• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Češnjak / bijeli luk

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Evo i par slika mog češnjaka (sjeme nabavljeno iz Gorskog kotara od Gorskog):

Detalj berbe (ručno čupanje):


Transport (puna karijola x4):


Izgled lukovica prije ušminkavanja:


Izgled lukovica poslije ušminkavanja:


I jedan "maneken":


I na kraju trenutak istine:

- prosječna masa lukovice oko 80 grama (bilo je nešto većih i nešto manjih, ali ovo je neki prosijek).

I što reći na kraju?
Načelno vrlo zadovoljan, nekakva školska ocjena 4. Godina je bila kakva je bila (lipanj i srpanj na mojoj mikrolokaciji bez kapi kiše), pa je i prinos ipak nešto manji od očekivanog (za slijedeću godinu obavezno ide natapnje + fertirigacija). U samoj agrotehnici treba nekoliko promjena (povećati razmak sadnje radi lakšeg održavanja tla i borbe protiv korova; za sada ne planiram ići sa herbicidom), i obavezno borba protiv muhe. Ove je godine šteta je bila mala, oko 20-tak lukovicam, ali te su bile pune crvenih crva (utopio sam lukovice u vodu i kasnije istresao na travu i došle ptice i sve crve pojele), ali slijedeću će sigurno biti više. Znači žute ploče za praćenje leta i insekticid u rezervi. Možda još nekih finesa (nabaviti još jednu vrstu češnjaka), ali za sada je dobro :eek::
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
621
Evo, rukavica je bačena :eek::, umjesto programa gnojidbe, nudim više. Idemo isprobati nekoliko tehnologija gnojidbe; interes je obostran; mene zanima učinak gnojiva a tebe visoki i kvalitetni prinos.
Jesi li za?
:(handshake):

p.s. U rujnu dolazim u Imotski, pa ćemo se svakako vidjeti, i dogovoriti oko svega (dajem 100% podrške; analizu tla, gnojiva i analizu lista :icon_cool:).
p.s.s. Poziv vrijedi i za ostale veće proizvođače češnjaka; prilika je da napravimo dobar "deal". Tko je za? :icon_jook:

Da, naravno, navikao sam bit pokusni kunic i Syngenti i Zelenom hitu. Salim se, ja inace gnojim sa izraelskim gnojivima u njih nekako najvise vjerujem, no to ne znaci da nisam voljan eksperimentirat.
Samo ja cesnjak sadim krajem rujna a zemlja se pripremi za sadnju 10tak dana ranije. Inace svima savjetujem sto raniju sadnju.
Javi slobodno kako si zamislio nacine gnojidbe ovdje ili na pp i na kojoj minimalnoj povrsini bi zelio to uraditi, u mene postoji mogucnost za sve nacine jer vecinom (osim ove godine) ugradim kap na kap vec u ozujku, doduse sa lanjskim cijevima jer mi ostane svake godine 30tak km od lubenica i dinje...

I što reći na kraju?
Načelno vrlo zadovoljan, nekakva školska ocjena 4. Godina je bila kakva je bila (lipanj i srpanj na mojoj mikrolokaciji bez kapi kiše), pa je i prinos ipak nešto manji od očekivanog (za slijedeću godinu obavezno ide natapnje + fertirigacija). U samoj agrotehnici treba nekoliko promjena (povećati razmak sadnje radi lakšeg održavanja tla i borbe protiv korova; za sada ne planiram ići sa herbicidom), i obavezno borba protiv muhe. Ove je godine šteta je bila mala, oko 20-tak lukovicam, ali te su bile pune crvenih crva (utopio sam lukovice u vodu i kasnije istresao na travu i došle ptice i sve crve pojele), ali slijedeću će sigurno biti više. Znači žute ploče za praćenje leta i insekticid u rezervi. Možda još nekih finesa (nabaviti još jednu vrstu češnjaka), ali za sada je dobro :eek::

Nisam ja zaboravio, iduci ti tjedan saljem 4 vrste a ako ti ne bude to dovoljno ili se neka vrsta posebno svidi javi za jos...
 

