• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Češnjak / bijeli luk

B

bananko

Guest
vidiš i sam logiku...napravi novi opg, pa ćeš vidjeti koliko budeš u minusu nakon godinu dana...:(giggle):

Najbolje onda posadit 100 kg, neotvorit opg i prodat na crno pa ćeš zaraditi bar nešto sa strane.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
ako je do snijega, pa zar lanjska zima nije bila na tragu nekakvih rekorda u kontinentu?
ima u temi o poriluku par slika mojeg poriluka nakon onog snijega, čovjek bi rekal da od toga nebu niš, a kad je sunce granulo, poriluka je bilo kao u priči...
kaj nebi tak i češnjak trebao živnuti?

ma iskreno, da nisam počeo s tim češnjakom već, nebih ga ni sadio ove godine. i to baš jer sam isprepadan. ja se bojim da ga snjeg ne polomi. ali ima to što govoriš logike, ja ga nisam ni okopavao ni ništa, pa je bio super, korov ga je prerastao preko 1 m, a on je unutra ostao normalan, bez ikakvih deformacija. travu sam izmalčiro, pa mu nije bilo ništa. ma joj, prošle godine me je onaj grah iznerviro, pa se za sve sekiram sad. a valjda mu neće bit ništa. mada mu ja mislim još izvest cca 5 t pregorjelog stajnjaka, ongo starog, više zbog rahlosti, pa dok završim sadilicu, proći će sigurno još 2 tjedna... a ne znam što bi rekao.
@bananko, pa ne moraš odmah počet s 1 ha, kupi 100 kg, za to ti ne treba samo dobar motokultivator i motika. pa slijedeće godine polako. ali računaj da dobiješ 5-8 t/ha, a prodaš po, recimo 15 kn/kg, to je već puno više od 25 000 kn uloženih. a već slijedeće godine ne moraš kupovat sjeme, pa je to opet puno više... ima zarade, ako možeš prodat i ako ne tražiš bolesne cifre.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Najbolje onda posadit 100 kg, neotvorit opg i prodat na crno pa ćeš zaraditi bar nešto sa strane.

e vidiš, ovo nisam ni vidio da si napiso, a tako sam ti nešto i htio savjetovat :D
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
621
imam susjedu koja je probala lani posaditi krajem 9. mjeseca i drugu turu je sadila sredinom 10. mjeseca...
oba su češnjaka narasla, ali prinos i veličina glavica je bila bolja kod ovog koji je sađen krajem 9. mjeseca...
zato me to vuče...inače sam znao saditi od 20. 10. do sesveta...čak neki puta i kasnije...:icon_scratch:
Evo da se i ja ukljucim... Ranija sadnja utjece na bolji prinos ito poprilicno. Jedino mozda proljetnog nije dobro sadit prerano, koju vrstu imas?
Ja cu od iduceg tjedna jer zbog grozdja nemogu prije. Vi bi u kontinentalnom dijelu mogli bez problema sredinom rujna, u ovom slucaju topliji krajevi sade kasnije a hladniji prije, dakle malo obrnuta logika...
Evo ja se danas raspitao za poticaje i kažu mi da je za ovu godinu za češnjak bilo 1400 kn po 1ha. I sad dal se to isplati kad tebi treba cca za 1 ha samo za sadnju oko 25000kn plus gnojivo, fungicidi itd... Ajd nek mi netko kaže, ne vidim logiku.
:mur::mur::mur::mur::mur::mur::mur:
Okani se corava posla takvim razmisljanjem. Kod nas je najam izmedju 7500 i 10000kn/ha i jos se mora molit ljude da potpisu ugovor o najmu. Jagodari to placaju, u cesnjaku takodjer nije problem ali za ostale kulture tesko...
Ne zanimaju me ni poticaji ni organizirani otkupi, kad se ovisi o njima samo onda je to svakako pusiona...
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Najbolji su mi likovi " ja bi sadio xy, koliko poticaja dobijem? sta to imas posadjeno, koliko poticaja dobijes za to? " . Svi ocekuju da ce im drzava placat da sade sta im se prohtije.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Najbolji su mi likovi " ja bi sadio xy, koliko poticaja dobijem? sta to imas posadjeno, koliko poticaja dobijes za to? " . Svi ocekuju da ce im drzava placat da sade sta im se prohtije.

ne želim nikoga vrijeđati, ali to su uglavnom ljudi koji s poljoprivredom nemaju veze, pa misle da će i oni isto kao i ekipa s prosvjeda. jer, eto, oni tamo imaju velike i skupe traktore i zbog toga im je super.
 
