• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Centralno i ostalo grijanje

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
857
Tebi pufer radi?
Koliko je bilo C u puferu kad ti se pregrijavala?
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Radi pufer, kako da ne... temperatura je bila 80 stupnjeva kao i u peći, jedan su pored drugog... u vremenu kad nije bil preuređeni sustav grijanja i dozidana kuća, peć je super gušila prekomjernu temperaturu... drva su gorjela 14 sati, nakon 5 sati to je bil ugljen, kad sam otvoril vrata...
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
857
Onda si očito tada ložio više nego što je pufer bio u stanju prihvatit topline.
Mislim, ti termometri na puferu po visini služe, da procjeniš koliko drva smiješ stavit u peć.

Nema brige, dok startaš ujutro i sustav se preko noći 'ispraznio', a kad dodaješ drvo, moraš znat, da ti kuća već (bar djelomično) ugrijana plus imaš več nešto vode ugrijane, pa nemaš u puferu više onoliko 'mjesta' za svu tu energiju.

A sadašnja situacija. Sigurno ti loše izoliran novi dio troši puno. Imaš na njemu svoju granu grijanja? Koliko ti imaju izlazni i povratni vod grejnog kruga tog dijela kuće stupnjeva?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,647
mislim da je problem u šamotu...treba sve novo staviti, peć ne radi optimalno i ne postiže temperaturu...
sličan problem je imao kolega, uništil je peć mokrim drvima...
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
857
Velika šansa.
Za pirolizu drva moraju bit suha.
Znači nabaviš u jesen za slijedeću zimu.

Kod nas često imaju u prostoru kud je peć i zalihu drva za 14 dana, ako može.
Je u dva dijela, jedan se suši, drugi koristi, pa tjedno puniš. To im još uzme nešto vlage,a pozna se i da nisu baćena u peč sa -15 dirkt unešena.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Taj princip dosušivanja je dobar za svaku peć. U drvima koja su pospremljena vani pod krovom vlaga varira ovisno o relativnoj vlazi zraka, a ona je u zimskom vremenu dosta nepovoljna.
 

Raptor

Aktivni član
Tu od
13 Svi 2018
Poruka
224
Bok, evo bliži se zima pa trebam pomoć :)
Tražimo peć za drva koja može što bolje ugrijati dnevni prostor od cca 55 m2 x 2,6. Izolacija je dosta loša.

Može netko predložiti neku peć koja se pokazala dobra?
Nisam siguran da li je problem i lokacija, s obzirom da se nalazi u kuhinji na mjestu gdje je nekada bio štednjak, pa da ne pregrije elemente:
1632379072220.png
 

Raptor

Aktivni član
Tu od
13 Svi 2018
Poruka
224
Nemam kako. Nema dimnjaka i tu je prolaz.
Na tom mjestu je godinama bio drveni stednjak, mislis da je problem ako bi tu bila?
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,656
A, bio drveni štednjak (pa izgorio), sad bi trebalo nabaviti neki limeni (u najmanju ruku).🤔
 

Raptor

Aktivni član
Tu od
13 Svi 2018
Poruka
224
Kalijevu ne bi.
Gledao sam Plamenove cijevi od 8 kW ali bi volio bas info od nekog iz prve ruke.
Posebice za ovo sto sam napisao buduci da je pec do kuhinje
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
857
Problem je ako je izlaz dimnjaka to žuto.
Danas imaju kamini obično izlaz gore.
A što je iz zida lijevo?
Jer neki kamini traže i dovod zraka, pa bi možda probio to kroz zid.
Brzi pogled na prvu web trgovinu, oko 10 kW je plus minus 1.200-1.500 €.
Ja bi uzeo užu i ostavio okolo plac, da grije a i da ne zapali okolinu.
 

Raptor

Aktivni član
Tu od
13 Svi 2018
Poruka
224
Da, žuto je dimnjak, ako bi trebalo onda ćemo probiti rupu više u dimnjaku. Lijevo je obloženo pločicama... U ove Nordica su super ali skupeee :) Plamen mi se više sviđa
 

domy_os

Iskusan lik
Tu od
18 Lip 2021
Poruka
786
Postoji li neka peć/kamin koji bi se mogao staviti u dnevnu da grije tu sobu, da opcionalno mogu pustiti centralno grijanje kroz njega i da se u slučaju nužde može na njemu kuhati? Tražim neku backup varijantu uz toplinsku pumpu, a peć za pirolizu mi je malo overkill.
 

Najnoviji postovi

Na vrh