• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Češnjak / bijeli luk

Paolo822

Član
Tu od
31 Srp 2013
Poruka
99
Paolo, budući imaš slične vrste kao i ja, zanima me kad u Istri dospjeva rani, kad srednji a kad kasni češnjak? Molio bi te što točnije i ako znaš kad ide pred zimu u fazu mirovanja a kad nastavlja rasti.


Evo ovako,

Rani : početak berbe 1.6
Sretni : -| |- 15.6
Kasni -| |- 25.6

Barem u našem slučaju... i tako svake godine otprilike moze bit 3,4 dana + - ...


Srednje rani (vrgorački):

Btw sviđa mi se ovaj tvoj srednje rani Vrgorečki, izgleda kao glavica češnjaka u glavici češnjaka :)

Bude viska 50 kg ? :)
pozdrav :8):
 

Paolo822

Član
Tu od
31 Srp 2013
Poruka
99
E i zaboravio sam ti odg na ovo dr pitanje..
E sad nebi ti zznao kada tocno se zaustavi sa rastom a kada oped zapocne , po nekoj mojoj gruboj procjeni polovinom 12 se zaustaqvi i negdije oko kraja 2 mj krece dalje ..posto su kod nas u tom razdoblju najnize temp .. do -15. Tek 2 mj se pocnu polako dizati temp.., a i zavisno o godini..
 

CAPO ZG

Član
Tu od
20 Kol 2013
Poruka
360
* kako prepoznati staro sjeme koje nebi trebalo saditi

da li je mekano ( gumeno ) i naborano

zdravo sjeme *friško* tvrdo i naravno što veće ili sam u krivu ?
 

Loncin

Član
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
550
Kako mislis staro sjeme, od prosle godine?
Cesnjak od prosle godine. Je vec iatrunuo...
Nema cesnjak tako dugi rok trajanja...
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
621
Evo ovako,

Rani : početak berbe 1.6
Sretni : -| |- 15.6
Kasni -| |- 25.6

Barem u našem slučaju... i tako svake godine otprilike moze bit 3,4 dana + - ...




Btw sviđa mi se ovaj tvoj srednje rani Vrgorečki, izgleda kao glavica češnjaka u glavici češnjaka :)

Bude viska 50 kg ? :)
pozdrav :8):

O.k. hvala, mozda je u nas malo ranije, zanimalo me...
Bit ce naravno, javi se kad bude trebalo.

Nevezano, roni bez ronilačkog pribora i po nekoliko sati:

Uploaded with ImageShack.us
 
Posljednje uređivanje:

Paolo822

Član
Tu od
31 Srp 2013
Poruka
99
O.k. hvala, mozda je u nas malo ranije, zanimalo me...
Ipak je kod vas malo blaža klima:=)

Nevezano, roni bez ronilačkog pribora i po nekoliko sati

Umačeš ga u confidor???
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
621
Ha, ha dobri ste... Mislio sam da se bolje vidi, to je priprema za pletenje, presuh je inace pa puca...

Vidis Confidor mi nije ni pao na pamet za potapanje cesnjeva a pola je sastava Prestigea (jednog jedinog i neponovljivog, krumpirasi placu za njim a mi bi trebali pogotovo) samo kako drugu polovicu iskemijat??
 

Paolo822

Član
Tu od
31 Srp 2013
Poruka
99
Ha, ha dobri ste... Mislio sam da se bolje vidi, to je priprema za pletenje, presuh je inace pa puca...

Vidis Confidor mi nije ni pao na pamet za potapanje cesnjeva a pola je sastava Prestigea (jednog jedinog i neponovljivog, krumpirasi placu za njim a mi bi trebali pogotovo) samo kako drugu polovicu iskemijat??

Jos mi je bilo cudno da cijeli cesnjak potapas u insekticid :)
Mi za pletenje ne potapamo, nego samo sa rucnom prskalicom palo poškropimo i nema pucanja :)

Btw ga potapaš u šta prije sadnje ?
Mi smo porteklih godina potapali prije sadnje jedno pola sata bi ga držali u Confidoru. Ove godine smo probali bez potapanja i cesnjak je bio jednako zdrav...
Dakle kao sto znamo confidor je sistemicni insekticid, e sada ako sadimo krajem 10 pocetkom 11 mj , cesnjak potopimo u Confidor, sve je to super ali on nece djelovat do dr godine kada cesnjak pocnu napadat vec dobro znani stetnici.. Barem je to neko moje viđenje toga, i zato smo ove godine odlučili bez potapanja i nije bilo nikakvih problema, cak ni muhe nije bilo , tj zanemarivo 1 generacija :)
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
621
Kasni, proljetni cesnjak je puno elasticniji pa se moze lakse plesti, pretpostavljam da njega pletes tako? Tesko jesenskog bez namakanja. Ja kasnog ne prodajem prije zime a kad se on plete zimi dovoljno je sacekati jugo, odmah omeksa.

Slazem se s ovim sto si napisao ali je cesnjeve dobro tretirat i sa fungicidom, ako se spustilo negdje plemenjace ili se mozda nagnjeci prilikom vadjenja moze doci do gljivicnog oboljenja pa eto...
Ja jesenski sadim krajem rujna, prednost je bolji prinos a mana veci jesenski korovi i mogucnost leta muhe ako je topla jesen.
Prestige je bio zakon, nista drugo se nemoze mjerit s njim. Mislim da ga nije trebalo zabranit u luku jer nemoze bas toliko dugo se zadrzat u njemu (tj, znam to :(happy):), do vadjenja je ipak duuugo...
 

Paolo822

Član
Tu od
31 Srp 2013
Poruka
99
Tesko jesenskog bez namakanja
Ne znam mozda zavisno o sorti, ali nas jesenski se plete bez namakanja, znaci samo spricanje. A ako ga pleses zimi vjv bi ga trebalo namakat, nemamo toliku kolicinu da pletemo i zimi pa ne znam dal bi ga onda trebalo nakat ili ne.

Slazem se s ovim sto si napisao ali je cesnjeve dobro tretirat i sa fungicidom, ako se spustilo negdje plemenjace ili se mozda nagnjeci prilikom vadjenja moze doci do gljivicnog oboljenja pa eto...
Prestige je bio zakon, nista drugo se nemoze mjerit s njim. Mislim da ga nije trebalo zabranit u luku jer nemoze bas toliko dugo se zadrzat u njemu (tj, znam to ), do vadjenja je ipak duuugo...

Steta za Prestige , slazem se sa tobom da se ne moze zadrzat do vadjenja ali sta cemo sad ,idemo dalje :)
 
D

damir.tomasek

Guest
Bok.Zanima me kolika je cijena češnjaka na zelenim trznicama.Recimo u zagrebu.
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
621
dali je itko kupovao sjeme iz mađarske? naišao sam na ovu stranicu http://www.garlicseed.eu/index.html pa me zanima ima li itko iskustava s time?

Zanimljivo... Svidjaju mi se zadnje 3, 4 vrste, kasne. Mada nemam neko misljenje o madjarskom, kod nas je zadnjih godina jedino on bio po sjemenarnama, i nesto ceskog...
Vidite sta pise za jesenski, za vrijeme sadnje. Cak od kasnog kolovoza i pocetka rujna. To ja stalno govorim da je uvijet za dobar prinos, pogotovo za kontinentalni dio. Ali kad nekome kupcu sa kontinentalnog dijela kazem da ga je bolje sadit sredinom rujna gleda me ko da sam lud...
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
ako je istina ono što piše, imaju ljudi iskustva. cijene su ok, s tim da je i kod nas bilo mađarskog sjemena, ali ako se ne varam, nekih 20 kn pola kile. segedin je dosta blizu slavonije, pa bi trebao imati i istu klimu. za neku ozbiljniju proizvodnju, s obzirom na nove uvjete, nebi bilo loše imati certificirano sjeme.
 

