• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Češnjak / bijeli luk

zagorjerules

Član
Tu od
27 Lip 2012
Poruka
57
Gdje koji luk. Mislim da sam vecinu zaustavio prvim prskanjem. Sutra cu detaljno pogledati cijeli nasad i odluciti dali prskati odmah ili jos pricekati. Javim rezultate.
 

ludimilojko

Član
Tu od
6 Srp 2011
Poruka
245
Ja sam tretiro prije 3 dana, nisam čupo luk iz zemlje i provjeravo, a ovako dok prođem kroz njega ne vidim da ima zaraženih.pozdrav
 

kresoklc

Član
Tu od
24 Ruj 2012
Poruka
90
Ja na lovkama imam po 5-6 nekakvih malih(sitnih,duguljastih) mušica kako da budem siguran da je to lukova muha, da čupam češnjak i gledam dali je napadnut? Imam chromogor-a doma, dali da time špricam ili da kupujem rogor? stavit ću koju sliku kad iskopam fotić, ne znam gdje sam ga zakopao :D
 

zagorjerules

Član
Tu od
27 Lip 2012
Poruka
57
Evo opet mene :mur:
Nakon detaljnijeg pregleda i iskapanja nekoliko sumnjivih biljcica, odlucio sam jos ne prskati 2. put jer za sad nema larvi. Vecina je izgleda rijesena prvim djelovanjem. Ali planiram polovicom sljedeceg tjedna prskanje i to opet sa Chromgorom (rogor nisam nasao) + Trend (okvasivac). To ce biti 17-18 dana poslje prvog djelovanja kada su biljke zalijevane Chromgorom.
Medutim, izgleda da me ove godine nejde i nasao sam cudne deformacije na pojedinim listovima kao i nekoliko biljki sa listovima zute boje. Iskopao sam i takve biljke zbog sumnje na larve, ali nema nicega. Molim vas opet pomoc, a slike su u prilogu. I recite savjete s cime i kad prskati protiv hrđe. Hvala! :icon_pray:



 

ludimilojko

Član
Tu od
6 Srp 2011
Poruka
245
Ne sekiraj se za te deformacije po listovima, to je zbog hladnoće i mrazeva.

A za hrđu prskaj s Dithane, a kolko sam primjetio hrđa se pojavljuje kada budu visoke temperature, tamo negdje druga polovica 5 mjeseca, a možeš i sad stavit Dithan jer on pokriva i plamenjaču.Pozdrav
 

Demetra

Novi član
Tu od
18 Velj 2014
Poruka
23
Cijenjeni forumaši,

Kaj mislite o sadnji češnjaka dvije godine zaredom na istoj parceli?
 

karlo22

Član
Tu od
22 Srp 2009
Poruka
122
Nebih preporucio bar 5 godine na istoj parceli..
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Demetra

Novi član
Tu od
18 Velj 2014
Poruka
23
Nebih preporucio bar 5 godine na istoj parceli..

Znam da je plodosmjena 4-5 godina za češnjak al me zanimaju osobna iskustva tj da li je netko sadio 2 godine zaredom i ako jest da li je primjetio neke značajne promjene u prinosu, bolestima, štetnicima.
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
619
Znam da je plodosmjena 4-5 godina za češnjak al me zanimaju osobna iskustva tj da li je netko sadio 2 godine zaredom i ako jest da li je primjetio neke značajne promjene u prinosu, bolestima, štetnicima.

Naravno, pisalo se o tome već ovdje. Možeš saditi cak i 3 godine zaredom ali samo ako nije bilo nikakvih bolesti, prvenstveno gljivičnih oboljenja.
Vidim da je muha primjećena kod većine, primjećuje li itko plijesan, trulež?
 