Paolo822

Član
Tu od
31 Srp 2013
Poruka
99
Evo pozdrav svima...

Dakle kao što sam napisa u predstavljanju, bavimo se proizvodnjom češnjaka-SREDIŠNJA ISTRA--PAZIN-. Intenzivnije se bavimo zadnjih 6 godina , nemamo nikakve radnike sami roditelji i ja .Pošto sam student zadnjih 5 godina sadili smo nešto manje češnjaka, pošto oni sami toliko nebi stigli.
Evo ove godine je bio urod od oko 5 t, sađene su 3 tipa rani ,srednje rani i kasni češnjak. Sorte ne znam,, vidim da je GORAN 1985 doktor u otkrivanju sorata pa cu navece postavi slike od spomenutih sorata.
Urod je bio odličan, prodaja isto, sve prodano i puštena 1 t sjemena za drugu godinu.
 

Paolo822

Član
Tu od
31 Srp 2013
Poruka
99
Vecerrr :)
evo kao sto sam i reko idu slike od 3 tipa cesnjaka
RANI:
wzjl.jpg

1p1c.jpg



SREDNJI:
m26t.jpg

dciv.jpg



KASNI:
v0hm.jpg

ogwu.jpg



Evo to su ta tri tipa , nemogu ih nazvat sorte kad im neznam ime.:).. Pa bi te zamolio GORAN 1985 ako mozes i ako znas da mi kazes koje su to sorte :) Hvala
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
621
Pozdrav i dobrodosao...

Tri su osnovna tipa; rana, srednje rana (alternativna) i kasna. Ali to svakako vec i sam znas. Ja vrstama dam nekako ime prema podrucju u kojem se najvise sade, to nije dakako nikakvo sluzbeno ime sorte, nego sam ih jednostavno tako pamtio i recimo to tako dokumentirao prednosti i mane odredjene sorte koju sam oprobavao. A bilo ih je poprilicno...

Znao sam imat i neugodnosti zbog toga, jednom kad sam neciju sortu prepoznao i nazvao srpskom (a sam me pitao) covjek se dobrano naljutio jer kao di ce njegova sorta bit srpska, kao znam li ja da je on bio u ratu i to...

Ti se valjda neces ljutiti. Rana ti se sadi najvecim dijelom u dalm. Zagori i Hercegovini i ona sama ima 3 varijacije koje ja znam, ti imas jednu koja od sve tri ima najmanju glavicu ali to ne znaci da nije dobra, dapace.
Kasni cesnjak prepoznajem jako dobro i to kao cesnjak iz Berkovića i Hrguda (BiH), tamo se njega jako puno sadi i to je jedan vrhunski tip cesnjaka proljetnog, po mom osobnom misljenju bolji od ljubitoveckog.
Srednje ranu vrstu nemogu povezati ni sa jednom, cini se da ima (?) tvrdu peteljku a broj i boja cesnjeva podsjeca na ramski. Treba imati na umu da sorte se ipak nesto promjene kad promjene zemlju i klimu, tako npr. cesnjak od gorskog lani i bobostarovog od ove godine ne slice na prvi pogled previse a ista su sorta (99% sam siguran da je i tu rijec o ramskom cesnjaku koji je zbilja specifican, jesenska vrsta a dozrijeva kasnije od proljetnog te moze trajati najduze od svih jesenskih sorti).
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
.... Treba imati na umu da sorte se ipak nesto promjene kad promjene zemlju i klimu, tako npr. cesnjak od gorskog lani i bobostarovog od ove godine ne slice na prvi pogled previse a ista su sorta (99% sam siguran da je i tu rijec o ramskom cesnjaku koji je zbilja specifican, jesenska vrsta a dozrijeva kasnije od proljetnog te moze trajati najduze od svih jesenskih sorti).
Potpisujem.
Vjerovatno je u pitanju i unutargenetska varijacija same biljke (što bi genetičari rekli, nije potpuno čista linija). Staviti ću još slika, pa će se to bolje vidjeti. Iako je sadni materijal bio identičan, sada nakon berbe imam oko 85% tipičnog češnjaka (isti kao sadni materijal, ili dosta sličan) ali ima i 15% netipičnog (uske i visoke lukovice, 4-5 režnja u glavi koji su izrazito veliki).
Tako, da što se tog dijela (oko selekcije) tiče, mislim da oko češnjaka ima puno posla, tim više što na našem području sigurno ima bar 30-tak različitih populacija (neki ih zovu sorte), i šteta je da institucije koja bi se službeno bavila selekcijom češnjaka. Ali to je Hrvatska...
... ali u zemlji gdje je važna boja badića Joletove žene (link) sve je moguće. A novci u EU fondovima neka čekaju.........

