• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Centralno i ostalo grijanje

zelja8

Novi član
Tu od
20 Velj 2018
Poruka
12
Evo bio dimnjacar, probio dimnjak i rekao da je dimnjak.ok što se tice vučenja i da trebam povećati temp kotla i do kraja izolirati dimnjak, ( vjerovatno je i on u pravu, ali više stvarno ne znam.koga da slušam i kome da vjerujem)

Što se tiče pufera, već sam o tome razmišljao prilikom ugradnje, pa sam to zbog financija odgodio za godinu-dvije.
Ali ako je to rješenje problema, naći ću još negdje tih 5-7000 kuna koliko su mi rekli da košta.

Hrva

Sve si točno.napisao.kao da si bio.kod mene u podrumu i sve vidio :)

Jedino ovaj dio sa drvima nije 100% tocan jer sam znao prilikom prvog lozenja vatre (u jutro ako mi se ugasi) ostaviti donja vrata malo otvorena dok ne uhvati kako treba, pa ja odem do trgovine i tako to, zaboravim na otvorena vratašca i temp kotla je na brzinu bila 85-90*C, jedino u tom trenutku se nisam sjetio provjeravati dali kaplje iz dimnjaka.

Ali u glavnom, slažem se za taj dio sa drvima, za sljedeću zimu ću se pokušati bolje pripremiti.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Imam jedan specifičan problem na razmatranje. Nije doduše peć, ali je šparet za centralno.

Prvo sam imal centralno na plin. Bojler je samo za centralno, nije kombi. Naknadno sam nabavil šparet za centralno i 5-6 godina se grijem uspješno na drva. Jeftinije je, a imam i zanimaciju dok porušim, dopremim i napravim drva za loženje. Kad je jednom stisnula jača zima, pokazalo se da šparetu treba ujutro puno vremena dok zagrije prostor. To sam ubrzal istovremenim ukljućenjem plinskog bojlera dok se temperatura vode u radijatorima nije izjednačila na oko 60°C (možda pol sata). Dalje se ložilo samo u šparetu i on je uspješno održaval temperaturu iako je vani bilo ispod -15°C. Posljednjih nekoliko godina nisam uopće palil plinski bojler. Sad je u najavi jače zahlađenje pa sam probal pokrenuti bojler da vidim jel sve u redu. Nažalost nije. Pumpa se ne pokrene, ili je crknula ili je zablokirana od kamenca. Bojler se upali i za vrlo kratak čas ugasi. Pretpostavljam da se uslijed neispravne pumpe, temperatura u bojleru naglo podigne i automatika ugasi plamenik.

Pošto kod špareta imam jednu pumpu s cijevnim tremostatom, postoji li mogućnost da koristim tu pumpu za cirkulaciju vode kroz bojler. Po meni postoje najmanje 3 potencijalna problema:
1. može li se ta pumpa kod špareta na neki jednostavan način pokrenuti kod dovoljno niske temperature vode u sistemu (nisam isprobal podesiti na termostatu, a sad je podešeno da se upali na 65°C),
2. hoće li bojleru (plameniku) smetati kontra smjer strujanja vode kroz bojler (dok su radile obje pumpe, malo su se tukle, ali se u konačnici uspostavil dobar smjer strujanja vode),
3. hoće li voda uopće moći strujati kroz pumpu u bojleru ako je ona zaglavljena zbog kamenca?

Zamjena pumpe u bojleru sigurno rješava problem, no, postoji li još neko rješenje (osim loženja cijelu noć), a da nije komplicirano.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,864
Da li ti je peć prigušena na klapni ako je ima?
Pufer ti je zakon i od 1000l ti košta ispod 5k kn i još jedna pumpa,termostatski ventil i cijevi,bude se nakupilo 1-2tisuće..i onda nebudeš morao prigušivati peć..
Ja imam 60kw peć sa puferom i ne slini i ne cmazi dimnjak,malo u peći ima smole ali s obzirom da je uglavnom hrast i agacija,ništa čudno.
Hrastu navodno treba 2god da se osuši i uglavnom ako hoćeš suha drva ove god ih spremiš a kuriš ih nagodinu..onu drugu zimu.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,547
iwanho, izvadi lopatice iz pumpe...međutim, prema vlastitom iskustvu i kroz ugašenu pumpu voda teče...ak ti je blokiralo lopatice, nije valjda kamenčina u cijeloj pumpi...
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Hrva