kresoklc

Član
Tu od
24 Ruj 2012
Poruka
90
Ovako da dam svoj početnički doprinos ovoj temi. Baka odavnina sadi češnjak ali uvijek za svoje/naše potrebe,a sada bih i ja probao zasaditi neku ozbiljniju količinu. Malo sam googlao i našao slijedeće: Literatura: growing great raglic(na engl.) 220str. stiže mi za desetak dana. Od mašina sa sađenje nekako mi se naj jednostavnijom čini ova http://www.nopozm.cz/agricultural-machines/en_123.htm?lang=en. Od strojeva za pljevljenje kontaktirao sam www.christiaensagro.com pljevilice imaju od jednoredne do 9 redova cijene su slijedeće
single element-€ 2.600 , 4 row system-€ 13.500 , 5 row system - € 16.100
Za veće nisam ni pitao jer mislim da se s četverorednom mogu čuda činiti. Traktor imam, šprice leđnu i traktorsku. Neslužbeno sam zaposlen doma u obrtu kod staraca gladan nisam stoga sve što bih dobio od češnjaka ulagao bih u češnjak. Mislim da je realno očekivati da bi se kroz 5-6 godina rada i ulaganja moglo bez problema doći do sve ove mašinerije za vrlo ozbiljno bavljenje češnjakom. Što se sjemena tiče pronašao sam ovu stranicu http://www.filareefarm.com/seed-garlic-for-sale/. Možda je malo skupo ali barem ima opise sjemena pa znate što od kojega se može očekivati. Namjeravam čak dati i uzorak zemlje na analizu tako da znam gdje sam i što dalje, dali da započnem ili ne :)
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
pozdrav, dobrodošao
evo ti tema za sadilicu, ja pravim jednu:
http://www.poljoprivredni-forum.com/showthread.php?t=27794
gledao sam tu češku, jako mi se sviđa, više-manje je sve dosta jednostavno, ali ima jedan problem. poslat ću ti link, govori žena koja je oformila sortu "bosut" na novosadskom institutu. ugl, problem je ako češer padne na bok, prinosi se smanjuju od 20 do 40%. to je velika razlika. a to je upravo što radi ta češka sadilica. ovo što ja radim će iziskivati isti broj ljudi, samo će raditi malko teži posao. ali je razlika 20-40%. a da ne govorimo o cijeni sadilice. nebo i zemlja. a tako je i s kultivatorom.
a što se sjemena tiče, to je link iz sad-a? po meni je logičnije ovaj iz mađarske ili iz vojvodine, klima je kao i kod nas, a ovaj novosadski, bosut su radili u organskoj proizvodnji baš za instut. što i nije u suštini neki problem, ako imaš dobru predkulturu, samo okopavaj, rajcuj, pljevi, radi šta oćeš. ova je godina bila dosta kišna, pa je bilo i dosta trave. ali prijatelj je prskao dva puta, a ja niti jednom, pa smo imali podjednako trave. mi smo radili nešto što bi se moglo nazvati organskom proizvodnjom, ali je predkultura bila grah, tako da je bilo dosta dobro, s obzirom na uloženo.
samo, moraš bit svjestan da kad imaš veće količine, automatski ti je niža cijena. i to je daleko od 50 kn kao što se kod nas traži. ali s neke površine od 1 ha ti s 15kn/kg (neki centri su nudili toliko ove godine) imaš jako dobru zaradu, s recimo 8 t.
 
B

bananko

Guest
Pozdrav ljudi, već par godina krećem u sadnju češnjaka i napokon ove godine ću zasaditidomaći bakin. Imam nekih 350 kvadrata zemlje. Ja bi do godine proširio proizvodnju, e sad kako je to sa zakupom zemlje, i jel ima šta od poticaja?
 

Najnoviji postovi

Na vrh