• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Češnjak / bijeli luk

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
626
Evo i pletenog :)
Odlican, samo da nije "obrijanih brkova" bio bi i bolji...

znači ova mašina je za
...jesenski cesnjak, koji nije pretvrd i nema (puno) unutarnjih cesnjeva. No opet treba rucno pregledati jer cak ni najbolji od Erme ili JJBroch ne odradjuju savrseno taj zadatak.
Neki lik iz Srbije prodaje u ssm izvedbi taj strojcic za 400 eura, http://www.pik.ba/artikal/5353907/masina-priprema-beli-luk-za-setvu/, sumnjam da je prekomplicirano za napraviti...
 
M

mislavp

Guest
Bok!!!
Novi sam u forumu.Zanima me sadnja česnjaka,pa bi molil da mi neko kaze dal je za sadnju dobra zemlja pomjesana sa sitnim pjeskom,i kolko bi trebalo izdvojit za kupnj 40-50 kg sjemenskoga češnjaka???

Hvala unaprijed!
 

Paolo822

Član
Tu od
31 Srp 2013
Poruka
100
Bok!!!
Novi sam u forumu.Zanima me sadnja česnjaka,pa bi molil da mi neko kaze dal je za sadnju dobra zemlja pomjesana sa sitnim pjeskom,i kolko bi trebalo izdvojit za kupnj 40-50 kg sjemenskoga češnjaka???

Hvala unaprijed!


To bi ti pomjesao sa sitnim pijeskom ili??
Uglavnom za oko 50 kg morao bi izdvojit oko 1300 kn ako je cijena po 25 kn/kg, to bi trebala bit neka realna cijena, nemoj davat 50 kn/kg za nekakav ''EKO'' uzgojen cesnjak.
Probaj si nabavit sortu koja ti daje 1:9 , 1:10 , tako da dr godine mozes ocekivat 400 , 500 kg.
Pozz
 
M

mislavp

Guest
To bi ti pomjesao sa sitnim pijeskom ili??
Uglavnom za oko 50 kg morao bi izdvojit oko 1300 kn ako je cijena po 25 kn/kg, to bi trebala bit neka realna cijena, nemoj davat 50 kn/kg za nekakav ''EKO'' uzgojen cesnjak.
Probaj si nabavit sortu koja ti daje 1:9 , 1:10 , tako da dr godine mozes ocekivat 400 , 500 kg.
Pozz

NE,to je vec pomijesana zemlja sa pjeskom...hvala na odgovoru
 

BioBela

Član
Tu od
11 Kol 2013
Poruka
63
Mislave - pozdrav!
I BioBela će prvi puta saditi ove jeseni češnjak blizu Tebe - kerestinec (Samobor). Možemo biti u kontaktu i razmjenjivati iskustva. Pozdrav!
 
Ä

češnjak007

Guest
pozdrav novi sam na forumu, mislim tek sam registriran :)
nisam prelistao još čitavu temu pa ne znam jel pisano o tome, zanima me kakav je postupak s bijelim lukom nakon vađenja, na koji način i koliko dugo se suši i kako ga skladištite?
 

imt 577

Član
Tu od
14 Ruj 2010
Poruka
43
Pozdrav,
ove jeseni planiram posaditi 100 kg bijelog luka. Zanimaju me vasa iskustva i pokoji savjet. Na koji način izvučete grdice ili redove? Ja planiram napraviti jedno radilo, sa pačjiim nogama od sjetvospremača, pa neznam hoce li to biti dovoljno velik red.
Hvala u naprijed
 

CAPO ZG

Član
Tu od
20 Kol 2013
Poruka
360
pozz
pitanje koliko kg češnjak bi trebalo kupiti da se zasadi na 1000 m2 cca
hvala
 

BioBela

Član
Tu od
11 Kol 2013
Poruka
63
Nisam nasao temu,pa otvaram ovu.

Planiram ove godine nesto cesnjaka posaditi u vrtu.
Sad me zanima dali je cesnjak moguce samo vegetativno saditi ili i nekim kupovnim sjemenkama?
Da nemoram jest onaj kineski :p

Imaš glavicu češnjaka, u njemu one češnjeve koje sadiš. Pogledaj na Njuškalu, imaš češnjaka za saditi koliko hoćeš. Koliko Ti trebaš češnjaka i dali si blizu Zaprešića? Mi ćemo kupovati češnjak za saditi jedan dio iz Sinja, jedan iz Slavonije. Pozdrav!:icon_winkle::icon_winkle::icon_winkle:.
 

