• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Češnjak / bijeli luk

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Pozdrav ljudi, već par godina krećem u sadnju češnjaka i napokon ove godine ću zasaditidomaći bakin. Imam nekih 350 kvadrata zemlje. Ja bi do godine proširio proizvodnju, e sad kako je to sa zakupom zemlje, i jel ima šta od poticaja?

kakav zakup? privatno ili državno. od državnog nema ništa. ali privatnog se nađe. kod nas (dj) najam po jutru ide od 400 do 800 kn, zavisno o lokaciji, kvaliteti, površini... ako imaš opg ili nešto, imaš i poticaje. ako nemaš ništa, nemaš ni poticaja :D
ako misliš nešto raditi ozbiljnije nagodinu, moj ti je savjet da odma tražiš zemlju i u proljeće posadiš neku kulturu koja će ti bit predkultura za češnjak. osobno bih ti savjetovao grah. a ako ne znaš što bi, nađi nekoga da si posije soju na tu zemlju.
 
B

bananko

Guest
kakav zakup? privatno ili državno. od državnog nema ništa. ali privatnog se nađe. kod nas (dj) najam po jutru ide od 400 do 800 kn, zavisno o lokaciji, kvaliteti, površini... ako imaš opg ili nešto, imaš i poticaje. ako nemaš ništa, nemaš ni poticaja :D
ako misliš nešto raditi ozbiljnije nagodinu, moj ti je savjet da odma tražiš zemlju i u proljeće posadiš neku kulturu koja će ti bit predkultura za češnjak. osobno bih ti savjetovao grah. a ako ne znaš što bi, nađi nekoga da si posije soju na tu zemlju.

Svejedno mi je privatno ili državno. A za državno su svašta pričali i na kraju ništa. Onda ne preostaje ništa drugo nego opg. Meni bi tu najbolje bilo naći zemlje oko Os. Možeš molim te reći za jutro koliko otprilike treba kg češnjaka za sadnju? Hvala na odgovoru.
 

markone

Član
Tu od
9 Ruj 2013
Poruka
41
Možeš molim te reći za jutro koliko otprilike treba kg češnjaka za sadnju? Hvala na odgovoru.[/QUOTE kaže:
ovisi o razmaku između redova i unutar reda.
ajmo reći u grubo da jutro ima 5000 m2, i da na njega možeš posaditi između 350-500 kg češnjaka
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
ovisi o razmaku između redova i unutar reda.
ajmo reći u grubo da jutro ima 5000 m2, i da na njega možeš posaditi između 350-500 kg češnjaka

da, to ti je to negdje, mada ja radim sadilicu na međuredni razmak od 22 cm, pa tako stane bliz 500 kg.
ali što se tiče opg-a, nebi ti savjetovo da ga otvaraš za 1 jutro, više ćeš ti njima davat nego oni tebi. kod mene je opg na djedu, pa mi nije problem, ali prijatelj je nedavno htio ponovno otvorit, ali na sebe. pa kad je vidio koliko ga košta, odusto je. a za poticaj moraš imat minimalno 1 ha.
 
B

bananko

Guest
da, to ti je to negdje, mada ja radim sadilicu na međuredni razmak od 22 cm, pa tako stane bliz 500 kg.
ali što se tiče opg-a, nebi ti savjetovo da ga otvaraš za 1 jutro, više ćeš ti njima davat nego oni tebi. kod mene je opg na djedu, pa mi nije problem, ali prijatelj je nedavno htio ponovno otvorit, ali na sebe. pa kad je vidio koliko ga košta, odusto je. a za poticaj moraš imat minimalno 1 ha.

Poticaj nemožeš ostvarit ako nemaš opg. A kako onda legalno prodavati ako nemaš opg? Evo gledam već sat vremena tu zemlju u najam oko Os i nemožeš vjerovati, jako slaba ponuda. A i ovo što su stavili su nabili cijene.
 

markone

Član
Tu od
9 Ruj 2013
Poruka
41
da, to ti je to negdje, mada ja radim sadilicu na međuredni razmak od 22 cm, pa tako stane bliz 500 kg.
ali što se tiče opg-a, nebi ti savjetovo da ga otvaraš za 1 jutro, više ćeš ti njima davat nego oni tebi. kod mene je opg na djedu, pa mi nije problem, ali prijatelj je nedavno htio ponovno otvorit, ali na sebe. pa kad je vidio koliko ga košta, odusto je. a za poticaj moraš imat minimalno 1 ha.

samo otvaranje opg-a nije skupo, možda pedesetak kuna za biljege, u slučaju da dohodak (+uplata za zdravstveno i mirovinsko) ostvaruješ sa nekom drugom djelatnosti a ne opg-om! skupo je ako ti je to jedina djelatnost pa sve ide iz tvog đepa.

Što se tiče zemlje, teško ćeš je naći samo tako. Obično ljudi rentaju zemlju u kontinuitetu, pa se poštuje određeni plodored, itd. Raspitaj se radije malo po selu, prije ćeš naći, davao je Grad Osijek ove godine zemlju u zakup pa se interesiraj...
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
a što se tiče legalne prodaje, moraš u prvom redu znat kome ćeš prodat uopće. nemoraš ni počimat ako misliš ko ekipa s njuškala. o tome ti je već bilo priče u ovoj temi. ljudi su nerealni, sve treba stavit na papir i vidit kolko se šta isplati.
 

bbrna

Član
Tu od
30 Ruj 2012
Poruka
161
samo bih htjeo naglasiti što je rekao itp, za poticaje moraš imati najmanje 1 ha zemlje.
 
B

bananko

Guest
samo bih htjeo naglasiti što je rekao itp, za poticaje moraš imati najmanje 1 ha zemlje.

