• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Čerupanje pilića

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Ja sam napravio prije 2 god. od vanjskog bubnja perilice rublja. Sav sam matrijal pronašao u svome otpadu u radioni osim gumenih prsta koje sam plaćao 3 kn. Sada ih ima po 2 kn,dok su u Srbiji bili oko 1,20 kn.

Ima nešto što bih doradio, motor je od perilice i spora brzina je idealna. Bez problema čisti 2 pileta 3 - 4 kg, a ako su mali može i po 3 pileta.

Po uzoru na moj stroj pravili su rođaci i svi smo zadovoljni.
Ako te još nešto zanima sve ću ti objasniti i sve će biti u redu.
Kod čišćenja sam imao problema sa temp. vode, ako je vruća puca koža, a ako je hladna ne očisti dobro. Za drugu uporabu sam uzeo termometar i više koža ne puca niti ostaje perja.

Sretan ti i ugodan rad.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Kod mene bio kolega Muha sa svojim strojem koji je napravio od perilice doveo je i pomočnog radnika , stroj i Muha-č su fenomenalno odradili čerupanje sviđa mi se kako stroj radi i zahvaljujem se Muhaču pomočnom radniku i malom kontroloru na trudu i posjeti :drink:
 

vragolastim

Novi član
Tu od
25 Svi 2014
Poruka
11
Hvala na savjetu, napravio sam ja stroj od bubnja vešmašine i stavio motor od mašine, ljepo se razvrti i počne čistiti ( čisti fantastično), ali onda motor gubu snagu i stane, pa sve iz početka. Sada sam nabavio motor od 1,1 kW sa brzinom 2850 o/min pa moram napraviti remenicu, zato sam morao saznati botreban broj okretaja. Sada razmišljam da napravim umjesto bubnja od mašine napravim bubanj od rebraste cijevi za kanalizaciju promjera 600 mm, a rotor od masine, negdje sam vidio to pa mi se svdjelo.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Kod mene nikada nije osjetio opterećenje motor od perilice a vrti 2 u 4 kg.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,714
Prikladniji je 4-polni ili, još bolje, 6-polni motor (1500 ili 1000 okretaja) jer pogonska remenica ne mora biti ekstremno mala.
 

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
Poceo sam da pravim cerupaljku
Sutra treba da mi dodje dodje elektricar,pa ce usput i cerupaljku da poveze,Spojio bi ja to sam,ali je motor od ves masine i ima8zica,pa nebi da se ja zajebavam s tim.Taj motor ima nekolko brzina,pa na kolko obrtaja da spojim
Mala remenica,na motoru je 8puta manja od velike,stoce reci da ce bubanj da se okrece 8 puta sporije,pa kolko bi bila optimalna brzina motora,
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
@sumadinac motor od perilice sa malom remenicom i velika remenica na malom broju okretaja dobro rade. Moj stroj je od vanjskog bubnja od perilice i bez problema za par sekundi očisti 2 pileta po 4 kg ili 3 manja. Ne znam koliko je okretaja, ali pošto dobro radi nisu mi okretaji bitni.
Pazi na temperaturu vode i neće biti problema.
 

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,654
Sve si opisao kao da motor od vešmašine ima samo jedan broj okretaja, čovjek kuži da ima više brzina ,stoga nije svejedno koje žice spojiti, da bi se dobio optimalan broj. Nije isto kad vrti ispiranje, tj centrifuga ili predpranje.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Baja ja sam napisao ovako:
"@sumadinac motor od perilice sa malom remenicom i velika remenica na malom broju okretaja dobro rade."

Sa time sam mislio na najmanji broj okretaja, ako još nešto nije jasno pitajte. Po uzorku na moj stroj par ih je već napravljeno, s tim što sam rekao što trebaju popraviti, tj. gdje sam ja pogriješio, tako da su sada njihovi bolji od mojega.
 

