvoriti deponiju uskoro :D
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,547
Ma ne znam ni sam. Evo vučem pijesak cijelo vrijeme. Svaki puta kada ga ispraznim, voda brže nadođe. Tak da se još nadam da će se očistiti. Trenutno mu treba pola sata da se napuni skroz, ali me taj pijesak iritira. Mogao bi otvoriti deponiju uskoro :D

ili se nać u prilično dubokoj rupi...događalo se ljudima da kad puno pijeska ispumpaju (al baš puno) propadne sve skupa u zemlju...
pa i pol Texasa je potonulo metar zbog toga kaj su previše pijeska s naftom vukli...:icon_e_wink:
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
tocno se to dogodilo i meni na vrtu. cijev od promjera 750,dubina 6m,znali smo po 12 sati u komadu vuci oko 500-600l/min. bila je zabijena oko 10godina,i kroz nju je u to doba bilo izvuceno da ne govorim kolko vode. kolko se na 1,5ha povrca i plastenika moze potrosit.
prosle sezone pocela najednom pumpa vuci pijesak. vode ko i prije,ali cudo jedno pijeska. posto je to pravilo probleme u kpk sistemu,odlucili ju isupati,produziti na 9m i ponovno zabiti. i dođe brat s lopatom da malo iskopa oko nje da se moze staviti lanac za cupanje,zabije lopatu,a ona sama ide unutra.imali smo kaj za vidjet.od korijenja trave i obliznjih oraha i šljiva koji su drzali zemlju skupa formiral se povrsinski sloj od oko 20-ak cm koji nije propao,a ispod toga rupa 4x4m.
 

BACO

Član
Tu od
13 Svi 2010
Poruka
59
Ne znam kolko si izvuko tog pijeska ,malo il puno ,kolica il kubik .
Zašto ti je to važno ,taj pijesak moraš nečim nadoknadit il će ti bit kao kod gore opisanih slučajeva .Ako si zadovoljan sa količinom vode moraš bunar zasut sa zasipom.To ti je granulacija šljunka od 2-6 mm.Njega samo sipaj sa strane ,okolo cijevi polako i on će sjest i formirat prirodni filter kroz koji ti neće ići ovaj sitnin pijesak.Biće ga jako malo jer na cijevima nemaš filter koji bi spriječio i taj sitni pijesak da ulazi kroz rupice koje si izbušio.
Al će definitivno pomoć,smanjiće dotok pijeska do maksimuma.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
tog pijeska se izvuklo strasno puno kroz godine,samo je ovu zadnju pravio probleme,jer ga je bilo stalno. moja je pretpostavka bila da se sve skupa urusilo zbog ekstremne suse u zadnje dvije godine,koja je prosusila zemlju na velikoj dubini,zemlja je tad rahlija nego dok je mokra,i nije mogla drzati sama sebe. ovo s kamencicima je dobra ideja,samo je problem sto ce pumpa njih povuci kad dođu do rupa na cijevi. uglavnom,problem pijeska sam rijesio produzivanjem cijevi.
 

BACO

Član
Tu od
13 Svi 2010
Poruka
59
Sorry GOGO1990 poruku sam namjenio Kesegiću ,on može riješit svoj problem jer je njegov bunar frižak i on neće ,valjda ,izvlačit toliku količinu vode. Kad bunar krene vući pijesak preporuka je da se smanji crpljenje do mjere u kojoj ne vuče pijesak.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
nema veze.eh,smanjio bih ja kolicinu vode,al daj ti to objasni mojim biljčicama kad su žedne!:D::D:
 
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
249
evo ja konacno uspio danas vuci vodu sa el pumpom. Dosad je bilo samo na rucnu pumpu, pjeska je bilo ko u prici, al evo sad je dobro, jos malo ga vuce al to je zanemarivo. vec sam mislil da nece od toga biti nist.sutra se odma salata sadi i nek raste
 

Kesegic

Član
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
40
Jel netko rastavljao rusku pumpu? Pitam samo radi toga da vidim koliko je psovao kod rastavljanja...:mad:: Četiri šarafa trebam skinuti i toliko su ih idiotski stavili da je gotovo ne moguće. Nova pumpa, i prestala mi vući vodu. Zvuk normalan, ja je izvadim i vidim da je ona guma gdje je usis propala dole i da je jedan šaraf od ta četiri otpustit.... negdje sam čitao da im zna puknuti nekakva osovina unutra, pa ona radi, ali ne vuče vodu...
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
staru sam imao seriju i nisu bile lose dok je neukrase. nema sta tu da ode sem gumene membrane sto pumpa vodu. netreba je spustati do dna da nedohvati pesak ili tvrdje necistoce jer to osteti membranu. to radi na principu sklopke [ automata] sa pomicnom kotvom i namotajem koji je zaliven u smolu. sve je dobro dok smola drzi i neuvuce vodu u namotaje.ovako nadji membranu odvrnes vijke i zgodno se promeni
 

Kesegic

Član
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
40
Rastavio sam je, eh sad kad bih još znao kako treba izgledati. Uglavnom sve izgleda ok, osim što ne znam trebaju li se ti dijelovi razdvajati. Gornji dio je odvojen od donjeg gdje je motor i koji je u slikonu.
 

Kesegic

Član
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
40
Ehh sad... jedino što je na njoj pokidano je onaj čep gore.. meni se čini da je to neka vrsta ne povratnog ventila.... bio je od neke gume i dio koji ga je držao je pukao pa je propao dole... da nije možda to problem... jer pumpa radi,, ,jedino što ima jako mali pritisak... može se prstom zaustaviti voda..
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
Upravo to je problem. To je nepovratni ventil i bez njega pumpa nemože raditi. Gumica na tom ventilu izgleda ovako
v.jpg

Ako si kupio novu pumpu onda si uz nju trebao dobiti i novu gumicu ventila i novu membranu. Bar je kod nas tako...
 

Kesegic

Član
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
40
Upravo to je problem. To je nepovratni ventil i bez njega pumpa nemože raditi. Gumica na tom ventilu izgleda ovako
v.jpg

Ako si kupio novu pumpu onda si uz nju trebao dobiti i novu gumicu ventila i novu membranu. Bar je kod nas tako...

Nisam dobio :( , a i malo drugačije izgleda... jedan dio nje je izlazio kroz otvor za usis, sada je taj dio pukao i ona propada dole.. (skontao sam da je do toga). ... sad ne znam kako da je učvrstim opet...
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
Dali je taj dio što je otpao metalni ili gumeni? Ako je bio metalni onda je to lako riješiti, ako je gumeni onda će biti malo teže ali se takođe može riješiti, samo ako ovaj dio gumice što je ostao u pumpi nije oštećen.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
bez tog ventila i nemoze imati pritisak. nesto je upalo verovatno i zeznulo stvar. jedino po tom tipu pumpe da trazis novu .imali su vise serija. ni kod mene nije bila takva. kod mene je imala metalnu plotnicu zajedno sa diht gumicom.prosto bilo i za napraviti
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
Nema veze koji je tip pumpe. Paše mu i ovakva gumica kao što je na slici iznad, samo mu još trebaju vijak i navrtka. A takođe paše i ona sa onom gumenom "sisom" na vrhu.
 

Kesegic

Član
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
40
Nema veze koji je tip pumpe. Paše mu i ovakva gumica kao što je na slici iznad, samo mu još trebaju vijak i navrtka. A takođe paše i ona sa onom gumenom "sisom" na vrhu.

Ta slika mi je i dala tu ideju. :D Tako da sam sad pričvrstio tu gumicu tako da sam proturio šaraf s gumenom platnom i sada radi ... doduše malo je slabiji pritisak, ali meni ne smeta... ionako imam slab pritok vode u bunaru.. pa mi ni ne treba jaka pumpa..

Hvala svima na pomoći. :drink:
 

Najnoviji postovi

Na vrh