Da li zemlja mora biti zajedno ili može jedno jutro vamo, jedno negdje dalje jer mi rođak ima jedno jutro pa je rekao da mogu raditi na njemu, a dva jutra su oko hektar. I da pitam kako se kreću poticaji eto za jedan hektar češnjaka recimo?
 

bbrna

Član
Tu od
30 Ruj 2012
Poruka
161
nije bitno gdje je zemlja, ukupno je mora biti minimalno 1 ha, a za visinu poticaja nisam siguran. možeš nazvati agenciju za plaćanja i oni će ti sve reći: koliko dobiješ, kada moraš prijaviti, itd.
Vlado Cimerman vlado.cimerman@apprrr.hr 031/206-058

ovo je kontakt za Osijek, ali će te on uputiti točno za tvoje područje.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Da li zemlja mora biti zajedno ili može jedno jutro vamo, jedno negdje dalje jer mi rođak ima jedno jutro pa je rekao da mogu raditi na njemu, a dva jutra su oko hektar. I da pitam kako se kreću poticaji eto za jedan hektar češnjaka recimo?

ne mora, bitno da je 1ha. jutro i tri frtalja :D ako ti i fali par kvadrata, neće bit problem, tolerira se mislim do 10%. tako su mi nešto geodeti rekli. nakon što su zasrali premjeravanje cca 80 ha što im je platila država. ali da ne idemo u off.
ali, dao si me na istraživanje, pa sam pronašao i ovo:
(6) Minimalna površina poljoprivredne parcele za koju se može podnijeti Zahtjev je 0,05 ha.
( http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2012_12_145_3104.html )
ugl, poticaji su ti cca 2200, barem su prije bili. to je ugrubo, toliko je bilo prije 2 god. za grah.
http://www.agroklub.com/poljoprivredne-vijesti/poticaji-u-poljoprivredi/796/
 
B

bananko

Guest
nije bitno gdje je zemlja, ukupno je mora biti minimalno 1 ha, a za visinu poticaja nisam siguran. možeš nazvati agenciju za plaćanja i oni će ti sve reći: koliko dobiješ, kada moraš prijaviti, itd.
Vlado Cimerman vlado.cimerman@apprrr.hr 031/206-058

ovo je kontakt za Osijek, ali će te on uputiti točno za tvoje područje.

E hvala ti puno, baš ću zvati da se raspitam.
 
B

bananko

Guest
ne mora, bitno da je 1ha. jutro i tri frtalja :D ako ti i fali par kvadrata, neće bit problem, tolerira se mislim do 10%. tako su mi nešto geodeti rekli. nakon što su zasrali premjeravanje cca 80 ha što im je platila država. ali da ne idemo u off.
ali, dao si me na istraživanje, pa sam pronašao i ovo:
(6) Minimalna površina poljoprivredne parcele za koju se može podnijeti Zahtjev je 0,05 ha.
( http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2012_12_145_3104.html )
ugl, poticaji su ti cca 2200, barem su prije bili. to je ugrubo, toliko je bilo prije 2 god. za grah.
http://www.agroklub.com/poljoprivredne-vijesti/poticaji-u-poljoprivredi/796/

Hvala, bumo se još sve raspitali.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,651
jel bi ja mogal drugi tjedan posadit češnjak?...mislim na otvoreno, jer dosad sam to uvijek pikal po plastenicima...:icon_scratch:
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
mogo bi ga posadit, ja sam neki dan tanjuro parcelu di je bio češnjak, oni mali komadići su svi ljepo pustili korjenčiće. samo, problem je jel mu prerano. ja bih ipak sačekao 2-3 tjedna još.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,651
imam susjedu koja je probala lani posaditi krajem 9. mjeseca i drugu turu je sadila sredinom 10. mjeseca...
oba su češnjaka narasla, ali prinos i veličina glavica je bila bolja kod ovog koji je sađen krajem 9. mjeseca...
zato me to vuče...inače sam znao saditi od 20. 10. do sesveta...čak neki puta i kasnije...:icon_scratch:
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
ne znam jesi vidio onaj link iz mađarske što sam stavio, skoro sve sorte su stavili krajem 9-og za sadnju. moguće je, samo me strah da ne preraste, pa da ga snijeg ne zezne.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,651
ne znam jesi vidio onaj link iz mađarske što sam stavio, skoro sve sorte su stavili krajem 9-og za sadnju. moguće je, samo me strah da ne preraste, pa da ga snijeg ne zezne.

ako je do snijega, pa zar lanjska zima nije bila na tragu nekakvih rekorda u kontinentu?
ima u temi o poriluku par slika mojeg poriluka nakon onog snijega, čovjek bi rekal da od toga nebu niš, a kad je sunce granulo, poriluka je bilo kao u priči...
kaj nebi tak i češnjak trebao živnuti?
 
B

bananko

Guest
Evo ja se danas raspitao za poticaje i kažu mi da je za ovu godinu za češnjak bilo 1400 kn po 1ha. I sad dal se to isplati kad tebi treba cca za 1 ha samo za sadnju oko 25000kn plus gnojivo, fungicidi itd... Ajd nek mi netko kaže, ne vidim logiku.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,651
Evo ja se danas raspitao za poticaje i kažu mi da je za ovu godinu za češnjak bilo 1400 kn po 1ha. I sad dal se to isplati kad tebi treba cca za 1 ha samo za sadnju oko 25000kn plus gnojivo, fungicidi itd... Ajd nek mi netko kaže, ne vidim logiku.

vidiš i sam logiku...napravi novi opg, pa ćeš vidjeti koliko budeš u minusu nakon godinu dana...:(giggle):
 

Najnoviji postovi

Na vrh