CAPO ZG

Član
Tu od
20 Kol 2013
Poruka
360
Imaš glavicu češnjaka, u njemu one češnjeve koje sadiš. Pogledaj na Njuškalu, imaš češnjaka za saditi koliko hoćeš. Koliko Ti trebaš češnjaka i dali si blizu Zaprešića? Mi ćemo kupovati češnjak za saditi jedan dio iz Sinja, jedan iz Slavonije. Pozdrav!:icon_winkle::icon_winkle::icon_winkle:.

pozz ma kužim ja to :) valjda ali koliko mi kila treba za tu površinu i ako se smije znati koliko si tiplao 1 kg i iz zagreba sam s kvatrića :)

kombiniram i planiram da posadim na manjoj površini ili da puknem što više pa da vidimo hehehe
 

BioBela

Član
Tu od
11 Kol 2013
Poruka
63
pozz ma kužim ja to :) valjda ali koliko mi kila treba za tu površinu i ako se smije znati koliko si tiplao 1 kg i iz zagreba sam s kvatrića :)

kombiniram i planiram da posadim na manjoj površini ili da puknem što više pa da vidimo hehehe

Računaš si cca 1 - 1,2 kg za 10m2. Onaj češnjak iz Sinja košta 60 kn za kg (želimo se domoći baš toga), imaš ga od 25 kn do 70. Mismo inaće iz Zaprešića. Ima jedna osoba koja ga ima iz Banovine i Zgb, ali ću sljedeći tjedan imati njenu ponudu.:=-::=-:
 

CAPO ZG

Član
Tu od
20 Kol 2013
Poruka
360
Računaš si cca 1 - 1,2 kg za 10m2. Onaj češnjak iz Sinja košta 60 kn za kg (želimo se domoći baš toga), imaš ga od 25 kn do 70. Mismo inaće iz Zaprešića. Ima jedna osoba koja ga ima iz Banovine i Zgb, ali ću sljedeći tjedan imati njenu ponudu.:=-::=-:


Dobro je znati i ja idem u potragu da vidim cijene !
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
626
Capo kad saznaš nešto konkretno, podjeliš s nama?

Evo vam moje javne ponude vrsta. Minimum koji vam garantiram je 1:10 i slobodno me ocrnite javno koliko god želite ako ga ne ostvarite. `ko će vam još dati takvu ponudu???

Osim ako "bio" u BioBela ne znači da vam treba eko češnjak, jer moj to nije. Imam 3 jesenske vrste, proljetnog ne prodajem prije zime... Još nešto, nemam deklaraciju tako da sjemenski češnjak ne smijem prodavat (neznam tko osim sjemenarnih može) tako da je ova ponuda češnjaka za konzumaciju a ako ćete vi od kupljenih 100kg npr. pojest samo 1kg a 99 posadit to je vaša stvar:(smirk): Pišem to samo da se ogradim od eventualnih problema...

Prijedlog i osnovne karakteristike vrsta:
Rani češnjak:
prinos 1:14
najkraća trajnost, do 11. mjeseca može stajati skladišten prije nego počne klica izbijati...
nekih 25% ima tvrdu stabljiku
ljubičasta boja, asocira ljude na domaći češnjak te je zbog toga i više tražen
budući ima mali broj ovojnica većinom se ne plete
dospjeva već sredinom svibnja a kao mladi luk se već početkom svibnja počinje prodavati..
primjer:


Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

Srednje rani:
Prinos 1:8 - 1:10
trajnost do siječnja
žešći okus i miris
jako dobar za pletenje
bijele boje izvana, iznutra žućkast...
primjer:


Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

Srednje rani (vrgorački):
Prinos 1:15, 1:16
trajnost do ožujka
dobar ali ne idealan za pletenje
primjer:
vrsta s najboljim omjerom uloženo-dobiveno


Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

Na fotografijama su glavice ekstra klase da bi se bolje vidjelo na njima ali isto je i kod 1. klase...

Oglas je tu: http://www.njuskalo.hr/voce-povrce/domaci-cesnjak-oglas-4360776
dosta prašine diže ali mislim da je sve korektno, neki zamjeraju izdizanje u nebesa dalmatinskog češnjaka ali ako neću svog čijega ću?
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
626
Ovo je pleten za nas doma ne za prodaju, inace pustimo po zelji sa brkovima ili bez :):(giggle)::icon_pidu:

Paolo, budući imaš slične vrste kao i ja, zanima me kad u Istri dospjeva rani, kad srednji a kad kasni češnjak? Molio bi te što točnije i ako znaš kad ide pred zimu u fazu mirovanja a kad nastavlja rasti.