Demetra

Novi član
Tu od
18 Velj 2014
Poruka
23
Kaj se tiće bolesti, to ćemo tek vidjet pošto je prva godina, zasad sve dobro izgleda.
Danas mi kolega kaže da je njegov napala plemenjača a zajedno smo kupili sjemenski, inače slavonski iz okolice Đakova.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Lora

Novi član
Tu od
25 Sij 2014
Poruka
16
Pozdrav forumaši,

Evo i mene tu da se malo s vama družim i da štokod priupitam.
Dosta sam postova pročitala, ali sigurno mi je ponešto i promaklo, pa ako pitam nešto što je već bilo, ne zamjerite.
Recite vi meni, kakva je to nesreća na češnjaku u obliku pukotine sa strane duž stabljike, zbog čega on jednostavno - propadne. Jel to zbog previše vode, ili? Nije u pitanju crv, nego baš pukne, na izgled, sam od sebe. Nije se to dogodilo meni (još), ali sam danas čula da se to događa ponekad ljudima koji sade blizu mjesta di sam i ja posadila jednu manju količinu.

Ja inače, imam drugi problem. Vrhovi listova su mi požutili, još prije zatopljenja, znači prije sezone crva, muhe i sl., tako da sigurno nije to. U poljoapoteci kažu - vjerovatno nedostatak minerala - preporuka je bila: željezo (Plantela) - folijarno. Nije zbog hladnoće, jer tu kod nas stvarno nije bila hladna zima. Šta vi mislite?
Planiram mu dati još i hydrokomplex, ali tek kad najave kišicu. Jel to u redu?



Goranu sam već poslala upit na mail, ali eto, da vidim šta kaže ostatak ekipe.
 

Lora

Novi član
Tu od
25 Sij 2014
Poruka
16
Evo upravo sam dobila informaciju od Gorana (hvala!) da je to takva sorta, pa ipak nije u pitanju ništa što treba tretman.
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
619
Recite vi meni, kakva je to nesreća na češnjaku u obliku pukotine sa strane duž stabljike, zbog čega on jednostavno - propadne. Jel to zbog previše vode, ili? Nije u pitanju crv, nego baš pukne, na izgled, sam od sebe. Nije se to dogodilo meni (još), ali sam danas čula da se to događa ponekad ljudima koji sade blizu mjesta di sam i ja posadila jednu manju količinu.
Baš i jesi opisala napad muhe. Osim toga može biti jedino mehaničko oštećenje, teško da će puknuti od previše vode. Još je jedna mogućnost - da je bio naopako posađen pa je uslijed isporavljanja se pojavio taj rascijep... Dakako da se tu odmah nastane gljivice i dođe do propadanja...

Ja inače, imam drugi problem. Vrhovi listova su mi požutili, još prije zatopljenja, znači prije sezone crva, muhe i sl., tako da sigurno nije to. U poljoapoteci kažu - vjerovatno nedostatak minerala - preporuka je bila: željezo (Plantela) - folijarno. Nije zbog hladnoće, jer tu kod nas stvarno nije bila hladna zima. Šta vi mislite?

Po meni je nikakva mogućnost za nedostatak željeza s obzirom na zemlju u kojoj sadiš, tako to bude na toj vrsti tokom čitave vegetacije. Bilo bi dobro da pitaš bobostara da ti da prijedlog gnojidbe, ja ne znam što možeš očekivat s obzirom da nisi ama baš nikako gnojila ali čisto sumnjam da u onoj zemlji može bit loš.:icon_scratch:


Par slika mog češnjaka, već je i okopan:

Rani tj. jesenski (vidi se žutilo vrhova):

Srednje rani tj. alternativni (vidi se alat za okopavanje):

I kasni tj. proljetnji (Pero tvoj je 20ak redova s desna, modriji je od mog starog proljetnog :icon_fU:):
 

Paolo822

Član
Tu od
31 Srp 2013
Poruka
99
Par slika mog češnjaka, već je i okopan:


Srednje rani tj. alternativni (vidi se alat za okopavanje):

Odlicno izgleda sve pohvale :)
To je ta masina o kojoj smo pricali :) poznatija kao bicikla :p ... btv to guras ispred sebe ili ?:8)::(y)::(y)::icon_super::icon_pray::icon_pray::icon_pray::icon_pray::icon_pray:
 

Vinkovci

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
147
I kasni tj. proljetnji (Pero tvoj je 20ak redova s desna, modriji je od mog starog proljetnog :icon_fU:):
Pozz Gorane ! Modriji je zato što kad Slavonac dođe na more brže pocrni nego dalmoš!!!!:icon_pidu:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh