• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Češnjak / bijeli luk

Vinkovci

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
147
ej pozzz...
jel zna netko zašto su mi požutili vrhovi češnjaka,ne jako,onak par cm. od vrha,to se pojavilo sada kad je pripržilo sunce...
ništa ti to nije :drink:
 

ludimilojko

Član
Tu od
6 Srp 2011
Poruka
245
hvala dečki, nadam se da neće biti prevelike štete s obzirom da ta hrđa zahvatila možda 5 % površine i da se ne proširi brzo na ostalo, a češnjak je za koji dan za vađenje.pozzz
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
621
Vidim da ima tema za vađenje češnjaka (http://poljoprivredni-forum.com/showthread.php?t=18384&page=3) ali ova je aktuanija pa...

Iznijet ću svoje neko iskustvo o vađenju sa nekoliko priloženih slika. Mi sadimo ručno, svakih 12m širine ostavljamo put za traktor, za prskanje služi taj put uglavnom. Vadimo red po red, kruži se oko parcele da nema praznog hoda, plug se izbaci nekih pola metra udesno od traktora, na hidraulici se može pomicati lijevo-desno. Ne izoremo češnjak potpuno nego samo do njega te se onda češnjak samo lagano povuče rukom. Prednost toga je što ne ostaje zemlje na žilama kao kod oranja, samim time kupljenje ide dosta brže. Dok je bila mokra zemlja vadili smo tonu za prijepodne (jer je svejedno trebalo čistit zemlju sa žila) a kad se prosušila vadilo se i do 3 tone, 6-7 ljudi bi sakupljalo. Ništa moderno ali sasvim dovoljno...
[IMG=http://img6.imageshack.us/img6/9262/9ryb.jpg][/IMG]

Uploaded with ImageShack.us
http://imageshack.us/photo/my-images/854/jhcv.jpg/

A profesoinalci rade ovako: http://www.youtube.com/watch?v=ODAyGEo655M
Inače je i bolje ga ovako vezat i ručno tko ga npr. dugo drži u kući za pletenje...

Kako vi ostali vadite, bez obzira jel se smatrate amaterima ili profesionalcima?


P.s. vidim da se na ovoj drugoj temi spominje prinos od 1:6 kao normalan i maksimalan, ja ga u tom slučaju sigurno ne bi proizvodio. Prinos češnjka (jesenskog) ovisi isključivo o broju češnjeva koje taj češnjak ima kao i sposobnosti proizvođača (ali to se valjda podrazumjeva) da proizvede češnjak iste veličine kao što je i sjeme bilo. O tome ću napisat nešto više kad poslikam detaljno vrste koje imam...

@ludimilojko Nije ti češnjak izgledao kao spreman za vađenje na onoj slici, srednje rane sorte se nesmiju prerano vadit, može se okasniti slobodno ali prerano ne, pretvori se u spužvu. Rana sorta kao kod Loncin može bez problema, kod nje problem može bit ako se prekasno vadi...
 

Loncin

Član
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
550
Evo kod mene srednje rane sorte i ovaj sa cvjeticima gore-ličko sjeme, mislim da je taj dosta kasni...:(smirk):


 

Nordycom

Član
Tu od
10 Pro 2010
Poruka
295
Ako netko slučajno zna zašto mi neki češnjak (ove godine dosta je takvog) radi glavicu spužvastu, ovako:
oyd8.jpg
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
nisam stručnjak za češnjak ali kao i većina svega ove godine,mislim da je i u ovom slučaju višak vlage,previše kiše,to se dešava i kod nas,susjeda mora baciti barem trećinu,jednostavno kad ga izvadi on sav trul. češnjak traži jako dobre uvjete,zato i kažu da nije svaka zemlja i svaki uvijeti za njegov uzgoj.
 

Nordycom

Član
Tu od
10 Pro 2010
Poruka
295
nisam stručnjak za češnjak ali kao i većina svega ove godine,mislim da je i u ovom slučaju višak vlage,previše kiše,to se dešava i kod nas,susjeda mora baciti barem trećinu,jednostavno kad ga izvadi on sav trul. češnjak traži jako dobre uvjete,zato i kažu da nije svaka zemlja i svaki uvijeti za njegov uzgoj.

Ma zemlja je ok. Osim činjenice da češnjak pliva u njoj. Još uvijek. Ali lani je moja susjeda sa tržnice isto imala puno takvih glavica bez češnjeva. Jednostavno je češnjak bio jedna lopta. Zdrav ali lopta.:icon_eyes:
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
621
Ako netko slučajno zna zašto mi neki češnjak (ove godine dosta je takvog) radi glavicu spužvastu, ovako:

Tocno ti nemogu reci, trebalo bi puno vise podataka. To se zna dogodit na srednje-ranoj vrsti, jesi dosada sadio tu istu vrstu na takvoj vrsti zemlje? Trulezi ima ali ona nije nije razlog zasto ti se cesnjevi nisu "zametnuli". Razlog moze biti vrsta tla, iako si iz Istre pretpostavljam da nije zemlja crvenica?? Ono malo ljubicastog pokazuje da je bio upliko posadjen, mozes li povuci neku usporedbu sa onima koji su dublje posadjeni?
Na trulez sam odavno rekao da se mora dobro obracati paznja na ovakvoj godini, kontrolirati stanje zile, odraditi preventivu dvaput Switch, Teldor ili Signum-om...
 

Nordycom

Član
Tu od
10 Pro 2010
Poruka
295
Tocno ti nemogu reci, trebalo bi puno vise podataka. To se zna dogodit na srednje-ranoj vrsti, jesi dosada sadio tu istu vrstu na takvoj vrsti zemlje? Trulezi ima ali ona nije nije razlog zasto ti se cesnjevi nisu "zametnuli". Razlog moze biti vrsta tla, iako si iz Istre pretpostavljam da nije zemlja crvenica?? Ono malo ljubicastog pokazuje da je bio upliko posadjen, mozes li povuci neku usporedbu sa onima koji su dublje posadjeni?
Na trulez sam odavno rekao da se mora dobro obracati paznja na ovakvoj godini, kontrolirati stanje zile, odraditi preventivu dvaput Switch, Teldor ili Signum-om...

Sadio sam ga već, to je moje sjeme sačuvano. Primjetio sam da to radi samo jedna sorta (imam ih više). Zemlja je ista, osim što nije ista njiva. Nije crvenica ovdje je bijela zemlja. U biti svaka njiva mi različita, ponekad na istoj njivi su prisutne dvije vrste zemlje :icon_scratch: Nisam primjetio da bi uzrok mogao biti plitko ili dublje sađeno. Imam još jednu na gredu na trećoj njivi, luk izgleda fenomenalno, vidjet ću kakav bude češnjak.
 

Vinkovci

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
147
Pozdrav društvo od češnjaka:eek:: Danas sam uhvatio priliku da malo pogledam što se dešava na njuškalu vezano za češnjak i iznenađen sam koliko ima ""EKO"" proizvođača u RH !! Ja bih volio da vidim češnjak koji je ove godine uzgojen bez zaštite protiv bolesti a da je ostao zdrav !? Ljudi svuda navode da je RUČNO sađen a pojma nemaju da se ručnom sadnjom postiže samo lakša proizvodnja odnosno kontrolirani sklop i jednolični ponik biljke, a ne kvaliteta češnjaka kao gotovog proizvoda !! Ova godina je iznimno pogodovala razvoju svih vrsta bolesti te je bilo tri leta muhe i jedan duhanovog tripsa! Ja bih zamolio proizvođače koji rade EKO proizvodnju da mi pojasne kako se sve ovo spriječi bez pesticida?
 

Josa

Član
Tu od
26 Ožu 2013
Poruka
78
Moj je sigurno eko,od jesenas kako je posađen nije dobio nikakav tretman ni za bolesti ni nametnike :) samo je motika bila između redova,bit će jedno 100-tinjak kg za prodaju vjerovatno ;-)
 