NE,to je vec pomijesana zemlja sa pjeskom...hvala na odgovoru
Idealno....
pozdrav novi sam na forumu, mislim tek sam registriran :)
nisam prelistao još čitavu temu pa ne znam jel pisano o tome, zanima me kakav je postupak s bijelim lukom nakon vađenja, na koji način i koliko dugo se suši i kako ga skladištite?

Mislim da ga većina suši na suncu 5-10 dana, poslije nema ograničenja prilikom skladištenja. Može koja slika da vidimo original Ramski češnjak?

Pozdrav,
ove jeseni planiram posaditi 100 kg bijelog luka. Zanimaju me vasa iskustva i pokoji savjet. Na koji način izvučete grdice ili redove? Ja planiram napraviti jedno radilo, sa pačjiim nogama od sjetvospremača, pa neznam hoce li to biti dovoljno velik red.
Hvala u naprijed

Zašto izvlačiti gredice? Nitko to više neradi, odaberi zemlju na kojoj se ne zadržaje voda dugo nakon kiše i to je to. Zemlju je najbolje što bolje isfrezati, napraviti nekakve improvizirane grablje sa 5-6 zubova i povuć preko zemlje da se ocrtaju redovi, i samo badaj.:(happy): Na taj način ćeš dobiti da je svaki red popuno iste udaljenosti jedan od drugog što je jako bitno kod prolaženja "biciklom" (eng. wheel hoe), tj. ručnim kultivatorom, alatom bez kojeg se ja u češnjaku nemogu zamislit...

Pozdrav svima, pogotovo novima :icon_winkle:
 

CAPO ZG

Član
Tu od
20 Kol 2013
Poruka
360
več neko vrijeme kopam po informacijama vezano za češnjak i več mi je košmar u glavi od milion informacija ...

* površina mora biti što više sunčana...
* koliko duboko se sadi češnjak ?
* prostor između redova 20-30 cm kako ko hoće radi lakšeg pljevenja i rasta
a koliko od sadnice do sadnice u red treba biti ?
* sadi se na površini u kojoj se ne bi trebala zadržavati voda ( dugo ) nekima je praksa pokazala drukčije ali ....
* prignojavanje i gnojenje ? volio bi što jedostavnije i prirodnije ....
* stajski nemoguće zbog urbane okoline ( miris ) i doprema ili pobacati suhi u vrečama pa se izfreza.

* nametnik muha špricanje protiv toga , natapanje prije sadnje ....

**** zemlja 2500 m2 nekad obrađivana prije 20-25 godina od tada redovito košena ove godine malo obraslija ima jake trave i slakova dosta kopriva u pojedinim mjestima te divljih kupina ....
relativno ravna sa usjeklinama tj vodni otjecnim putem ( voda s obliznjeg brijega vočnjaka) oborinske vode i obližnji izvor **

* mišljenje sve to preraditi (frezati) očistiti odvodne puteve za višak vode *
* trenutini raj za miševe voluharice , fazane i od nedavno i lisice :)
* dali se posebno nešto treba napraviti za obranu od *miševa voluharica*


sve bi se radilo ručno osim frezanja ,naravno...

savjeti dobro došli !!!!!
 

imt 577

Član
Tu od
14 Ruj 2010
Poruka
43
Paolo, budući imaš slične vrste kao i ja, zanima me kad u Istri dospjeva rani, kad srednji a kad kasni češnjak? Molio bi te što točnije i ako znaš kad ide pred zimu u fazu mirovanja a kad nastavlja rasti.


Idealno....


Mislim da ga većina suši na suncu 5-10 dana, poslije nema ograničenja prilikom skladištenja. Može koja slika da vidimo original Ramski češnjak?



Zašto izvlačiti gredice? Nitko to više neradi, odaberi zemlju na kojoj se ne zadržaje voda dugo nakon kiše i to je to. Zemlju je najbolje što bolje isfrezati, napraviti nekakve improvizirane grablje sa 5-6 zubova i povuć preko zemlje da se ocrtaju redovi, i samo badaj.:(happy): Na taj način ćeš dobiti da je svaki red popuno iste udaljenosti jedan od drugog što je jako bitno kod prolaženja "biciklom" (eng. wheel hoe), tj. ručnim kultivatorom, alatom bez kojeg se ja u češnjaku nemogu zamislit...

Pozdrav svima, pogotovo novima :icon_winkle:

Nesta sam napravio bas za izvlačenja redova, jos nije gotovo, treba mi jos dva dana da zavrsim, pa cu staviti sliku ovdje. Ja ga planiram saditi na razmak od 50 cm, zbog kultiviranja i prsanja.
 

Najnoviji postovi

Na vrh