• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

BUŠILICA ZA RUPE

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
savoris kaže:
:lol: :lol: busman
a cijena jeste humana ali ni meni nije lose , gdje jos sa traktorom od malo para i prikljuckom od jos manje mozes da zaradis na sat 50 evra ;)

:mrgreen: tako je

d.o.o bušman :lol:
 
L

lanjski

Guest
ZJ kaže:
Nego, pitam se koliko diferencijal traje ak se sateliti tak stalno vrte? :scratch

Evo ja cu to tako da uradim pa cemo videti. Obradjujem oko 6 hektara vocnjaka (tu nameravam da ga koristim, sto znaci da ce malo ozbiljnije raditi) pa ako niko pre toga ne odgovori ja cu javiti da li radi ili je umro :)
Ako rikne ...jebiga
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Netrebaš tak, dovoljno je blokirati trkače i redukcija od 1:4 ti je dovoljna.
 

Ronin

Član
Tu od
13 Velj 2009
Poruka
239
Kad krene bit će rupa za izvoz u Sloveniju i EU. :mrgreen: :lol: :lol: :mrgreen:
 
L

lanjski

Guest
ZJ kaže:
Netrebaš tak, dovoljno je blokirati trkače i redukcija od 1:4 ti je dovoljna.

uh, ebem ti trkace....
Ajd pojasni molim te

Jel to vazi za slucaj ako stavim kardan na kraj poluosovine a noz na mesto gde je bio vezan kardan od lade? Ne mogu diferencijal da okrenem vertikalno jer tako ispada dosta visoko a meni treba da radim ispod voca, znaci ispod grana koje se nakada jos i saviju pa bas bude dosta nisko.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
lanjski kaže:
ZJ kaže:
Netrebaš tak, dovoljno je blokirati trkače i redukcija od 1:4 ti je dovoljna.

uh, ebem ti trkace....
Ajd pojasni molim te

Jel to vazi za slucaj ako stavim kardan na kraj poluosovine a noz na mesto gde je bio vezan kardan od lade? Ne mogu diferencijal da okrenem vertikalno jer tako ispada dosta visoko a meni treba da radim ispod voca, znaci ispod grana koje se nakada jos i saviju pa bas bude dosta nisko.
Potraži malo, ima dosta slika.
Moraš ga okrenuti upravo tak kak nećeš, znači poluosovine gore-dolje. Skratiš jednu trubu tamo gdje ti bude puž, a drugu odrežeš potpuno. I blokiraš trkače u diferencijalu.
 
L

lanjski

Guest
Moraš ga okrenuti upravo tak kak nećeš, znači poluosovine gore-dolje. Skratiš jednu trubu tamo gdje ti bude puž, a drugu odrežeš potpuno. I blokiraš trkače u diferencijalu.

Procitao, poslusao, a nikako da kazem hvala.
Evo sad cu
HVALA
Jbg pozurio da pravim pa zaboravio :)
Hvala ti zaista ZJ.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
lanjski kaže:
Moraš ga okrenuti upravo tak kak nećeš, znači poluosovine gore-dolje. Skratiš jednu trubu tamo gdje ti bude puž, a drugu odrežeš potpuno. I blokiraš trkače u diferencijalu.

Procitao, poslusao, a nikako da kazem hvala.
Evo sad cu
HVALA
Jbg pozurio da pravim pa zaboravio :)
Hvala ti zaista ZJ.
Nema na čemu. Tu smo da si pomažemo. Ako su ti moja naklapanja bila od koristi, to mi je najveća zahvala. Radi samo dok imaš volje.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,096
cek malo , ili ja ne razumijem ili je doslo do nesporazuma izmedju vas dvojice :scratch

ako sam dobro razumio lanjski bi da diferencijal ugradi na homemade malcer :scratch znaci na ubrzavanje
a zj ti si mu objasnio da diferencijal postavi na usporavanje kao za busilicu
nesto tu ne stima :?
 
L

lanjski

Guest
savoris kaže:
cek malo , ili ja ne razumijem ili je doslo do nesporazuma izmedju vas dvojice :scratch

ako sam dobro razumio lanjski bi da diferencijal ugradi na homemade malcer :scratch znaci na ubrzavanje
a zj ti si mu objasnio da diferencijal postavi na usporavanje kao za busilicu
nesto tu ne stima :?

Da, na malcer ugradjujem taj diferencijal.
Znaci ipak na ubrzavanje, tj poluosovina ide na kardansko vratilo traktora?

Zavario vec nosace ali imam brusilicu a "jebes masinu koja ne moze........." pa ako treba, lako cu ga okrenuti.
Jbg kod mene niko, ali bas niko nema malcer tako da nemam sanse negde da ga pogledam.
 
