• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Češnjak / bijeli luk

Vinkovci

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
147
Pozdrav Pero, slicno i ja razmisljam. Prije nekih pola godine me kontaktira netko, nudi kao izvoz u Australiju ako je eko. I raspitam se ja malo kod ovih sto vode nadzor i zamisli za "simbolicnu novcanu naknadu" ce sve napraviti retroaktivno i ubrzo dati eko certifikat. To je ocito nas nacin. Na kraju sam i odustao. U nedostatku eko cesnjaka (normalne cijene) sa certifikatom ljudi koji su posli proizvodit eko cesnjak, kupili bi npr. 10kg cesnjaka sa eko certifikatom a 100kg moga "obicnog", sad krecu sa prodajom ekoloskog. Sretno im bilo... Ja nevidim trzista...

A sto se tice njuskala, rucno sadjen i obradjivan je postala krilatica. Uz eko dodatak. Cesnjak se ne prodaje na njuskalu, bar ne ozbiljno. Na njuskalu kupuju oni kojima treba sjeme a koji veletrznice u zivotu vidjeli nisu. Ja dosada nekoliko tona godisnje a ove godine vec 4t preko samog njuskala. Prije par godina je bilo svega nekoliko oglasa a sad ih bude 200, tko je god kupio na njuskalu taj misli da ce ga na njuskalu i prodati. Nekad mi se cini da ga se vise posadi nego pojede:smile:
Izgleda da je sa uvozom sa istoka gotovo, bar preko evidencijskih lista, a to je zapravo bio znacajan dio uvoza. Tako da smo opet u situaciji da imamo veliki manjak domaceg cesnjaka. Onima koji prodaju (ako se ista upoce prodaje u ovoj situaciji novonastaloj na trznicama) savjetujem da pricekaju da se rastereti hercegovacki cesnjak, cijena ce sigurno rasti.

Pozz Gorane i da znaš da mi je drago što ima netko tko razmišlja slično meni :(handshake):
 

Loncin

Član
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
550
Danas izvadila srednje rani cesnjak, stvarno me ugodno iznenadio, ja prezadovoljna :)
Mislim da skromnijim ljudima uvijek sve bude bolje, jer skroman covjek se tesko razocara :)
 
D

damir.tomasek

Guest
Poštovanje.Imam par pitanja u vezi češnjaka pošto vidim da ste proizvođači.Naime imam za prodati oko 200 kg domačeg češnjaka pa me zanima gdje bih ga najbolje mogao prodati,na zelenoj tržnici ili prodajom preko oglasa?Koja bi bila realna cijena za njega ili da cekam mozda cijena poraste.Takoder me zanima ako mi zelite odgovoriti na koji način uzgajate češnjak jer sam ja dobio mali prinos tek 1:4 pa mi se to čini malo.Inače češnjak je uzgajan u Podravini.Unaprijed hvala.
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
626
Pozdrav Damire, prinos ti i nije nešto, to može i mora puno bolje. Napiši nešto više o svom češnjaku, koja je sorta i kako je gnojen... ili ako neznaš koja je sorta poslikaj ga pa postavi slike ovdje. Lani sam nešto sitno prodao u Đurđevac za sjeme pa ako nađem broj od tih osoba javit ću ti da vidiš kako je bilo sa "mojim" češnjakom u tvom kraju.

Što se tiče cijene, ona će sigurno rasti, usudio bi se reći da će biti opet na zimu preko 50kn. Sada je 25kn, vjerujem da će već u rujnu preko 30... Uzmi u obzir da češnjak kalira tako da i nije neka velika razlika sad po 25 ili na zimu po 50... Prošlu godinu nije čak ni na zimu bio preko 30, tako da onaj tko ga je čuvao do tada (a među tim sam) i nije baš profitirao... Govorim o cijenama na veletržnicama, za trg. lance svakako nemaš količinu.

Evo nešto fotografija rešta češnjaka, kvalitetno objasnit kako se plete neznam ni uživo tako da molim da se ne ljute oni koji traže savjete o pletenju preko pp:



Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us
 
D

damir.tomasek

Guest
Pozdrav Damire, prinos ti i nije nešto, to može i mora puno bolje. Napiši nešto više o svom češnjaku, koja je sorta i kako je gnojen... ili ako neznaš koja je sorta poslikaj ga pa postavi slike ovdje. Lani sam nešto sitno prodao u Đurđevac za sjeme pa ako nađem broj od tih osoba javit ću ti da vidiš kako je bilo sa "mojim" češnjakom u tvom kraju.