B

bananko

Guest
Evo ovako za poznavalace zemlje. Imam mogućnost koristit jednu zemlju koja se nije nekih 15 godina obrađivala ali je redovito košena korov i trava. A prije tih 15 godina se tamo uzgajao kukuruz. Da li je to kvalitetna zemlja sada?
 

BioBela

Član
Tu od
11 Kol 2013
Poruka
63
Evo ovako za poznavalace zemlje. Imam mogućnost koristit jednu zemlju koja se nije nekih 15 godina obrađivala ali je redovito košena korov i trava. A prije tih 15 godina se tamo uzgajao kukuruz. Da li je to kvalitetna zemlja sada?
Vjerojatno dobra, jako dobra - ako je to u okolici Osjeka
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Evo ovako za poznavalace zemlje. Imam mogućnost koristit jednu zemlju koja se nije nekih 15 godina obrađivala ali je redovito košena korov i trava. A prije tih 15 godina se tamo uzgajao kukuruz. Da li je to kvalitetna zemlja sada?

ma dobra je zemlja, samo moj ti je savjet da nađeš nekoga s jakim traktorom i da to sad u jesen što dublje izoreš. i ostaviš tako do proljeća. a onda nešto posadi. sad će ti bit korijenje ko da je bila šuma. traktor, barem 50-60 ks, ali onda jednobrazni plug i što dublje.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
E @bananko,kud se nisi ranije sjetio da želiš na toj zemlji nešto saditi.Govorili smo već o takvoj zemlji,samo se ne sjećam u kojoj temi.Isti slučaj ko tvoj.Zemlja će naravno biti dobra,ali-prvi problem će ti biti žičnjaci.Njih možeš riješiti insekticidnom intervencijom predsjetveno zemljišno.To je dakle manji problem.Veći,koji si mogao izbjeći da si to ljetos preorao,i nakon toga svakih dva tjedna jedno tri puta zaredom isfrezao su višegodišnji korovi i trava-koja je isto višegodišnja.Kako god ti to obrađivao,i čime god to u toku vegetacije špricao,trava će rasti jer busenje je teško satrti.Osim toga,to busenje ti bude u prvoj sadnji ili sjetvi radilo probleme.Naravno da sjetva neće biti nemoguća ali budeš se pošteno iznerviral.Možda bi bilo neloše da ako ima lisne mase sada to udariš totalcem prije oranja,još uvijek ima dosta vremena,mraz još nije na vratima,a sada je vrijeme kada višegodišnje bilje povlači asimilate u korijen,pa će maksimalno povući i glifosat, pa da riješiš time problem ponika travnih i korovskih trajnica na proljeće-a posebno ti je to bitno u vegetaciji,jer u vegetaciji ćeš teško suzbijati,a i ono što bude išlo-travno-bude te koštalo puno više nego sada.A jednogodišnje ćeš riješavati kako ide-pre ili post emergence.Bolje pre,jer u postu je uvijek skuplje-samo ćeš prve godine imati mali problem-nećeš znati koji spektar korova imaš na parceli dok ne vidiš prvi ponik.Zato si sada pogledaj susjedovu parcelu i na proljeće se ravnaj po njoj.
Tako-ja bih to sada totalcem.-puna doza za višegodišnje,pa pokosila,nakon petnaestak dana,ili još kasnije,pa preorala i na proljeće dooobro isfrazala. Dursban po cijeloj parceli,na samo u redove,i sjetva ili sadnja,pa prije nicanja normalni herbicid.I to je to,moralo bi biti dobro.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
a možeš i posijat ječam, dobar je kao herbicid, pogotovo za ambroziju. nebi čovjek vjerovo. osobno sam to radio ove godine na 4 kj livade, nije se par godina oralo, samo kosilo. na 1,5 kj je bilo preko 3,5 t. evo, odavno je ovršen, a od korova jedino raste kamilica. ako još imaš mogućnost da razbaciš stajnjak, super. bez prskanja, bez umjetnog. može i pšenica, ali ječam je bolji. koliko uopće ima te zemlje?
 

horda

Član
Tu od
5 Sij 2012
Poruka
65
ako se čovjeku ne žuri posijati odmah ovu godinu mislim da bi za suzbijanje livadske trave i korova najbolje i najjeftinije bilo posijati tritikal. Moje mišljenje je da ozime žitarice najbolje rješavaju korove i trave za iduću sezonu, ali je tritikal najbolji izbor uzevši u obzir uloženo-dobiveno. Bar tako ću ja napraviti ove godine na livadi koja nije obrađivana zadnjih pet-šest godina. Ako netko misli da ima boljeg načina za dovesti polje u kulturu, neka slobodno da kritiku na moje mišljenje.:icon_fU: Rado ću ga poslušati.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Nisam sijala žitarice na ledinu pa ne znam.Sadila sam kupusnjače pa znam koju sam zajebanciju imala s time da se ledina radila onako kako sam rekla.Busenje je ostalo još jednu sezonu,a radilo se roto branom.Je da je bilo sasušeno,ali je bilo teške muke.
Sve smo rekli što je trebalo reći osim jednoga-bilo koju kulturu će staviti,morati će ići sa pojačanom dušičnom gnojidbom.Jer će se dušik pojačano trošiti za razgradnju organske tvari.Pa će ga kulturi manjkati ako se na vrijeme ne intervenira.
 

horda

Član
Tu od
5 Sij 2012
Poruka
65
Nisam sijala žitarice na ledinu pa ne znam.Sadila sam kupusnjače pa znam koju sam zajebanciju imala s time da se ledina radila onako kako sam rekla.Busenje je ostalo još jednu sezonu,a radilo se roto branom.Je da je bilo sasušeno,ali je bilo teške muke.
Sve smo rekli što je trebalo reći osim jednoga-bilo koju kulturu će staviti,morati će ići sa pojačanom dušičnom gnojidbom.Jer će se dušik pojačano trošiti za razgradnju organske tvari.Pa će ga kulturi manjkati ako se na vrijeme ne intervenira.
U pravu si u vezi dušika. Ali s njim treba biti oprezan ako će u proljeće ići s češnjakom. Ako se ne varam on potiče rast nadzemne lisne mase, a to češnjaku ne treba. Kroz zimu bi ispod bilo koje ozime žitarice trebalo stati s rastom svi korovi (naravno da ih u redovnoj proljetnoj obradi treba tretirati) i dokrajčiti ih poslije žetve. Drugu godinu je, po mom mišljenju, livada spremna za sve kulture. Naravno, opet uz pojačanu zaštitu. Ako u polju ima sirka i njegove rizome- teško će ga se riješiti i u iduće dvije-tri godine. Po mom iskustvu ne pomaže kemija, samo motika.
 
B

bananko

Guest
E @bananko,kud se nisi ranije sjetio da želiš na toj zemlji nešto saditi.Govorili smo već o takvoj zemlji,samo se ne sjećam u kojoj temi.Isti slučaj ko tvoj.Zemlja će naravno biti dobra,ali-prvi problem će ti biti žičnjaci.Njih možeš riješiti insekticidnom intervencijom predsjetveno zemljišno.To je dakle manji problem.Veći,koji si mogao izbjeći da si to ljetos preorao,i nakon toga svakih dva tjedna jedno tri puta zaredom isfrezao su višegodišnji korovi i trava-koja je isto višegodišnja.Kako god ti to obrađivao,i čime god to u toku vegetacije špricao,trava će rasti jer busenje je teško satrti.Osim toga,to busenje ti bude u prvoj sadnji ili sjetvi radilo probleme.Naravno da sjetva neće biti nemoguća ali budeš se pošteno iznerviral.Možda bi bilo neloše da ako ima lisne mase sada to udariš totalcem prije oranja,još uvijek ima dosta vremena,mraz još nije na vratima,a sada je vrijeme kada višegodišnje bilje povlači asimilate u korijen,pa će maksimalno povući i glifosat, pa da riješiš time problem ponika travnih i korovskih trajnica na proljeće-a posebno ti je to bitno u vegetaciji,jer u vegetaciji ćeš teško suzbijati,a i ono što bude išlo-travno-bude te koštalo puno više nego sada.A jednogodišnje ćeš riješavati kako ide-pre ili post emergence.Bolje pre,jer u postu je uvijek skuplje-samo ćeš prve godine imati mali problem-nećeš znati koji spektar korova imaš na parceli dok ne vidiš prvi ponik.Zato si sada pogledaj susjedovu parcelu i na proljeće se ravnaj po njoj.
Tako-ja bih to sada totalcem.-puna doza za višegodišnje,pa pokosila,nakon petnaestak dana,ili još kasnije,pa preorala i na proljeće dooobro isfrazala. Dursban po cijeloj parceli,na samo u redove,i sjetva ili sadnja,pa prije nicanja normalni herbicid.I to je to,moralo bi biti dobro.

Ma tek mi je nedavno ta zemlja došla pod ruke.
 
B

bananko

Guest
a možeš i posijat ječam, dobar je kao herbicid, pogotovo za ambroziju. nebi čovjek vjerovo. osobno sam to radio ove godine na 4 kj livade, nije se par godina oralo, samo kosilo. na 1,5 kj je bilo preko 3,5 t. evo, odavno je ovršen, a od korova jedino raste kamilica. ako još imaš mogućnost da razbaciš stajnjak, super. bez prskanja, bez umjetnog. može i pšenica, ali ječam je bolji. koliko uopće ima te zemlje?

Ima 1 jutro.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Za rizome motika nikako.Baš kemija.
Ma sve se da riješiti,samo buseni će ostati godinu-dvije,tu pomoći nema dok se na razgrade.Naravno da u toku zime korovi ne rastu,ali imaju grdu naviku da korijenje trava na proljeće živne koliko god duboko bilo zaorano.A rizomi se sjeckanjem razmnožavaju i stvaraju nove biljke.Tako da bih ja,ako se ne budu sijale žitarice -štoo ti kažeš da je dobro-ipak sada išla totalcem u maksimumu i riješila sve što treba odmah na početku.Ima dosta vremena do zimske brazde da se lijepo sve uništi i na proljeće ne bude problema.
Bijeli luk isto treba dušika ko i sve biljke u početnim fazama,sve do početka stvaranja glavica.Jer ako stabljika kiksne niti glavica neće biti bogzna šta.
Ne sadim bijeli luk,ali po nekoj logici je tako,budu mu valjda to rekli oni koji ga sade pa znaju u svakom slučaju više od mene.
 

horda

Član
Tu od
5 Sij 2012
Poruka
65
Shvatio sam to. Govorim ti iz razloga što sam i ja "zadužio" livadu ovog ljeta i isto čekam kišu da izorem. Stavit ću gore tritikal jer je jako otporan i ne zahtjeva gotovo nikakve izdatke za prihranu i zaštitu a daje dobar prinos. Najbolje od svega što "guši" livadsku travu pa iduće godine možeš saditi ili sijati po želji.
 

horda

Član
Tu od
5 Sij 2012
Poruka
65
Za rizome motika nikako.Baš kemija.
Ma sve se da riješiti,samo buseni će ostati godinu-dvije,tu pomoći nema dok se na razgrade.Naravno da u toku zime korovi ne rastu,ali imaju grdu naviku da korijenje trava na proljeće živne koliko god duboko bilo zaorano.A rizomi se sjeckanjem razmnožavaju i stvaraju nove biljke.Tako da bih ja,ako se ne budu sijale žitarice -štoo ti kažeš da je dobro-ipak sada išla totalcem u maksimumu i riješila sve što treba odmah na početku.Ima dosta vremena do zimske brazde da se lijepo sve uništi i na proljeće ne bude problema.
Bijeli luk isto treba dušika ko i sve biljke u početnim fazama,sve do početka stvaranja glavica.Jer ako stabljika kiksne niti glavica neće biti bogzna šta.
Ne sadim bijeli luk,ali po nekoj logici je tako,budu mu valjda to rekli oni koji ga sade pa znaju u svakom slučaju više od mene.

Ne bježim ja od kemije kada je u pitanju dovođenje polja u kulturu. Treba ga spržiti. Ali kasnije, kada dođe bilo koja kultura smanjiti koliko se može. Ipak ćemo mi prvi staviti u kljun ono što posijemo. Što se tiće rizoma.... ne znam što bih rekao. Možeš ih ubijati totalcem, kopati motikom, baciti atomsku bombu.... eto ih opet nagodinu. Ne kažem da ništa ne pomaže ali su konstantni problem. Bar u tlima koja se tek počinju pripremati za sjetvu. Stalnom obradom i pravilnim tretiranjem kroz par godina je problem rješen. :icon_razz:
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Bijeli luk isto treba dušika ko i sve biljke u početnim fazama,sve do početka stvaranja glavica.Jer ako stabljika kiksne niti glavica neće biti bogzna šta.
Ne sadim bijeli luk,ali po nekoj logici je tako,budu mu valjda to rekli oni koji ga sade pa znaju u svakom slučaju više od mene.

ma da, mi smo ga sadili na grah ove godine i bilo je super s tim da je samo posađen i izvađen :icon_rolleyes: . a grah, tj korijen graha, je pun dušika. a pola parcele nismo znali što bi, pa posijali pšenicu. na 0,5 ha 4,5 t žita :biggrin:

@horda, mislio sam i ja sijat tritikal, nego sam odusto kad sam čuo ono 4,40 kn/kg.

@bananko, na 1 kj ti se isplati posijat ječam ili tritikal, a taman kad to skineš, lagano zaoreš, pa na jesen malo dublje i posadiš češnjak nagodinu.
 

Najnoviji postovi

Na vrh