• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Centralno i ostalo grijanje

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,580
OK, ali s centralnim baš i nije do zajebancije, ako ti puna peć drva tutnji, a struja crkne i nisi doma
Meni da stanu pumpe centralno ne može zakuhati,najviše mi je ljeti za solarno
A što se može desiti?
U najgorem slučaju zakuha peć

.mislite li da taj punjac iz UPSa koji je "slabih" karakteristika je dovoljan da napuni taj akumulator ali naravno treba mu vise vremena ili mislite da bi zbog zdravlja akumulator bilo dobronapuniti na nesto jace?
Meni je rekao čovjek koji mi prodao akumulator da ga je poželjno svakih 3-4 mjeseca staviti na punjač,da ga kao pretvarač ne može 100% napuniti
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,771
A što se može desiti?
Svašta, od zakuhavanja, porasta tlaka iznad sigurnosti, poplavljivanja preko sigurnosnog ventila itd.
Kod mojeg je pok. tasta "štadlerica", radi podložene klapne od samson regulatora zakuhala, kipuča voda je izbila sigurnosni ventil, a ispod njega je spavao mačak, mačak je ostao na mjestu ošuren, kuhan, krepao. Sigurnjak je bio na par centimetara pokraj ekspanzione posude od cca 40 lit, njezina se dušica uništila, trebala je nova. Podrum je bio poplavljen vrelom vodom i u oblaku pregrijane pare.
@plus jedno pitanje za Vas...mislite li da taj punjac iz UPSa koji je "slabih" karakteristika je dovoljan da napuni taj akumulator ali naravno treba mu vise vremena ili mislite da bi zbog zdravlja akumulator bilo dobronapuniti na nesto jace?
Pa eto, na temelju 11 godina iskustva, ja nikada nisam te svoje akumulatore ničim dopunjavao, a uvijek su bili puni i spremni za rad.
Zar nije dovoljno za to da bude montirana termička zaštita spojena na vodovod i sigurnjak?
To je jedan od sigurnosnih elemenata, a da li je za pojedini sistem centralnog grijanja dovoljan samo on, to ja ne mogu tvrditi, a niti opovrgnuti. Gotovo svaka obitelj ima napravljen drukčiji sistem centralnog grijanja, pa makar se koristi recimo ista peć, te veči dio istih elemenata.
Več sam mislim bio negdje spomenuo da je jedan moj poznanik završio u bolnici i jedva je izvukao živu glavu dok je roknulo njegovo centralno izrađeno na bazi kamina. Da li je on imao sve zaštitne elemente i koji je od njih i zašto zakazao, ja sad ne znam, ali da je roknulo i njega ofurilo i ozlijedolo to je istina.
Meni je rekao čovjek koji mi prodao akumulator da ga je poželjno svakih 3-4 mjeseca staviti na punjač,da ga kao pretvarač ne može 100% napuniti
Prvi put čujem za ovo.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,771
I ono glavno nisam napisao da ako nema struje, nema UPS-a, dešava se da ljudi uglavnom ostanu bez grijanja. Ne rade pumpe, a još neka su pumpama u seriju ugrađeni nepovratni ventili zaboravi grijanje. Pošto je danas trend sve automatizirati, a ismijava se izraditi instalaciju debljim promjerom cijevi i izrada bajpasa za pumpu, tu bude da se ostane bez grijanja.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,580
Meni je peć u podrumu tako da topla voda na kat cirkulira prirodnim putem,malo slabije grije ali bolje išta nego ništa
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,771
Tako da, pošto nemaš nepovratni ventil, čija opruga je prepreka za termosifonsku cirkulaciju. Da ga imaš ne bi se grijao, makar ti je peć u podrumu.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,771
Evo jedva sam našao sliku ekspanzione i sigurnosnog ventila prije nje. Ispod tog je sigurnjaka poginuo mačak dok je zakuhala peć kod pok. tasta:
DSC02342.JPG
Gornje dvije cijevi su mu bile topla voda iz bojlera i hladna voda.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,580
Tako i meni jednom kad je zakuhala peć kroz sigurnosni sukljala para,srećom bio kod kuće pa brzo reagirao. Meni pala žeravica kroz rešetku i klapna na vratima toliko ostala otvorena da je stalno zrak strujao.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,688
Tako i meni jednom kad je zakuhala peć kroz sigurnosni sukljala para...
Znači da je sigurnosni ventil na pravom mjestu, jer para i mora sukljati.
Ako suklja voda, znači da je sigurnosni na krivom mjestu i dozvoljava pražnjenje kotla od vode, pa onda u njemu ostaje samo para...eksplozija kotla je blizu (volumen pare je puno puta veći od volumena vode).
Kolega @plus to jako dobro zna.
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,200
Kolega @mtd001 moze jedno pitanje vezano za postavljenu sliku...zasto je ventil pokraj pumpe na glavnom odlaznom vodu polu otvoren (odnosno poluzatvoren kako zelis), mislim da se time umanjuje ucinak pumpe ili grijesim?
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,771
E to je sad potvrda mnogih mojih mantri nekim drugim "forumašima", jer oni meni tada pariraju nešto kao s podsmijehom i izjavom da zaboravljam da živimo u 21 stoljeću.
Ja sam upravo radi toga zadržao mogućnost korištenja bajpasa i ja sam uravo radi toga sebi ugradio onaj famozni "klapnasti", a ne nepovratni ventil s oprugom kakav je u Laddomatu.
Evo svako od nas kad-tad dođe na potvrdu svoje teorije 🤓🥂.

A po pitanju sigurnjaka - treba biti što više iznad kotla, iako ga mnogi majstori ugrađuju nisko, dolje. Ako i kotao kuha, suklja van para, na sigurnjak, ali je visoko i kotao ostaje pod vodom, ne bude deformiran ili uništen. 👌👍
 

matru

Član
Tu od
9 Pro 2015
Poruka
73
@iwanho ja takav ventil imam na senko štednjaku i odradi ako slučajno dođe do pregrijavanja, ali sada imam i ups pa imam dvostruku zaštitu.
Kako ste zadovoljni sa senko štednjakom? Imam nešto takvo u planu za etažno centralno.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,340
Ja sam zadovoljan, mana mu je veliko zagrijavanje okoline na koju treba računati, on je super ako je oko njega velika otvorena kvadratura prostora da može nju grijati jer u maloj kuhinji se kraj njega ne može izdržati. Ja osim kuhinje zagrijavam s njim još dvije prostorije i u njima je pretoplo.
 

matru

Član
Tu od
9 Pro 2015
Poruka
73
Ja sam zadovoljan, mana mu je veliko zagrijavanje okoline na koju treba računati, on je super ako je oko njega velika otvorena kvadratura prostora da može nju grijati jer u maloj kuhinji se kraj njega ne može izdržati. Ja osim kuhinje zagrijavam s njim još dvije prostorije i u njima je pretoplo.
Može koja slika ili model štednjaka koji imate?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Makar izgleda jednostavno, u mojem slučaju je prekomplicirano. To bi bilo izvedivo da je prije ugradnje špareta odrađena adekvatna priprema za dovod hladne i odvod ispuštene vruče vode, a i onda bi postojali određeni problemi s prostorom.
Druga dosta važna stvar je kak je napisal @plus da u tom trenutku ostanem bez grijanja.
Kad sve zbrojim, čini mi se da mi je jeftinije rješenje ugraditi UPS. Pitanje je samo koji model.
 

Najnoviji postovi

Na vrh