P.S. nije loša, ali i moja žena ima zlatni badić.... :(giggle):
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Da, naravno, navikao sam bit pokusni kunic i Syngenti i Zelenom hitu. Salim se,...
Ma sve je u redu, složiti ćemo "opaki" program... javim se na PP, a onda ćemo i javno.
:icon_pidu:
 

Loncin

Član
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
550
Evo i moga cesnjaka, znaci sjeme iz Slunja, domace, krupnih glavica.
Sad izvadeni bas nije kao sjeme, znaci ipak mu nasa zagorska zemlja nije idealna.
I kao kod bobostara desilo se to da ima netipicnih za to sjeme, tj. sjeme je s tvrdom stabljikom ovi su s mekom stabljikom, krupnih glavica, sa samo par izuzetno krupnih cesnjeva.
Ono sto je najvaznije je da je cesnjak zdrav :)
Eh da i mirisi ko lud, komarci bjeze :)
Evo slika:



Reci gorane jel je to taj ramski?


A ovo su slike toga koji je kao crna ovca, tj. nije slican sjemenu iz kojega je izrastao:


 
Posljednje uređivanje:
D

damir.tomasek

Guest
Zanima me možda goran ili bobostar znaju da li je dobro saditi češnjak na zemlju koja je recimo "gnojena" humusom(otpadom od kore drveta,piljevine i sl.) i da li je dobar pepeo za češnjak?pitam jer imam veče količine humusa i :)pepela.
 

Vinkovci

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
147
Evo i moga cesnjaka, znaci sjeme iz Slunja, domace, krupnih glavica.
Sad izvadeni bas nije kao sjeme, znaci ipak mu nasa zagorska zemlja nije idealna.
I kao kod bobostara desilo se to da ima netipicnih za to sjeme, tj. sjeme je s tvrdom stabljikom ovi su s mekom stabljikom, krupnih glavica, sa samo par izuzetno krupnih cesnjeva.
Ono sto je najvaznije je da je cesnjak zdrav :)
Eh da i mirisi ko lud, komarci bjeze :)
Evo slika:



Reci gorane jel je to taj ramski?


A ovo su slike toga koji je kao crna ovca, tj. nije slican sjemenu iz kojega je izrastao:



Pozz!!! Ovaj prvi izgleda kao najisplativiji za proizvodnju (koliko se na slici vidi) , onaj za kojeg pitaš dali je "ramski" to ti je češnjak iz porodice Allium sativum – sagitatum i stvara cvijetnu stapku, a uzgaja se pretežno u Ramskoj okolici pa se zato naziva "ramljak"!! Onaj zadnji izbaci iz proizvodnje jer nije isplativ (mali broj češnjeva )
 

Vinkovci

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
147
Zanima me možda goran ili bobostar znaju da li je dobro saditi češnjak na zemlju koja je recimo "gnojena" humusom(otpadom od kore drveta,piljevine i sl.) i da li je dobar pepeo za češnjak?pitam jer imam veče količine humusa i :)pepela.