Sve si točno.napisao.kao da si bio.kod mene u podrumu i sve vidio :)

Jedino ovaj dio sa drvima nije 100% tocan jer sam znao prilikom prvog lozenja vatre (u jutro ako mi se ugasi) ostaviti donja vrata malo otvorena dok ne uhvati kako treba, pa ja odem do trgovine i tako to, zaboravim na otvorena vratašca i temp kotla je na brzinu bila 85-90*C, jedino u tom trenutku se nisam sjetio provjeravati dali kaplje iz dimnjaka.

Ali u glavnom, slažem se za taj dio sa drvima, za sljedeću zimu ću se pokušati bolje pripremiti.

Ma to je to, nema tu puno mudrolije, nariktaj peć na radnu temperaturu 70-75 i bit će dobro....netreba tu izolirati cjevnicu od peći do dimnjaka......a ovi briketi oni su ti i ovako dobri za čiščenje peći, jer su vrlo suhi - oko 10 % vlage, pa peć iznutra postane čista ko sunce, samo budi oprezan da ne pretjeraš temperaturu preko 100 st.C.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,700
Spremit drva ovu zimu da bi ih mogao ložit ne sljedeću nego tek onu drugu zimu??? Dajte ljudi, sad ste počeli stvarno filozofirat na najjače.

Poslano sa mog F5321 koristeći Tapatalk
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,864
Hrast da..barem tako rade ljudi kod nas..dulje se susi..tko moze taj tako radi..ja mogu spremit 30m drva i onda nemam kuda s njima,da ih imam kuda stavit onda bi 100m pripremio i bilo bi za 4 zime..pa nek budu suha kak se spada..
Ali volio bih da me netko demantira,jer smatram ako ove godine srušiš drva,suha nebudu do početka sezone kurenja garant..našao sam neku tablicu da obrađeni hrast od 25mm debljine osuši na 20% vlage treba 100 dana..u prikladno smještenom prostoru..
Tako kad mi drvo u metricama dodje debljine 20cm koliko dana treba da se osuši?
A s druge strane ima razlike od suhih i "suhih" drva..pogotovo nisu suha ona koja kipe u peći.
I ako dimnjak cmazi definitivno nisu ni drva suha.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Darijus i puknuti, hvala obojici. :drink:

Puknuti,
nisam nikad imal uvid u unutrašnjost Grundfosice. Jel treba taj čep odšrafiti pa onda pokrenuti ili? Postoji li opasnost da nekaj strgam - na kaj trebam paziti?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hvala, :drink: bum večeras proučil i sutra pogledal kaj morem napraviti na bojleru.
 

Riis

Član
Tu od
12 Velj 2012
Poruka
155
Vrsta drveta

Ogrjevna vrijednost 1 pm drva [kWh/pm*]

Javor 1.675

Breza 1.810

Bukva 1.850

Hrast 1.890

Jelsa 1.400

Bijeli jasen 1.870

Jablan 1.110

Bagrem 2.040

Vrba 1.440
Ogrjevna vrijednost drveta sa 15% vlage
*pm-prostorni metar

Drvo koje se koristi za ogrjev u obiteljskim kućama ne bi smjelo imati udio vode veći od 25%. Svako drvo sa većim postotkom vlage dovodi do pada temperature ispod optimalne, što uzrokuje povećanu količinu dima te je moguće i oštećenje samog dimnjaka. Također, korištenjem prevlažnog drveta opada i njegova ogrjevna vrijednost, a samim time i proizvedena toplina, budući se dio energije sadržane u drvetu troši na isparavanje vode (0,68 kWh/kg vode). Razlika u težini između suhih i sirovih drva je preko 200 litara vode po prostornom metru.
Daske hrasta kitnjaka se suše za upotrebu u stolariji suše koliko cm debljine toliko godina a i još poslje se pojave razlike, i parket u koji je po 20 godina u kučama sa klasičnim grijanjem se rasuši kad se uvede centralno grijanje.
P. S. drvo se najbrže suši sa čela, zato i raspucaju čela, zato se drva na krače ispiljena brže suše nego duža.
 
