• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Češnjak / bijeli luk

fusher

Član
Tu od
28 Lip 2013
Poruka
85
Koristila sam okvašivač Tensiofill.

"Zaštita mladog luka od lukove muhe : na 20 l vode ide otprilike dvadesetak dag šećera. Promiješati i politi po luku čim nikne iz zemlje, a zatim to ponoviti još par puta u toku rasta.
- Može se i prilikom sadnje zemlja dobro posuti vapnom u prahu"

ovaj podatak sam pročitala na stranici

http://matrixworldhr.wordpress.com/...za-lijekove-i-kemikalije-u-vasem-domu-i-vrtu/

Malo sam skeptična, ima li netko ko je koristio tu metodu ili su to bapske priče?

Čula sam da postoji neko najnovije sredstvo protiv muhe i crva, ekološko (?) koje je tek nedavno pušteno na tržište. Lik u poljoapoteci je to ponudio mom očuhu kad sam ga poslala po Rogor, ali nije zapamtio kako se zove. Probat ću saznati o čemu se radi. Košta nekih 140 kn, boca od cca 7 deci...Ali ja sam rekla Rogor, pa je kupio Rogor.

koristi se kod nas u zapadnoj Istri taj "Babski":icon_eyes: recept ali u obliku da se pospe zemlja sa šećerom ili bolje sa šećerom u prahu...i djeluje, ne potpuno ali smanji štetu od muhe
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,585
Napuni se ona sama ;)

A sad jedno pitanje u vezi luka. Kako vidjeti ima li muhe i kada uopče treba početi pratiti, kada može naštetiti proljetnom luku?
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
621
Moze vec sada, prati... Isiše zivot iz cesnjaka, tako ces prepoznat, napadnuti cesnjak je uvijek niži od ostalih, zadebljan, žući... Ako je suša brzo uvene ali ako ima vlage onda se dugo može činiti da mu nije ništa...
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,585
Danas sam malo prohodao po luku i vidio sam jednu-dvije... Ta muha izgleda kao normalna muha ili? Može li se postavljati nekakvo ljepilo ili nešto da se vidi da ih ima?
 

Lora

Novi član
Tu od
25 Sij 2014
Poruka
16
Da li je ove godine nekoga napala hrđa? Meni je napravila popriličan darmar na njivi i mislim da se ni nakon prskanja Dithan Neotec sredstvom, situacija nije popravila. Možda zato šta je puhalo kad smo prskali, pa je streslo kapljice sa listova. Mislim se da li da ponovim Dithan ili da nastavim sa Score, jer ovo se poprilično razmahalo. :(
Ne znam koliko će mi to skresati prinos i mislim se da se odselim sa ove njive da mi ta pošast ne ostane tu i napravi nered i dogodine.
 

bafo

Član
Tu od
23 Ruj 2013
Poruka
30
pozdrav,
ja sam prošli tjedan prskao sa Score 250 EC jer mi je češnjak napala hrđa.
Score je dobar jer ima preventivna svojstva ali i kurativna a s njime možeš pomješati i insekticid pa netrebaš dva puta špricati.
 

homervangogh

Novi član
Tu od
13 Svi 2013
Poruka
6
meni se pojavilo dosta žutih listova po nasadu - onako jedan,dva po plodu, navodno to nije neki problem. bili smo u savjetodavnoj pa su nam tako rekli

imam i jedno pitanje, špricali smo protiv muhe prije desetak dana, pa me interesira da li je potrebno raditi još jedno špricanje (u savj. su nam rekli da ne treba, ali me malo strah) - sadim na ZG području

i ima li netko savjet s čime mineralizirati tlo?

zahvaljujem :)
 

bafo

Član
Tu od
23 Ruj 2013
Poruka
30
Pozdrav,
evo da se i ja malo pohvalim sa svojim ručnim kultivatorom.
 

Prilozi

  • 20140406_184707.jpg
    20140406_184707.jpg
    55.8 KB · Pregleda: 335
  • 20140406_184816.jpg
    20140406_184816.jpg
    51.1 KB · Pregleda: 342
  • 20140406_184829.jpg
    20140406_184829.jpg
    46.7 KB · Pregleda: 269
  • 20140406_184839.jpg
    20140406_184839.jpg
    54.1 KB · Pregleda: 280

nskendrovic

Novi član
Tu od
13 Ožu 2014
Poruka
7
Pozdrav.

Mene zanima da li je tko imao kakvih iskustava sa žutim crvima u stabljici na dnu, kao da se zavukao do dna.