Što se tiče cijene, ona će sigurno rasti, usudio bi se reći da će biti opet na zimu preko 50kn. Sada je 25kn, vjerujem da će već u rujnu preko 30... Uzmi u obzir da češnjak kalira tako da i nije neka velika razlika sad po 25 ili na zimu po 50... Prošlu godinu nije čak ni na zimu bio preko 30, tako da onaj tko ga je čuvao do tada (a među tim sam) i nije baš profitirao... Govorim o cijenama na veletržnicama, za trg. lance svakako nemaš količinu.

Evo nešto fotografija rešta češnjaka, kvalitetno objasnit kako se plete neznam ni uživo tako da molim da se ne ljute oni koji traže savjete o pletenju preko pp:



Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us
E ovako češnjak neznam koja je vrsta imam ih dvije i od te dvije jedan ima sjeme i od toga sam dobio i čak manji prinos od 1:4,Sadio sam ga početkom 10 mjeseca,kasnije sam ga gnojio sa 7-20-30 a u prolječe sa KAN-om,Poslije sadnje sam ga špricao sredstvom protiv trave a u prolječe je okopavan.Evo slika češnjaka.
 

Prilozi

  • cesnjak oglas 8.jpg
    cesnjak oglas 8.jpg
    56.9 KB · Pregleda: 410
  • nepresnimana arhiva 159.jpg
    nepresnimana arhiva 159.jpg
    54 KB · Pregleda: 220

panci lj

Član
Tu od
11 Stu 2012
Poruka
263
E ovako češnjak neznam koja je vrsta imam ih dvije i od te dvije jedan ima sjeme i od toga sam dobio i čak manji prinos od 1:4,Sadio sam ga početkom 10 mjeseca,kasnije sam ga gnojio sa 7-20-30 a u prolječe sa KAN-om,Poslije sadnje sam ga špricao sredstvom protiv trave a u prolječe je okopavan.Evo slika češnjaka.

Gnojidba sa P i K obavezno u pripremi zemljišta,kasnije (nakon sadnje)nije dostupno korjenu.:eek::
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
626
Damire, mislio sam na detaljne slike, trebao bi uslikati cesnjeve da vidim kakve su boje i oblika u obe vrste.
Ali nema tu puno pametovanja, cesnjak ti ima mali broj cesnjeva, to se vidi sa slika, ako je takav i lani bio i ako nisi uhvatio velicinu lanjskog sjemenskog cesnjaka onda je sve jasno...
Ovako na prvu mi se cini da je na prvoj slici srednje rani cesnjak, srpski. Nije on sam po sebi los no lani se puno njega preprodavalo ito vecinom za sjeme. Taj cesnjak je bio tretiran necim protiv (ili za odgadjanje klijanja, neznam bas puno o tom a i ovo sto pisem je rekla-kazala) klijanja i dosta ljudi je imalo taj problem ove godine. Gdje si kupio lani cesnjak?
 

ludimilojko

Član
Tu od
6 Srp 2011
Poruka
245
Nevidim kineskog češnjaka u supermarketima? Znali netko o čemu se radi ili todorić ćeka da cijena u kini padne na nekih 0,5 E pa da ga uveze?:icon_weed::icon_weed::icon_weed:
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
626
Gotovo je sa jeftinim kineskim cesnjakom, navodno ce se 10tak kn samo nekih dodatnih davanja morati nadodati na cijenu uvoznog kineskog cesnjaka. Firma kralju uvoza na balkanu je zatvorena zbog neregularnosti...
Uglavnom cesnjaka i to ne samo domaceg ce faliti (bar po normanim cijenama) tako da je sad na nama hocemo li napokon pocet nesto proizvodit ili cekat da Spanjolci proizvedu za nas...
 
D

damir.tomasek

Guest
Damire, mislio sam na detaljne slike, trebao bi uslikati cesnjeve da vidim kakve su boje i oblika u obe vrste.
Ali nema tu puno pametovanja, cesnjak ti ima mali broj cesnjeva, to se vidi sa slika, ako je takav i lani bio i ako nisi uhvatio velicinu lanjskog sjemenskog cesnjaka onda je sve jasno...
Ovako na prvu mi se cini da je na prvoj slici srednje rani cesnjak, srpski. Nije on sam po sebi los no lani se puno njega preprodavalo ito vecinom za sjeme. Taj cesnjak je bio tretiran necim protiv (ili za odgadjanje klijanja, neznam bas puno o tom a i ovo sto pisem je rekla-kazala) klijanja i dosta ljudi je imalo taj problem ove godine. Gdje si kupio lani cesnjak?