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
Majkumu da nije to presporo,najmanja brzina je oko600o/m,ako spojim na tu brzinu,dno cerupaljke ce praviti75 o/m,sto mi deluje malo.
Ja kad racunam redukciju,podelim precnik ili obim vece,sa manjom i dobijem priblizno
Imam stari kazan za topljenje masti koji koristim samo za surenje,a to vec godinama radim tako da skoro uvek pogodim temperaturu
Hvala svima na pomoci,kad zavrsim kacim slike,a mozda i koji video padne
Intresuje me kolko je najbolje da ima okretaja dno cerupaljke,pa cu lako ja to izvesti
 

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,654
@Šumadinac, napisao sam ti za veliku remenicu ( ako je original s osovinom od veš mašine) spojena za dno, brzina nesme bit veći od 250 okretaja, a može u rasponu od 150 do 250 okretaja u minuti.
A Baja, piše kako ga nezanima broj okretaja jer mu dobro radi, i to je tebi od velike pomoći, S malim brojem okretaja motora veš mašine trebaš staviti manju remenicu a ne onu standardnu veliku od veš mašine. Dao sam ti onaj link, tamo sve preračunaš kad znaš koju brzinu ima remenica na motoru.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,714
Asinkroni motor vešmašine ima dvonamotni motor s dvije brzine vrtnje.
Veća brzina (za centrifugu) ima oko 800W i dvopolni namot, vrti se, dakle, malo manje od 3000 o/min.
Manja brzina (za pranje) ima oko 200...300W i 10 ili 12-polni namot, i vrti se nekaj manje od 600, odnosno 500 o/min.

Za pukalicu je niža brzina jednostavno preslaba, a da se postignu potrebni okretaji od oko 200 o/min.

Viša brzina, sa svojih ~900W, je dovoljno snažna, no problem je reducirati 3000 na 200 o/min, jer bi prijenosni omjer trebal biti oko 1:15, a to je s remenom teško postići. Remenica bi u tom slučaju bila tek malo veća od osovine motora.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,714
Je, samo nesmije cureti perje po remenu.
 

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
To nisam predvideo,ima das da curi po remenu,ma stavicu neki lim,da zastitim,a sto nesme,da neproklizava?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,017
Od perja.mu nebu ništ, topla voda ga uništi.
Ja sam otokaril osovinu motora skoro na nului nema brige.
Sam remen nije zaštičen i onaj za desetak kuna traje po dvije sezone za mojei potrebe ljudi kojima dam da se posluže.
Eto, ni sad ga doma nema.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
bhorov "A Baja, piše kako ga nezanima broj okretaja jer mu dobro radi, i to je tebi od velike pomoći,"

Znam što pišem: samo sam preko 20 godina proveo u školskoj klupi, imam dvije srednje škole od kojih je jedna mehaničar, jedan studij je tehničke struke, a drugi pravne. Od najsitnijih do glomaznih strojeva imam preko 160 komada od kojih pojedini dosežu cijenu do 100000 EUR, za svoje strojeve posjedujem radionu 14 x 7 m visine 4 m i produžetak radione 31 x 5 m te mislim da baja nije glup jer za svoje potrebe posjeduje više alata nego 50 % ovlaštenih servisa. Ne hvalim se - imam to za sebe i za moj gušt, tako da se zna - mislim da nisam glup.

Šumadinac: Ja sam od perilice na motor stavio malu remenicu - ima ih raznih veličina, na rotirajuću ploču sam stavio remenicu od perilice i motor spojio na sporu brzinu. Voda 64 - 72 stupnja i sa pilića spada sve osim vrhova krila i repa.

Vodi računa da ti perje ne pada po remenu - tu sam ja pogriješio, noge gdje dolazi motor odmakni od bubnja jer će ti motor prevrnuti stroj.

Sretno.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,017
Stroj najbolje radi kad je na tri noge.
A kaj se vode i mojeg iskustva tiče, sve kaj je preko 70 je previše, a ispod 65 nedovoljno.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Pa to ti je to, 1 - stupnja odstupanja od onoga što ti kažeš.
Nisam znao temp. vode pa se događalo da je pucala koža - vruća voda, ili slabo čisti - hladna voda. Kada mi je rekao čovjek koji se bavi takvim poslom problema nema kod čišćenja pilića.
 

Najnoviji postovi

Na vrh