Posljednje uređivanje:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Danas sam pokušal pokrenuti pumpu, nije išlo. Pozval sam servisera, skinul je pumpu, rastavil i opet se nije mogla pokrenuti. Za 5-6 godina nerada se je pošteno zapekla. Sad je ugrađena nova i bum promijenil način grijanja u prelaznom periodu. Nek se malo vrti na proljeće i na jesen.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,715
Nek se malo vrti na proljeće i na jesen.
Iwanho, nije dovoljno dvaput godišnje.
Regulatori grijanja ti sami uključuju pumpe dvotjedno do mjesečno.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
je niš , moraš si budilicu navinuti za svaka dva tjedna

serviser ti je uvlalil novu pumpu , nek mu je sa srečom
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Stara je rastepena ostala kod mene. Mogu se igrati s njom kak hoću i ak bi je osposobil, bila bi v rezervi. Samo treba iskemijati, kakvu kemiju primijeniti.

Prije dok sam se grijal na plin, pumpa nije delala od travnja do listopada i nikad nije bilo problema. Zato sam mislil da bi grijanje na plin u prelaznom periodu, kad treba samo malo temperirati predvečer, bilo dovoljno. A nije problem ni po ljetu koji put zagrijati vodu u kombiniranom bojleru, umjesto korištenja protočnog bojlera.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Pozdrav svima

(ne znam odakle bih krenuo i dali uopće na ispravan način pokrećemo pitanje/raspravu)

Vidim da Vas ima dosta koji se razbacujete informacijama, znanjem, iskustvom itd, pa reko: "idem pitati pametnije"

Prije 4 mjeseca sam u kuću uveo centralno grijanje, kuća prizemlje 70m2 koje se grije i potkrovlje koje se ne grije. Stavio i PVC stolariju, planiram fasadu ovo ljeto.

U podrumu Centrometal peć 25kw, dimnjak pgm, fi16.
U podrumu nije izoliran niti dimnjak niti domovina cijev, (negdje sam čuo da i nju treba izolirati), dimnjak nakon izlaza iz podruma(podrum je ispod velike vanjske terase) izoliran stirodurom 5cm do krova terase, a ostatak dimnjaka od krova terase do kape,(cca 4m) izoliran običnom 2 stiroporom, (nisam i tu stavio 5 stirodur jer bi bio širi od kape).

Prvo mi je strasno vraćao dim i curilo, smolilo, (znaci 10 i 11mj, temperature cca 5-15°C).

Tada mi rekli da je problem visina, (7m ukupno, 5,5 od ulaza cijevi u dimnjak), pa ja kupio jos 5 elemenata i podigao cca 1,5m
Stvarno manje dimilo i manje curilo, ali samo manje, nije se riješio problem.

Kondenzacija dimnjaka se nastavila i svakih dan-dva izvadim cca 2-3L vode iz posudice u dnu dimnjaka.
I sada još na to sve mi se i začepio dimnjak, pa sutra zovem dimnjačari službu da pročisti. i

Pitanje: koji bi bio moj problem zbog kojeg dimnjak toliko kondenzira.

Drva suha, (hrast i bagrem) dovezena iz šume u 3 mjeseca 2017, temp. peći nikada nije ispod 60°C.
Debelo prevelika peč za tu kvadraturu. Ide ti po nekvom pravilu ako je kuča cakum pakum 10m2=2kw plus nekvih 10%. Ugl trebaš veliki pufer da iskoristiš kapacitet peči. 83°c ti je propisana temperatura kotla od strane centrometala, ispod toga st ti stvara smola i kotao kuha drva.
8c2c3beb481c6008009b24d0d47d6d76.jpg


Poslano sa mog Lenovo K10a40 koristeći Tapatalk
 

Najnoviji postovi

Na vrh