Evo slika češnjeva i to su oni deblji primjerci jer dost ga ima sitnoga.Kupio sam češnjak u okolici Ivanič grada i jedan u okolici Ludbrega.Da li je problem u samom češnjaku(da kupim drugi?)ili nisam dosta gnojio ili krivim gnojivom?
 

Prilozi

  • nepresnimana arhiva 186.jpg
    nepresnimana arhiva 186.jpg
    45.9 KB · Pregleda: 239
  • forum 1.jpg
    forum 1.jpg
    60.7 KB · Pregleda: 253

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
626
Neznam jel ti bio lapsus kad si napisao da si gnojio sa 7-20-30 poslije sadnje? Uglavnom to ili slicno gnojivo prije sadnje i na proljece KAN je solidna kombinacija i ona nije razlog losem prinosu. Nije to dakako ni neka napredna kombinacija gnojiva za ekstra prinos.
Ja bi najsretniji bio da netko izbaci program gnojenja (bobostar?) ali do tada cu gnojiti onsko kako mi se pokazalo najbolje, mada razlicite vrste zahtjevaju razlicito gnojenje.

Da, prva slika srednje rani srpski a druga ramski (ili njegova varijacija). Ako ces ostavljat svoje sjeme nemoj birat najvecega nego onoga sa vise cesnjeva, kod srpskog je razlika u broju primjetna dok kod ovog drugog i nije. Sa tim vrstama mozes doci do max 1:7 u prinosu. Rekao sam nesto napisat o svojim vrstama, nekakve ajmo reci recenzije sa slikama tako da ce i to biti...
 
D

damir.tomasek

Guest
Neznam jel ti bio lapsus kad si napisao da si gnojio sa 7-20-30 poslije sadnje? Uglavnom to ili slicno gnojivo prije sadnje i na proljece KAN je solidna kombinacija i ona nije razlog losem prinosu. Nije to dakako ni neka napredna kombinacija gnojiva za ekstra prinos.
Ja bi najsretniji bio da netko izbaci program gnojenja (bobostar?) ali do tada cu gnojiti onsko kako mi se pokazalo najbolje, mada razlicite vrste zahtjevaju razlicito gnojenje.

Da, prva slika srednje rani srpski a druga ramski (ili njegova varijacija). Ako ces ostavljat svoje sjeme nemoj birat najvecega nego onoga sa vise cesnjeva, kod srpskog je razlika u broju primjetna dok kod ovog drugog i nije. Sa tim vrstama mozes doci do max 1:7 u prinosu. Rekao sam nesto napisat o svojim vrstama, nekakve ajmo reci recenzije sa slikama tako da ce i to biti...

A nista probat cu prodati ovaj a za jesen nešto kupiti sa sadnju od tebe pa čemo vidjeti.poz
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
....Ja bi najsretniji bio da netko izbaci program gnojenja (bobostar?) ali do tada cu gnojiti onsko kako mi se pokazalo najbolje, mada razlicite vrste zahtjevaju razlicito gnojenje.....

Evo, rukavica je bačena :eek::, umjesto programa gnojidbe, nudim više. Idemo isprobati nekoliko tehnologija gnojidbe; interes je obostran; mene zanima učinak gnojiva a tebe visoki i kvalitetni prinos.
Jesi li za?
:(handshake):

p.s. U rujnu dolazim u Imotski, pa ćemo se svakako vidjeti, i dogovoriti oko svega (dajem 100% podrške; analizu tla, gnojiva i analizu lista :icon_cool:).
p.s.s. Poziv vrijedi i za ostale veće proizvođače češnjaka; prilika je da napravimo dobar "deal". Tko je za? :icon_jook:
 

ninci

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
206
Pitanjce...
Do sada nisam sadila češnjak, ali sam eto, neki dan kupila par češnjaka u zaleđu zadra...
lijepi, onak veliki, sa dosta manjih češnjeva. Kad ga režeš sav je onako ljepljiv...
e sad...
Sadila bi ga samo na jednu gredicu, čisto za svoje potrebe (jer ja ga obožavam i mnogo koristim). Kad ga trebam posaditi i sa čime bi najbolje bilo gnojiti gredicu, pritom mislim na prirodna gnojiva poput pepela, soli, kokošjeg/kravljeg gnoja...i dakako...šta od toga gnojim prije sadnje i koliko prije a kaj poslije sadnje/nicanja...

čitala sam malo tu vas, ali večinom je tema o komercijalnom uzgoju pa... help!
 

Najnoviji postovi

Na vrh