Humusom se poboljšava struktura tla i naravno da ne smeta češnjaku , pepeo je lužina i ne služi ničemu osim skidanju Ph vrijednosti!! Lužnato tlo je teže dovesti u neutralu nego kiselo ,zato pripazi sa količinama pepela iako mislim da ih nemaš dostatno da naštetiš tlu :(hi):
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
621
Pozz!!! Ovaj prvi izgleda kao najisplativiji za proizvodnju (koliko se na slici vidi) , onaj za kojeg pitaš dali je "ramski" to ti je češnjak iz porodice Allium sativum – sagitatum i stvara cvijetnu stapku, a uzgaja se pretežno u Ramskoj okolici pa se zato naziva "ramljak"!! Onaj zadnji izbaci iz proizvodnje jer nije isplativ (mali broj češnjeva )

Pero, na svim slikama je ista vrsta cesnjaka, jednostavno nije sav iste kvalitete. Ocito je to vrsta losije adaptabilnosti na uvijete koji su kod nje. Treba forsirat izbor lukovica koji su sto slicniji "originalu", velicinom, bojom, brojem cesnjeva... Ne samo u ovom slucaju nego i inace, jer bez strucne kontrole (a nemamo je) jedino nam to i preostaje.
Nemozemo toliko pojednostavniti i reci da je neki cesnjak ovaj ili onaj samo s obzirom na tvrdu ili meku stabljiku. Postoji dosta podvrsta sa npr. tvrdom stabljikom koje su potpuno razlicite. Cesnjak iz Rame (BiH) je specifican, trajnost i vrijeme dozrijevanja se potpuno razlikuje od ostalih jesenskih vrsta. Po mom misljenju on se isplati saditi samo iz sjemena cvijeta jer cesnjeva ima malo a ogromni su. Vidio sam glavice te vrste velicine skoro rukometne lopte.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Zanima me možda goran ili bobostar znaju da li je dobro saditi češnjak na zemlju koja je recimo "gnojena" humusom(otpadom od kore drveta,piljevine i sl.)
Može, ali ako je u pitanju "drveni materijal" onda samo od listopadnog drveća. Nikako crnogorica (smreka, jela..) jer ima smole i djeluje vrlo kiselo. Iako je gnojivo od takvog materijala dosta loše, jer sadrži puno lignina.

i da li je dobar pepeo za češnjak?pitam jer imam veče količine humusa i :)pepela.
A što se tiče pepela, da. Ali isto tako najbolje je da je od listopadnog drveća (bukva, hrast, grab...). Samo nikako od kamenog ugljena (drveni ugljen može). Kako su već rekli, pepeo djeluje lužnato/alkalno, i stoga je posebno dobar ako su tla kisela (pazi da nemaš karbonatno, vapneno tlo). Možeš ga dodati u pripremi tla za sadnju ali isto tako, u manjim količinama, tijekom proljetnog okopavanja.
:eek::
 

Vinkovci

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
147
Pero, na svim slikama je ista vrsta cesnjaka, jednostavno nije sav iste kvalitete. Ocito je to vrsta losije adaptabilnosti na uvijete koji su kod nje. Treba forsirat izbor lukovica koji su sto slicniji "originalu", velicinom, bojom, brojem cesnjeva... Ne samo u ovom slucaju nego i inace, jer bez strucne kontrole (a nemamo je) jedino nam to i preostaje.
Nemozemo toliko pojednostavniti i reci da je neki cesnjak ovaj ili onaj samo s obzirom na tvrdu ili meku stabljiku. Postoji dosta podvrsta sa npr. tvrdom stabljikom koje su potpuno razlicite. Cesnjak iz Rame (BiH) je specifican, trajnost i vrijeme dozrijevanja se potpuno razlikuje od ostalih jesenskih vrsta. Po mom misljenju on se isplati saditi samo iz sjemena cvijeta jer cesnjeva ima malo a ogromni su. Vidio sam glavice te vrste velicine skoro rukometne lopte.

Krasno !!:icon_toilet:
 
D

damir.tomasek

Guest
e sad pitanje kakvo tlo voli češnjak jer su kod mene malo kiselkasta tla pa je to možda razlog lošijem prinosu.
 

Najnoviji postovi

Na vrh