Inače pred 5 dana sam špricao protiv muhe ( i pred cca 35 dana) i zanima me isto da li mogu još jednom kroz 15tak dana ili bi to bilo previše?
 

Demetra

Novi član
Tu od
18 Velj 2014
Poruka
23
Poštovani,
Prilažem slike bolesti koje sam danas uočio na češnjaku pa me zanima da li netko ima ili je imao slična iskustva, tretirao sam rogorom u dva navrata 15.03 i 01.04 i nikakva druga tretiranja nisam imao
1ce0c89a



Evo slika,
 

Prilozi

  • IMG_20140408_133110.jpg
    IMG_20140408_133110.jpg
    46.9 KB · Pregleda: 212
  • IMG_20140408_133220.jpg
    IMG_20140408_133220.jpg
    49.4 KB · Pregleda: 1,506
Posljednje uređivanje od moderatora:

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,656
Pozdrav.

Mene zanima da li je tko imao kakvih iskustava sa žutim crvima u stabljici na dnu, kao da se zavukao do dna.

Inače pred 5 dana sam špricao protiv muhe ( i pred cca 35 dana) i zanima me isto da li mogu još jednom kroz 15tak dana ili bi to bilo previše?
Ako su to tvrdi crvi dužine i preko 1 cm, pomaže zaljevanje otopinom Dursbana.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,644
majke vam mile, pa tko će jesti taj češnjak na kraju...rogora otišlo na cisterne...:mur:
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
621
Da li je ove godine nekoga napala hrđa? Meni je napravila popriličan darmar na njivi i mislim da se ni nakon prskanja Dithan Neotec sredstvom, situacija nije popravila. Možda zato šta je puhalo kad smo prskali, pa je streslo kapljice sa listova. Mislim se da li da ponovim Dithan ili da nastavim sa Score, jer ovo se poprilično razmahalo. :(
Ne znam koliko će mi to skresati prinos i mislim se da se odselim sa ove njive da mi ta pošast ne ostane tu i napravi nered i dogodine.

Pozdrav Lora, kakva je situacija sa hrdjom? Daj koju sliku. I Dithane i Score bi lako trebali rijesit hrdju, mislim da je veci problem nacin prskanja ili nedovoljan utrosak skropiva. Cesnjak se tesko kvalitetno moze zasticivati sa utroskom manjim od bar 500l/ha.

meni se pojavilo dosta žutih listova po nasadu - onako jedan,dva po plodu, navodno to nije neki problem. bili smo u savjetodavnoj pa su nam tako rekli

imam i jedno pitanje, špricali smo protiv muhe prije desetak dana, pa me interesira da li je potrebno raditi još jedno špricanje (u savj. su nam rekli da ne treba, ali me malo strah) - sadim na ZG području

i ima li netko savjet s čime mineralizirati tlo?

zahvaljujem :)

Najcesce nije nista strasno ako koji list pozuti, ali znaju to bit prvi simptomi bolesti.
Cime si do sada gnojio?

Kod mene su se pojavile nekakve musice.

Zasto ti smeta ona muha?

Pozdrav.

Mene zanima da li je tko imao kakvih iskustava sa žutim crvima u stabljici na dnu, kao da se zavukao do dna.

Inače pred 5 dana sam špricao protiv muhe ( i pred cca 35 dana) i zanima me isto da li mogu još jednom kroz 15tak dana ili bi to bilo previše?

Pa to i je licinka muhe, procitaj malo temu...

Ako su to tvrdi crvi dužine i preko 1 cm, pomaže zaljevanje otopinom Dursbana.

:mur::mur::mur::mur::mur:

Evo slika,

Stvarno sta je to? Zila super zdrava. Jesi isao sa herbicidima? Ne znam kako izgleda kad trips napadne cesnjak, mozda je to?:confused:
 
Posljednje uređivanje:

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,644
nije trips kod demetre...
a ono kaj ima puno crvića u korjenu, to kreće napadom odozdo, i uzrokuje propadanje luka (nisam to vidio u češnjaku još) da boli glava...
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
621
Volio bih vidjet sliku cesnjaka napadnutu duhanovim tripsom, Pero je lani govorio da to postaje ozbiljan problem, ja nikad nisam vidio.
Kalifornijskog sam se nagledao u drugim kulturama, u dinji napravi velike stete, prenosi viruse. List a i cijeli zaperak poslije bude neprepoznatljiv, pa mi je eto Demetrina slika posjetila na to...
 

Najnoviji postovi

Na vrh