Vinkovci

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
147
Moj je sigurno eko,od jesenas kako je posađen nije dobio nikakav tretman ni za bolesti ni nametnike :) samo je motika bila između redova,bit će jedno 100-tinjak kg za prodaju vjerovatno ;-)
E dragi moj hvala Bogu pa je tako (imao si sreće) !! EKO proizvodnja je daleeeko od same motike , dakle ona zahtjeva od obrade do gnojidbe da sve bude po ps-u , no u RH EKO proizvodi nemaju neku "prođu" što smo vidjeli iz "Mavrovićevog slučaja" i smatram da se ljudi nemaju potrebe furati na neke ekološko osvješćene proizvođače a pojma nemaju kao se to radi !! Koje bolesti napadaju češnjak , koji su njihovi simptomi i kako to u konačnici izgleda to pola nas ne zna !!! Ja ga imam 8 t za prodati i nije EKO i nikada ga neću niti proizvoditi kao takvoga jer su prevelika ulaganja da bi tukao muhe po listovima nekom lopatom ili molio Boga da ne bude kišna godina i imam tržište za sav češnjak koji je proizveden u svim zdravstvenim okvirima odnosno pridržavao sam se karence i više no što je potrebno te sve sam radio sa sredstvima registriranim u FIS-u!! POZZZ PETAR
 

Vinkovci

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
147
Moj je sigurno eko,od jesenas kako je posađen nije dobio nikakav tretman ni za bolesti ni nametnike :) samo je motika bila između redova,bit će jedno 100-tinjak kg za prodaju vjerovatno ;-)

I još samo da znaš da češnjak ne voli MOTIKU!!!!!!!!!!!
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
621
E dragi moj hvala Bogu pa je tako (imao si sreće) !! EKO proizvodnja je daleeeko od same motike , dakle ona zahtjeva od obrade do gnojidbe da sve bude po ps-u , no u RH EKO proizvodi nemaju neku "prođu" što smo vidjeli iz "Mavrovićevog slučaja" i smatram da se ljudi nemaju potrebe furati na neke ekološko osvješćene proizvođače a pojma nemaju kao se to radi !! Koje bolesti napadaju češnjak , koji su njihovi simptomi i kako to u konačnici izgleda to pola nas ne zna !!! Ja ga imam 8 t za prodati i nije EKO i nikada ga neću niti proizvoditi kao takvoga jer su prevelika ulaganja da bi tukao muhe po listovima nekom lopatom ili molio Boga da ne bude kišna godina i imam tržište za sav češnjak koji je proizveden u svim zdravstvenim okvirima odnosno pridržavao sam se karence i više no što je potrebno te sve sam radio sa sredstvima registriranim u FIS-u!! POZZZ PETAR


Pozdrav Pero, slicno i ja razmisljam. Prije nekih pola godine me kontaktira netko, nudi kao izvoz u Australiju ako je eko. I raspitam se ja malo kod ovih sto vode nadzor i zamisli za "simbolicnu novcanu naknadu" ce sve napraviti retroaktivno i ubrzo dati eko certifikat. To je ocito nas nacin. Na kraju sam i odustao. U nedostatku eko cesnjaka (normalne cijene) sa certifikatom ljudi koji su posli proizvodit eko cesnjak, kupili bi npr. 10kg cesnjaka sa eko certifikatom a 100kg moga "obicnog", sad krecu sa prodajom ekoloskog. Sretno im bilo... Ja nevidim trzista...

A sto se tice njuskala, rucno sadjen i obradjivan je postala krilatica. Uz eko dodatak. Cesnjak se ne prodaje na njuskalu, bar ne ozbiljno. Na njuskalu kupuju oni kojima treba sjeme a koji veletrznice u zivotu vidjeli nisu. Ja dosada nekoliko tona godisnje a ove godine vec 4t preko samog njuskala. Prije par godina je bilo svega nekoliko oglasa a sad ih bude 200, tko je god kupio na njuskalu taj misli da ce ga na njuskalu i prodati. Nekad mi se cini da ga se vise posadi nego pojede:smile:
Izgleda da je sa uvozom sa istoka gotovo, bar preko evidencijskih lista, a to je zapravo bio znacajan dio uvoza. Tako da smo opet u situaciji da imamo veliki manjak domaceg cesnjaka. Onima koji prodaju (ako se ista upoce prodaje u ovoj situaciji novonastaloj na trznicama) savjetujem da pricekaju da se rastereti hercegovacki cesnjak, cijena ce sigurno rasti.
 