E

eichertrack

Guest
dali je netko radio bušilicu na hidraulični pogon, pa složio da se može vidjeti
 

skladistar

Član
Tu od
26 Kol 2007
Poruka
508
eichertrack kaže:
dali je netko radio bušilicu na hidraulični pogon, pa složio da se može vidjeti

po meni prekomplicirano i preglomazno
trebas jaku pumpu, jaki protok, rezervoar s uljem, pumpu, je...i prijenos......
jednostavno se ne isplati....

ajde da negdi dobis macer na ruci pa samo naprijed nasrafis neku getribu s prijenosom i svrdlom....
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,096
hidraulike (serijske) kod vecine traktora su nedovoljne snage , osim kod nekih modela
znaci te pumpe jednostavno nemaju dovoljno kilovata da bi se iskoristile za neke ozbiljnije pogone

a busilica na hidropogon zvuci malo previse komplikovano za ove neke standardne potrebe kao recimo rupe za vocke i stupove
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
morao bi ici hidro motor sa reduktorom, i tu bi se pojcao okretni momenta, tako da bi pumpa stigla potjerati taj motor obzirom da nije potrebna velika snaga za busenje (nizak broj okretaja i opterecenje nije veliko)
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,096
ok povecat ces obrtni momenat redukcijom ali ces smanjiti brzinu ;)
i mislis da ne treba mnogo snage busilici , ne treba u lakoj zemlji ali kada sam otisao u neku mokru ilovacu da busim da vidis kako traktor dodaje gasa

sve u svemu zasto komlikovati sa hidraulikom kada cijeli problem rjesava jedan reduktor
 
A

amir80m

Guest
lanjski kaže:
ZJ kaže:
Netrebaš tak, dovoljno je blokirati trkače i redukcija od 1:4 ti je dovoljna.

uh, ebem ti trkace....
Ajd pojasni molim te

Jel to vazi za slucaj ako stavim kardan na kraj poluosovine a noz na mesto gde je bio vezan kardan od lade? Ne mogu diferencijal da okrenem vertikalno jer tako ispada dosta visoko a meni treba da radim ispod voca, znaci ispod grana koje se nakada jos i saviju pa bas bude dosta nisko.

Nož stavljas na prirubnicu gdje je bio kardan, a kardan od traktora ide na poluosovinu-vratilo.
Ja imam upravo takav stroj, kupio ga od covjeka koji pravi takve tarupe (malčere). Diferencijal je od mercedesa i veoma je masivan, mnogo je jaci od ladinog. Imam iskustva u "zaribavanju" ovog diferencijala, jednom mi je zaribao totalno a drugi puta sam osjetio na vrijeme i nije mi zaribao.
Ovaj sistem moze radit, ali pod uslovom da trava nije prevelika, jer se izuzetno grije. Previse se trkaci obrcu, zasto oni ustvari nisu namijenjeni, meni su bili totalno zaribali prosle godine, prokljuca ulje.

Šta sam uradio:
napravio sam bronzane piksne-posteljice, rastavio diferencijal i nabio piksne na osovinice trkača i navukao trkače. U ovom slučaju se mnogo manje grije diferencijal.
Sta ti je još važno, moras provjerit kakav ti je semering-zaptivac na zupčaniku-vratilu gdje ces postavit noževe (stoji na najnižoj tačci diferencijala) jer ako ti bude imalo pustao ulje zaribat ce ti.
 
L

lanjski

Guest
moras provjerit kakav ti je semering-zaptivac na zupčaniku-vratilu gdje ces postavit noževe
Napravio, i postavio bas tako. Samo sam probao i funkcionise, Doduse radio sam samo oko pola sata i nije se mnogo ugrejao mada jeste bio topao. Trkace sam povario a primetio sam da curi ulje na taj semering. Ostaje mi da zamenim oba i taj i drugi koji stoji na kraju poluosovine, da radim ozbiljno i da vidim koliko ce da izdrzi.

Posto je prvi malcer uopste u kraju gde zivim komsije me vec proglasile za genijalca :)
Hvala ti za savet.
I da, ako nije tajna, koliko je kostao posto si ga vec kupovao?
 
A

amir80m

Guest
lanjski kaže:
moras provjerit kakav ti je semering-zaptivac na zupčaniku-vratilu gdje ces postavit noževe
Napravio, i postavio bas tako. Samo sam probao i funkcionise, Doduse radio sam samo oko pola sata i nije se mnogo ugrejao mada jeste bio topao. Trkace sam povario a primetio sam da curi ulje na taj semering. Ostaje mi da zamenim oba i taj i drugi koji stoji na kraju poluosovine, da radim ozbiljno i da vidim koliko ce da izdrzi.

Posto je prvi malcer uopste u kraju gde zivim komsije me vec proglasile za genijalca :)
Hvala ti za savet.
I da, ako nije tajna, koliko je kostao posto si ga vec kupovao?


Čini mi se oko od 550 eura, inače se tako kercu ti prvaljeni.
 
A

amir80m

Guest
i jos jedan savjet, ukoliko kosiš veliku travu kosi je u dva prolaza, prvo jedno sa prilicno odignutim tarupom-malčerom drugi puta ga spusti do kraja.

Provjeravaj nivo ulja u toku rada malo češće. Jesi li ostavio odušak odozgo, probijes onaj poklopac i navaris komad cjevčice.
 

Najnoviji postovi

Na vrh