ludimilojko

Član
Tu od
6 Srp 2011
Poruka
245
Po kojim cijenama vas dvojica tržite svoj češnjak(ako nije tajna)?, dakle prošlogodišnji i ovogodišnji, neka prosječna cijena na veliko. I sam imam nekih 400-500 kg za prodati (prošlogodišnji prodan odjednom za 20 kn/kg) a ove godine malo me brine prodaja jer vidim da dosta ljudi sadi češnjak, pa se bojim da se tržište ne prezasiti.pozdrav dečki
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
621
Po kojim cijenama vas dvojica tržite svoj češnjak(ako nije tajna)?, dakle prošlogodišnji i ovogodišnji, neka prosječna cijena na veliko. I sam imam nekih 400-500 kg za prodati (prošlogodišnji prodan odjednom za 20 kn/kg) a ove godine malo me brine prodaja jer vidim da dosta ljudi sadi češnjak, pa se bojim da se tržište ne prezasiti.pozdrav dečki

Odakle si? Na forumu ima clanova iz cijele regije a u RH je najskuplji, najmanje proizvodimo. Razlike su unutar RH s obzirom na veletrznicu, vecina cesnjaka je iz Dalmacije takko da je u Metkovicu najjeftiniji a u Zagrebu najskuplji. Mislim da je sad 21-22kn/kg. Cijena cesnjaka uvijek i bez iznimke raste nakon vadjenja, najjeftiniji je u lipnju. Cesnjak puno kalira, neke vrste i preko 50% tako da i to treba imati na umu.
Trg. lanci svakakve ugovore nude, od 14kn do 38kn+pdv, zasto tolike razlike - neznam...

Prezasit se trziste nece domacom proizvodnjom sigurno jos par godina sa ovakvim sporim porastom proizvodnje. Iako ga se dosta sadi sve je to jos uvijek pizdarija u odnosu na uvoz a ako je stvarno gotovo sa pogranicnim evidencijskim listama onda ce vec ove godine a i iduce bit bar 50% domaceg manje. Ja cu sigurno uduplat proizvodnju.
 
Posljednje uređivanje:

ludimilojko

Član
Tu od
6 Srp 2011
Poruka
245
Odakle si? Na forumu ima clanova iz cijele regije a u RH je najskuplji, najmanje proizvodimo. Razlike su unutar RH s obzirom na veletrznicu, vecina cesnjaka je iz Dalmacije takko da je u Metkovicu najeftiniji a u Zagrebu najskuplji. Mislim da je sad 21-22kn/kg. Cijena cesnjaka uvijek i bez iznimke raste nakon vadjenja, najeftiniji je u lipnju. Cesnjak puno kalira, neke vrste i preko 50% tako da i to treba imati na umu.
Trg. lanci svakakve ugovore nude, od 14kn do 38kn+pdv, zasto tolike razlike - neznam...

Prezasit se trziste nece domacom proizvodnjom sigurno jos par godina sa ovakvim sporim porastom proizvodnje. Iako ga se dosta sadi sve je to jos uvijek pizdarija u odnosu na uvoz a ako je stvarno gotovo sa pogranicnim evidencijskim listama onda ce vec ove godine a i iduce bit bar 50% domaceg manje. Ja cu sigurno uduplat proizvodnju.
Iz Virovitičke sam županije. Iako nemam velike količine za prodati tvoj post tješi, najbitnije da se može prodati, samo da nije ispod 20 kuna i svi sretni, a ispod nebi smjelo biti jer kineski se prodaje 25-30 kuna u maloprodaji.
Iako sam gore napisao da dosta ljudi sadi češnjak, pola od toga proizvodnja uspije, pa čak i onima koji se bave povrćem, a ove godine češnjak napada 100 malih vragova, pa i ta činjenica tješi da svima nije uspio što sam vidio i vlastitim očima. pozdrav
 

Vinkovci

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
147
Po kojim cijenama vas dvojica tržite svoj češnjak(ako nije tajna)?, dakle prošlogodišnji i ovogodišnji, neka prosječna cijena na veliko. I sam imam nekih 400-500 kg za prodati (prošlogodišnji prodan odjednom za 20 kn/kg) a ove godine malo me brine prodaja jer vidim da dosta ljudi sadi češnjak, pa se bojim da se tržište ne prezasiti.pozdrav dečki

Milojko ta cijena koju si ti dobio prošle godine ja sam ove :eek:: Što se tiče zasađenoga to se ne brini jer ga kronično fali ( naravno KVALITETNOGA ČEŠNJAKA)
 

Najnoviji postovi

Na vrh